Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

mizulienka
3. nov 2010

@alami mne sa to zdalo strasne malo a velmi lepive, to si normalne vytiahla na dosku a rozvalkala? 😕

alami
3. nov 2010

@mizulienka z tých 300g mi vyšlo nejakých 18 koláčikov, takže myslím, že dosť

mizulienka
3. nov 2010

@alami oki, tak uvidime, co z toho vzide...nabuduce pojdem presne podla receptu 😉

alami
3. nov 2010

@mizulienka áno, onop ako vyberám spľasne, ugulkám do tvaru gule trochu a rozvaľkám, cesto je také ľahučké. Robila som ich už aspoň 20x a vždy sa vydarili a boli naozaj božské

alami
3. nov 2010

@mizulienka povykrajuj kolieska, nechaj trochu pod utierkou 10-15min, potom ich ponaťahuj aby bol stred tenší a okraj trochu hrubší - ako pizzu. daj si ten tvaroh, ak sa ti chce aj džem a posýpku a mňam 🙂

bianka234
3. nov 2010

@alami krásny chlebík, napíš mi prosím čo presne dávaš okrem tej múky, tú dávaš celozrnnú, nevyzerá tak ten chlieb, ja keď dám trochu celozrnnej tak je taký ťažký, mne to osobne nevadí, ale na druhý deň už je taký od veci. Ak dávam 400g hl.múky a tých 100g celozrnnej, mám dať základný program, či to je už akože celozrnný chlieb? A ešte nejaké rohlíky chutnučké by som rada vyskúšala, na mimibazare som skúsila taký recept, ale z 500g múky malo vyjsť 15 rožkov a vyšlo mi 13 ale takých mini že až. A boli také nejaké zadusené, cesto v pekárni pekne vykyslo, ale potom v rúre už narástli malilinko, taký overený receptík ak niekto máte dajte prosím. ďakujem

alami
3. nov 2010

@bianka234 aj @mukky - tebe som zabudla, program kludne základný, ja len na ňom pečiem, ale môže ísť aj celozrnný, hlavne ak je viac tej celozrnnej múky

@bianka234 ja dávam celozrnnej múky 250g a nebýva ťažký, máš dobrý recept? či to nebude skôr tým...a ťažší býva z ražnej múky, skús dať radšej pšeničnú celozrnnú. A fotočky vydareného chlebíka pridala mukky 🙂 krásne sa jej podaril 🙂
a rožky - to nie je také ľahké, nedaria sa ako z obchodu, už sme tu na tú tému nahovorili a naskúšali niečo, ale mám dobrý receptík na žemle, ten skúste http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=15395

bianka234
4. nov 2010

@alami prepáč ja sa stále ponáhľam, tak už ani neviem čo čítam, určite tie žemle vyskúšam z obchodu sú výborné.
Na ten chlieb dávam 400 hl., 100g špaldovej al.pšen., 350 vody, 2PL oleja, 2ČL soli, rasca a kvások, je tam niečo čo sa ti nezdá?

bianka234
4. nov 2010

veď ja vlastne pečiem ten váš favorit chlebík, len s vodou, ale včera som to zmenila a je výborný teraz ho skúšam. Dala som namiesto 350 vody 370 lebo mi vždy ostávala múka na jednom rohu, a dala som 300 hladkej múky, 100 špaldovej celoz. a 100 pšen. celoz, len som ho mohla trošku viac osoliť ale je fakt najlepší z tých čo som doteraz robila mnam.
Škoda že tam nemôžem dať semienka bolo by to dokolonalé.

bianka234
4. nov 2010

@luthien.k aj ja pečiem z kvásku ale sušeného, z toho čo erikasadek, len nechápem prečo si nekúpiš v bio obchode sušený veď to musí byť to isté ako ten francúzsky, ja som skúšala z dm ten neviem ako sa to volá, ale to vôbec nekyslo, a skúšala som aj kvások doma robiť , no ostárla som o 100 rokov, nikdy viac, máš môj veeelikánsky obdiv, na to treba teda nervy. Inak som niekde čítala že sa dá už kúpiť aj tekutý kvások v nejakých sáčkoch, a v mojej knižke k pekárni je aj rozrátané koľko tekutého kvásku sa do receptov dáva, tak si myslím že to asi bude v každej.

