Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

luthien.k
26. nov 2010

@modra1, super, díky, já jen nevím, jestli n to nebudu líná, pekárn je super v tom, že to tm nházím, nemusím se o to pk vůbec strt 🙂
Jink jsem dostl nějké ty směsi n pečení chleb, zkoušel jsem pohnkový - byl to hroznej hnus 😝 Pk jsem zkoušel tdy z receptů jeden n mznec (vánočkové těsto) - tky nic moc, vyšlo to tkové hodně tuhé, jkoby neprovzdušněné, nrozdíl od toho výborného chlebíku 🙂

erikasadek
26. nov 2010

@luthien.k ahoj tak pisem zapis si .. 😉
toto vsetko su klasicke kvaskove recepty. 😉

klasickym sposobom robene ako si chcela, takze idemenato

BROska...
vecer, alebo rano si pripravis kvasok...
150 g muky T45+ 150ml mlieka..+ stipka instatneho drozdia..5 das lyzicku kvasku suseneho) 😉 pre teba
vsetko premeisat a nechet postat....

na druhy den, alebo vecer.. ak si pripravila rano. 😉
das kvasok do pekarne
2 vajicka vyslahane,
225 g muky
85 g zmaknuteho masla
1 polievkova lyzica d'eau de fleur d' oranger( je to pomarancova voda) velmi aromaticke ak nemas nevadi.. daj lyzicu rumu 😉
1 cajova lyzicka coli
1/2 cajovej lyzice drozdia= 2 cajovym lyzickam kvasku suseneho= alebo 17 g cerstveho drozdia 😉
40g cukor + jedne sacok vanilkove cukru
1 cajova lyzica citronovej stavy.. 😉

asi po 10 minutach miesania ak by bolo cesto suche pridaj este mlieko ale po malych davkach

problem je ze kazda pekaren ma ine % vlhkosti niektore potrebuju viac tekutin niektore menej vyskusaj musi byt riedkejsie kao na cetso na chlieb. 😉

idem ti hodit teraz chlieb;. 😉

jajdaelda
26. nov 2010

@dannynka ne ne,už jsem pár chlebíků,rohlíků a housek upekla 😉 ale ráda zkusím osvědčený recept...
tak a jogurtový ( v mém případě smetanovozakysaný 😀 ) chlebík se celkem povedl a chutná dobře...nechám ho přes noc odležet a ráno se těším na snídani,až si ho dám s máslem a marmoškou 😉

dusanab
26. nov 2010

@dannynka ja som veeeeeeeeľmi spokojná 😀 😀 neľutujem že som si ju kúpila 😉
@modra1 treba si pýtať na dvojnásobné množstvo ako je množstvo múky - teda keď chceš robiť z pol kila múky použiť ošatku na kilový chlieb, ak z kila múky tak na dvojkilový chlieb. Ja mám ošatku na 1,2 kg chleba a aj keď robím z pol kila múky nie je to veľa, povedala by som že tak akurát. Cesto aj tak ešte vykysne až nad horný okraj (+- 2 cm). Takže asi radšej trošku väčšiu, nech sa má cesto kam zmestiť 😉 Ošatku jednoznačne treba vysypať múkou pred tým ako tam dáš cesto, je to preto aby sa neprilepilo. Keď už tam múka je nesmie sa ňou triasť aby múka neopadala (písali múdrejší už neviem kde, ja som radšej veľmi opatrne niesla 😉 ) Prípadne ak máš plátenku, múka na nej lepšie drží ako na samotnej ošatke. Akurát chlebík už nemá ten pekný vzor čo získa vďaka ošatke bez plátenky. Mne prišla v priebehu pár dní, dievčatám dlhšie. Čo sa týka ceny poslali mi toto:

ošatky spájane drôtom sú vrtane skrz cez pruty ošatky a sú pevnejšie a ošatky spajane sponami sú nastreľované na každy prut zvlašť.Posielame aj v malých množstvach poštou na dobierku.
Poštovne hradí odberateľ.

; Cenová ponuka

Ošatka trstenná oválna: &nbs p; Ošatka trstenná guľata:

0,50 kg - 2.32.-€ 1,35 kg - 2.99.-€ &nbs p; 0,50 kg - 2.32.-€ 1,35 kg - 2.99.-€
rozmery- rozmery- rozmery- rozmery-
dlžka h orný okraj: 21 cm dlžka horný okraj: 34,5 cm priemer vrch: 16,5 cm priemer vrch: 22 cm
dlžka dolný okraj: 19 cm dlžka dolný okraj: 30 cm priemer spod: 10 cm priemer spod: 14 cm
šírka dno: 7 cm & nbsp; šírka dno: 8 cm

