Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

dusanab
10. nov 2010

objednané 😉 aj mame 😀 ja som nám obom oválne 1,2 kila, väčší chlieb nepečiem a mama tiež asi nie (moc to asi nepochopila cez telefón čo som jej všetko narozprávala o veľkostiach 😀 😀 ) a objednala som si aj tie plátenky, možno nevyužijem ale keby čosi mám 😉
dannynka tak si skús vybrať podľa toho čo sem dala babatko37, mne prišlo presne to isté (aj tá istá úžasná gramatika 🙄 )

dusanab
10. nov 2010

@alami 😀 😀

alami
10. nov 2010

@mizulienka si mi narobila chute, už cestíčko na vianočku kysne 😅 😵

dannynka
10. nov 2010

@dusanab uz som písala znova a prisla som na to ze som to poslala na zly mail tak preto mi neodpísali 😅 😅 Tak teraz uz snad to bude rychlejsie lebo som ím aj hned napísala co by som chcela 😀 😀 😀
ozaj a načo su tie platenky??

dusanab
10. nov 2010

@dannynka a čo ja viem na čo sú plátenky? 😀 😀 😀 😀 asi aby sa cesto neprilepilo na tú formu, na tom plátne bude asi múka lepšie držať a cesto sa neprilepí tak ľahko....možno 😉 Ale musí to ísť aj bez plátenky len bude treba asi dôkladne vysypať múkou ten priestor medzi tými prútmi. Veď uvidíme. To fakt bude treba ešte hodinu nechať cesto kysnúť v tej forme? Stále nad tým rozmýšľam (tak to tam v receptoch písali, nie?), a nebude to dlho? Dve hodiny v pekárničke, hodinu tam, hodinu piecť....ale už sa teším na experiment 😉 😀

mizulienka
11. nov 2010

ste ma nakazili tymi osatkami 😉 aj ja chcem...viete mi poradit, ked peciem ten 750g chleba, aku velku potrebujem, staci mi ta 1,2kg? dik

alami
11. nov 2010

@mizulienka vraj k múke x2 = veľkosť ošatky, teda 750x2=1500, teda veľkosť 1,5 kg
ja ako som pozerala, lepšie ak sa kysnutím nenaplní celá ošatka, ako keď z nej bude kypieť (ťažko sa ti bude preklápať na plech)a keď už budem robiť (serkať sa) s takýmto chlebom, tak radšej nech je väčší a polku dám do mraziaka ako s takým pod jeden zub 😅 😀 takže ja som si tú 1,5 kg
@dusanab myslíš, že treba nechať v pekárni na celom programe kysnúť? chvíľu možno v pekárni a potom by som už do ošatky a tam nechať nakysnúť. však ešte naštudujeme 🙂

včera som tú vianočku, na vrch som dala oriešky, vyzerala božsky. Len som išla uspať malého a zaspala s ním, tak som sa jej nedočkala,...ale zato mám fajné raňajky pred sebou 🙂 🙂 🙂

mizulienka
11. nov 2010

@alami chcem cez vikend vyskusat z toho vianockoveho cesta urobit take tie plnene rozky, do jednych dam nutelu a do druhych neviem co...ma napadlo, ze nejaky vanilkovy krem nejaky,alebo mate niekto nejake ine napady? 😉
asi aj ja vezmem tu 1,5kg, som zvedava ake to bude piect taky chlieb 😵

alami
11. nov 2010

@mizulienka aj zopár tých briošiek vyskúšaj z toho cesta, tak ako je v recepte, tie boli tiež fantastico 🙂

ja sa tiež neviem dočkať 🙂 inak, to sa nepečie v tom, to sa len necháva nakysnúť, - ja len že keď píšeš, že ako to bude piecť 😅
my sme mali super recept starý rodinný na strašne dobrý zemiakový chlieb, tak sa teším, že vyskúšam. V pekárni keď som ho robila, tak nebol dobrý, čítala som, že recepty z rúry nie sú do pekárne a naopak, lebo je tam iná vlhkosť, takže treba aj iný pomer tekutín a múky

dusanab
11. nov 2010

@alami ahaaaaa takže nová vedomosť na ktorú sa neoplatí zabudnúť 😉 to budem musieť pozrieť nejaké nové recepty. Prípadne sa podelíš o svoj recept ak nie je tajný? 😉 Ja som objednávala tú 1,2 kila ošatku kvôli tomu že nepečiem chlieb z viac ako pol kila múky a nikdy nemal viac ako kilo (ani kilo dokonca nikdy nemal 😉 ) tak uvidíme. Keď sa pečie chlieb v rúre treba dať viac vody alebo menej? 😕

dusanab
11. nov 2010

Ozaj babulky kam potom plánujete dávať kysnúť cesto v ošatke? Teraz dávam pečivo nakysnúť do rúry, ošatku tam asi nebudem môcť strčiť, že?

tami712
11. nov 2010

ahojte pekárky 🙂
ja cesto nenechávam v pekárni až do konca programu vykysnúť, vyberiem ho cca po hodine kysnutia a potom dám do ošatky a tam nechám kým mi znova nedokysne, urobí ako keby takú čiapku 😀
a dôležité je tú ošatku poriadne vysypať múkou, aby bola vo všetkých medzerách a po vykysnutí dám navrch plech s papierom na pečenie a opatrne a rýchlo preklopím naopak 😉
@dusanab kysnúť to môže normálne vonku, ja nedávam do rúry 😉

dusanab
11. nov 2010

@tami712 ďakujem 🙂 takže približne koľko nechávaš ešte dokysnúť v ošatke? Tú hodinu čo písali v receptoch?