luthien.k
4. nov 2010

@bianka234,aha, já právě myslela, že Ti to z toho sušeného nejde, tak já to určitě vyzkouším, až bude pekárna 🙂 Díky!

alami
4. nov 2010

@bianka234 mne sa všetko zdá, prečo by sa mi nezdalo? 😕 😀 ja som sa mukky pýtala, čo to mala za recept 😉 😀

dannynka
4. nov 2010

ahojte,som dnes vyskusala vianočku v pekarničke a pozrite ako sa vydarila 🙂 🙂 Skoro mi vyskočila s pekarničky 😀

podla tohto receptu

V I A N O Č K A

200 ml vlažného mlieka

2 vajíčka

60 g roztopeného masla(Hery)

60 g kryštálového cukru

1 vanilkový cukor

500 g polohrubej múky

1 vanilkový puding(zlatý klas)

1/2 káv.lyžičky soli

50 g hrozienok namočených v 3 pol.lyžiciach rumu(dáme aj rum)-hrozienka a rum môžme aj vynechať

1 kávová lyžička sušeného droždia

bianka234
4. nov 2010

@luthien.k v pekárni to je všetko ok, len keď si dám cesto spraviť do pekárne, tak potom v rúre mi to nejak nejde pekne upiecť, ale tak ja som len začiatočník, ja tomu prídem na klb.

bianka234
4. nov 2010

@alami no teba sa pýtam, lebo tu vyzeráš naskúsenejšia 😉 ale keď sa ti to zdá tak je všetko ok

alami
4. nov 2010

@bianka234 ahá 😀 😀 😀 recept máš dobrý a prečo nemôžeš semiačka? či nejaká alergia asi, však? škoda, tie semiačka sú v chlebíku proste božskééééé 🙂
@dannynka vianočka ti vyzerá supér 🙂 najbližšie vyskúšam 🙂
@mizulienka no ako dopadli tvoje tvarohové koláčiky???

bianka234
4. nov 2010

@alami ja ten chlieb pečiem kôli malému tak nemôžem mu dať semienka, ale mne to tam straaaaaaaašne chýba, také chrumkavé slnečnicové a tekvicové, no už slintám 😝

alami
4. nov 2010

@bianka234 tak si aspoň posyp po vrchu, alebo ke´d domieša (pred kysnutím) pozatláčaj zvrchu semiačka (do polky cesta na výšku) a budeš mať semiačka v polke cesta a potom si ho krájaj naopak a spodná polka bude pre malého a vrchná pre teba 😉
teda - ak máš jednohákovú, tá je vysoká tam sa to dá - myslím si, na dvojhákovej možno ak do polky cesta na šírku 😅

mukky
4. nov 2010

ahojte,
@alami dakujem za pochvalu chlebíka 😵 ,myslím že sa mi naozaj vydaril aj chutovo bol skvelý 😵 ,ale tvoj recept má na tom najviac zásluhy 😀 ,je skvelý 😎

a možes mi poradiť?vecer som robila ten istý recept,teda základ receptu,1,5 kg chlebíka som piekla,suroviny som si presne prepocítala na toto mnozstvo.....len som pomiesala 100 g spaldovej a 200 g celozrnej muky,alebo naopak uz neviem,ale vacsia polovica bola bielej....no a pridala som vlocky jemé a psenicné klicky jemé/konzistenciou podobné vlockam/ a lanove a tekvicove semienka..

no a chlebík nebol taký nadýchaný,bol tuhší a nie taký makkucky..bolo to asi tymi vlockami a klickami,vsak?bud ich tam budem davat menej,alebo vobec 😔 ,alebo mam pridat trosku viacej vody,urcite asi "pohltili" tekutiny,nie?co si myslís?

mukky
4. nov 2010

@dannynka tá vianočka vyzerá super,,ukazovala som ju teraz manželovi a mnamkal zeby si teraz taku dal 😀 😀

aká bola chuťovo,chutí podobne ako kupovaná vianočka?a na akom programe si ju piekla?a aku gramáž si uviedla na pekárničke?dakujem...

