Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

fifi284
8. nov 2013

@alami 😀 pekarnicka bude na prízemí a ny spime na poschodí. Ale večer,ked spustim mycku na riady,tak ta veru hlučná je dosť. Tak sa bojím,aby sme všetci nevstali,ked sa niekedy nadránom zapne pekarnicka. Dobre si pochopila, chcela by som piecť v noci chlieb,aby bol na ráno čerstvý. Cez deň tiež bude niečo miešať,ale ide mi skôr o tu noc. Už som ustúpila od davkovaca, nemusí ani pipat. Možno by nemusela mať ani sklopne haky,ale v tom pripade radšej iba jeden. Ale priznám sa,že kazdy deň mám iný top 😀 a v podstate som zuuufala 🙂

hasleerka
9. nov 2013

@fifi284 no ja z mojej skúsenosti ti poviem, že pekáreň používam najma na miesenie, nakoľko sa nám ten tvár moc nepáči ... kúpila som ošatku a pečiem chleba v trúbe ... ten chleba je fajnový ešte aj tretí deň, ale väčšinou neostane ... a čo musím piecť aspoň 2x do týždňa je vianočka, tú strašne majú naši rady.... ja za seba môžem odporučiť tú z lidla ...

alami
9. nov 2013

@fifi284 v podstate neurobíš chybu, keď kúpiš ktorúkoľvek, veľký rozdiel nie je. Drahšie sú síce lepšie, výsledok vždy výborný, ale ani lacné nie sú zlé. takže pokojne aj z Lídla, ale ak nemáš problém dať za ňu viac peňazí, kúp si Moulinexku, alebo panasonic a budeš nadmieru spokojná.

dara29
13. dec 2013

Prosím Vás poradte mi chcem kúpiť kvalitnú pekárničku - akú? Aký je rozdiel medzi Moulinex OW 611831 a Moulinex XXL Baguette? Ktorú by ste doporučili alebo máte aj lepší typ? Na chlebík chrumkavý, bagetky, džem, mliečnu ryžu a všetko možné))))))))))))))) Dakujem.

cicimotinka
23. dec 2013

ahojte, kúpila som mm pekárničku na narodky a teraz sa dohadujeme... ak dám 1/2kg zmesi a 320ml vody (to je návod)... tak sa ráta čas na 500g chlebík alebo na 750g chlebík alebo 900g chlebík... lebo mm hovorí, že 500g, lebo toľko je múka a ja hovorím, že je to 820g, tak by sa mal rátať 900g, lebo to je najbližšie... či sa to vôbec takto neberie? lebo vôbec netuším, ako nastaviť gramáž... ďakujem 🙂

alami
23. dec 2013

@cicimotinka na 500g múky nastavujem na 750g. Skôr ako hotovú zmes ti odporúčam skúsiť dobrý recept na chlieb, odporúčam tento chlebík http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=8098

alami
23. dec 2013

@dara29 oni sú v podstate rovnaké, len bagetková robí aj bagety. Tam iný rozdiel nebude. Ja mám home baguette a som s ňou veľmi spokojná, bagety sa robia ľahko, robím na sladko - ako briošky, alebo lupačky, aj na slano so semiačkami. Ak máš teda chuť aj na tie bagetky, tak odporúčam túto 🙂

cicimotinka
24. dec 2013

@alami Ďakujem... no my sme len tak narýchlo kúpili zmes, čo mi poradila kamoška na skúšku, kým pokukáme dajaké recepty... a prosím Ťa, keď je ten recept na kilový chlebík, bude dobrý do pekárničky na 900g, či to mám prerátať... lebo ten návod pri pekárni bol, ale dajaký divný... robila som podľa neho a vyhodila som to... ☹

laurital
24. dec 2013

Zkuste stranky pekarnomanie 😉

alami
24. dec 2013

@cicimotinka to čo si písala 500 múky a 320 vody, to daj na tých 750. Či iný recept na kilový? Neviem, či ti to pekáreň utiahne, z kila múky nerob, prerátaj si a rob polovicu. To máš jednohákovú, predpokladám, však? Tá má s kilom múky problém.