taaaaaaakže keď mám program cesto ktorý trvá 1:50 koľko z toho kysne? 😀 😀 budem musieť odstopnúť....

alami
11. nov 2010

@dusanab jasné, že dám receptík. cesto v ošatke volne na linke, pod utierkou - tak ako nechávam čokoľvek, čo kysne mimo pekárne, napr aj vianočku po zapletení. to ty dáš do rúry a trochu ju zohreješ, či ako???

alami
11. nov 2010

@dusanab časovú tabuľku k pekárni nájdeš na nete, nemám teraz po ruke, ale na programe cesto to kysne cez hodinu, veď to ti zas netreba tak presne vedieť 🙂

dnes som robila zas knedľu od zuchy, super je 🙂

dusanab
11. nov 2010

@alami áno zohrejem rúru na 50 stupňov a šup pečivo na +- 20 minút, vyberiem, natriem, medzitým sa zohreje na požadovaných 170 a už sa pečie 😉
ináč vy musíte mať skvelé deti keď sa vám chce ešte aj knedľu doma robiť, mne sa pri tej mojej potvore nechce nič čo nie je nevyhnutne potrebné 😀

alami
11. nov 2010

@dusanab ja už mám deti mimo dom 😅 malý v škôlke veľký v škole 🙂
inak, knedla je robota na 10 minút, - 5 min čo ju dám do pekárne a 5min čo vyberiem cesto z pekárne, urobím 2 bochníky a strčím do parného hrnca 😅 🙂

alami
11. nov 2010

takúto stránku poznáte? http://www.chleba.sk/

dusanab
11. nov 2010

Myslím že kedysi dávno (začiatkom roka keď sme kúpili pekáreň 😀 😀 ) som tú stránku našla ale už som na ňu aj zabudla.... Dievčatá a aký je rozdiel medzi cestom čo sa pečie v pekárni a v rúre? Kam treba dať viac čoho? To som zatiaľ nikde nevidela.... 😕 ☹
na zajtra mi upiekla mraznička buchty 😀 😀

alami
11. nov 2010

@dusanab to už ti neviem povedať, však sa drž receptov a máš 😉 pogooglime, nájdeme, naučíme sa 🙂

adamko05
12. nov 2010

@dusanab ja pečiem v rure ... iba v rure, v pekárni vynimočne.... a ničoho viac moc nedavam, aky je recpt... alebo ten klasicky 500 g muky, 300 ml (voda, mlieko), sol, kmín, cukor, kvasnice... a už to len kombinujem 😉
práve teraz pečiem s celozrn. mukou a aj vločky som dala 😝

dusanab
12. nov 2010

@adamko05 jeeeeej tak to je super, za niektorými receptami by mi bolo normálne aj ľúto 😀 😀 takže nezmením nič a uvidíme ako to všetko nakoniec dopadne 😉

adamko05
12. nov 2010

@dusanab a prečo ideš piect v rure??
chleba v pohode pečiem, všetky.... párkrat som sa "okabal" - vianočke... som našla aj riedke cesto, čo iba v pekárni treba...

dusanab
12. nov 2010

@adamko05 nooooo kvôli zmene 😉 😀 😀 skúšala som takú chlebovú pletienku a tá sa piekla v rúre a malo to neskutočne úžasnú chlebovú chuť, úplne inú ako chlebík z pekárne....aj tie sú dobré, netvrdím že už v pekárni nebudem piecť, ale občas treba zmenu 😉

adamko05
12. nov 2010

@dusanab MM z pekárne chlebík zjedol.... ale on vravel, že mu dako vadí ten "tvar".... ale v pohode, jedol.... a potom som skusila v rure a to aj kôrka bola ako z obchodu... tak odvtedy, už je to viac ako rok, neviem či som piekla ale 3krát v pekárničke, to len ked som ozaj nestíhala, že som musela odbehnut, tak som nechala všetko na pekáren.... takto je s tým viac "práce", ale nam tak chutí a doma to krááááásne vonia, viac po chlebíku 😵 😵 😵 ako ked sa pečie v pekárni

dusanab
12. nov 2010

@adamko05 tak preto čakám na ošatku a vyskúšam v rúre 😉 jarmok ľudových remesiel už začal, boli sme doobeda pozrieť čo budú ponúkať ale pršalo ☹ a stánkov bolo ešte málo a ani som žiadnych (ako sa volajú tí ktorí pletú z prútia? 😕 ) nevidela ☹ takže na ošatku si ešte musím počkať. Zato pečené prasiatko voňalo po celom meste 😀 😀

adamko05
12. nov 2010

@dusanab neboj, vydarí sa aj bez ošatky 😉

dusanab
12. nov 2010

@adamko05 keď ja chcem aby mal aj pekný tvar, keď budem mať viac skúseností bude aj bez ošatky 😀 😀
ty si už profesionálka, ja ešte nie 😉

adamko05
12. nov 2010

@dusanab ale kdeee??? profesionalka isto nie... to su tu ine 😉

dannynka
12. nov 2010

huraaa uz mi odpísali z ošatiek juchuuuu 😀 😎