Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

katulikzlatulik
5. apr 2013

@alami ten bielkovinovy, resp. nizkosacharidovy a takisto nazvany abend brot - vecerny chlieb od neho sa nepribera... 250 g stoji cca 1,90 Eur, ale zjes jeden kusok a mas dost... a kludne si ho mozes dat aj vecer... prevazne sa sklada z lavnovych, sezamovych a slnecnicovych semiacok 🙂
dakujem za stranku... vcera som ju studovala.. a ostavam asi pri Moulinex Home Bread XXL aj na tej stranke velmi dobre obstala v teste... no uvidime 🙂

katulikzlatulik
5. apr 2013

@luciferova ja som tiez rozmyslala, zeby som pistacie a orechy nahradila lanovymi a sezamovymi semiackami... som chcela napisat aj ten pani, ale zial neda sa na tej stranke vareche...

alami
6. apr 2013

@katulikzlatulik Ďakujem, musím ho niekedy skúsiť. Ja mám teraz pekáreň Moulinex home bread bagette, som s ňou spokojná, výborne pečie. Pred ňou som mala z tesca pekáreň vega od ety, táto je teda lepšia 🙂

Rada v nej pečiem aj tie bagetky, porozmýšľaj, či radšej nekúpiš takú, tu sú moje bagety, včera som pridávala recept na MMB http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=53177&use...

katy2
6. apr 2013

Ahojte 🙂
ja na DP nedam dopustit.... Ide denne, ale uz ju pouzivam vylucne na miesenie a kysnutie cesta.... Mam Tesco - velku... som spokojna.... Pecivo, chlieb, vianocky uz nekupujem dlhu dobu.... 🙂

katulikzlatulik
6. apr 2013

@alami waaw suuuper... no dala si mi chrobaka do hlavy 🙂 radsej si priplatit a mat aj bagetky fajne cerstve, vsak? uvidim... ale som rada, ze si mi napisala referenciu na moulinex home bread bagette 😉

alami
6. apr 2013

@katulikzlatulik tá XXL bude kvalitou to isté. nemusíš sa ju báť kúpiť, budeš spokojná. Ja už mám čo to odpočené, jednu pekáreň som zodrala. Dlho som uvažovala, akú značku si kúpim po nej a rozhodla som sa pre Moulinex. Túto mi síce kúpil manžel na vianoce, tiež by som nejak nad bagetkami neuvažovala, ale je skvelá a tie bagety sú super 🙂

katy2
6. apr 2013

@katulikzlatulik
@alami
ja peciem doma rozne druhy peciva - pletenky, bagety, rozky, zemle.... ale to si len vymiesim cesto v DP, tam mi aj nakysne a peciem v rure.... Nie je to robota, ide to rychlo... A chlieb peciem v rure - viac mi tak chuti... hlavne ta struktura a korka 🙂

katulikzlatulik
6. apr 2013

@alami my sme svokrovcom kupili Moulinex... maju ju uz 3 roky a doteraz ziaden problem a pritom pecu min. 1x do tyzdna.. tak urcite Moulinex... som rozmyslala aj nad Morphy Richards... ale nenasla som ziaden test nanho..

nadhera
11. apr 2013

dnes sa chystam pre chalanov urobit donutky

http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=8377

cokoladova poleva + ostali mi zo zdobenia pernikov a piskotiek farbicky v tube od oetkera,takze vyskusame

nadhera
11. apr 2013

hniezda som robila dva dni dozadu
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=7162
mali velky uspech, su fakt suprove....dalsi tyzden ich urobim s kakaom alebo cokonatierkou 🙂

uvitam dalsie odskusane recepty na sladke z pekarnicky, hlavne nenarocne 😀

katulikzlatulik
12. apr 2013

tak uz mame pekarnicku doma... skusala som od Alami receptik na francuzske bagety... no vyzeraju super, ale su tvrde ako kamen.. ale vo vnutri sa vidi, ze cesto je celkom fajn... neviete, kde som mohla spravit chybu? 1x som piekla s instantnym drozdim, ktore do pekarnicky mi daval moj syncek... a obavam sa, ze to slo aj do vody, kde bola sol 😒

alami
12. apr 2013

@nadhera škoricové hniezda pečiem aj ja rada, moje deti ich milujú. Ja neukladám na plech "na ležato" ale nakrájam a ukladám jedno koliesko ku druhému, malo by sa pomedzi koliecka mierne natrieť olejom, ale ani netreba(skladáš znovu akoby ten istý zvinutý závin) vtedy sú kolieska mäkučké a kôrku majú len na vrchu, nie po celom koliesku.
Keď sa mi nechcelo strážiť rúru. tak som zvinula škoricový závin a vložila ho späť do pekárne a zapla pečenie. Tiež bol výborný, mäkulinký. Všade bol len mäkký "stred"

