Pomôžete s jedálničkom 21 mesačného sondovaného dieťaťa?

12macicka12
28. júl 2014

Chcela by sa poprosit o akekolvek napady ako rozsirit jedalnicek mojej dcerky. Je sondovana, takze vsetko musim premienat do kasovitej podoby a riedit vodou. Dcerka je velmi tazko zdravotne postihnuta a v ramci jej stavu nevie vyjadrit, ci je hladna alebo nie. Jest jej davam pravidelne v urcitych casovych intervaloch, kedy si myslim,ze by uz mohla mat stravene (prisposobujem aj liekom, ktore ma kazde 4 hodiny od rana do polnoci).
Jej jedalnicek (foto je typicky denny jedalnicek, t.j. mnozstvo a typ jedla): rano okolo 8.- 9.h 120 ml nutrilon + kasa (ked dam viac ju napina na vracanie), okolo 11.-11:30 ovocna presnidavka (mix ovocia) s keksami, obed okolo 15.h "slana" presnidavka akehokolvek zlozenia (kupujem aj tie vacsie balenia, ktore este mixujem, prip.pasirujem), okolo 19.-19.30 jogurt (alebo acidko, tvaroh, kysla smotana) s keksami a o polnoci 120 ml nutrilon + kasa (nechcem jej na noc viac zatazovat zaludok). Skusavam zvysovat davky, ale nie vzdy ich toleruje a vracia. Problem je, ze so zvysenim tuhej zlozky prikrmu priamo umerne rastie aj mnostvo vody na zriedenie a potom nie je najedena, ale naliata vodou. A aby som nezabudla, jedlo papka cca hodinu (mam stroj, ktory to jedlo tlaci).
Hladam nejaky dalsi typ jedla, ktory by som mohla zaradit do jedalnicka (ktory po uprave prejde tenkou hadickou). Budem vdacna aj za postrehy, ci mnozstvo jedla je umerne jej veku. A ako je to s nutrilonom? Vypije 2, 5 dcl denne, postacuje?
Dakujem velmi pekne za akukolvek radu. Prip.ak poznate nejakeho poradcu na vyzivu deti, napiste mi kontakt.
P.S. mala ma 11.5 kg

jaja1979
28. júl 2014

Ahoj. mam kamaratku, ktora ma takisto dieta krmene cez sondu. Do roka sa ho viac-menej snazili nakrmit cez usta, ale bolo to celodenne trapenie. potom mal chvilu sondu cez nos do zaludka, ale potom, co si to zacal vytrhavat uz nebolo mozne takto ho krmit. tak sa rozhodli pre PEG - je to takisto sonda voperovana priamo cez stenu zaludka rovno dnu a takto ho krmia. kazde krmenie striekackami do sondy trva od 10 do 15 min., davaju cez to vsetko - tekutinu, jedlo, lieky... Viem, ze cez gastro ma narok na Nutrini - je to vysokoenergeticka tekutina, kde je obsiahnute vsetko, co dieta potrebueje - to mu dava tusim raz denne, potom ovocne vyzivy, jogurty, termixy, pribinaciky, a slane prikrmy - mixuje vsetku moznu zeleninu, zemiaky, maso, ryby, vsetko prepasirovane, aby nezapchalo sondu. je to velmi pracne, ale zvycajne si toho narobi doma viac a zavari, pripadne da do mrazaka. Ak chces viac info, kludne sa mi ozvi cez postu.

malebabo
25. aug 2014

Ahoj, smotanove omacky s dusenym maskom a zemiackami by nemohla? ( koprova, tekvicova, zo zelenej fazulky, sosovice,..) alebo smotanove polievky zo strukovin, polievka zo sladkych zemiakov s kuracim maskom a rozmixovat to na uplne hladku kasu. Ked sa masko, omacka pripravia na masielku a na omacku sa pouzije slahackova smotana navysia sa tym aj nejake kalorie. Alebo len masko s cibulkou podusit na masle, pridat do toho zemiaciky, stipku mletej rascu, podusit a pred koncom zavarit do toho smotanu s troskou krupice alebo muky, ak to prilis zhustne rozriedit vodou podla potreby, zavarit a rozmixovat.