Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

kubaka
20. jan 2010

tak sedlácký jsem našla v receptech - proboha ale co je zase "mouka - gluten a ta čísla?" 😀 😀

Já kupuji lacinou mouku v Makru a žádné takové cifry na ní nejsou? to jsem teda jelen. Co že to mám tedy koupit za mouku? Pochopila jsem, že je rozdíl v lepku třeba mouka na pizzu se prodává vysokolepková.
A ta chleba má teda mít nějaké extra parametry? Gluten teda neznám - jak to poznám na obalu?

jsem v pečení a kynutí fakt nováček - téměř nepeču, nikdo to nejí, takže ta mouka u nás byla jen na obalování a zahušťování 😅

kubaka
20. jan 2010

jo, tak jsem zapátrala na netu a už chápu čísla a co znamenají. . to, co kupuji je asi pěkný hnus - nemá to žádné označení - ta mouka stojí 5,40 Kč za kilo - hladká bílá. Tak to asi nebude nic moc
Je vhodné tedy koupit přímo chlebovou pšeničnou a žitnou do pekáren? Našla jsem na netu za 15,- Kč za kilo.?

nemůže se chleba při pečení propadnout proto, že jsem pootevřela víko? 😕 Manžel mi vynadal, že se to nesmí 😀

erikasadek
20. jan 2010

kubaka, gluten je lepok.. prepca niekedy neprekladam s franiny..

ano je vhodne, priamo chlebova uka je od 650T; 😉
45 55 je skor na kolace.. 😉

erikasadek
20. jan 2010

takze brioche s apecie a ostava len 20 minut vona je uzasna.. po byte ak bude naozaj dobra tak hadzem, skusil asom uz par receptov ale tak aak etu v obchodoch sa nic nevyrovan zatial..

zuzka11
21. jan 2010

Eri - nakukuju, jsem lemra lina, zatim nic nic nic, jen jsem jednou do te knizky koukla, pocita se to? 😉 😀 Jeste nez zacnu koulzlit, tusim o vikendu, kdy jsem slamena vdova a bude cas na expúerimenbty....kde se kupuje chlebova mouka, je to fakt potreba nebo staci normalni? Dikes...

erikasadek
21. jan 2010

zuzka nepocita.. 😀 😀 😀 😀 😀 😀

chlebova muka zacina od cisla 65 u vas to moze byt 650T... 😉 nie menej , take klasicke hladke muky su na kolace a nie na chlebik.. preto sa vam mozno mnohym prepadavaju. 😉

kubaka
21. jan 2010

tak to je ono - peču chleba ze špatné mouky - jo gluten-lepek už chápu 😀
Ale tentokrát fakt krásně nakynul a krájí se na tenko - i když se parchant propadl - to zas tak nevadí. 😵

adamko05
21. jan 2010

.. ja robím iba s neočíslovanej... a neprepadáva sa 😉 .. tak ale zas praská, možno preto... ale šak, to prežijeme...

práve mi tu rozvoniava cmarový 😝 😝 😝

erikasadek
21. jan 2010

takze , vcerajsia brioche , je uzasna, odporucam vam, presne ako u pekarov ked s akupi.

takze treba vam 4 vajicka
120g masla, makkeho..
80g cukru a 350G muky, ale , ja som dala este asi 2Og zdalo s ami to byt velmi riedke.
skuste vy same dajte 350g a pozrite sa ako s avam robi cesto nesmie byt uplne huste, ale take poloriedke.. 😉
1 sacek vanilky
2 lyzicky cajove.. odmerkove suseneho drozdia..
1/4 c l soli.

takz od odmerky si klepnite 4 vaicka, ak nedosiahne 230ml tak pridajte mliecko az do 230ml.;
vsetky ingredincie podla vasej pekarne, moja najprv je drozdie, a tekute na vrh
u vas skor tekute najskor. 😉
dajste si to na , sladky chlieb program..
neolutujete, je hebucka, ako pen as vnutra , prava francuzska, uz som vyskusala niekolko receptov na slovensko ceskych forach ale stale to bola skor vianocka tuha, a nie brioche.. 🙄 😠

takze vyskusajte a dajte mi vediet.;
hej dajte na slabe peceni, nema byt prepecena korka; 😉

a cukor odporucam vam tuto , davku a podla toho si potom uz prisposobte podla vasej chuti ci viac alebo menej toto e zlaty stred..
cakam na vase reakcie, ja som nadsena konecne...

adamko05
21. jan 2010

erikasadek.... muka hladká, polohruba??? 😕

mima1
21. jan 2010

ja som sa tiez chcela opytat ci hladka ci polohoruba ale ja by som dala hladku.
ozaj a nedavala si tam napr hrozienka?

adamko05
21. jan 2010

... a ešte táke otázka... nádobu z pekárničky umyva niekto v umyvačke ???