Zo sladkého napr. moje obľúbené lekvárové lupačky, pečiem ich už roky podľa tohto receptu http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=3542 skús.
Tu sú moje:

alami
12. apr 2013

@katulikzlatulik ako si nastavila kôrku? Ja pečiem na strednom nastavení. Museli sa ti nejak moc vysušiť. Ja ich rozhodne nemám ako kameň. Nemyslím si, že je to tým droždím, pre soľ v droždí by ti nevykysli.

alami
12. apr 2013

@katulikzlatulik Na začiatok si skús niečo ľahšie ako bagety, aby si nezažila hneď neúspech, ktorý ťa odradí 😅 skús si tento chlebík http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=8098 , 300g múky si nechaj hladkej chlebovej (to vždy, aby ti vykysol) a zvyšok môžeš namiešať rôzne celozrnné, alebo grahamové. Tu máš úspech zaručený. Po zapípaní si môžeš pridať semiačka 🙂
A k bagetám sa vráť neskôr. Ak máš niečo extra tvrdé, prikri si to vlhkou utierkou, kým chladne, aby ti kôrka odmäkla. Ešte mi napáda, či si nemala príliš husté cesto, nie je múka ako múka. Všetko čo pečieš je dobré si v začiatku postriehnúť, ak je riedke, pridať múky, ak je husté, zriediť (čo sa robí horšie) cesto musí byť vždy nelepivé, vypracované do peknej gule, ktorá sa nerozsýpa ani nelepí (platí pre chlieb, bagety, žemle...teda to chlebové. ) Biele cestá - sladkú , sú mierne - ani nie redšie, ale taklé mäkšie, mierne "lepivejšie", ale tak isto to musí byť pekná guľa, čo sa odliepa od kraju nádoby.

katulikzlatulik
12. apr 2013

@alami ahoj, ano cesto som mala taku peknu gulu... akurat, ze som dala spaldovu celozrnu hladku muku... ja totiz bielu klasicku muku nepouzivam a ani nechcem.. myslis, ze to bolo v muke?
dnes skusim ten klasicky chlebik hoci som mala v plane celozrny s cesnakom 🙂

nadhera
12. apr 2013

@alami najblizsie namiesto skorice dam kakao+cukor, vcera som robila donutky - dojedia sa a urobim lupacky od teba. 😀

co sa tyka donutiek - cesto nebolo nicmoc 😒 lepilo sa mi, ale zvladla som to , supla do cokolady a kedze nemam ozdoby, tak si decka farbili s tubami od oetkera, aspon sa trosku zabavili....

katulikzlatulik
12. apr 2013

@alami pri bagetach sa da tiez nastavit stupen korky? som myslela, ze iba pri chlebiku 😉

nadhera
12. apr 2013

@alami
@katulikzlatulik
tiez robim chclebik z podobneho receptu - ide tam 500g hladkej muky a tu miesam s grahamovou,alebo inou,ktoru mam momentalne /kupujem v kaufland,su tri farby - orange,fialova a tretiu neviem/. Hladkej musi byt vzdy VIAC ako tej domiesanej. Dokoncim recept - 350ml teplej H2O, 2pl olej, 1pl ocot, 500g muka, 1-2cl sol, 1cl cukor, 1ruf drozdie, kminok.
ked zapipa, pridam slnecnicu a nedavno som pridala aj lanove semiacka, nam chlebik uzasne chuti, iny nerobim, tento sa osvedcil.

katulikzlatulik
12. apr 2013

@nadhera a ako nastavujes velkost chlebika? ja som myslela, ze velkost chlebika sa nastavuje podla gramov muky, ale v nejakom recepte som videla, ze muku mala 500 g a davala velkost chlebika 1 000 g ?
a mozem dat hladku celozrnu alebo spaldovu, ci musi byt klasicka biela? 1 ruf drozdie - to je kolko? 🙂

nadhera
12. apr 2013

@alami bagetky vyzeraju super - mas pekarnicku na pecenie bagiet? sorry,ale prvykrat vidim formy na bagetky 😉

nadhera
12. apr 2013

@katulikzlatulik velkost chlebika davam 1,3kg / este mam moznost 1kg/ a ruf ma 7g - kupujem v kauflande, je to trojbalenie, cena super, stale mam po ruke....a pekaren mam ecg http://domacipekarny.dama.cz/pekarny.php?a=ukaz...

