Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

reruna
12. feb 2011

@erinka83 dělala jsem ze 750 ml mléka 1 vanilkového pudinku, cukr dle chuti a rum nebo rumové aroma.

reruna
12. feb 2011

@janette4 tak je ta bábovka opravdu taková suchá, možná jsem měla dát více toho oleje, ale zbylo mi trochu krému z dortu, co dělaám, tak si to dáme k tomu a bude to mňam 🙂

mukky
12. feb 2011

@bambulka0406 tu je,len ja tam dávam viac cukru...a teraz som pridala aj kandizované pomaranče

http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=2505

ja ho robím teraz pre mm na veceru a len co sa dopecie idem robit chlieb pre moju babku 😀 ,sa poteší....

bambulka0406
12. feb 2011

@mukky dakujem. musim vyskusat. ma teraz riadne chytilo pecenie v pekarni 😵 pekavali sme donedavna len chlieb

papko
12. feb 2011

@bambulka0406 skúsim, zatiaľ som to jedla len kúpené v obchode 🙂
skúsila som pudingovú bábovku, dala som 150ml oleja a vanilkovo-smotanové pudingy, je to dobré (bála som sa, aby to nebolo suché, ale nie), len na budúce dám menej cukru....

bambulka0406
12. feb 2011

@papko ja vyzera to super. dnes som to chcela robit, ale nejdem. sa musim ovladat, lebo stale by som sladke jedla 😀 dufam ze po porode tieto chute prejdu 😀 som si ulozila aj pudingovu babovku, je to take rychle a jednoduche, takze vyskusam. len baby pisali ze malo oleja 😒 tebe sa zas podarila, tak som zvedava ako sa mne. inak skusala som aj recept co tu bol na makovec, ten bol vynikajuci tiez 🙂

mukky
12. feb 2011

@bambulka0406 vyskusaj,je uplne perfektný....predtým som robievala vianocku z mmb ale toto je ovela lepsie,jemnejsie,makkučké aj na tretí den...

erinka83
12. feb 2011

@reruna tak jsem dělala Půl pudunku na půl litru a přidávala jsem pudink 🙂 Tak příště budu chytřejší 🙂 dělala jsme ty buchtičky z dámy, nevím, jestli recept jsi tu dávala ty, ale jsou výýýborný, moje první buchtičky a povedly se na jedničku 😵

reruna
12. feb 2011

@erinka83 a dávala jsi tam i ten zemák? já myslím jednou ne a jednou jo a i tam byly dobrý.

erinka83
12. feb 2011

@reruna neměla jsem nic, tak jsem dala lžičku bramborovýho škrobu 😀

andriss23
13. feb 2011

Ahojte pekárky 🙂 🙂 🙂
Dnes som skúšala prvý chlebík.Proces som sledovala ako video 😀 .Mala som hotovú zmes na cesnakový chlieb.Pri miešaní sa mi zdalo ,že je to nejak moc lepivé,tak som tam prisypala múku.A vyšiel v celku dobre,aj chutí. 😀

andriss23
13. feb 2011

....a jedna otázka,dá sa niečo urobiť proti prasknutiu vrchu chleba?

lumarque
13. feb 2011

Ahojte kočky,
nemate nejake dobre osvedcene hrncekove recepty na (kvaskovy) celozrnny alebo bezlepkovy chlieb? Nechce sa mi vážiť 😀 dakujem

brusinka.pusinka
14. feb 2011

ahojky zlatíčka my dělaly přes víkend housky a rohlíky 😉 a jinak štrůdliky 😀 😀 jablíčkové .-)z kynutého těsta byli mňam 😝

vivere
14. feb 2011

@andriss23 menej drozdia. ale ked je prasknuty, aspon vidno, ze je dobre vykysnuty.

katka1981
14. feb 2011

Ahojte, prosim vas o radu. Upliekli sme uz asi 10 chlebov, ale ani jeden nebol taky aky by sme chceli. BUd bol mokry alebo zle vykysnuty, zadrzhnuty....poradte mi, ked sa chlebik dopecie, treba ho hned vybrat, ci len otvorit dvierka? My pecieme na noc a pekaren otvarame az rano. Poprosim vas o dobry recept, pekaren je na 700 alebo 900 gramovy chlebik, moc dakujem. Prosim IP.

matja
14. feb 2011

@katka1981 - ja radsej nepekavam cez noc, lebo cesto v priebehu miesenia stale kontrolujem. Cez noc pec chlebiky vtedy, ked budes mat overeny recept. Ak je mokry, splasnuty, drolivy, vacsinou za to moze nespravny pomer surovin (prilis riedke alebo tuhe cesto). Cesto sa ma vypracovat do takej peknej nelepivej gule, ale nesmie byt ani moc sucha a rozpadat sa.

katka1981
14. feb 2011

@matja, dakujem ti. A nemas nejaky dobry recept? Na nete je vacsinou na 1000 gramov, ale my mame pekaren na 700 alebo 900 gramovy chlebik. Takze to ze peciem na noc a pekaren otvorim az rano, nemoze pokazit chlebik?

