Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

alami
18. apr 2013

@cutce chceš to piecť teda v pekárni? Ja robím túto vianočku už roky http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=12078 pridávam vanilkový cukor. treba robiť len pol dávky , ale múky môžeš dať rovno 500g, lebo 450 je málo, treba počas miesenia dosýpať. Pridaj si hrozienka ak máte radi, je výborna. Klasika na spodok tekuté, hore sypké. Pekávam ju v rúre ako klasickú vianočku, aj ako briošky, ak nemám čas, pečiem v pekárni, program základný alebo sladký. Ja dávam základný. Droždie dávam sušené, na tých 500g múky lyžičku a pol sušeného.

Zo sladkého pečeného v pekárni sú výborné aj mazance,napr tento:http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=2505

cutce
18. apr 2013

@alami joj jsi zlata, moc dekuju a kdyz ji delas v te pekarne, das rovnou jako pect a nebo nejdriv zadavas testo a pak pect?

alami
18. apr 2013

@cutce rovno si daj program základný a urobí ti to všetko, ako keď pečieš chlieb. Po zapípaní pridaj hrozienka.

cutce
18. apr 2013

@alami no ale po pipnuti uz bude upeceny, takze na hrozinky bude pozde. ja mam jeden zakladni program, ktery to hned upece a pak zapipa. Ja tu pekarnu pouzivam jen na chleba 😅 , takze nemam moc s ni zkusenosti 😅

alami
18. apr 2013

@cutce nepípa ti počas miesenia - ku koncu toho miesenia? Vtedy, keď dávaš semiačka do chleba. Ak nie, tak keď trochu pomiesi, tak otvor a prihoď hrozienka. Môžeš si ich vopred namočiť do teplej vody, (alebo do rumu) 😉 😅

cutce
18. apr 2013

@alami prave, ze nepipa 😒 , no necham chvilku a pak to tam hodim. jinak cely proces trva 2 hodiny, bude to stacit na to aby testo nakynulo?

alami
18. apr 2013

@cutce no ja mám 3 hodinový program na chlieb. Tak ak chceš, daj len program cesto, ak po skončení nebude ešte dosť vykysnuté, tak len nechaj dlhšie aj bez programu a potom zapni program pečenie na 1 hodinu

cutce
18. apr 2013

@alami tak jsem zkusila ten jak jsi mi dala link na peceni primo v pekarne, tak je moc dobry 🙂. Tak ten program mam na 4 hodiny, zkousela jsem ho poprve, akorat jsem nemela hrozinky ☹. Jeste zitra zkusim ten tvuj z toho minibazaru 😀 😀 😀 😀 , oh jak ja miluju vanocku 😀 😀

alami
19. apr 2013

@cutce Super, teším sa, že chutilo. Nechceš predsa vianočku zapliesť a pekne šupnúť do rúry? Bude vianočkovejšia 😉 Na chrch posekané mandle a len tak sa budeš oblizovať. Inak, ja do cesta pridávam ešte vanilkový cukor.

Včera som piekla prvýkrát bagetky na sladko - teda briošky http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=11297#dis... boli výborné 🙂 kto máte pekáreň na bagetky, odporúčam vyskúšať 🙂

katulikzlatulik
19. apr 2013

@alami mnaaam 🙂 vyzeraju suuper... inac vcera som skusala piect cviklovy chlebik, ale kedze cvikla nepustila ziadnu stavu, tak som robila tento, ale namiesto tekvicoveho pyre som dala pomixovanu cviklu http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=31154 chuti vyborne len mi splasol 😒 no a dnes som isla piect dalsi chlebik a finito... s jednym hakom sa neda vobec pohnut a ked som zapla pekarnicku, tak strasne hucala a vydavala velmi skarede zvuky.. vydrzala az 2 tyzdne 😢 😖 😠

dabe
23. apr 2013

neviete mi poradit kde robim chybu, ked moj chlieb z pekarne je pokazde strasne husty, vobec nie je taky nadychany a dvakrat sa mi stalo, ze bol taky akokeby nedopeceny. Chutovo bol dobry, ale strasne husty. Co robim zle? ☹ . Peciem vzdy podla nejakeho odskusaneho receptu.

alami
23. apr 2013

@dabe múku dávaš akú? predpokladám, že všetko je celozrnná? dokonca ražná? prípadne hoď link na recept, podľa akého si piekla 😉

dabe
23. apr 2013

@alami nedavam iba celozrnnu, naposledy som piekla takyto: 160ml mlieka, 150ml vody, 1PL jablc. octu, 380g zitnej chlebovej muky, 120g psenicnej celozrnnej, 2 CL kvasnic, 1 1/2 CL rasce, 2 1/2 CL soli, stipka cukru a piekla som to na zakladnom programe, 1000g, tmava korka. Vysledok - chutove velmi dobry, ale straaaasne husty a trochen viac prepiect by to chcelo, Kde robim chybu?

dabe
23. apr 2013

@alami a este som robila sodovy, ale ten sa mi nepodaril vobec, este som ho nechala aj hodinu dopekat, ale aj tak mu to nepomohlo, bol taky akokeby zrazeny. Zatial najlepsie sa mi vydaril tento: 300ml teplej vody, 2PL oleja, 1PL octu, 500g hl. muky (davala som polovicu celozrnnej a polovicu bielej psenicnej) 6g suseneho drozdia, 2CL soli, 1CL cukru, 1CL rasce. Nebol zly, ale zasa bol husty. Neviem, zmenilo by sa nieco keby som ho piekla ako 1350g?
Inak mam doma aj raznu muku, ale neskusala som este, takze tu asi tak pomenej pridavat, vsak?

