Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

vivere
27. okt 2008

veronkaj,
podmasli je cmar. tekutinu mozes dat akukolvek, aj zmiesat, len nech spolu je to tych 300 ml na 500 g muky 😉
ja som robila aj z acidka, aj z cmaru s vodou, dokonca aj mineralky som tam naliala. cmarovy chlebik alebo ten s mliekom ma lepsiu chut a krajsiu farbu /lebo tam je tuk, vo vode nie/.
zelam dnes uspech 😉

jajax
27. okt 2008

veronak,na rozky skus recept z damy c.31 alebo c.490.su dobre a s cesto sa vyborne robi.

martinaema
27. okt 2008

veronkaj vyskúšaj aj pivný - ten je dokonalý, tam som nikdy nemusela prisypať ani gram múky, resp. pridať tekutiny
http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=2456

bezaz
27. okt 2008

baby toto som dnes robila, mnamyyy http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=3598 😵

bronia13
27. okt 2008

divevcata ja mam moju pekarnicku asi 11 rokov takze neviem nic o tych novy, chcela by som sa spytat ktora je dobra alebo ktoru odporucate? ako dlho sa do kopy pecie chlepa - na tej mojej okolo 3 hodin ale da sa nastavit ze to zacne piect v noci a rano je hotovy, slubila som sesternici ze jej to tu na MK precitam ale ked tu je plno stranok a neviem kde zacat.
tiez by ma zauimalo (ja nezijem na SK hrozne dlho takze sa v tom nevyznam) oplati sa piect chleba doma alebo vyjde lacnejsie kupny? ked sa to zrata z mukou, drozdie..... plus elektrika tak ci sa jej oplati kupit tu pekaren a pekavat chleba doma alebo skor kupovat?

Dakujem za radu.

veronkaj
28. okt 2008

tak hlásim, včera som zopakovala ten základný recept z dámy na biely kmínový chlebík, dokonca aj som prišla na to prečo váha nevážila.

cesto bolo husté ako má byť, točilo sa v hmote -mám 2 háky takže taká roztiahn. trochu guľka a ked posledný krát premiesilo viac zostalo na jednej strane tak som trošku natiahla dopredu.
Výsledok - fantastický, pekný nadýchaný prepečený aj ked na strednej kôrke bledý chlebík,
nechala som ho 10 min. po ukončení ešte v pekárni, potom vybrala z nádoby a dala na mriežku vychladnúť, po rozrezaní krásny, po vychladnutí dala do sáčku a dnes ráno normálny chlebík.

urobila som to dobre po vybratí??

veronkaj
28. okt 2008

a ešte ako je to s tými zemiakovými chlebíkmi, poraďte mi nejaký dobručký a to zo začiatku bude hustejšie a potom bude redší a bude treba dosypať múku????

bože ja som sa tak včera tešila že sa podaril. 🙂 🙂

veronkaj
28. okt 2008

prosím je nejaká tabulka na múky??

bola som v kauflande a tam že hladká biela, hladká, celozrnná a nejaké bio

a v receptoch píšu

napr. žitná, celozrnná pšeničná a tak aké sú to vlastne, ja mám zatial doma čo som robila obyčajná thladká a potom som kúpila jednu celozrnnú a jednu hladkú bielu

vivere
28. okt 2008

bronia 13, odporucam ti navstivit cesku stranku www.pekarnicka.dama.cz, tam sa docitas vela 😉

