Poraďte ako chutne pripraviť "Vepřo, knedlo, zelo"

majka35
10. okt 2008

Ahojte ... baby, chcela by som sa doma "blisnúť" s nedeľným obedom, muž už dávno túži po fajnom pečenom mäsku, kapustičke a zemiakových knedlíkoch ... doteraz sme na toto jedlo chodievali k babičkám a tetám, ale rozhodla som sa, že sa ho naučím pripravovať aj ja ... 😅 viete mi poradiť nejaké fintičky, aby bolo mäsko mäkké, šťavnaté, kapustička sladučká a knedlíky rozplývajúce sa na jazyku? ... ďakujeeeem za tipy a rady 🙂 🙂

daducha
10. okt 2008

Ahoj,

tak takto to robim ja 🙂 .Mäso mam odskusane, ze najlepsie a dokonale sa rozpadavajuce v puse je krkovicka.Najlepsie s minimom mastneho, ale ono aj ked tam vzdy je, tak sa ti krasne vypecie a ani to necitit.Vzdy ho peciem vcelku,osolim ho a okminujem.Podlejem troskou vody,oleja,peciem to v janskom skle asi na 180 C,prikryte.V priebehu pecenia to podlievam vodou a polievam aj mäsko.Ked je mkke, pekac otvorim a necham pripiect.
Co sa tyka kapusty,tak robim ju bud z kyslej kapusty,alebo z hlavkovej.Manzel aj ja mame osobne radsej kyslu kapustu.Tak to robim tak, ze ju trosku preplachnem v studenej vode, zalezi aku kyslu ju ma kto rad,cibulku podusim do sklovita a na to dam kapustu.Podlejem vodou,pridam bobkovy list,rascu,sol a dusim.Ked kapusta zmäkne,rozrobim si v triske vody polohrubu muku a kapustu zahustim.Potom ju este docukrujem, aby to bolo take sladko-kysle a je hotovo.
Ak to robim zo sladkej kapusty,tak postupujem rovnako,okrem preplachovania 🙂 a dochucujem octom a cukrom.
Ku knedlikom sa neviem vyjadrit,tu som pohodlna a kupim ho 😉 .Ale moja babicka aj mamina robia domace a tie su mnammmm 🙂 .
Tak dufam, ze som trosku pomohla a prajem dobru chut. Pani, ako som to pisala, a uz mi tecu slinky.

vinka
10. okt 2008

Tak mäsko ja si den vopred napacujem.To cez noc vsiakne aj do mäsa a ostane ešte po pečení aj štava ktorú ja aj prilievam do kapusty.Ja robím zo sladkej kapusty.No a ten pac to je olej,cesnak,rasca,sojova,vorčestrová omáčka,vegeta,sol,Aj kečup môže byt.To vôbec necítit peper mletý,gril korenie.No ja tam dám toho požehnane.Ale stále ochutnám ako to chut po zamiešaníí.A ked to má dobrú chut tak celé mäsko tam šuchnem a do rána je v chladničke a ráno rovno do rúry.Môže aj do jánskeho skla.Občas podlievam vodou aby tam bola vždy štava.Prevraciam mäsko aby nevyschlo ale sa napilo štavy.A kapusta ked je hotová zlejem tam trochu tej štavy a doplním mäsko zas vodou.A knedlík jedine doma.To sa blisneš najviac.Ak budeš chciet hodím recept na domáce knedlíky.Tie sa roztekajú na jazyku. 😉

jajax
10. okt 2008

ja peciem prerastany bocik,posypem ho solou,rascou a mletou paprikou.nakrajanou cibulou a pretlacenym cesnakom.pridam olej a vodu a zakryte dusim do mäkka,potom odokryjem a opeciem z oboch stran.hlavne musis robit mäso zakryte,aby si ho mala stavnate.kapustu robim väcsinou kyslu.udenu slaninku pokrajam na drobno,vyskvarim,dam kapustu,podlejem vodou udusim do mäkka a dochutim cukrom.knedle robim zemiakove,tie uplne zboznujeme.
4-5 strednych zemiakov uvarit v supe,nechat vychladnut,postruhat.pridat 2 hrste polohrubej muky,3 hrste krupice,na spic noza sodu bicarbonu a sol podla chuti.vymiesat cesto(podla potreby pridat muku,zemiaky su vzdy ine),rozdelit na valceky s priemerom asi 5cm.dat varit do vriacej vody na 20 minut.v polovici varenia prevratit.
mam vyborny recept aj na zemlove knedle.ked ho najdem,prihodim.