adamko05
21. jan 2010

ja by som zas dala polohrubu... 😀

mima1
21. jan 2010

ja davam vsade hladku tak preto by som ju tam supla. polohruba velmi u nas neficala az teraz odkedy mam pekaren a robim tam cesto na kolace 😀 😀
inak premyslam ze predtym ked som ju nemala a robila som akoze kysnute cesto tak som tam vzdy davala hladku takze je mozne ze preto bolo vzdy to cesto take noooo ako ho nazvat divne. ze sa trhalo uz ked som ho davala na plech a potom tie kolace boli jedle len niekolko minut po upeceny a ked ochladli boli tvrde. 😀 😀

dusanab
21. jan 2010

Ahojte pekarky, piekla som dnes chlebik podla receptu ktory ste tu niekto dali, zemiakovy s ovsenymi vlockami a musim priznat ze z mojich doterajsich "vytvorov" je najuzasnejsi. Makkucky, jemny, proste basen....dakujem za zverejnenie 😀 sice som stala pri pekarni ked to miesilo a stale prisypala muku lebo sa mi videlo cesto tekute az na mna maly Lukas zazeral preco sa s nim nehram ale cumim do toho pristroja 😖 ale zobudi sa a dam mu papat chlebik. Uz ani nechcel jedavat a ako sme kupili pekaren tak sa ide potrhat za domacim chlebom 😀 😉 ja by som na tie briosky dala hladku muku 🙂 kazdy skusime po svojom 😀 pekny den

erikasadek
21. jan 2010

baby mozes dat horzienka;; jasne ze mozes ale cista parziska briche je bez hrozienok len cista. 😉

co som chcela, tu ni eje polohruba ahruba muka;.
takze u mna v mojich receptoch to bude vzdy len hladka muka;. 😉 typ 55 pre vas 550 T;; 😉

kubaka
21. jan 2010

v myčece určitě ne - hlavně to ani není třeba - já ji opláchnu pod vodou. V myčce by se třeba mohl poškrábat o dráty povrch.

erikasadek
21. jan 2010

tak ja som dostala neskutocnu pochvalu za moju briosku.. 🙂

mima1
21. jan 2010

erika v utorok ju vyskusam potom napisem uz to mam aj opisane. som sama zvedava. aj by som ju skusila hned ale mame este strudel tak nechcem.
do umyvacky by som ani ja nedavala tu nadobu. bala by som sa. ja to tiez len trosku oplachujem vodou kedze nikdy mi tam nic nezostalo zatial prilepene alebo co. vzdy je uplne cista.

erikasadek
21. jan 2010

ùima jasne nezabudni mi povedat , aka bola.. 😉
ja zajtra robim druhu davku. 😀

ozi
22. jan 2010

erika, aj ja určo vyskúšam, som zvedavko 😕 , dám potom vedieť 😉

zuzka11
22. jan 2010

Eri, tak jsi me navnadila, puvodne jsem chtela experimentovat z knihy - ó velke 😀 , ale pujdu do tveho ozkouseneho receptu....jenom me nestvi s tim programem sladky chleb, mame prece obe Panasonic, tam zadny takovy program neniiiiiiii, tak dat nejdriv dough a pak bake only? Dikes....a koukala jsem do svych zasob, mam tam hladkou jen 00, tak musim na shopping 😉

erikasadek
22. jan 2010

ozi , vyskusaj a daj vediet..
😉

zuzka nestvy ma, mas sladky chlieb.. 😀 na panasoniku..
zakladny program.. option stlacis dvakrat mam pocit mas tam
takze basic. program optin raisin.. 😉 to je sladky , chleib..
mozes dat aj hrozienka;.

takze ziadny cesto.. 😉

mima1
22. jan 2010

ja to asi nevydrzim. erika myslis ze by sa polovicu masla mohlo nahradit olejom? mam len polku masla a chcela by som to uz vyskusat dnes tu tvoju briochu

adamko05
22. jan 2010

mima... a nemáš ani heru, palmarin?

adamko05
22. jan 2010

... alebo sprav menšiu, uber zo všetkého 😉

mima1
22. jan 2010

no prave ze nemam. tak nic radsej neskusam. vydrzim

zuzka11
22. jan 2010

Tak ja te Eri prestanu stvat a i si prectu navod, ze jsi to ty 😀 Moc dik.....

erikasadek
22. jan 2010

zuzka, ja s teba skapem. 😀

sladke je, basic.. teraz stisnes option a dvakrat az sa ti objavi raisin. co je horzienka, to znamena, sladke cesta.. alebo briosky. program..
😉

mima nerob s olejom naozaj nie, brisoka je vajick a amaslo ver mi.. tak zajtra chod do obchodu..
a kup si.. 😉

mima1
22. jan 2010

no radsej som to nechala tak. ze by sa s tym nieco nestalo. som predsa zaciatocnik este len. 🙂 to bol len pokus ze ci by sa to nemohlo akoze nahradit