Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

jaja32
10. jan 2011

@mukky budem s tebou cakat na odpovede 🙂 tiez chcem odskusat

bianka234
10. jan 2011

@janette4 prosím ťa a kolko dávaš múky na najvačší chlieb, lebo ked dám podla rec. 500g múky a 350 vody tak nastavím na 1000g čo sa mi zdá od veci, tak kolko dávaš na vačší, ja mam pekáren na 1200g maxi, inak moja dcéra mi práve vyznala lásku za ten chlieb, a predtým by z pekárne ani neovoňala, ona je zástanca všetkého nezdravého.
Zajtra pekáreň tuším zoderiem 😀

alami
10. jan 2011

@mukky dnes už neskúšaj, budeš ho piecť do polnoci 😝 miesto očatky skús nejaký košík podobného tvaru - okrúhly, alebo oválny, daj si do neho napr čistú utierku, aby sa ti to tam nenalepilo, alebo si myslím, žeby mohla poslúžiť aj nejaká misa - keˇdáš do nej nejaké to plátno.
alebo ak máš rímsky hrniec, alebo iný pekáš s menších = takých chlebových rozmerov - nebude sa mať kde roztiecť, tak by som dala papier na pečenie a rovno na ten plech kysnúť

je s tým trochu viac roboty, cesto do pekárne, nechať tam vykysnúť, potom do ošatky, nechať vykysnúť do plnej ošatky, preklopiť opatrne na plech, potrieť vodou a šupnúť do vyhriatej rúry aj s hrnčekom/kastrólikom vody - aby bola dostatočná vlhkosť, nevytvorí sa hneď k§rka a môže ešte podkysnúť. Neskôr sa hrniec vyberie a počas pečenia sa niekoľkokrát potiera vodou - rúra sa teda môže otvárať - čo mňa prekvapilo. Presné teploty a časy - pošlem hneď link na dámu.

v rímskom hrnci netreba potierať vodou počas pečenia ale dáva sa do studenej rúry - pozor na to a hrniec sa namáča vopred do vody na 20-30 min

mukky
10. jan 2011

@imzadi oprava-model nie mobil 😀 a som max spokojná

mukky
10. jan 2011

@jaja32 😅 😅

janette4
10. jan 2011

@bianka234 😀
ja mám veľkosti: 900g, 1125g a 1350g.Na ten najväčší dávam 750g múky.

jaja32
10. jan 2011

@alami ktory recept je najlepsi pre pecenie v rure?

alami
10. jan 2011

@jaja32 aj pre teba teda 🙂 http://domacipekarny.dama.cz/rady.php?d=7

babky, určite vyskúšajte, ten chlebík je z rúry podstatne lepší - chlebovejší. keˇd by sa vám aj roztiekol, chuť to nezmení, budete ho trhať a jesť len taký - bez ničoho, uvidíte 🙂

mukky
10. jan 2011

@alami dakujem Ti krasne za odpoved,takze takto narocnejsie sa to robi??Spavať chodievam neskoro,okolo 2-3,to by mi nejako nevadilo....mam len pekacik,kosicek nemam ziaden...no musim si to este raz celé prečítať...

alami
10. jan 2011

@jaja32 robím klasika superchlebík z MMB - ale nedávam semiačka, tak mi to viac pasuje nejak, alebo som robila zemiakový

alami
10. jan 2011

@mukky na prvýkrát sa mi to zdalo zložite na prečítanie, aj som to tak starostlivo...tak to bolo na mňa dosť, ale je to zložitejšie na počutie ako na pečenie 😀

mukky
10. jan 2011

@alami a ked mi pekarnicka vypne a urobí cesto,robi ho tusím 1.25 hod tak ako dlho ho mam este nechat kysnut?pod utierkou?

mukky
10. jan 2011

@alami to si ma ukludnila 😅 😀 a este raz dík....a ako by si mi poradila spravit chlebik ked nemam koicek? 😀 som robila poriadky a take starsie rárohy movyhadzovala a veru boli tam aj kosicky ale okruhle 😀

alami
10. jan 2011

v skratke - cesto a vykysnúť v pekárni, potom v košíčku, potom preklopiť na plech s papierom na pečenie, na 200°C rúra +kastrólik s vodou - chlieb potrieť vodou, šupnúť dnu a po 15 min, potrieť znovu vodou, vybrať kastŕólik a po ďalších 15min znova potrieť vodou...ak bude moc tmavnúť alobal, s teplotou by som sa až tak netrápila, ja by som nechala aj celý čas na rovnakej na 180°C, alebo najskôr na 200 a keď sa vyberie hrnček tak na 180 a už neprepínať, príde mi to zbytočné.

