Poraďte niekto dobrý nedeľný obed

papula
16. feb 2007

Ahojte babule.
Som zufala ☹ zase sa blizi vikend a ja neviem co varit.Problem mi robi nedela.Dnes idem robit gulas tak to bude aj na zajtra,ale co v nedelu?uz viete co budete varit?poradte nieco,lebo ma porazi 😠

nici
16. feb 2007

ikke ja robim samostatne k cestovinam tu sampionovu omacku, co som pisala hore, ale inak do vsetkeho musim dat maso, len ten moj je masozravec a nevydrzi bez masa ani jeden den.....alebo brokolicovu....to si uvaris brokolicu do makka v zeleninovom vyvare s bujonu, vodu nevylievaj - ten vyvar, len zlej, potom brokolicu rozmixuj s troskou toho vyvaru, zahusti tiez ako u sampionov z mliekom s mukou, smotanou na varenie a hotovo....ono inak ked das viac toho vyvaru, alebo teda cely, tak mas z toho zase brokolicovu polievku, ale takto to budes mat hustejsie a mozes naliat na cestoviny...

levon
16. feb 2007

nemäsový obed - Brokolicové koketky

5oo g brokolice uvariť do mäkka, nesoliť, nekoreniť. uvarenú roztlačiť vidličkou primiešať 250 g syru Niva, 1-2 vajíčka a ak treba zahustiť strúhankou. Nechať hmotu vychladnúť a potom z nej tvarovať malé kroketky, obaliť ich v strúhanke a opiecť - vysmažiť na oleji. K tomu sa moc hodí zemiaková kašša a hlávkový šalátik, aj tatarská omáčka a hranolky 😉

levon
16. feb 2007

Oprava - Brokolicové kroketky 😉

marinka
16. feb 2007

U nás suveréně vedou kuřecí minutky, já maso moc nemusím, ale manžel kuře miluje, tak vymýšlím různé varianty. Naprosto super je kuře na kari - kuře se nakrájí na kostičky a dá do misky, osolí se, posype kari kořením, pokape sojovou omáčkou a zalije olejem a dá se asi na hoďku do ledničky a pak už se jen osmaží na pánvi. Super je přidat i cibulku, kterou krátce osmažím. Nebo kuře naložené v česneku a po usmažení ho ještě na horké pánvi posypat uzeným sýrem.

romana27
16. feb 2007

Já dělám takovou směs, měla jsem ji jednou v bufetu, kam jsme chodili v práci na oběd a upravila a připravila jsem ji podle sebe.

Uvařím v osolené vodě brokolici, po vychladnutí pokrájím na malý kousky ( většinou to dělám ještě v kastrolu, ve kterým jsem vařila, že ji pokrájím nožem - nemám pak špinavý další nádobí).
V dalším kastrolku si v osolené vodě ( nebo se dá dát sójová omáčka nebo masox ) si uvařím sójovou drť, cca půl sáčku dle návodu.
V hlubší pánvi na trošce oleji osmahnu malou cibuli, přidám vymačkanou sójovou drť, sterilovanou kukuřici, promíchám a přidám kari ( podle chuti), vhodím pokrájenou brokolici, zaliju dostatečně vodou a chvíli nechám provařit.
Nakonec zahustím smetanou na vaření ve které rozkvedlám polohrubou mouku na zahuštění a zase chvíli povařím ( říká se, že se má mouka provařovat 20 minut..kdo na to má čas, může 🙂 ).
Podávám s těstovinama a můj se po tom může utlouct. Jinak v původním receptu bylo místo sóji normální kuřecí maso.

Možná to není nejvhodnější zrovna nedělní oběd, ale třeba má někdo podobné chutě a zkusí 🙂

ikke
16. feb 2007

snad to made a ostatnym nebude vadit, pridavam link na recepty, co tu (na mojasvadba) kedysi mlade nevesty nazbierali 😉

http://fotky.azet.sk/albumy.phtml?i9=9594517d6a...

dobru chut

bielanevesta
16. feb 2007

Ja budem v nedeľu piecť kuriatko s peknou chrumkavou kožkou a k tomu ryžu s kari 😝 😀 MŇAM!!! Dobrú chuť

lasenka
16. feb 2007

ikke
je to super, dakujeeeem 😉

ikke
16. feb 2007

dakovne dopisy piste do IP na meno madeleine 😉 😅

nici
16. feb 2007

ahojte,
alebo este jeden....usmazim si cibulku na oleji do zlata, potom pridam cervenu sladku papriku, a hned pridam na male kococky pokrajane bravcove maso, osolim, okorenim - najlepsie je dat gulasove korenie, oregano a majoranku, a ihned zalejem vodou, aby mi nezhorkla cervena paprika, zamiesam a necham varit do makka ....ked uz je maso uvarene, tak pridam na kocky pokrajane zemiaky, zamiesam a dolejem vodu asi tak na tesne pod uroven zemiakov a necham varit znovu do makka....ono sa potom voda odpari ono to je velmi velmi vyborne a potom k tomu urobim volske oka a zeleny salat so sladkokyslim nalevom...