cicimotinka
24. dec 2013

@alami ja som to asi zle napísala... ten link, čo si dala, je na kilový chlebík, no ja mám pekáreň len na 900g... takže to mám dať všetko deleno 100 krát 90, aby mi vyšli suroviny na 900-ku... alebo môžem dať aj ten kilový... aby mi to nepretieklo mimo tej nádobky... to som myslela, len som sa asi blbo vyjadrila... lebo stále nechápem, ako sa to počíta...

katy2
24. dec 2013

@cicimotinka z pol kila muky ma chlieb cca 750g.... ja robim z pol kila a uplne staci do beznej pekarne... ked je viac muky, zvykne prekysnut

cicimotinka
24. dec 2013

@katy2 hej, len ten link, čo mi dala alami, je z pol kila múky a písaný je chlebík kilový... a ja mám pekáreň max 900g chlebík, tak neviem, či to mám prerátať na cca 450g múky alebo to môžem nechať tak... a bude kilový... či nepretečie, keď bude kysnúť...

katy2
24. dec 2013

@cicimotinka nepretecie... v pohode z pol kila mozes dat do pekarne

cicimotinka
24. dec 2013

@katy2 ďakujem, skúsim... 🙂

alami
25. dec 2013

@cicimotinka áno, nechaj na 900 a rob z toho receptu, to nemusí byť tak presne

jasminet
27. dec 2013

@cicimotinka
@alami
@katy2 baby, tiez sme dostali pekaren chleba, bola som dnes kupit muku aj susene drozdie (aj hotovy chleba pre istotu 😅 😀 ) a zajtra sa do toho pod dohladom manzela pustim.
len sa chcem opytat. ten recept z mmb co ste tu davali a preratavate to na hmotnost chleba.... to mam pri kazdom recepte preratavat ze kolko surovin som dala do tej nadoby, alebo to je hmotnost vysledneho chleba, ci ako?? dostali sme z lidla pekaren a tam je hmotnost uvedena 750g 1000g a 1250g...

alami
27. dec 2013

@jasminet nie, nič nerátaš, chlieb vždy pečiem z 500 tak vždy dávam na 750. Ak by si niekedy výnimočne piekla väčší chlieb, tak si dáš na väčšiu hmotnosť, ale to nemusíš tak presne, ono len nechá trochu dlhší čas na dopečenie väčšieho chleba. žiadny extra kumšt v tom nie je 😉

jasminet
31. dec 2013

baby, robila som ten chlieb z mmb. prvy krat bol celkom super, aj ked vykysol iba do polky nadoby a potom sa do takej vysky aj upiekol. dnes ho skusam opat, dala som 180g celozrnej spalkovej muky a zvysok bielej a cesto si lezi na spodku nadoby, ako tak sa tvari, ze puchne, ale to len tak na oko. kvasnice som dala, vsetko ako v recepte... kde robim chybu?

alami
31. dec 2013

@jasminet teplota vody či mlieka musí byť vlažná, nie horúca, vody musí byť presne, soľ musí ísť do vody, neprísť do styku s droždím, droždia presne buď odmerková lyžička sušeného zarovnaná, alebo 1/4kocky čerstvého droždia. Počas miesenia môžeš otvárať, potom už nesmieš. Múky vždy nechať 300g hladkej chlebovej, aby pekne kysol. Počas prevádzyk pekárne pekárňou nehýbať (pozor na otrasy práčky, či umývačky umiestnenej v linke, aj tie môžu prípadne uškodiť) Všetko robíš takto?

alami
31. dec 2013

@jasminet akú máš pekáreň? Väčšina vyžaduje dole tekuté, hore sypké, teda začať voda, olej, ocot, soľ, múka, droždie. dávaš v tomto poradí? nepremiešavať, len zapnúť pekáreň.

