Pečivo bez pšeničnej múky. Máte recepty?

dadulka19
28. júl 2008

Dcérka má alergiu na pšeničnú múku,ktorá je skoro všade ☹ ,takže jej musím všetko piecť sama.Poradíte mi,prosím, nejaké fajn receptíky 😕 ?...ďakujem...

Dnes som jej upiekla koláč s ražnou celozrnnou múkou,ktorý som robievala normálne s pšeničnou.Je teraz taký menej chutný... 😝

smejkoh
21. nov 2012

@lelask Ahoj, tak novy kolacik vyskusany, pridavam receptik:

Jogurtový koláč

2 tégliky bieleho jogurtu
1 téglik pohánkovej hladkej múky
1 téglik ovsenej celozrnnej múky
prášok do pečiva
1 téglik kryštálového cukru
1/2 téglika oleja
1 vanilkový cukor
lyžica zemiakového škrobu

Múku preosiať, suroviny zľahka premiešať, vyliať na vymastený a vysypaný plech, naukladať čerstvé alebo zavárané ovocie a posypať mrveničkou. Piecť pri 200°C asi 20 - 25 min.

Vyslo mi toho tak na maly plech, na velky by bolo treba asi dvojitu davku. Ale konecne som si pochutnala, mnam. Pouzila som cerstve hrusky. Pohankovu muku som zohnala v Jednote a ovsenu v Tescu.

@tymothy Pozerala som stranku, co si odporucila www.varimezdrave.cz a je tam vela super receptov aj bez vajicok, aj bez psenice, velka vdaka 🙂

smejkoh
21. dec 2012

@tymothy Ahoj, kvaskovy chlebik vyskusany. Teda to je pre mna ako zazrak, ked kvas zacal na treti den bublinkovat, ze kysneeeee 🙂 🙂 Som sa potesila. Chlebik som robila z cisto celozrnnej raznej (zitnej) muky a chutovo je vyborny, len je dost tvrdy. Mozno ten druhy bude jemnejsi, ked uz bude kvasok vyzretejsi ako to volakde pisali alebo ho mozno musim nechat este dlhsie kysnut. Budem skusat.
Co vsetko robis z kvaskoveho cesta? Daju sa napr. aj parene buchty alebo knedlik, kebyze pouzijem nejaku inu muku ako raznu?

tymothy
29. dec 2012

@smejkoh Jé, tak to jsem ráda, že se ti to podařilo a blahopřeji k úspěchu. 🙂
Z kvásku dělám ještě buchty - většinou ovocné koláče (dá se použít špaldová mouka, ale teď si nejsem jistá, jestli ji můžeš....asi by se dala nahradit i pohankovou, jáhlovou, rýžovou nebo ječnou).
Knedlíky jsem kváskové nezkoušela - našim dětem knedlíky moc nejedou, takže máme povětšinou rýži nebo těstoviny. Když už je dělám, dělám buďto bramborové z bezlepkové směsi (ale je v ní kukuřice 😠 ) a nebo jáhlové (uvařím jáhly do měkka, do vychladlých přidám trochu rýžové mouky a vařím dokud nevyplave + ještě pár minut). Do těch jáhlových se prý dá místo mouky použít škrob a dají se naplnit.
A ještě jeden tip - chystám se zkoušet koláč z amasaké. 😉

smejkoh
29. dec 2012

@tymothy 🙂 Dakujem. Skusala som aj zavin, ale ten bol taky makky a lepkavy, ze som ho cely donicila, ked som ho prekladala na plech a chut tiez nic moc. Vcera som robila aj tie velke chlebanky, co sa pecu na jednom plechu a tie su vyborne.
Zemiakove knedliky to len uvaris jahly a zmiesas s ryzovou mukou, vytvarujes do guliciek a drzi to spolu? Mas aj nejake dalsie osvedcene receptiky, napr. na palacinky......? Kazdy receptik je mi vzacny. Vy mate s akymi potravinami problemy?
Co je to amasaké?