mukky
10. jan 2011

@alami no mam len plastové okruhle nadoby,som bola kuk.,..to nemože byt? 😀 bol by to okruhly chlebík...

jaja32
10. jan 2011

@alami 🙂 🙂 jej, aj na mna sa usmialo stastie 🙂 . Recept na super chlebik mam (dnes sa mi nepodaril, urcite si citala a neviem co? 😀 ), urcite treba dat vacsiu davku ako je 500 g? Len ja sa bojim, ze ked to prepocitam sama, bude z toho jedno velke nic.....napis mi davky....pliiiiiiiiiiiiz

alami
10. jan 2011

@mukky pod utierkou isto, aby sa ti neurobila kôra!
no...aj ďalších 45 min - preto vravím, že to je na dlho 😅 už si nezačínaj, budeš nervózna do noci to piecť, zajtra je tiež déň 😉
ak máš menší pekáč - hlbší, alebo zapekaciu misu, dala by som to z pekárne rovno do necj na papier na pečenie - Aaby si to potom z toho dostala, pod utierki a potom rovno do rúry.ja najbližšie takto spravím, nebudem prekladať z ošatky do rímskeho, ibačo mi to splasne ako prekladám

mukky
10. jan 2011

@alami tak som si precitala link,dakujem...a tenm hrncek s vodou to kde mám dat?? 😕 😀 este som nic take nepiekla....aj ked viem ze sa tak zvyknu robit nejake jedla...a aky hrncek by to mal byt abby mi nepukol??alebo hrniec??pomoooooooc 😀 😀 tolko otázok,prepác 😔 😀

alami
10. jan 2011

@jaja32 ja robím len z 500g, prvýkrát som zo 750 a bol to obor, ono to viac nakysne ako v pekárni, nebude malý - nečítala som, prečítam, počkaj 😅

@mukky ja by som dala aj do plastovej ale s utierkou na vystlatie misky, bude to v plátne nie v um.hmote

mukky
10. jan 2011

@alami dobre,tak dam si poradiť 😅 ,skusim urobit chlebik v iný den,mozno zajtra ak budem mať cas a budem doma...

alami
10. jan 2011

@mukky ja dávam najmenší z hrncov čo mám, taký na zápražku 😅 , dávam úúúúplne na spodok rúry mriežku na pečenie a na to ho postavím, inak sa mi to nezmestí a na dno rúry sa postaviť bojím, pozor na plastové uši na hrncoch, taký do rúry nie

alami
10. jan 2011

@jaja32 ten zemiak bol problém, zemiak je to čo tekutiny, mala si ubrať vody. so zemiakom sa ťažšie pečie, nemôžeš sa držať presne receptu, lebo každý máme inak veľký zemiak, musíš mať trochu skúseností a ubrať vody a pridať múky - ak treba. ja do nezemiakových chlebov len tak zemiak nedám - sa bojím....neriskujem 😉

mukky
10. jan 2011

@alami dalukem pekne za rady 😅 ,nesiel mi opat MK aj teraz natahuje nejako pomaly 🙄

skusim si dnes o tom viac počítat ...

sirinka
10. jan 2011

dakujem baby za rady, prave sa mi dopiekol ten superchelbik...vyzera podstatne lepsie ako tie prve dva....len nakrojime az zajtra tak som zvedava....
ja mam pekarnicku aj na 1500gr, zatial som robila a aj videla recepty iba na kilove chlebiky....robieva niekto z vas aj taketo vacsie?

imzadi
11. jan 2011

@sirinka ktery je to ten superchlebik? 🙂

a holky, kam je nejlepsi vyrazit pro mouku a nejaka seminka 😕

reruna
11. jan 2011

@imzadi odkaz na super chlebík je na str. 200 od alami, je to z mmb, celozrnné mouky i semínka nejdeš ve zdravé výživě, tescu , kauflandu, v albertu taky něco málo mají...
@sirinka určitě bude dobrý

reruna
11. jan 2011

@bianka234 při míchání můžeš pekárnu normálně otevírat a kontrolovat těsto ,případně otřít boky, přisypat mouku, přilít vodu atd. nesmí se otevírat při kynutí a pečení

imzadi
11. jan 2011

@reruna dekuju!

imzadi
11. jan 2011

a jeste jeden blbej dotaz, davate kmin/rascu mletou nebo vcelku?🙂

reruna
11. jan 2011

@imzadi dávám drcený kmín, ale dej si jakej vám chutná 🙂