jajax
10. okt 2008

VLČICKÝ KNEDLÍK.250ml vody,troška cukru,1-2 malé odmerky soli,1 vajce,250g hru bej múky,250g polohrubej múky,1/4 kocky droždia,1 rožok(ja dávam 2).Rožky pok rájané na kocky pridať po zapípaní. Po vykysn utí rozdelíme na dva diely a nech áme 10 min.kysnúť.Po jednom dáme variť do vria cej vody.Varíme z každej strany 10 min.Po vybratí popicháme špajdlou. Zdajú s a byť malé,ale pri varení svoju veľkosť asi zdvojnásobia.Môžu sa robiť aj na pa re,ale vo vode sa mi to zdá j ednoduchšie.
tento recept je pisany pre pekaren.inac si das vykysnut drozdie do vody s cukrom a vypracujes cesto.ale knedle su ozaj vyborne.

vinka
10. okt 2008

Jajax a kedy sa dáva rožok ked to nerobíš v pekárniku?Alebo sa nemusí dávat rožok vôbec.

majka35
autor
11. okt 2008

ste zlatééé ... ďakujem ... dám vedieť, ako obed chutil ... 😉

jajax
11. okt 2008

vinka rozok das ked uz mas vymiesane cesto.myslim ze ked ho nedas nic sa nestane.moj muz ale ma rad s rozkami.

veganko
11. okt 2008

majka35: aby bolo mäso mekke a stavnate, nic ine ma nenapada, len to, ze ho par dni nechat na slnku...dobru chut

jajax
12. okt 2008

veganko nepripadas si trapny.tebe nikto nevnucuje mäso,tak preco sa zucastnujes takejto temy.

jajax
12. okt 2008

veganko este raz pre teba.ak mas naozaj nejaky rozumny nazor nech sa peci na temu vegetarianske dieta.

veganko
12. okt 2008

jajax: vegetarianstvo nepovazujem za zdrave a ja nie som vegetarian mimochodom... mne skor pripada trapne zabijat zvierata, aj ked ich mäso nepotrebujeme k zivotu, nezda sa ti?? Zabitie ci uz cloveka alebo zvierata je vzdy vrazda a neospravedlni to ani "mrtvola-knedlo-zelo"...

jajax
12. okt 2008

veganko,kazdy ma pravo na svoj nazor aj ty.mne vadi ze ho prezentujes tam kde vobec nepatri a zrejme on ani nikto nestoji.pokial si ozaj myslis ze mas co povedat najdi si na lepsie miesto.

majka35
autor
12. okt 2008

no, čo človek, to názor ... ďakujeme ti veganko za ten tvoj, ale ako vidím, veľmi tu s ním nepochodíš ... téma je tu o niečom inom, takže ak chceš baviť o vražde zvierat, otvor si tému s názvom podobným tvojmu mottu v pase a tam si určite nájdeš veľa priaznivcov ... takže veľa šťastia ... v našej téme by si sa určite nudil ... 😉

draga
12. okt 2008

jsem přišla očíhnout tipy a našla jsem
mrtvola-knedlo-zelo 😀 to je strašnýýý 😀

3558
12. okt 2008

baby co to tu je za teeema....mnaaaaaaaaaaaaaaaam 😀

misakri
12. okt 2008

jéé, já bych si dala, hmmmmmm.. nějaký pěkný kus propečeného vepřového.. mňam mňam 😀 😀 , asi si půjdu takhle při večeru namazat chleba s paštikou.. 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

pirlenka
12. okt 2008

Mis, no jo, je dvanáct co? Čas oběda 😀 😀 😀
Já si kousla řízku, ale odolala jsem.

titkovamiriam
13. okt 2008

zemiakove knedle po moravsku:den vopred uvarim zemiaky,potom ich pretlacim,pridam trochu muky aby sa cesto nelepilo,sol,vajce a vsetko vypracujem na valcek a z neho odkrajujem tehlicky a tie varim kym nevyplavaju na povrch vody.
cervenu kapustu nastruham nejemno a dam varit do trosky vody,podla mnozstve kapusty a pustenej stavy pridavam vodu,osolim okminujem a dusim do makka.na panvici spenim cibilku a pridam trosku muky-zahustim kapustu a na koniec dam lyzicu octu a podla chuti aj cukor.
umyte pliecko osolim,orascujem,dam majoranku dve cibule cely cesnak a peciem pomalicky,pred koncom nakrajam papriku a paradaju a dopeciem

kocurik16
16. okt 2008

nato,že ja varím iba pred večerom lebo chlapci majú obedy v škole tak mám chuť začať slintať.Zemiakove knedle milujem od kedy zomrela svokra som ich nejedla,musím sa učlovečiť a uvariť aj ked ja potrebujem skôr suchú kôrku lebo do ničoho nevojdem