matja
14. feb 2011

@katka1981 - to nevadi, ked sa pise, ze chlebik je na 1000 g, lebo aj tak chlebik z 500 g muky vazi menej. Ked si nastavis 900 g chlebik, to uplne staci. Ak otvaras pekaren az po dlhsej dobe po upeceni, moze ti trosku navlhnut, ale nie zvnutra, iba korka zospodu.
My mame pekarnicku mozno 6 tyzdnov a robim zakazdym iny chlieb, takze oblubeny recept nemam 🙂 Ale zistila som, ze najviac nam chutia chlebiky, do ktorych ide zakysanka/cmar alebo ine kysle mlieko. Robievam totiz chleby vzdy z 250 g celozrnnej muky a 250 g hladkej muky (aj vtedy, ak je v recepte pomer muky iny). Zvycajne su celozrnne chleby dost hutne, ale ked ich urobim s kyslym mliekom, su take vlacnejsie a jemnejsie.
Tieto boli naozaj dobre: http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=2507
http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=2483
http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=3550
Ak nedavas tolko celozrnnej muky ako ja, tak dievcata si chvalia napr. super chlebik: http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=8098 (len keď som ho robila z takého pomeru múky, ako som napísala, tak bol trochu hutnejsi)

katka1981
14. feb 2011

@matja, dakujem skusim, my sme davali vzdy 250 g hladka biela muka a potom spaldovu, raznu, rozne pomery niekedy pol na pol, aby bolo 250 biela a zvysok celozrnna a potom vodu 350 ml. Prosim ta ake drozdie pouzivas a aku teplotu vody alebo cmaru davas? A tiez davas na 900 gramov program, ci mate na 1000g? Nevyleje sa to von?

katka1981
14. feb 2011

@matja, ved ten posledny take niceo sme robili. Preco ale cely nenakysol? A mal taky skaredy vrch. Taky hrbolaty a bol zadrhnuty. V com moze byt problem? V drozdi? Vodu som davala rozne teplu. Viem ze ma byt max. 38 stupnov ale ajtak nic moc.

reruna
14. feb 2011

@katka1981 chleba po upečení se musí co nejdříve vybrat z pekárny a dát vychladnout na mřížku do otevřené trouby, právě aby nenavlhnul, většina pekárniček po upečení ještě hodinu hřeje, aby se zabránilo navlhnutí chleba, když ho nevybereš hned. Ale pokud upečeš večer nebo v noci a otevřeš, vybereš až ráno, chleba je asi zvlhlý....
A super recept je tu na straně 200 odkaz od alami - super chlebík
A když máš recept z 500 g mouky, tak dej program na 900 g chleba.

reruna
14. feb 2011

@katka1981 a jaké používáš droždí? droždí nesmí přijít do kontaktu se solí - tak možná i to může způsobit špatné nakynutí....

katka1981
15. feb 2011

@reruna, dakujem, ano viem ze nesmie prist do kontaktu so solou. Pouzivame praskove francuzske. Prosim ta ak mas nejake overene, enmozem mi konkretne napisat ake pouzivas? Aj znacku, aj nazov? Snad ho kupim aj u nas Kedtak mi to napis do IP, aby to admini nezmazali, dakujem.

matja
15. feb 2011

@katka1981 - ja používam väčšinou čerstvé droždie (hocijaká značka), alebo sušené jednoťácke. Teplotu surovín dávam hocijakú, väčšinou idú veci z chladničky rovno do pekárničky. Nejako na to nedávam pozor, aby mali všetky suroviny rovnakú teplotu, tak by to vraj ale malo byť.
Už si kontrolovala niekedy konzistenciu cesta pri miesení? Možno by si to mohla skúsiť. Ináč netreba očakávať, že chlieb z pekárničky bude chuťovo taký, ako keď si ho kúpiš z obchodu. Hlavne tie z celozrnnej múky bývajú hutnejšie, nie sú také páperové.

katka1981
15. feb 2011

@matja, vies co nam sa podarilo parkrat urobit taky ze chutovo bol rozpravkovy ale nebol akoby dobre nakysnuty. U nas nikdy nebol problem s chutou, ked sme ho boli prejedeni, jednoducho sme si kupili biele rozky alebo chlebik z obchodu. Ale ta struktura. Skusim sem dat fotky posledneho, ten sme ani nejedli, dame ho srnkam. Snad ti to nieco napovie.

katka1981
15. feb 2011

Dam dalsie fotky, som to skoro odklepla

katka1981
15. feb 2011

@matja, takze prva fotka, kt. je samostatna, to je vrchna cast chlebika. Nech ta nemyli co je na fotke pod tym, lebo tam su krajce chleba pokrajane, ide o ten kopcovity tvar hornej casti chlebika, co sa nam urobi vzdy, pokazde do inej miery. Myslela som si ze je chyba v drozdi, ze som dala velmi tepplo vodu, potom vraj chlebik rychlo nakysne a spadne, stalo sa aj ze sme tam mali jamu, tak som davala vlaznu vodu, teraz dal manzel studenu a je tam takato hrca. Druha fotka, to je ta nalavo to je spodok chlebiku, dierka je od vrtule, co je ok. A je z toho odrezaze, ta cast je vzdy pekne vymiesena a hladka. A posledna fotka je opacna strana toho krajsa spodneho, tak vyzerala ta asi dobre vymiesana cast chleba.

reruna
15. feb 2011

@katka1981 já používám taky instantní droždí bílý obal a je tam modrá vlaštovka či co, je francouzské, mají ho u nás normálně všude v obchodech nebo v albertu, jsem s ním spokojená... ty fotky vypadají opravdu dovně, nikdy jsem takvoý chleba neměla co používáš za mouky? vodu nedávám teplou, spíš vlažnou. možná je to recpetem...vyzkoušej určitě ten super chlebík