Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

vesi
5. júl 2008

lusil, dakujem, no neviem či ho tu dostanem, tesco nemáme, zatiaľ, ale čoskoro by mali otvoriť v DS, tak si asi budem musieť počkať 😝

lusil2005
5. júl 2008

vesi ale dostat to aj v mensich obchodoch. fakt. cmar sa da zohnat. a ta kyska je podla mna zakysanka. tu uz fakt zozenies vsade.

danielala
5. júl 2008

Vesi, vôbec sa tým netráp: ono je úplne jedno, aké zakysané mlieko použiješ - či cmar, zakysanku alebo acidko, nech už si to výrobca nazve ako chce, ono je to v podstate skoro to isté, akurát hustota, obsah tuku a probio baktérií môže byť rôzny a tie zdraviuprospešné baktérie sa aj tak pečením zabijú. Kľudne môžeš dať aj rozriedený biely jogurt alebo kys.smotanu, keď nemáš nič iné, chuť chleba to moc nezmení.

vesi
5. júl 2008

kočky, ste zlaté, aj som už myslela na to, že u nás určite dostanem acidko a myslým, že v jednote som videla aj zakysanku 🙂 zajtra pošlem muža kúpiť 😀

jankabambulka
5. júl 2008

prosím, poradíte mi nejaký dobrý recept na oškvarkové pagáče. ďakujéémm

cairka
5. júl 2008

Ahojte.
baby, v prípade nutnosti si môžte takú akože zakysanku spraviť tak, že do štvrť litra mlieka dáte lyžičku octu 😉 -ale len na pečenie, na pitie to nie je 😝

mne sa varia zemiačky, idem skúsiť ten zemiakový chlebík

jajax
5. júl 2008

janka tu je link na pagace ktore robila daniela a velmi im chutili
http://domacipekarny.dama.cz/recepty.php?kat=42...

alebo na strane 27 je recept odo mna na prekladane skvarkove pagace.

lusil2005
5. júl 2008

a ked sa ti podaria tak ta nenavidim 😝 😀 ale nie. to len ze na mna proste prekladane cesto nefunguje 🙄

vesi
5. júl 2008

lusil 😀 😀
dnes sme kúpili mame tesco pekáreň, zajtra ju idem zaúčať 😀

lusil2005
5. júl 2008

heh este jej kupte pocitac a internet nech moze chodit na modreho konika 😀 😀 😀

jajax
6. júl 2008

lusil,vcera si kolegyna kupila pekaren tak trochu kvoli mne.stale som jej ospevovala aka je to super vec a nosila som ochutnavky az si ju vyziadala k narodkam 😅 😀 😉 kupili nerezovu moulinexku-cislo si nepamätam.je sice len na 1 kilo.ale ja som zistila,ze drviva väcsina veci co peciem alebo robim cesto je stejne do kila.ja si vsetko zapisujem a ked to robim prvy krat tak aj odvazim.to zas kvoli inej kolegyni,ktora ma stale presviedca,ze sa nam ta pekaren financne neoplati.

boze to je skoro roman 🙄 dufam ze pri tom nezaspis 😀

wighy
6. júl 2008

vesi fiiiha tkaze to bude uz rodinna diagnoza:pekaren 😀 😀 😀

jaja fakt ti neveria ze sa neoplati???ved aj keby som nebrala do uvahy fakt ze chlieb je lacnejsi tak uz len to ze nechodim do obchodu kazdy den mi usetri kopec penazi lebo aj ked som sa vybrala len pre chlieb a mlieko som sa domov trepala s plnou taskou,ved to poznate, takze uz len preto usetrim 😉

vesi
6. júl 2008

lusil, PC aj net má doma bráško, on býva s našimi, ale moja mama je na takéto veci antitalent 😀 takže to nehrozí 😀

jaja, aj naša známa si ju dala kúpiť, takže sme včera kupovali 2ks 😀
ale už ich nikde nemali, ešteže mám známeho čo robí v tescu, mali posledné 3ks a dva sme zobrali my 😀

vesi
6. júl 2008

wighy 😀 😀
a presne akompíšeš, ja som to začala počítať a za 2 týždne som na chlebe ušetrila 260,- sk a to nepočítam to, že keds sa išlo na chlieb, tak sa kúpilo aj kopec iných vecí. takto ked si napečiem chlieb, tak aj menej chodím do obchodu a menej miniem 😀
okrem toho, tá radosť z toho, že som niečo stvorila sama... 😀 😀 s vašou pomocou 😉 😀

