Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

vinka
15. feb 2010

Jaandy nemusíš sa opakovať.Ja som tu tabulku videla ale ked je v nej napísané,že oddychuje 20-50 min.tak to je dosť čakať či potom bude alebo nebude miesiť. 😉 A ak nechceš tak neodpovedaj na moje otázky. 🙂 Velmi jednoduché a nebudeš sa opakovať ako papagáj. 🙂

vinka
15. feb 2010

Erika som apokojná.Ja som ináč bola spokojná aj s tamtou.Lenže asi jej skončila životnosť skôr ako mala.Ja som počula,že tý dnešný výrobcovia robia tie výrobky tak aby vydržali 2 roky a dosť.Aby sa častejšie predávali.čo je logické.A výrobca asi neočakával,že niekto bude ju používať aj 2-3 krát denne. 😀 😀 😀 Tak skončila životnosť ešte pred 2 rokom. 😀

erikasadek
15. feb 2010

vinka ja sa priznam ze po prvykrat som tu tabulku nevidela, proste som nasypala a zapla a nic;. 😀
a teraz , zacala som mat strach ci nejde , a koa m amuz zdrben ze no vidis co si kupila no blba ja; a tak po 40 min. zacal pomaly miesit , moj aradost velka;. ale ak som bola blba;. 😀 😀 😀 😀
a aj som.. 😀 😀 😀 😀 😀

no urcite nepocital.; s takou pouzivanopstou.. 😀 😀 😀 😀

vinka
15. feb 2010

No mi sme podla tabulkya začínali.Len si nás mala vidieť sme boli ako A je to! 😀 😀 Obaja hlava na pekárniku či točí. 😀 Potom muž z toho vyčítal,že oddychuje. 😀 Ale to aj mama moja povedala,že moulinexka si svoje odslúžila.No a ked bola v záruke tak ju treba používať. 😉 Jedna moja známa ju má pol roka a ešte ju zo skrine nevytiahla. 🙂

erikasadek
15. feb 2010

vinka;. 😀 viem si vas predstavit .. 😀

vinka
15. feb 2010

Erika takže zajtra sa chystám robiť tvoju briožku.Drž palce nech mi vyjde super ako tebe. 🙂

babatko37
16. feb 2010

Včera som robila croissanty. Úžasné!!!!!
😵
Možno tu už tento recept bol, ale mne sa ho nepodarilo nájsť, no nečítala som celých 172 strán, snáď poteší niekoho nového.

Hladkú múku som použila špeciál OO extra. Urobila som 12 kúskov. Plnila som nugátom, arašidovým maslom s medom a slané posypané soľou a syrom. To dvojhodinové oddychovanie v chladničke som vynechala a aj tak chutili ako kupované. Dopiekla som včera o 20.30 a už sú iba 2 ks, aj to len preto, že náš malinký už spinkal, aby aj on ochutnal.

http://www.labuznik.com/article.php?ID=128

Croissanty-2
Na 18 kousků

1 PL sušeného droždí,
335 ml vlažného mléka,
2 ČL pískového cukru,
1 1/2 ČL soli,
420 – 500 g hladké mouky,
225 g másla (chladného),
1 našlehané vejce s 2 ČL vody na pomazání


Ve velké míse smíchejte teplé mléko a droždí. Nechte 15 minut rozpustit. Vmíchejte cukr, sůl a 140 g mouky.

Pomalu prohněťte. Postupně přidávejte zbývající mouku. Míchejte do té doby, než se těsto přestane lepit na stěny mísy. Přikryjte a nechejte kynout na teplém místě asi 1 1/2 hodiny do dvojnásobného objemu.

Těsto přeneste na pomoučený vál. Hněťte těsto dlaní do té doby, než bude hladké. Zabalte je do pergamenového papíru a dejte na 15 minut do chladničky.

Rozdělte máslo na poloviny a každou dejte mezi pergamenový papír. Válečkem je rozválejte na obdélníky 15 x 10 cm. Odstavte.

Těsto přeneste na pomoučený vál a vyválejte ho na plát 30 x 20 cm. Vložte máslo do středu a zabalte jednou třetinou těsta. Jemně přitiskněte okraje. Další část másla položte na zabalené máslo a opět zabalte těstem. Přitlačte okraje.

Otočte těsto tak, že kratší stranu máte u sebe a dlouhou hřbetní stranu nalevo.

Opatrně vyválejte těsto na 30 x 20 cm; nevytlačte máslo. Složte je opět na třikrát a v jednom rohu prstem označte první přehnutí. Zabalte a vložte na 30 minut do chladničky.

Tento postup opakujte ještě dvakrát.. Po třetím složení chlaďte v lednici nejméně 2 hodiny (nejlépe však přes noc).

Vyválejte těsto na 3 mm do pravoúhelníku (šíře 33cm), upravte strany.
Rozdělte těsto na polovinu po délce, nakrájejte trojúhelníky 15 cm vysoké. 10 cm základna.