lucqa
17. feb 2007

Ja ked sa neviem vynajst, tak bud upeciem kuriatko na masle s ryzou a broskynovym kompotom, alebo upeciem krkovicku s rascou, ryzu a uhorkovy salat 🙂 To su take rychlovky a takmer bezstarostne 😀
Nemasove robim napr. spagety so syrovou omackou (super sa do tej omacky hodi grilovacie korenie od Vitany bez pridavku glutamanu - ma taku rajcinovu prichut a nie je tam nic ostre) 🙂
Ja mam zasa problem s polievkami. Ten moj ma najradsej hocijaku so slizikami, ale mne uz na tie slizikove dochadza fantazia 😨 Ja radsej zeleninove 😀

musko
17. feb 2007

Ahojte!
My máme radi kuracie rezne - naklepať, málo posoliť, na menší a hlbší olejom natretý plech dáme vrstvu nastrúhaného eidamu, na to plátky šunky, na to tie rezne, potom znova šunka a nastrúhaný syr. Vrchná vrstva je natuho vyšľahaná šľahačka - natrieť na ten syr. Necháme zapiecť vo vyhriatej rúre. Ako príloha buď ryža, alebo v lete zeleninový šalát. A je to dobré aj na studeno. 😉

dendisa
17. feb 2007

kuře na medu:

hrozně dobré je kuře upečené v troubě, marinované touhle srajdou:
1/3 sklenice medu,
1/3 sklenice sojové omáčky,
1/3 sklenice nasekaného česneku.

Chutná to i lidem, kteří nemají rádi maso na sladký způsob. (kdybych řekla, co to je dopředu, třeba švagr by mi to ani neochutnal. Takhle už to doma dělá taky).
Je to něco parádního a hotové za chvilku.

nici
17. feb 2007

dendisa tak ta srajda nema chybu 😀 ale podla vsetkeho chuti ako vyborna srajda 😉 😀

dendisa
17. feb 2007

nici: zkus a uvidíš 🙂, fakt je to dobré. Neočekávaně. A má to nádhernou tmavě zlatou barvu! Jenom to chce podlívat, protože med karamelizuje, tak ať se kuře nepřípálí.

nici
17. feb 2007

dendisa ja som to myslela v dobrom, sa mi to velmi pacilo, ako si napisala "marinovane touhle srajdou" a hlavne, teda, ze je to na jedenie 😉 🙂
ale inak neskusala som to este, ale jedine som jedla v restike kacicu na mede a mnaaaam 🙂 😝

lucqa
17. feb 2007

ja som minule kupila Velku knihu o grilovani a tam je ta "srajda" tiez a aj vcera vo Vari vam to bola, len ju dali na kridelka 😀 Asi musi byt vynikajuca, uz sa ju chystam vyskusat 😀

zuzu13
17. feb 2007

ahojte, pridám aj ja niečo...syn miluje kura na soli, t.j. kura rozdelené na polovičku umyť, osušiť a položiť na pekáč do ktorého vysypem 1 kg soli. Upiecť. To je všetko. Kuriatko je výborné a koža chrumkavá. K tomu je najlepšia len zelenina/šalát/

lenkanemeckova
18. feb 2007

Med je výborná přísada... taky používám... a můžui doporučit i koření "Adamova žebra" ... prodávají to v obchodech či stánkách s kořením (hlavním složením je med a česnek) ... fakt výborný, obohatí to spoustu jídel ... jinak kuřecí dělám hodně často, taky ryby... ale dnes jsem se po dlouhé době odhodlala k hovězímu... (máme ho tak čtyřikrát do roka 😀 ) ... a právě se mi dusí něco jako ptáčci... doufám že se podaří 😅 ... trochu sem je totiž vylepšila 😀

hovězí plátky naklepat, posolit, příp. trochu popepřit a pomatlat hořčicí, naplnit... já použila klasiku, tedy anglickou slaninu, vejce, okurek... zabalit... a já preferuji obmotat nití... s párátky nemám dobrou zkušenost... celé obalit v hl. mouce... pak ze všech stran osmažit na oleji... když je osmaženo... přidat kus másla a nakrájenou cibuli... až zesklovatí... podlít vodou... a dusit... no a já sem ještě do té majdy nakrájela zbytek slaniny, vajec i okurky... teď dusím... pak dochutím (sůl, pepř, citronová šťáva) ... budu podávat s rýží... omajda se dá zaprášit moukou bude-li řidká... ale já ji spíš dovařím s odkrytou poklicí a nechám trochu vyvařit... nemám ráda zahušťování moukou... 😉