mukky
4. nov 2010

@alami
@dannynka robili ste už aj bábovku v pekárnicke alebo nejaký mazanec?

mukky
4. nov 2010

@bianka234 ja som robila základný recept na ten chlebík podla
@alami , dala som iba vodu,400 g hladkej a 100 g spaldovej muky a kmín celý,olej olivový,susené drozdie s takou lastovičkou a pridala som lanové semiacka a takto sa vydaril 😵

mám pekárnicku Moulinex XXL baguette a ty?

mukky
4. nov 2010

@alami bože tolko otázok mám na teba,prepáč 😔 😀

ked mi dopiekol vecer chlebík ,nechala som ho v pekárničke ,som na neho trosku zabudla a vybrala som ho asi az o hodinu a bol zospodu trochu vlhký,to asi preto ze bol v pekarnicke a teplý vsak,ci nie?
no a vidím podla fotiek ze máte také mriezky na chlebík tak tu si musím kupit ....

dannynka
4. nov 2010

@mukky chutovo je super,decka mali na veceru a rodičom mojim tiez mooc chutila....ked sa piekla celý dom mi rozvoniaval 🙂 🙂 🙂 piekla som ju na klasickom chlebíkovom programe a vahu som dala na 1kg 😉 a babovku som zatial este nerobila ale chystam sa aj na tu 🙂 😉

alami
5. nov 2010

@mukky zvlhol ti v pekárni kôly odparovaniu - teplo sa ti tam zrazilo a skvapalnilo, má sa hneď vybrať, inak sa zvykne aj trochu prepadnúť
nemyslím si, žeby to bolo klíčkami a vločkami, chce tot rochu prax, potom uvidíš, ake je to cesto a či niečo pridať, ja dávam tiež vločky a klíčky a vždy ich dávam aj tých semiačok na kvantá a dobrý je. Ak myslíš, že si ich dala primoc, daj druhýkrát menej a uvidíš.
Uvidíš, že čo chclieb to bude trošíčku iný, málokedy sa podarý jeden ako druhý, hlavne pre to miešanie múk

dobrý odskúšaný mazanec je tento - http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=2505
a toto je moja bábovka, je skvelá, len je s ňou trochu viac roboty, to je inak recept bežný v mixéry do rúry, ale ja som si to chcela zjednodušiť v pekárni. Nie je to tak zložité, ako sa na prvý pohľad zdá a je fakt super http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=29906&use...

bianka234
5. nov 2010

@alami no vidíš to ma nenapadlo, ešte mám jeden dotaz, rob ím vačšinou v hranatej nádobe a až nedávno som sa dozvedela že tá vrtula či čo to je by mala z chleba automaticky odísť keď ho vyklopím, ale ešte sa mi to nestalo, ani dokonca keď so ju na začiatku naolejovala. Celý stred sa tým pádom nedá krájať, je to škoda. Čo sa s tým dá robiť?

bianka234
5. nov 2010

@mukky ja mám tefal, niekedy sa mi stane, že je zvrchu úplne prepadnutý chlieb, niekedy len trošku je taká vzduchová bublina zvrchu, na prvý pohľad je pekný ale keď ho rozkrojím mám nervy. Možno je to aj tým, že keď miešam múky tak som ich nepremiešala a nasypala len tak, ale teraz ich už pre istotu riadne premiešam a až potom dám do pekárne. Ten tvoj chlebík je recept ako ten môj.

Dnes som čítala zloženie zmesy čo si mama pečie inak fakt fantastický chlebík, že skúsim namiešať taký pomer ako je tam písané a bolo tam sušený kvások, droždie a ešte aj kypriace látky okrem iného, no a sa potom čudujem, že prečo je taký výnimočný 🙄 Toto ja s mojim kváskom ťažko dosiahnem.

dannynka
6. nov 2010

ahojte prosííím poradte nejake kysnute cesto na slano.....na zajtra osvavenec si rozkazal a mna nič nenapadá :o)

alami
7. nov 2010

@dannynka mám recept na dobré pizza rožky, ak chceš, cesto je skôr neutrálne a naplní sa šunkou, syrom...