tymothy
29. dec 2012

Není zač. U těch knedlíků jsem se asi vyjádřila neohrabaně - dělám bramborové z kupované bezlepkové směsi na knedlíky - prostě takové knedlíky v prášku. Na klasické doma dělané z vařených brambor jsem se ještě nevrhla, jelikož výsledek je nejistý a tyhle jsou docela dobré.
Potom dělám ty jáhlové - chuťově jsou podobné také spíše těm bramborovým než houskovým. Uvařím jáhly, nechám vychladnout, zasypu rýžovou moukou (může se dát i pohanková, ale té máme dost už všude jinde), uhňácám knedlík (klasický dlouhý) a uvařím. Opravdu to drží a je to docela dobré. 😉
Místo mouky se může použít i bramborový škrob - to by měly být knedlíky pružnější a pak se dají naplnit třeba ovocem nebo uzeným masem,...ale vyzkoušeno osobně ještě nemám.
Co se týče palačinek, zase se dá použít kombinace rýžové a pohankové mouky (já teda používám kombinaci bezlepkové směsi + pohanky 1:1), určitě pokud můžeš oves, by se dala udělat ovesná verze - kdysi jsem dělala takové placičky z ovesných vloček.
To amasaké je taková slaďounká hmota vzniklá zkvašením rýže - aby to kvasilo, přidává se speciální koji kultura a nebo v levnější verzi naklíčená pšenice. 😖
Jinak naše omezení ( nebo teda spíš dětí) spočívá v nemléčné a zároveň bezlepkové stravě. Přešli jsme si právě obdobím, kdy jsme měli z obilovin vyloučenou jen pšenici, ale stále to nebylo tak nějak ono - ta bezlepková strava jim sedí líp.

smejkoh
3. jan 2013

@tymothy Ja som to tiez napisala ako dilino, ze zemiakove knedliky bez zemiakov, ani mi to nedoslo 😀 Teda ten jahlovy knedlik ma zaujal, urcite ho vyskusam. Ja robim len take zemiakove knedliky, ze zmiesam uvarene nastruhane zemiaky so zemiakovym skrobom, vytvarujem vacsie gulicky a potom uvarim vo vode. Som vdacna aj za take, ked klasiku nemozem. Skusala som ich aj plnit slivkami alebo lekvarom ale boli dost makke a mazlave, mozno kebyze dam viac skrobu alebo prihodim trochu ryzovej muky, boli by lepsie. Som vo faze experimentovania, takze chudak moj muz, ked to niekedy musi jest, este stastie, ze pri jedle nie je narocny 😀
Vy to mate tiez dost narocne so stravou, bez mlieka a lepku. Ten kvaskovy chlebik teda robis z bezlepkovej muky alebo ake pouzivas naň muky? Ražná (žitná) muka v kvasku detom nevadi?
Zaroven prajem vsetko dobre do noveho roku 🙂

tymothy
6. jan 2013

Děkuji. A také Ti přeji krásný nový rok.
K tomu kvásku - žitný jsem používala pro děti v takovém přechodném období, teď už ho používám čistě pro mě s mužem a občas pro babičky (aby nám doma pekárna nezahálela) 🙂 Pro děti jsem si vypěstovala kvásek z kukuřičného starteru, dokrmuji pohankovou moukou.A na chlebík potom míchám bezlepkovou směs, pohankovou a rýžovou mouku. A dělám podle klasického receptu na žitný. 😉
Dneska jsem se pustila do tohoto: http://www.jimejinak.cz/2012/06/boruvkovy-paj-s... Jen místo špaldové mouky jsem dala pohankovou (asi jsem to nevychytala, protože se to strašně drolí) a místo borůvek budu dávat kompotované broskve.
Také jsem ve fázi experimentování (už několik let), manžel teda občas skřípe zubama, ale zatím statečně skoro všechno dojídá. 😀