0,75 kg - 2.49.-€ 1,50 kg - 3.15.-€ 0,75 kg - 2.49 .-€ 1,50 kg - 3.15.-€
rozmery- ; rozmery- rozmery- rozmery-
dlžka horný okraj: 27 cm dlžka horný okraj: 36 cm priemer v rch: 18 cm priemer vrch: 22,5 cm
dlžka dolný okraj: 23 cm dlžka dolny okraj: 32 cm priemer spod: 11,5 cm priemer spod: 16 cm
šírka dno: 8 cm šírka dno: 8 cm

1,00 kg - 2.66.-€ & nbsp; 1,75 kg - 3.32.-€ 1,00 kg -2.66.-€ 1,75 kg - 3.32.-€
rozmery- rozmery- &nb sp; rozmery- rozmery-
dlžka horný okraj: 30 cm dlžka horný okraj: 40 cm priemer vrch: 19,5 cm priemer vrch: 23 cm
dlžka dolný okraj: 28 cm dlžka dolný okraj: 36 cm &n bsp; priemer spod: 12,5 cm priemer spod: 17 cm
šírka dno: 8 cm šírka dno: 8 cm

1,20 kg - 2.82.-€ 2,00 kg - 3.49.-€ 1,20 kg - 2.82.-€ &nbs p; 2,00 kg - 3.49.-€
rozmery- rozmery- rozmery - rozmery-
dlžka horný okraj: 32 cm &n bsp; dlžka horný okraj: 45 cm priemer vrch:21 cm priemer vrch: 25,5 cm
dlžka dolný okraj: 28 cm dlžka dolný okraj: 40 cm priemer spod: 13 cm priemer spod: 18,5 cm
šírka dno: 8 cm šírka dno: & nbsp; 8 cm

Plátenka-1,00.-€ všetky gramáže.

Ošatky spajane sponami sú drahšíe o 0,70.-€ na všétkych gramážach.

modra1
26. nov 2010

@dusanab _ďakujem, idem objednať.

mukky
27. nov 2010

ahojte dievcatá pekne Vám dakujem za rady,zajtra odpísem viac......

baby nedávno som dopiekla svoju prvu vianocku a dopadla katastrofálne 😀 😀

neviete mi poradit kde som urobila problém??

robila som podla tohoto receptu a vacsinou kazdej vysiel tento recept. co som citala na nete...

200 ml vlažného mlieka,60 g rozpusteného masla alebo Hera ,2 lyžičky oleja,2 žltka,80 g cukru,20g čerstvých kvasnic,470 g hladkej muky,pol čajovej lyžičky soli,hrozienka

len ja som dala 1 zltko ,500 g muky a i lyzicku suseneho drozdia. a 1 lyzicu oleja....ale myslim ze v tom by nemala byt chyba....

to rozpustene maslo-to sa tym mysli normalne ohriate,vsak?lebo hutam,hutam kde bola chyba.....rozmyslam ci nebolo maslo teplejsie.....
ja mam moulinex xxl baguette a dala som program 4-svetly chlieb... 😕 a asi som mala dat sladký??

chutovo nie je zlá,len je taka tuhsia,neviem ci nie v strede aj neprepecena....a boky sa pripalili vid foto 😕
chôebík sa mi darí krásny.....

vraj na vianocku je lepsia polohruba muka,to som sa docitala az potom... 😝

tu je foto nepodarku 😀 /ma asi vysku jednej tretiny chlebika a ten tvar 😕 😀 😝

mukky
27. nov 2010

tu je foto 😀 ...ale zajtra skusim opat.....

mukky
27. nov 2010

dufam že sa nikto nesmeje 😠 ,či??? 😀 😀 😀 😀

mukky
27. nov 2010

a este sa chcem spýtat,ze ked zapnem DP a cca po tych niekolkých minutach zapípa to vtedy tam mozem nasypat napríklad tie hrozienka alebo dovtedy?
lebo som ju otvorila a nasypala ich tam ked zapípala... 😕

alami
27. nov 2010

@mukky cesto ti nenakyslo, buď zlé droždie, alebo ak bolo to maslo veľmi horúce, po roztopení v mikrovlnke nechávam trochu postáť, aby sa ochladilo alebo mlieko nehrejem, že to potom zmiešaním má akurátnu teplotu
skôr myslím to droždie 😖 ak máš čerstvé, stačí, že predtým niekde postálo v teple a potom si ho dala do chladničky - a už nie je najlepšie (začalo pracovať a potom sa ten proces zas stopol)

áno, keď zapípa, dávajú sa semiačka, či hrozienka, ale môžeš ich dávať aj hneď na začiatku - hlavne, ak nebudeš pri DP alebo pri odloženom štarte
dáva sa to pri zapípaní, aby sa nedomrvili, kým pekáreň cesto vymiesi

mukky
27. nov 2010

@alami dakujem....