Jemné trojúhelníky vyválejte od základny nahoru. Rolujte croissant od základny směrem ke špičce, zakulaťte v rohlíček a s plechem dejte na teplé místo ke kynutí asi na 1 – 1 1/2 hodiny.

Troubu předehřejeme na 240°C. Pomažte vejcem. Pečte asi 2 minuty. Snižte teplotu na 190°C a pečte dozlatova ještě asi 10 -12 minut. Podávejte teplé.

babatko37
16. feb 2010

Nemáte nejaký vyskúšaný recept na fánky? Dnes by som chcela urobiť. Veeeľmi ma baví robiť kysnuté cesto s domácou pekárňou. Ďakujem.

jaandy
16. feb 2010

...jj asi fakt nema zmysle reagovat, asi som precenila tvoje schopnosti

erikasadek
16. feb 2010

ahojte no dnes tu som skoro sama doma, tak idem hazdat recepty ako slubila ze jaandy.. 😉

vinka
16. feb 2010

Erika no brioška sa robí.Tak potom dám vedieť ako dopadla. 😉 Juj už sa teším ako mi bude každý den pekárnik vypekať.Už mi doma chýbala tá vôna. 😀

erikasadek
16. feb 2010

no dufam ze taka ako moja 😉

vinka
16. feb 2010

Erika pomooooc.mne nemiesi.neviem prečo.normálne som zapla program mám basic a odpočítava a nemiesi.už prešlo sko hodku a nič.neviem prečo. ☹ ☹ ☹

erikasadek
16. feb 2010

neboj zacne;. 🙂

vinka
16. feb 2010

Už začalo.Ale ono mi to hodku nemiešalo vôbec.Potom som vypla program lebo som nevedela,že prečo.Spustila znova a zas po 20 min.nezačalo ale až neskôr. 😝 No už teraz vyzerá cesto bomba.Som zvedavá na výsledok. 😉

erikasadek
16. feb 2010

vinka, no asi si dala studensie suroviny, ona to robi automaticky. takze viac zohrievala.. 😉

vinka
16. feb 2010

Hej teraz ma to napadlo,že to asi cítila,že sú tam studenejšie a preto to trvalo dlhšie.No darmo inteligentná pekáren. 😀 😀 😀

erikasadek
16. feb 2010

na buduce davaj len , teplen teda izbovu teplotu.. 😉
a dufam ze bude super

erikasadek
16. feb 2010

tak coooooooooooooooooooooooooo??????akoOoooooooooooooooooo??

erikasadek
16. feb 2010

ja sa to asi nedozviem ze???????????????????????????????????????????????? 😠 😀

vinka
16. feb 2010

Už sa to dozviešššššššššššššššššššššš.Moja už je upečený len neviem ešte ako chutí lebo si nechcem papulku spáliť.Tak počkaj ešte pol hodky a podám info či nám chutila.Ale byt vonia šialene dobréééééé. 😀 😀 😀

vinka
16. feb 2010

Erika je supééééééééééééér fakt výborna.Mnam.Už som ju skrila aby ostalo na večeru s maslom mnam. 😀 Len som nemala doma hrozienka ani iné ovocie tak toto mi tam chýba.Ale ináč je bez chyby. 🙂

erikasadek
16. feb 2010

konecneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

juj ale som rada uz som sa bal ze ma sprdnes za recept..
ano ja ju tiez robim s hrozienkami + kandizovane ovocie, a je s toho panettone;. 😀

vinka
16. feb 2010

Fakt to tam velmi chýba.Ale ináč je bohovská.Robila som presne podla tvojho receptu len som dala 360g múky ale som kludne mohla aj 370 ako si ty písala.Sa dosť láme.Ale to možno preto,že bola ešte teplá ked som ju rezala.Ale obe deti máááám mami to jaké výborne. 😀 😀 😀

erikasadek
16. feb 2010

no preto lebo bola tepla musi postat aspon hodinu a potom je uzasna..;; 😉
kazdy chlieb musi postat , potom je super nadychany dobre sa kraja, a aaj na druhy den;.

vinka
16. feb 2010

Ona je nadýchana už od začiatku.To sa nedalo tak dlho čakať moja. 😀 😀 😀 No už to mám odpísané a uložené na bezpečnom mieste. 😀

erikasadek
16. feb 2010

to ti verim ja dam vecer recepty teraz musim zehlit. neznasam zehlenie;. 😀 😖

vinka
16. feb 2010

Ani ja moja.Nerob si z toho nič. 😀

anpej
16. feb 2010

tak vyskušala som tu priošku,vyšla super 🙂 🙂 🙂 ,dodržala som všetky tvoje rady erikasadek,a je lepšia
ako panetone.

vinka
16. feb 2010

je fajná isto.ja idem zajtra piecť kysnuté buchy s makom.