smejkoh
9. jan 2013

@tymothy Dakujem 🙂
Takze kvasok sa da robit aj z bezlepkovych muk, jeeej dobre vediet. Este by som sa ta chcela spytat, ked upecies razny chlebik, alebo aj s inymi mukami, tiez ho mas na druhy den tvrdy, tuhy? Neviem, ci to tak ma byt alebo nieco robim zle, uz som odskusala viac receptov aj muk a vzdy je to pecivo na druhy den tvrde. Dnes som skusila prihodit varene zemiaky, tak uvidime, ci bude v chlebiku nejaky rozdiel.
Chlebik pecies v domacej pekarnicke? Mas nejaky osvedceny postup, recept, aby pri peceni nesplasol? Pekaren mame, len som sa este neodhodlala v nej piect kvaskovy chlebik.
Teda ten kolacik vyzera super, az mi slinky vybehli 🙂 Skoda, ze byvas tak daleko, by som prisla na ochutnavku 🙂
Aj ja mam pocit, ze budem experimentovat este dlho dlhoooo, je to narocne, ale postupne zistujem, ze to celkom ide, aj ked casto s nezdarmi.

tymothy
9. jan 2013

Tak hlásím, že koláček už je snědený. 😉 Jen toho agaru na něm bylo na můj vkus trochu moc. A drobivost nakonec nevadila - upěchovala jsem ho do dortové formy a tam těsto drželo.
U toho kváskového chleba - druhý den mi vždy trochu ztvrdne, ale není to nijak moc - a hlavně další dny už to tvrdnutí nepokračuje. Ale napadá mě, že ho nechávám po upečení trochu zapařit. Když je ještě vlažný, dám ho do igelitového pytlíku a přes noc ho tam nechám.
Žitný dělám přesně podle toho receptu, na varimezdrave. Ten bezlepkový dělám množstvím mouky také tak, jen tekutinu upravuji podle potřeby - bezlepková mouka více saje.
Peču v pekárně - dříve jsem pekla v troubě, ale přišlo mi strašně neekonomické rozpalovat celou troubu kvůli jednomu malému chlebu. Protože už jsem v té době experimentovala s kváskem,kupovali jsme pekárnu přímo s programem na kváskový chléb (Eta Duplica Vital). Má právě i funkci dlouhodobého kvašení, takže mám nastavené potřebné množství času a ona už to ohlídá sama. Než jsem se odhodlala dát do ní chléb i kvasit, nechávala jsem ho kvasit venku a do pekárny jsem ho dávala až upéct. Pečení jsem nastavovala na hodinu a bylo to akorát. Jen bylo potřeba hlídat hodiny, aby nepřekvasil.
Ještě mě napadá, že mám doma recept v manuálu k té pekárně, tak ti ho sem zítra hodím- dnes už to nestihnu. Osobně jsem ho ale nezkoušela.

smejkoh
10. jan 2013

@tymothy Ani sa necudujem, ze je uz zjedeny, ak aj tak dobre chutil ako vyzeral 🙂
Chlebik z bezlepkovej muky je nadychanejsi ako razny? Ci na nadychany chlebik bez psenice mozem zabudnut?
Ja som vcera skusila novy recept aj so zemiakmi a teda chlieb sa neda jest, vnutri je mazlavy a chut hrozna. Vratim sa ja len k tomu povodnemu z varimezdrave ako robis aj ty. Ten sa vydaril aj chutil najlepsie. Skusim to niekedy hodit aj do pekarne, no ale neviem ci nesplasne, nie je velmi kvalitna, tak uvidime. Tiez sa mi to zda neekonomicke, zapinat ruru.