wighy
6. júl 2008

vesi moje slova, ved ja ked idem po obchodu minimalne 500-vka je v tahu, takto tam zajdem 1-2 do tyzdna a kooopec usetrim,to je fakt ze chladnicka je prazdnejsia ako inokedy napraskana hovadinami/koklkokrat som vyhadzovala/takto tam je to potrebne mlieko,maslo,salama,parky,syr,zelenina, horcica,vajcia a navarene tot vsjo hehe a cerstvy chlebik na pulte 😉

zajtra sa chystam na ten spaldovy 😉

vesi
6. júl 2008

wighy, aj ja sa naňho chystám 🙂

wighy
6. júl 2008

ja som doteraz robievala semiackovy so spaldovou mukov cerstvy bol chutna ale na 2-3 den uz nie 😒

tak som zvedava na tento aky bude

lusil2005
6. júl 2008

ja ho prave peciem. davam donho vzdy aj slnecnicu, a teraz som dala aj lanove semiacka. tak som zvedava ci to zmeni chut 🙂

wighy
6. júl 2008

lus nemyslim ja lanove pouzivam stale aj slnecnicu a tekvicu 😉 ale segra mi poradila ze mam tie lenove semiacky pomliet tak ked mam cas tak ich meliem ked nie tak idu cele 😉

andrea78
6. júl 2008

ahojte

skúšala som robiť chleba z celozrnnej múky (časť klasika hladká, časť celozrnná), jeden včera , jeden dnes....vždy iný recept (presne som ho dodržala)
tie chleby mi ostali také nejaké ťažké, nie sú nadýchané, veľmi hutné......dokonca sa mi ten dnešný spľaskol na povrchu

je tá konzistencia v poriadku, mávate to také aj vy??? veľmi mi to také ťažké nechutilo.....
podľa akúho receptu robíte celozrnný vy? môžete napísať?

ešte sa chcem opýtať, ak chlieb dopečiete, vyberáte ho z pekárne okamžite, alebo ho tam ešte nechávate...napr. ak nie ste doma, vybehnete s dieťaťom von...
dnešný som zapínala o 2v noci, program celozrný s tým, že ak dopečie, tak sa na pípnutie zobudím a pôjdem ho hneď vytiahnuť, no zaspala som, nepočula som to a vyberala ho cca 1hod po dopečení (maximálne), nemohol byť ťažký a spľasnutý aj preto?

skúšali ste piecť aj s časovačom? bolo to bez ťažkostí, nepoznačilo to kvalitu?

kopa otázok 😀 😀 😀 😅

ďakujem za odpovede 🙂

lusil2005
6. júl 2008

ja robim celozrnny spaldovy (1/2 hladka muka a 1/2 celozrnna spaldova) podla tohto receptu: http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=3550
je uplne super, makky, nadychany. ale celozrnny mozes urobit z ktorehokolvek oblubeneho receptu tak ze nahradis cast psenicnej muky celozrnnou. ale pozor - minimalne 1/2 muky musi ostat hladka, inac chlieb malo nakysne kedze v celozrnnej muke je menej lepku a preto tazsie kysne. tiez treba dat pozor na to ze celozrnna muka pije menej vody cize jej treba dat do cesta trosku menej.
ty si dala bud vela kvasnic (co pochybujem kedze si robila podla receptu) alebo vela vody. treba si ustriehnut konzistenciu cesta. musi byt pri mieseni v jednej kope a ked donho pichnes prstom, nesmie lepit. musi to byt taky hladky vlacny bochnik. ked sa lepi, pridaj hladku muku. ked je cesto rozsypane, suche, nieje vlacne, treba priliat trosku vody.
ja robievam na odlozeny start, ale len recepty ktore mam overene a viem ze uvedene suroviny su akurat 🙂
a chlebik treba vytiahnut hned po dopeceni. niektore pekarne sice maju funkciu ohrievania ktora este hodinu po dopeceni ohrieva pekaren aby sa v nej chlieb nesparil a nesplasol, ale je to len taka chaba zachrana. moze byt ze sa ti chlebik prepadol kvoli tomu ze si ho vybrala neskor.

juj to som sa rozpisala 😀

danielala
6. júl 2008

Lusil, si skvelá poradkyňa 😵 .