vivere
28. okt 2008

veronkaj,
tak teda gratulujem k prvemu vydarenemu chlebiku 😉 vidis, aj u teba to bolo potvorou vahou 🙂
co sa tyka farby korky, tak z bielej muky tmavy nikdy nebude, dokonca aj ked budes davat tmave muky, tak nebude taky tmavy ako v obchode, tie su totiz prifarbovane, aj ked sa tvaria, ze nie su 🙂
ja tiez tak robim po dopeceni, von z formy, na mriezke vychladnut, do mikrotenu a rano sup na desiatu do prace 🙂
zemiakovy chlieb - cesto je podla mna take iste, ako pri tom chlebiku, co si robila. zemiak sa dava jeden, tak 4 cm velky, postruhany alebo najemno popuceny. na dame nejaky je, len neviem cislo.
pokial ide o muky, tak zakladom je psenicna hladka T650 /vyrobca noe/, tej by malo byt vzdy cca 300 g a k tomu mozes pridavat tie dalsie. len pri raznej pozor, slabsie kysne.
zitna /cestina/ je razna /slovencina/ 😉 ja pouzivam este raznu vyrazkovu /to je kvalitou ako psenicna hladka/, raznu celozrnnu, psenicnu celozrnnu /vyrobca abomil/ a mam aj ovsenu muku. zabudla som na grahamovu, to je psenicna /chlebik robim 250 g hladkej a 250 g grahamovej/. uz som do chlebika pridavala aj zo dve lyzice ovsenych vlociek. este existuje spaldova muka, ale v kauflande maju iba bio a ta je dost draha.
Inak o tychto mukach je napisane na dame, je tam uvedene, co obsahuju, ake su z hladiska vyzivnej hodnoty, ako kysnu, vela sa tam da docitat.

veronkaj
28. okt 2008

vivere a v kauflande mali že múka do domácich pekárni ale nič bližsie som k nej nenašla

a pri tých ražných to mi len menej nakysne??? a chuťovo to je aký rozdiel v chlebíku ked dávaš tú ražnú

a aká je to chlebová???

angelik
28. okt 2008

tak aj ja som podlahla ;) a kupili sme moulinex XXL (v Metre)
a vcera vecer sme upiekli prvy chlieb
bala som sa, ze prvy nevyjde, ale je perfektny, aj ked bledsi
a trocha som sa bala co to bude, lebo internet nam vcera nesiel, tak som robila len podla pribaleneho receptu (a ani som napr. muku nevazila, ale mam overenu odmerku, tak som to riskla)

len viem, ze musim zacat robit skor, aby vychladol kym pojdeme spat
vcera som ho zabalila len do utierok, aby bol prikryty, ale dychal, no a korku mal predsa tvrdsiu (ale jeditelnu)

tak sa vytesujem a pozeram dalsie recepty

bezaz
28. okt 2008

veronka vidis, ze ti nakoniec chlebik vysiel.. 😉
angelik dalsia pekarka 🙂
inak to pecenie je tazko navykove, ako som teraz doma, tak len pozeram na dame, aky novy recept by som vyskusala 😵

veronkaj
28. okt 2008

bezaz - tak to sa ti nečudujem, ja by som tiež skúšala ale musím brzdiť, konečne som čo to zhodila zo seba a zase dcéru vykrmovať nemôžem,

o chvíľočku budete mať miminko tak si užívaj ešte trochu volna

a nejakú dobrú bábovku alebo mazanec či vianočku nemáte takú čo určite by som nemala pokaziť???

vivere
28. okt 2008

veronkaj,
no, ak si dobre spominam, tak maju aj taku nejaku muku v kauflande aj nejaku chlebovu, ale taku som doteraz neskusala, takze neporadim. ja kupujem len tie v zelenom obale od abomil.
ano, razna muka horsie kysne oproti psenicnej. chlebik je potom nizsi a akoby hustejsi.

angelik, vitaj medzi nami mxxl 🙂

veronkaj
28. okt 2008

pekárky poraďte mi už som sa to tu raz pýtala ako sa pletú - robia klasické žemle tie gulaté čo majú na vrchu také tie mesiačiky - nemyslím tým podlhovasté pletenky malé na ktoré ma odporučili ale tie žemličky.

vivere
28. okt 2008

kuk na dame postupy 😉 je tam viacero obrazkov ako pliest pecivo.

veronkaj
28. okt 2008

vivere pozerala som ale nenašla také tie klasické žemličky skúsim to asi najprv z nejakým pásikom doma že ako kým sa cesto urobí

vivere
28. okt 2008

veronkaj, myslim, ze viem, aku zemlu myslis. tento postup nie je priblizne to, co hladas?