janaaanna
10. jan 2013

Ahoj,
koukam, ze v diskusi uz jste zustaly jen dve, tak vas chci podporit. Mam celiakii (bezlepkovou dietu) a dcera alergii na psenici (a asi jeste na neco, jen nevime na co a nedari se to zjistit 😖 ). Bohuzel jsem zjistila, ze ve spouste bezlepkovych veci je psenicny skrob, puvodne jsem si myslela, ze to bude jednoduche, ze muze jist to co a ja a jeste neco navic. Takze ted se snazim pect sama, ale zatim nejsem tak sikovna jako vy. Kazdopadne moc dekuji za recepty a inspiraci, urcite budu i dal sledovat. Chtela bych navic male pect neco s lepkem (aby ho organismus mel a nereagoval na nej treba v budoucnu precitlivele) a zaroven bez psenice, na to jsou vase zitne recepty uplne skvele. Jen na ten kvasek zatim nemam odvahu, prijde mi to hrozne casove narocne, zkusim zatim neco jednodussiho. Mejte se krasne!

smejkoh
10. jan 2013

@janaaanna Ahoj, aj ja som sa kvasku bala, ale nie je to az take strasne ako sa na prve precitanie zda a hlavne mne zatial vsetko s nim nakyslo, co sa o kvasniciach neda povedat. Cesto z cisto raznej (zitnej) muky mi vobec s kvasnicami nevykyslo. O sikovnosti radsej pomlcim, ja som uz tolko veci pokazila experimentovanim, no ale bez toho to asi nepojde. Ja som tiez dlho nemohla prist na to, z coho mi je zle, ani lekarka nic nezistila. Tak som si cez net kupila test potravinovej intolerancie, vyradila potraviny, co mi tam vysli a je lepsie. Nasla som aj cesku stranku http://www.food-detective.cz/koupit Teraz vsak zistujem, ze mi asi ku vsetkemu robi zle aj mlieko, tak som tiez vo faze zistovania a ucenia sa novemu vareniu.

tymothy
13. jan 2013

Ahoj, tak přidávám slíbený receptík na kváskový chléb č. 2. 😉 Vypadá mnohem jednodušeji a rychleji než ten, který peču, takže večer proběhne první zkouška.
Ingredience:
voda 400ml
mouka 600g (doladíme dle typu mouky) - konkrétní druh mouky uveden není
kvásek cca 2/3 sklenice - na obrázku je kvásek hodně hustý a sklenice má velikost jako od marmelády, takže řidšího kvásku bude asi potřeba trochu víc
olej 1-5 polévkových lžic
koření dle chuti
sůl 4-10g (ideálně 5g)
vařené obiloviny maximálně do 1/2 váhy mouky (rýže, jáhly, kroupy,...)

Recept je určen přímo pro pekárnu, je tam přímo nastavení různých programů, takže zjednodušuji.
Do nádoby nalijeme vodu, do ní přidáme kvásek, poté mouku, sůl, koření a olej. Prohněteme, pokud je pootřeba, přidáme mouku nebo vodu a opět prohněteme do požadované konzistence. Přidáme vařené obiloviny (není nutné) a zase promícháme.
Poté dáme kynout - ideálně na 4 hodiny (ale je to v pekárně, kde je teplo, takže venku bude kynout chléb déle). Dobu kynutí ovlivníme množstvím kvásku (čím méně kvásku, tím déle těsto kyne).
Pečeme 60-80 minut. Pokud se po upečení objeví ve struktuře chleba praskliny,nejsou na závadu - chleba bude jemně kyselý a nadýchanější.
Aby byl obvod cheba jemný, je nutné ho ještě za tepla napařit - pečící nádobu s čerstvě upečeným chlebem vložíme do vodní lázně, vodu přivedeme do varu a chléb necháme v páře alespoň 45 minut - pára nesmí stékat do chleba!