mala som susené droždie tesco,ale chlebík mi s nim rastie pekne....mám aj to s lastovicku tak skusim to,len nemali tak aj to som predtým kupila....

aj ja si myslim ci aj to maslo som nedala teple a mlieko som este trosku prihriala... 😔 no mozno aj to drozdie 😕

mm ju ale chutnal a chutovo ze "fajna",ja si to velmi nemyslím 😀 ,ako bola dobrá ale to cesto 😕 😀

kupim si dnes hrozienka a vyskusam opat....y mám dat aj polohrubu muku,pol na pol?ty robievas vianocku?

dakujem Ti za odpoved,si zlatá 😉

mukky
27. nov 2010

@alami inak mm prvý cital návod a on mi povedal ze semiacka pridavat do zapípania,bolo mi to divné 😕 😀 ,dávala som na zaciatku,aj hlavne koli malému aby sa rozdrvili semiacka....

ale hrozienka som chcela celé...tak po zapípaní a urobila som teda dobre..

mukky
27. nov 2010

@alami a este som sa zabudla opýtať ci ju mám piect na 4-programe biely chlieb,to trvá 3.hod.a 20 minut pečenie alebo na sladkom?tam ale tusím pecenie trvá 3.hod .50 minut a to sa mi zdá uz dosť....

prepác za tolko otázok 😔

alami
27. nov 2010

@mukky neviem odkiaľ máš recept, naozaj osvedčený je tento http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=2505 odporúčam ti ho vyskúšať, tam je to s polohrubou, program je základný a tak ho aj robím

so sušeným nemám skúsenosť, ale ak bol sáčok otvorený, tak asi tiež už nemusí kysnúť správne, ak bol nový, a nebol po záruke, tak by mu nemalo byť nič

ja pečiem vianočku túto http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=12078 dávam trochu viac cukru + 1 vanilkový a dávam hrozienka, pečiem ju v rúre - ako vianočku. je neskutočne dobrá, robievam aj ten mazanec, čo som ti dala link, ale táto vianočka je pre nás bezkonkurenčne najlepšia 🙂
ak by si ju robila, tak len pol dávky si sprav, to stačí na jednu veľkú vianočku. všetko nasyp do pekárne - tekuté naspodok, droždie na vrch do jamky, soľ nie k droždiu. Program cesto, po vykysnutí zapleť vianočku - cesto na 5 dielov, 3 pramene spolu spliesť, , 2 spolu a tie dva položiť na tie tri a spojiť špilkami, aby sa ti to nerozpadlo.

mukky
27. nov 2010

@alami podla tohoto receptu som robila a kazdá tam napísala ze sa vydaril,okrem asi jednej...

http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=6007

a presne podla toho mazanca co si mi dala recept som odkukala pridat aj ten vanilkový cukor tiez.....

mukky
27. nov 2010

@alami sol nie k drozdiu?ako nemá sa sypat k sebe?a potom ked sa to miesa?

ja mám iba susené....ani vtedy nemá ist sol k drozdiu?prepac ze tolko otazok ale ja len ten chlebik zatial robievam..

a do toho mazanca nie je potrebne dat zltko ani olej?nie je to potom suché?

mukky
27. nov 2010

@alami to je tvoja vianocka?krásna... 😉

ja by som zatial v pekarnicke len chcela piecť....

erikasadek
27. nov 2010

@mukky no chyba bol av tom ze namiesto dvoch zltiek si dala jedno!!
namiesto 470 g muky si dala 500!!! 😀
a este stale nevidis chybu!!!
ved preto je tuha dala si viac muky a menej tekuteho jasne z eis mala tuhe cesto.. 😀

na buduce rad sa receptom , t emiery treba dodrzovat.... tekute a tuhe je vzdy pomer, ak das viac je nepodarok ak das menej tiez je to tuhe, dobre do kosa.. 😉 😀

alami
27. nov 2010

@mukky ahá, no jasné, ako erikasadek píše, ja som nezbadala to čo si písala ako si si recept upravila, som to preskočila, že to je recept a čítala ďalej 😅 presne tak, nemôžeš urať jedného a pridať iného, to tak môžeš vymeniť múku za inú, alebo miesto vajca mlieko - tekuté-tekuté, husté-husté, aj to ti nemusí výjsť 😅

áno, vioanočka je moja, bola to moja prvá, nemala ešte zrovna najkrajší tvar 😅

dusanab
27. nov 2010

@alami krásna vianočka 🙂 (ospravedlňujem sa za prípadné blbosti, zvykám si na gauči na notebook 😉 ) Ja dnes pečiem syrové rožky, sú to najlepšie rožky aké sa mi zatiaľ podarilo upiecť, a dnes som tam dala aj údený syr tak som zvedavá aké budú. Krpec ich predpokladám aj tak jesť nebude 🙄 ale s manželom sa tešíme 😀

mukky
27. nov 2010

@erikasadek no nevidím 😀 😀

ja som myslela ze to bude dobre,som kuk aj ten mazanec aj tu vianocku vcera a tolko som kombinovala ze asi nedobre 😀 😝

tak skusim dnes tu vianocku so žltkami a dodrzim predpis 😀 a potom aj mazanec skusim....