hanka274
18. feb 2007

Ja toto:
Rezne, najlepsie kare, nakrajat na rezne, oprazit len na oleji, rychlo. Dat take nedorobene na plech, k tomu vela cibule posekanej, po chvilke sa pridaju sampiony krajane, pred koncom vymiesane vajicka, pocet podla chuti, ja davam asi 5-6 ks, pred koncom preto aby sa nepripiekli, teda treba sledovat. A uz do vypnutej truby dat na vrch plechu platkovy syr. Snad som na nic nezabudla. Tie sampiony sa teoreticky mozu dat hned, podla toho ako komu pecie truby, aby sa proste nepripiekli. A podliat olejo-vodou. Vsetko preto aby sa nic nepripieklo. Nie vela aby to zase neplavalo v oleji. Fujha.
No a k tomu robim zemiaky na masle, pridam tu cibulku z plechu. Je to uzasne. Cibule davam asi 5 riadnych.
Dobru chut!!! K tomu sa da aj kompot, broskyne....

lara1znk
18. feb 2007

mna uputali brokolicove kroketky od levon, len neviem akym syrom by som mohla nahradit nivu? date mi niekto tip? dakujem

emjee
18. feb 2007

lara podla mna hocijaky nastruhany syr 🙂

hanka274
18. feb 2007

Nieco nemasove, alebo malo masove.
Najprv bez: zapekany karfiol- karfiol uvarim vo vode slanej do makka, dam na plech (tusim sa vymasti, neviem ci aj muka), taky makky trosku ho potlacim ale uplne iba jemne, skor teda zarovnam, polejem vyslahanymi vajickami, cca 6ks, podla chuti. K tomu varene zemiacky.

Cestoviny- rurky, spiralky alebo ine uvarit do stredne tvrda (tak ako prave cestoviny sa robia), medzitym na podusenu cibulku dat slaninku, k tomu cierne olivy. Vsetko pommiesat, dat na vrch na take cerste roztiect bambino.

Alebo cestoviny na studeno: tak isto uvarit do al dente cestoviny hocijakeho tvaru. A este na teple dat posekanu na kocky sunku, cierne olivy, smotanu.

V tal. restike kam chodime davaju aj sampiony, ale zase bez oliv.

Takze vymyslajte, skusajte, chutnajte. Dobru chut!!!!

melory
18. feb 2007

mali mne klasicky cesky obed, knedlo, vepro, zelo a poviem vam, ze nevymenila by som s nikym. 😵

luciaj
19. feb 2007

aj ja pridavam dva super receptiky:

zapekana tekvica (moze byt aj cuketa alebo baklazan, ja som mala prave toto): tekvicu rozpolit, vybrat jadierka (ak ste si ju takto v lete zamrazili ako ja, tak len jemne rozmrazit, netreba uplne, ona sa v rurupecie aj tak), osolit, okorenit ciernym korenim, grilovacim korenim, trochu sojovej omacky. na plnku nakrajat na kocky cibulu a cesnak, osmazit, pridat na kocky nakrajanu sunku (slaninku, klobasku, kto co ma doma), papriku, mrkvu, sampinony, hrasok (akukolvek zeleninu, co mate doma) a cerstvy zazvor, osolit, okorenit (cierne korenie, griloacie, sojova omacka), chvilinku podusit a touto zmesou naplnit tekvicu. piect asi 30 min. tak v polovici pecenia zaliat kyslou smotanou v ktorej sme vyslahali vajicko a pred koncom na vrch posypat syrom (len aby sa rozpustil a jemne pripiekol). je to strasna mnamka, my sme to mali v sobotu. tak dorbu chut 😀

grilovana rybka: velmi jednoduchy recept a chuti akoby to bolo robene v lete na grile. akukolvek rybicku (pstruh, heik, makrela..) napacovat asi 2 hod pred grilovanim v olivovom oleji s korenim (korenie na ryby, grilovacie korenie, cervena paprika, sol, cierne korenie, citron). potom staci len dat na plech, do rybky dat hrubsie kolieska cibule a koliesko citrona (ak pouzijete nie celu rybku ale len filety, tu cibulku a citronik odporucam dat pod filet, aby na vrchu nezhoreli) a grilovat v rure tesne pod hornym grilom 10 min z kazdej strany. k tomu su vyborne opekane zemiaciky a anglicka zeleninka na masielku. tak toto je podla mna najlepsia mnamka, moj muz sa po tom vcera oblizovat 😀 😀 😀 a je to aj lahke jedlo, takze moze byt aj ako vecera.