smejkoh
13. jan 2013

@tymothy Dakujem, si zlata, ze si si nasla cas. Potom daj vediet, ako dopadla skuska chlebika. Pozeram, ze mala ma narodeninky, tak prajeme vsetko najlepsie 🙂

tymothy
3. feb 2013

@smejkoh Tak po delší odmlce jsem opět zde: 🙂
Hlásím, že ten chlebík se mi nakonec moc nepovedl - asi jsem dala málo kvásku a dobu kvašení uchvátala.....další zkouška už se pak nekonala.
Ale zato jsem ozkoušela pravé francouzské slané palačinky (i v originále se dělají z vody a pohankové mouky, takže ideální receptík). A výsledkem byla naprosto luxusní snídaně. 😉

Slané palačinky: 500ml vody, 250g pohankové mouky, 1 vejce, 1 lžička soli - vše zamícháme a necháme do rána odležet v ledničce. Druhý den přidáme 2 lžíce rozehřátého sádla a na suché pánvi smažíme tenoučké palačinky s křupavými okraji. Do nich zabalíme šunku a lupen salátu (můžeme dát dovnitř i volské oko).

A včera večer mě chytl tvořivý amok - chtěla jsem původně upéct jáhelník - místo toho máme nakonec mńamózní krémík v mističkách k dnešní snídani. 😉
Uvaříme 1 hrnek (200ml) jáhel ve 3 hrnkách vody hodně doměkka. Smícháme s kompotovanými vypeckovanými višněmi, 5 lžícemi kakaa, osladíme medem (asi 5 menších lžic), trochu okyselíme citronem, přidáme 2 lžíce oleje a trochu nastrouhaných ořechů (dala jsem vlašské, ale chuťově by se mi tam více hodily lískové). Potom vše rozmixujeme v mixéru.
Šťávu z višní dáme do kastrůlku (měla jsem jí asi 150 ml), rozpustíme v ní lžičku agaru a přivedeme k varu. Celé to vlijeme do rozmixované jáhlové hmoty. Pak naplníme do misek a necháme ztuhnout. V miskách ještě můžeme posypat nasekanými ořechy.

smejkoh
3. feb 2013

@tymothy No ty si aka sikovnica 🙂 Mnam mnam mnam, to ake chute hned za rana, juj 🙂 Jahly ako varis? Tiez to najskor preplachnes vriacou vodou, ci normalne uvaris? Vsade kazu preplachovat, ale ja som to nikdy nerobila a nebolo horke.
Ja som v pekarnicke skusala klasiku kvaskovy chlebik razny a normalne sa podaril, nesplasol, som bola milo prekvapena. Tiez som z kvasku skusila pizzu a šišky (po cesky asi koblihy) take gulate, vyprazane, s dzemom 🙂 Oboje bolo vyborne.

tymothy
4. feb 2013

@smejkoh Jáhly před vařením spařuji, i když už jsem slyšela, že to není třeba...ale pro jistotu. 🙂

katka13122
20. mar 2013

Ahojte,zistili mi ze mi netravi skrob,neviete co sa moze jest?

janaaanna
21. júl 2013

Muzu se zeptat, jak jste to zjistili? Dcera ma porad obcas prujmy a nemuzeme zjistit z ceho - na alergologii ji vyslo zito a psenice, celiakie ale ne, nema ani jedno a stejne prujmuje. Na gastroenterologii nam rekli, ze dokud prospiva a neni podvyzivena, tak to nemam resit, tak nevim, musi ji vadit jeste neco jineho
Jinak jahly take sparuji, cetla jsem, ze jsou jinak nahorkle, mozna to v nekterych receptech ale opravdu nevadi.

bluvatko
21. júl 2013

@janaaanna a co tak vynechat mlieko? Minule som pisala s jednou mamickou a ona pisala,ze jej dieta malo hnacky z mlieka,malo alergiu na mlieko.

janaaanna
22. júl 2013

To už jsme zkoušely a nic ☹ Kvůli tomu jsme byly i na tom gastru a imuno, všechny testy v pořádku. Držela jsem dietu i když jsem ještě kojila a nepomohlo. Je to něco schovaného, nemůžu na to přijít. A to jí teď ještě rostou zuby, tak už vůbec nevím, k čemu ty průjmy patří.