vera_vila
23. apr 2013

Ahojte holky, já zatím domácí pekárnu nemám, každopádně recepty budu čerpat kromě jiného i od paní Brýdové http://www.brydova.cz/recepty/domaci-pekarna

alami
23. apr 2013

@dabe žitná múka je ražná, žitná je český výraz. Z ražnej je chlebík hutný, k tomu ak si dala len celozrnnú, ako píšeš, tak musel byť hutný, to je o charaktere múky. ten druhý neviem prečo sa ti nevydaril, lebo ten by mal byť v pohode, to je dobrý recept (ten prvý nie je zlý samozrejme, piekla by som ho na programe celozrnný a nečakala by som, že bude ľahký) Ak chceš ľahučký chlebík, tak musíš dať čo najviac bielej múky - ona obsahuje viac lepku a teda ten spôsobuje jeho nadýchanosť. Ak chceš naopak zdravý chlebík, musíš ubrať z požiadavky ľahkosti. 😅
ja sa prikláňam k stredu, pečiem taký pol na pol a je ľahučký a nie je biely, recept je to podobný, ako ten tvoj druhý, takže nemá význam ho písať. Vody ja ale dávam 350ml, na 500 múky. 300g z toho dávam hladkej T650 a zvyšok, teda 200g celozrnnej - aj namiešam rôzne. Skús ešte tak. Veľkosť 750g, teda najmenšia!!! určite. Ostatné tak ako píšeš, 2kl soli, ja len štipku cukru, 1kl suš. droždia, 1kl rasce 2pl oleja, 1PL octu. A veľa semiačok.
Kým miesy dohliadni si, aby to bola pevná guľa, nie lepivá, ani rozsýpacia.

dabe
23. apr 2013

@alami dakujem, tak zasa som o nieco mudrejsia 🙂. Zajtra urobim dalsi pokus, inak myslis, ze by mohol byt problem aj v tom, ze pouzivam hladku muku special a nie T650? Inak podla toho mojho druheho receptu som raz piekla na programe celozrnny a druhykrat na zakladnom, a viac sa mi pacil na tom zakladnom, ale to asi zalezi aj od pekarne.

alami
23. apr 2013

@dabe no, zrovna druhý treba piecť na základnom, nie na celozrnnom 😅
lepšia je na chlieb T650, ale nemala by vadiť ani špeciál

katy2
23. apr 2013

@dabe ja som piekla uz velmi vela chlebov a nakoniec som zostala pri tomto: http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=45891&use...
ale pomenila som to v tom, ze nerobim ho z hladkej muky special ale muky striedam.... napr. 300g spaldovej celozrnnej a 400g chlebovej hladkej T650, alebo dam len cisto razno-psenicnu zmes pre domace pekarne (kaufland), alebo miesto spaldovej dam celozrnnu psenicnu....
je fantasticky...
nechavam ho vymiesit a vykysnut v domacej pekarni, potom ho vyberiem, 2x po 20 min ho prelozim a necham kysnut (ako je v navode) a peciem v rure na 220 st. 20 min a na 190 st. este 15 min ale uz prikryty papierom na pecenie.... hotovy pofrkam vodou a zabalim do utierky... je fantasticky.... makky, korka chrumkava, chlebik nadychany.... chlieb, pecivo, vianocky nekupujem uz strasne dlho.....

dabe
24. apr 2013

@katy2 dik, urcite vyskusam

dabe
24. apr 2013

@alami tak a kedy je potom vhodne pouzit program na celozrnny chlieb? Ked je tam prevazna cast celozrnnej muky, ci?

dabe
24. apr 2013

@vera_vila hmmmmm tie recepty vyzeraju doooost dobre

vera_vila
24. apr 2013

@dabe A navíc jsou vyzkoušené, paní než je sepsala, tak to sama zkusila 🙂 Tak přeji dobrou chuť...

alami
24. apr 2013

@dabe na taký, ako si prvý piekla napríklad, celozrnná + ražná. Alebo na prevažne či čisto celozrnné, alebo na ražné chleby

dabe
25. apr 2013

A nemate nahodou niekto skusenosti s pecenim nizkobielkovinoveho chlebika v pekarni? Zatial sme tento chlieb piekli iba v rure, ale chcela by som vyskusat pekaren, len neviem, ktory program mam zvolit a aku korku.

alami
25. apr 2013

@dabe ak je to bez droždia, tak program koláč - rozhodne. A kôrku skús strednú a nabudúce uvidíš 😉

dabe
25. apr 2013

@alami nie, ide tam aj drozdie, na zakladny sa mi to zda vela, neviem, ci to neskusim dat na bezlepkovy

alami
25. apr 2013

@dabe tak daj na rýchly

dabe
25. apr 2013

@alami dik, vyskusam. Akurat peciem chlieb podla tvojho receptu, tak som zvedava ako sa podari 🙂

dabe
26. apr 2013

@alami no musim ti povedat, ze chlebik sa vydaril. Nedala som iba samotnu vodu, dala som 150ml mlieka a zvysok vodu a piekla som ho ako 1000g a je naozaj skvely, lepsi ako z obchodu 🙂. Tak mam konecne dobry recept!