Andrea, ja si tiež myslím: dala si veľa celozrnnej a tým pádom aj veľa vody. Ak nemáš presnú digitálnu váhu, tak je dobré zo začiatku si vždy cesto počas miesenia kontrolovať - nesmie byť lepkavé. Moja váha napríklad váži tak, že musím dať na 300 ml tekutín cca 550 g múky (podľa mojej váhy je to 550, neviem, koľko je to v skutočnosti 😀 ). Zo začiatku by som na tvojom mieste rozhodne dávala minimálne 320 g hladkej múky a zvyšok celozrnnej, aby ťa neúspechy neodradili. Ja sa napríklad nikdy neodvážim dávať menej ako 300 g hladkej. Podľa mňa nemôže chlieb spľasnúť tým, že zostane dlhšie v pekárni, len zvlhne, ako píše Lusil.

andrea78
6. júl 2008

kočky ďakujem 🙂

držala som sa receptu z knižky, zatiaľ nie som taký macher, aby som si dovolila svojvoľne zmeniť pomer niečoho 😀
nevážila som, bolo to podľa priloženej odmerky......no cesto som obkukla a zdalo sa mi lepkavé dosť, no nemala som odvahu dosypať tam niečo, keď to tak podľa knižky (originál recepty v pekárňovom manuáli) malo byť - považovala som to za o.k.
možno je tá tuhosť a ťažkosť v poriadku a má to tak byť....preto som chcela vedieť, či je aj váš celozrnný taký ťažký (zjavne nie)

asi pred hodinou som opäť "zamiesila" ten prvý, biely rascový, čo sa mi tak fantasticky na prvý raz vydaril a bola som si obzrieť to cesto, pochla do neho prestom - ako radila lusil 😀 - takže už viem , aká to má byť konzistencia.....
ten celozrnný nebol taký ani z ďaleka

taak som zvedavá, uvidíme, či bude opäť vydarený a chutný 😵

lusil2005
6. júl 2008

dani sa mi machruje ked uz som z vas pozbierala mudrosti 😅

andrea78
6. júl 2008

ospravedlňujem za za preklepy, asi už pomaly spím....som veľmi unavená, bojujeme so zúbkami a celý deň uplakaným chlapčekom

vesi
6. júl 2008

andrea, ty máš tú tesco pekáreň? tú sme kúpili mame, tiež som pozerala, že sa tam odmeriava podľa odmerky, ale chystám sa to odmerané množstvo aj odvážiť aby som mala predstavu kolko to vlastne je.

a k tým manuálom od pekárne. ja robím dodnes základný chlieb podľa thto manuálu (moulinex), ale vždy dám menej vody ako píšu a sledujem cesto, upravím tak ako písala lusil, lebo sa mi stávalao, ked som dala presne podľa receptu z manuálu, väčšinou to bolo veľa vody a musela som pridávať múku. ináč recepty ktoré sú z dámy sú pomerne presné, lebo sú odskúšané, tam to dodržiavam.
ešte som rozmýšľala kolko mmax. múky môže ísť do 900g pekárne, kedže tam nikde nie je napísaná konkrétna váha, ale myslím, že tých 500g v pohode, lebo ked robím 750gramový chlieb, tak tam ide 500g múky...

vesi
6. júl 2008

ešte som zabudla, dani, kúpila som tesco droždie, vyskúšam ho ked budem robiť klasický biely chlieb, potom dám vedieť či je nejaký rozdiel medzi týmto a kauflandovým s tou modrou lastovičkou 😉

wighy
7. júl 2008

ahojte baby

dnes som straaasen leniva takze ani neviem ci budem piect ale mala by som lebo nemame chlieb 😖

vesi
7. júl 2008

wighy, ty si ako môj klon, ani mne sa nechce, ale musím aspoň chlieb spraviť. som zvedavá či muž dostane tu u nás v pondelok kúpiť aspoň acidko na ten špaldový 😝 😀

wighy
7. júl 2008

no aj ja musim ist pre cmar alebo acidko do obchodu ale som strrrrasne leniva fuj fuj fuj 😀 😀 😀 😀

zas ma opustila inspiracia 😝 😀