http://domacipekarny.dama.cz/postupy.php?d=53

veronkaj
28. okt 2008

vivere presne to som mala na mysli ďakujem 😵

vivere
28. okt 2008

nemas za co 😉 🙂

junovka
28. okt 2008

veronkaj, tak s dcerami sa toho neviem dojest 😎 😎 ...ono v recepte pisu, ze je to Sladjy chlieb, ale ja ho volam Mazanec 😀 :

-cerstve mlieko 275 ml
-maslo 25 g
-vajcia 2
-sol 1KL
-med 3 a pol PL
-muka typu 550/ja robim z hladkej/ 500 g
-susene drozdie 3/4 balicka/davam lastovickove/

Program Sladky/ja robim na SPRINT-e/, velkost 1, automaticky mi nastavi, ze stredna korka 😕 😉

veronkaj
28. okt 2008

júnovka - otázky môžem,,,

mlieko - musím trošku prihriať ked nemám predhrev všaKKK
med sa dáva medzi tekutiny aj vajcia všakKKK

a droždie môžem použiť aj to čo už mám otvorené, ktoré som poriadne zatvorila a dala do chladničky, len musí mať izbovú teplotu???

a nakoniec kolko trvá ten program Sladký - ja si to porovnám s mojimi programami

dakujem 🙂

vivere
28. okt 2008

veronkaj, pytala si sa junovky, ale ked uz som tu 🙂 vsetky prisady by mali mat do pekarne izbovu teplotu. vzdy najprv tekute zlozky, potom tuhe. susene drozdie skladujem aj ja uz otvorene v chladnicke, niekedy aj viac ako tyzden. chlieb vykysne, takze je to ok. drozdie mozes dat aj studene, ved ono sa v muke ohreje 🙂
program mozno mucnik, treba pozriet tabulku 😉

veronkaj
28. okt 2008

ok 🙂

boza
28. okt 2008

bronia13 u nas v republike je cena 1000g chleba okolo 35.-Sk, ja osobne si myslim ze ked si ho upecies tak Ta vyjde lacnejsie, ale nie v tom je to dobre ked mas pekaren, ale v tom ze si mozes upiect aky chces a vies co do neho das. Samozrejme aj to ze Ti netreba ist do obchodu. Je to individualne a na prioritach. Odkedy mam ja pekaren castejsie robim knedle alebo kysnuty kolac. Doteraz sa mi nechcelo miesit cesto rucne, nakolko kysnute cesto je vtedy dobre ked ho dobre vymiesis. Dnes som robila knedle a boli perfektne. Ja mam molinex XXl bagetku a som spokojna zatial sa mi nepodaril ziaden zmetok, pecie priemerne 3 hod. podla nastaveneho programu.

angelik
28. okt 2008

dakujem za privitanie 🙂

skusali ste glazovanie, ako je pisane na dame (kvoli tmavsej korke)?

jajax
28. okt 2008

veronka ak mate radi sladke skus vianocku podla receptu ktory som dala na stranu 14.a neboj sa pridat fenikel,vianocka je krasne vonava 😝 😝

jajax
28. okt 2008

na strane 81 som dala recept na super zemiakovy chlieb aj ked sa vola kvaskovy.miesto tmaveho piva davam svetle a staci 250 ml,ocot davam obycajny a kvasok nedavam.ten chlieb je naozaj fantasticky,nevieme sa ho dojest.
veronka vyskusaj,len si postraz konzistenciu cesta.zemiaky su potvory 😀 😀 😀

junovka
28. okt 2008

veronkaj,

sice neskoro, ale predsa:
mlieko ja neprihrievam, rovno z chladnicky, ja mam predhrev 😉
med davam na vajcia, sol a na med potom nasypem muku a drozdie nakoniec 😉
sus. drozdie ja skladujem aj otvorene v skrinke, a kludne davam, ked uz mam nahodou otvorene 😉
Sladky program 1:52 a SPRINT program 1:58