@erikasadek ty malému robievas z ryzového mlieka nejake vianocky alebo koláce?ja by som rada malému nieco spravila na Vianoce,ale nie velmi sladké,sladkosti nepozná....obcas mu dám celozrné piskoty
ci spaldové susienky/ ale nieco na Vianoce by som mu chcela...
snád nejaku bublaninu s ovocím aspon..

tiez máme alergiu na BKM..

mukky
27. nov 2010

@alami dakujem...a Tvoj chlebík máme vsetci velmi radi 😵

mukky
27. nov 2010

@dusanab gratulujem k notebooku 😎 aj k rozkom,potom hodís foto? 😅

erikasadek
27. nov 2010

@mukky uz nie, ale redtym som pouzivala, sojovu smotanu ako nahradu vsetko bolo bozske cela rodina jedla ako on rozdiel nebolo vidiet 😉

nevadi neboj prides natoako na pekaren. 😉
pravidlo cislo jeden dodrzovat poztup, ale na zaciatku treba pozriet vzdu ako v 😉 yzera cesto pekarne sa lisia vhkostou .. takze niektor epotrebuju menej. 😉 niektore viac.. 🙂

alami
27. nov 2010

@mukky som zabudla - áno, sol nie k droždiu, niekde bokom ju treba dať, inak nenakysne, keď sa to už mieša, nie je to už priamy kontakt, ako keby si to dala k sebe

dusanab
27. nov 2010

@mukky ďakujem, ale to až Ježiško donesie 😀 😀 rožky sú skvelé, nevydržala som a doslova zožrala jeden ešte za horúca 😀 len cesto bolo také iné, neviem či to mohlo byť tým údeným syrom, kým sa miešalo bolo také štandardné a keď som vaľkala rožky bolo cítiť že je iné, také trošku lepkavejšie, aj sú rožky také viac roztečené ako iba s neúdeným syrom. Ale treba skúšať nové veci 😉

vinka
27. nov 2010

@dusanab vyzerajú super.kde je recept?dakujem. 🙂

dusanab
27. nov 2010

@vinka ďakujem 😉 recept je tu:

výborné sýrové rohlíky

POTREBNÉ PRÍSADY

280-300 ml vody (pokud bude těsto suché,tak trošku vody přidat,pokud se bude po doteku lepit na prst,tak přisypat trochu mouky-vše záleží na vlhkosti mouky-zkoušejte normálně během mísení těsta)2 PL oleje 300 g pol.mouky 200 g hl.mouky 2 ČL soli 1 ČL cukru 1/2 čerstvého nebo 2 ČL sušeného droždí 150 g tvrdého nastrouhaného sýru(já použila Ementál)

POSTUP PRÍPRAVY

Do pekárny dáme tekuté suroviny,mouku,do důlku uprostřed droždí,na jednu stranu sůl,na druhou cukr.

Zapneme program příprava těsta.

Po zaznění signálu na semínka přidáme sýr.

Po ukončení si těsto rozdělíme na 8 částí(kdo chce rohlíky menší,tak si udělá kousků více).
Každý kousek rozválíme na oválek a zavineme do rohlíku.

Přendáme na plech vyložený papírem na pečení a necháme asi 10 minut odpočinout.

Poté pomašlujeme vejcem a posypeme tím,co máme rádi nebo necháme pouze potřené.

Pečeme na 200°C asi 15-20 minut podle trouby.

už neviem kde som ho vzala 🙂 😉

vinka
27. nov 2010

@dusanab a kolko rožkov z toho bude?8? 😕 a môže ísť iba polohrubá?Lebo ja som kúpila omylom 10 kíl polohrubej miesto hladkej 😒 A ja nemám signál na semienka môžem dať hned na začiatku ten syr? 😕

dusanab
27. nov 2010

@vinka ja robievam 12 rožkov. Z čistej polohrubej som neskúšala, ale keď skúsiš daj vedieť 😉 podľa mňa to zlé byť nemôže. Syr myslím ak dáš hneď na začiatku bude taký krémovejší, viac zapracovaný do cesta, nestane sa asi nič hrozné, veď ani pri odloženom štarte nečakáš kým zaznie signál 😉