dobru chut 😀

nici
19. feb 2007

aj ja este pridavam dva:
PRVY: KURA S PIKANTNOU PLNKOU: platok bieleho chleba si nakrajam na male kocky a opeciem do chrumkava na oleji. Potom ho vyberiem a na tom istom oleji podusim zeleninu: papriky nakrajane na kocky, zeler na platky, ked je to uz maksie, pridam kukuricu z konzervy a este dusim nejakych 5 minut. osolim to, okorenim, dam tam ten opeceny chlieb a potom este bylinky: rozmarin, petrzlenovu vnat. A touto zmesou naplnim kura a dam piect z kazdej strany po 40 minut. dobrota 😝 🙂

nici
19. feb 2007

DRUHY: SLANE PALACINKY PLNENE KURACIM MASKOM S HUBAMI
slane palacinky: hladka muka ( ja davam od oka ale priblizne to moze byt asi tak 20 dkg), 3 vajcia, rozpustene maslo ( podla potreby tiez ), asi tak 4 dcl mlieka ( tiez len od oka, takze priblizna miera ), osolim a okorenim a davam tam aj tymian ( pre krasnu vonu a chut )
no a plnka: jarne cibulky nakrajam na kolieska, por nakrajam na kolieska,hriby - sampiony na platky a pokvapkam citronom vsetko. kuracie prsia nakrajane na pruzky osmahnem prudko na oleji, osolim a potom vyberiem. na tom istom oleji osmahnem hriby asi tak 5 minut, potom pridam cibulku a por, este chvilu osmahnem a nakoniec vratim maso. potom tam vykydnem kyslu smotanu, pomiesam a necham povarit tiez asi 5 minut. osolim, okorenim a pridam este petrzlenovu vnat. a naplnim tym palacinky. 😝
sice to nie je nedelny obed ale moze to byt aj nedelna vecera 😉 , ale hodi sa to vo vsedny den a je to vynikajuce

vanusak
25. feb 2007

Dnes jsem zkoušela: Smažený sýr bez smažení. Moooc dobré.
Originál receptu je:
Ingredience: 6 větších čajových šálků, 6 vajec, 200 g šunkového salámu, 150 g sýra cihly, tuk a strouhanka na vymazání

Postup přípravy: Čajové šálky důkladně vymastíme (Herou či jakýmkoli podobným tukem) a důkladně vysypeme strouhankou. Sýr najemno nastrouháme, salám najemnou nasekáme. Do každého šálku dáme na dno trochu strouhaného sýra, na to trochu nasekaného salámu. Pak do každého šálku vyklepneme jedno vajíčko a posypeme vrstvou salámu a nakonec vrstvou sýra. Šálky vyrovnáme do pekáčku s vysokým okrajem a do pekáče nalijeme vařící vodu. Pekáč přendáme do horké trouby a při maximální teplotě děláme 20 minut. Horké vyklepneme a podáváme s brambory a kečupem nebo tatarkou. (Tohle je pochoutka pro ty, kdo milují sýr, ale nemohou moc smažená jídla 🙂

Já jsem si to poupravila pro mikrovlnku, nedělala jsem to v troubě. Navíc jsem nakrájený salám smíchala s vajíčkem, aby se to líp uvařilo. Do mikrovlnky jsem to naplno nechala vařit cca 8 min. (je potřeba mít dodělané to vajíčko). Potom se to krásně vyklepne jak bábovička.

vanusak
25. feb 2007

Jo a toho sýru jsem dala víc, celkem cca 300g, je lepší větší vrstvička, on se teplem zmenší.

bielanevesta
23. mar 2007

ZELENINOVÉ PALACINKY

Cesto: 200 g hrubá múka
½ l mlieka
2 vajcia
soľ, olej
Plnka: 200 g paradajok 50 g tvrdý syr
100 g póru 20 g sladkej smotany
100 g šunky 1 lyžica oleja
½ cesnaku čierne korenie, soľ

POSTUP: Pokrájanú šunku a cesnak opiecť, pridať paradajky, pór, ½ strúhaného syra. Krátko to
podusíme a prilejeme smotanu. Potom to ešte osolíme a okoreníme a podusíme cca. 5 minút. Zo zmesou plníme palacinky, poukladáme na pekáč, posypeme zvyškom syra a dáme zapiecť do vyhriatej rúry.