jasminet
31. dec 2013

@alami vsetko tak robim. vlazna voda/mlieko. zarovnana odmerka drozdia. vsetko do vody, hore muka a kvasnice na nu. nehybem nou, dnes som prvy krat otvorila pri mieseni dvierka aby som si omakala to cesto. pod nou nic nie je... mam tu z lidla. inak je chleba chutovo vyborny. dnes som do neho dala aj nastruhany zemiak vareny, menej rasce ako v recepte od teba z mmb a 180g spalovej celozrnnej muky, zvysok biela. len mi nevykysne do takych rozmerov ako vidavam recepty a fotky, ze skoro cesto preteka... a chleba je taky nesumerny - na jednej strane vyssi, na druhej nizsi. mylsla som, ze to bude taky... rovnomerne nakysnuty.....

alami
31. dec 2013

@jasminet to máš teda asi dvojhákovú. Nádoba je väčšia, chlebík z pol kg múky tam nie je po vrch, aj ja mám kúsok pod okraj. ak je nepravideľný, môžeš po domiesení upraviť cesto na pravideľný tvar, alebo, ak si tak nerobila, pred použitím pekárne daj oba háky smerom k sebe, tak by mala miesiť najpravidelnejšie. A máš ho pekne do kopčeka vykysnutý/upečený, nie je prepadnutý do dnuká, však? Keby bol prepadnutý, tak je kdesi chyba, ale ak nie, tak je dobre. Ak by si chcela, môžeš skúsiť dať trošku viac droždia, ale nie moc, môže sa prepadnúť pre priveľa droždia.

jasminet
1. jan 2014

@alami ano ano, je dvojhakova. cize nikde chyba, len vacsia nadoba? 😀 😀 😀 ee, neprepadol sa, je do kopceka. s tymi hakmi k sebe to teda skusim. aj haky chcem pred pecenim vybrat, ale po oba razy som zabudla na cas a uz sa piekol ked som si spomenula. a pravdu povediac som sa aj bala, ked bolo tak malo cesta (nie do plna), ze by mi to uplne uz padlo a koniec 😀 dakujem za radu, skusim ked budem najblizsie piect 😉

alami
1. jan 2014

@jasminet háky môžeš vybrať na začiatku!!!! kysnutia, teda keď poslednýkrát domiesi, potom už nie, klesne ti cesto a bude po chlebe 😀

jasminet
1. jan 2014

@alami ano, to som citala, ze na konci kysnutia, na zaciatku pecenia. aspon tak to mam v navode, dufam, ze som dobre pochopila... jaj, teraz pozeram, ze ty pises o zaciatku kysnutia... ale vsak v jeho priebehu este premiesi raz, nie?

alami
1. jan 2014

@jasminet po tom poslednom miesení
veľa dobrých rád a návodov máš tu http://domacipekarny.dama.cz/ - pozri ten stĺpec vľavo, cez to sa dostaneš ďalej. Sú tam aj skvelé recepty s komentármi, najlepšie, odskúšané sú s čím väčším počtom hviezdičiek.
no a tu máš k vyberaniu hákov http://domacipekarny.dama.cz/rady.php?d=45

karotkaa
21. jan 2014

@alami ahoj, citala som par poslednych tvojich prispevkoch o pekarnach na chlebik, tiez zvazujem a kedze si uz zbehla, tak mi prosim porad, zvazujem Eta Delicca, model dvojhakovy s moznostou pripravy bagetiek, len ked tam su tie dva haky, minimalny chlebik musim robit 900 g, tak som to pochopila, ale sa mi bude dat urobit aj mensi? Ci mensi chlebik je mozny len s jednym hakom. Vdaka🙂

alami
22. jan 2014

@karotkaa v dvojhákovej bežne pečiem chlieb z 500g múky. Menší asi piecť nebudeš, nie? Ja som mala oba druhy pekární a dvojháková je podľa mňa lepšia. Aj bagetky sú super, budeš spokojná 🙂

karotkaa
22. jan 2014

@alami najmensi chlebik urcite polkilovy, len potom je asi v tej velkej nadobe sirsi a nizsi, lebo ked tam dokazem upiect aj chlebik kilovy, ze aky ma potom tvar? Podla navodu mi to vychadzalo, ze najmensi mozem piect 900g. Aku znacku pouzivas? 😉