http://www.zlacnene.sk/detail/ruf-susene-drozdi...
neviem presne,kolko stoji ,ale uz davnejsie som preratavala a jednoznacne toto drozdie vyhralo a nielen u mna

katulikzlatulik
12. apr 2013

@nadhera suuuper, dnes vyskusam.... a kolko kminu davas? namiesto kminu skusim dat lanove mlete semiacka - co myslis? moze byt?

nadhera
12. apr 2013

@katulikzlatulik neuveris, ale prevcerom som nedala prvykrat kminok,lebo som robila kminkovu polievku a nevsimla som si, ze uz nemam ani fň....takze preto som dala do chlebika lanove semiacka, slnecnicu davam stale 😉 zapipa - supnem.
inac kminok /cely alebo drteny/ davam od oka do roha pekarnicky - cca 1-2cl

alami
12. apr 2013

@nadhera áno, mám pekáreň ktorá má nádobu na chlebík, ale aj stojan s formou na bagetky.
@katulikzlatulik to cesto muselo byť hutnejšie, biela múka obsahuje najviac lepku, preto aj najviac vykysne. ke´d použiješ čisto celozrnnú múku, je cesto iné, vyžaduje viac cody, pečenie na programe celozrnný ( s dlhším kysnutím) nie je to to isté, akoke´d pečieš s bielej, alebo v kombinácii s bielou. Preto sa ti teda nevydarili. Podľa receptov na biely, či miešaný chlieb musíš zachovať 300g hladkej (myslí sa chlebová hladká T650 múky a 200g celozrnnej, alebo aspoň pol na pol, aby sa ti chlieb vydaril (nakysol ako treba)
Aj ja rada pečiem z celozrnných múk, ale čisto celozrrný chlieb teda treba podľa na to určeného receptu, nie len vymeniť múku, skús pohľadať niečo tu, čím viac hviezdičiek, tým lepší/overenejší recept. je to skvelá stránka, kde nájdete veľa užitočných rád k pečenie, odporúčam popozerať 🙂 http://domacipekarny.dama.cz/

Kmín/rascu nemusíš dávať, ak nechceš, ale dodáva chlebíku dobrú chuť, hlavne zemiakovému.Dáva sa lyžička ämôžeš aj kopcom) rasce na 1 chlieb

Semiačka sa samozrejme pridávajú, sú božské, hlavne do celozrnného chleba a pridávajú sa po zapípaní pekárne(teda v poslednej fáze miesenia,(aby sa miesením nerozbili) ak nie si pri pekárni počas miesenia, môžeš kľudne pridať aj hne´d na začiatku. V čase pípania sa do sladkého pridávajú aj hrozienka, sušené ovocie, či oriešky.

Na 500g múky stačí 1 lyžička sušeného droždia. veľa droždia = rýchle vykysnutie a následné prepadnutie chleba

sonice
12. apr 2013

ahojte baby poraďte, prečo mám stále "ušatý" chlieb? Krásne vykysne, ako náhle sa začne piecť, spadne. Neleziem do nútra, vodu dávam presne podľa návodu,... :(

sonice
12. apr 2013

a stým droždím takisto, dávam buď podľa zmesky - jeden sáčok, alebo tretinku kocky - klasickej

alami
12. apr 2013

@sonice veľa droždia, alebo veľa vody

alami
12. apr 2013

@sonice jeden sáčok je veľa, 1 odmerkovú lyžičku droždia na 500g múky skús a uvidíš, že bude krásny 🙂

alami
12. apr 2013

ešte k váhe chleba som chcela - počíta sa váha celého chleba, preto na cca500g múky sa nastavuje program na 750g chlebík, váha múky okolo 700g - nastavuje sa 1000g chlebík a múka okolo 900g - nastavenie na 1500g chlebík

Bežne sa pečie z 500g múky, pokiaľ ide o väčší chlieb, v recepte by malo byť nastavenie pekárne napísané

sonice
12. apr 2013

@alami a keď dávam klasickú kocku drožďovú - mne to chutí viac, ako tie práškové, tak dávať ešte menej ako tretinu? Rozmýšľam, či mi tá pekáreň nepečie zle :(. Pred tým mi to nerobilo. Ďkujem krásne za rady 🙂