Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

erikasadek
22. nov 2009

tak to dufam aj ja 😉

bika
22. nov 2009

ahojte, máte niekto doma pekáreň (staršiu) zn. Bifinett z Lidla - s dvoma vaničkami? potrebovala by som tipy - recepty už odskúšané. dostali sme ju darom - /bez odmeriek/, tak zháňam recepty s konkrétnymi údajmi váhy.. vďaka

vinka
22. nov 2009

Bika ale ved môžeš tekutinu odmerať aj v inej odmerke a čo sa týka soli a cukru tak ja mám také naberačky normálne v soli a cukre.A ked tá z pekárnika je špinavá tak používam tie. 😉 A v pohode.A robím recepty z netu bežne. 😉

jonki
22. nov 2009

ahojte neviete mi poradit...kupili sme pekaren zatial sme piekli 2x a super.....akurat by som chcela pouzivat normalne kockove drozdie....je na to nejaky jednoduchy prepocet? kolko cerstveho drozdia za instante, alebo je to vzdy individualne podla receptu???

a este jedna otazocka...svagrinka ma celiakiu a chcela by som jej skusit upiect chlebik...ale my nemame program na bezlepkovy chlebik...da sa to aj na niektorom normalnom programe alebo to ide len specialne na tom jednom???

dakujem 😉

vinka
22. nov 2009

No ja používam kockové droždie stále.A na jednom recepte som mala nalísané,že jedna kav.lyžička suchého alebo 5 g čerstvého.Tak ja to podla toho prepočtu stále počítam tak približne a stále mi vyšiel krásny velký chlieb. 😉
A na ten bezlepkový neviem či to ide aj tak.Záleží ako dlho sa pečie v tom programe.Možno sa to dá nahradiť aj iným programom ale to neviem. 😕

nadulici
22. nov 2009

caute baby, neporadite aku DP si zaobstarat pre mensiu 3- clennu domacnost, citala som tu na predchadzajucej stranke, ze Moulinex nedoporucujete, ale na Panasonicu sa mi zda ta cena dost vysoka... 😕 .
je mi jasne, ze za kvalitu sa plati, ale neviem ci by sa u nas uzivila....nechcem piect nonstop, ale zasa sa bojim kupit nieco lacne...ci mi neviete poradit nejaku spolahlivu pekarnicku za rozumnu cenu?
s DP nemam ziadne skusenosti, ale rada peciem tak uvazujem nad kupou, a vy ste tu take skusene, tak mi prosim poradte... 🙂 .

nadulici
23. nov 2009

a sladke pecivo ako vianocka alebo mazanec peciete na nejakom speci programe, alebo taky netreba, lebo na tie sa tesim najviac....

vinka
23. nov 2009

Nadulici ja robím nielen chlieb ale všetke cesta si nechám vymiesiť.Aj na pirohy kedže ich robím vela tak nekupujem ale si ich doma robím.Moje deti nikdy nemali tak často buchty na pare ako teraz.Nabúcham do pekárnika vykysne narobím za 30 min. buchty a parný hrniec naparí.A 30 min. je z mojej roboty.Aj knedlík nekupuájem ale doma robím vdaka pekárniku.Mala som aj strojček na cestoviny tak aj tie som doma robila.Kým mi voda zovrela cestoviny som mala narobené.Takže mne ked náhodou vrátia peniaze za moulinexku tak si chcem doplatiť a kúpiť asi panasonic.Počula som na nu len same chváli.A u mna doma je pekarnik využitý nie na 100 ale na 1000% 😉

nadulici
23. nov 2009

ked tak casto pecies tak sa ti to urcite vyplati mat doma kvalitnu pekarnicku....
a aku si mala tu moulinexku, typ?...

nadulici
23. nov 2009

nasla som teraz stranku, kde testovali par druhov pekarni, Etu, Moulinex, Panasonic a Bifinet z Lidla a na prekvapenie obstali vsetky skoro rovnako....
teda panasonic chvalili o nieco viac 🙂
ale ten Bifinet ze je tiez spolahliva pekarnicka, ze ma fajne programy, co nemaju ani ine znackove, tak teraz uz vobec neviem...

ssissi
23. nov 2009

ahojte pekárky,

ak si nájdete čas, viete poradiť? Zvažujem kúpu pekárne. Chlebík robievam doma "ručne" a chcem si to uľahčiť, ale neviem kam s pekárňou v menšej kuchyni (jediný dôvod pre ktorý ju ešte stále nemám). Sú tu majiteľky malých kuchýň? Zaujíma ma nejaký typ, ako to vyriešiť, keďže permanentne na kuch.linke ju mať nechcem.. a príručný stolík nemám. Keď už ju mať budeme, tak bude používanie na 100% každý deň, takže neviem či to nie je dosť prácne cca 7-8 kg vec stále vyberať odniekiaľ zo skrinky a baliť.. Dá sa to vôbec??? Máte nejaký typ, ako ste to vyriešili - majiteľky malých kuchýň?

adamko05
23. nov 2009

ženičky... ktorá máte overený recept na vianočku.... robila som už cca tri druhy, ale moji chlapi stále chcu že "taku ako z obchodu"... (mne chutili všetky, viac ako z obchodu)... nemáte dačo také, čo by sa podobalo na "jednotácku" 😀

diky, nechce sa mi teraz spätne čítať... ak ste to už písali, sorry

adamko05
23. nov 2009

ssissi... no, s tým vkladaním a odkladaním... to by ta asi nebavilo... potrebuje asi stabilne svoje miesto... ale neporadím asi veľmi ako... jedine dáka polica, pevnejšia... nie je na nu miesto v kuchyni???

ssissi
23. nov 2009

zvažujem taký akoby barový pultík - to je jediná možnosť, ale moc sa mi do toho nechce.. myslela som, že to chce stabilné miesto, ale dúfala som, že nie 😅
A ak by ten pultík, tak mám ešte otázku - Pekáreň je vec, do ktorej sa "pozerá", riadi sa, vkladajú suroviny... všetko z hora, ak som správne pochopila. Takže z hľadiska ergonómie, je dobré ju mať umiesnenú na niečom čo je nižšie ako štandardná kuch. linka, či zarovno? Dať ju na niečo, čo je vyššie ako kuch. linka asi komplikuje používanie, nie? Zvažujem, v akej výške by musel byť ten barový pult.

ssissi
23. nov 2009

alebo ak by predsa len na kuch. linke bola (do čoho sa mi vôbec nechce 😝), tak asi na mieste, nad ktorým nie sú horné skrinky... nie v rohu... aby nekomplikovali to horné vsypávanie vecí, vyberanie formy a tak, nie? Tak na linke to ozaj nevychádza a v menšej kuchyni tak trochu aj pôsobí zaprataným dojmom (keďže už na linke mám varnú konvicu, ktorú potrebujem a espressomat, ktorého sa nevzdám 😀, keďže fičí 2x denne - a s týmito dvoma vecami to už je aj tak dosť plné na môj vkus).

graziela
23. nov 2009

Ahojte, my sme si s manzelom kupili tento rok pod stromcek pekarnicku z Lidlu - nie je to zn. Bifinet ale Silver Crest, ael vraj to vyraba Bifinet 🙂 Zatial je schovana v skrini a caka na Jeziska 😀 Ja sa uz nemozem dockat, kedy v nej 1.krat upeciem chlebik 😎 .
Len mam jedno otazocku, hmotnost chlebika je 700 alebo 900gr.
Mna by ale zaujimalo, ked si dam zamiesit cesticko napr. na buchty a pod. podla mojho osvedceneho receptiku (z 1/2 kg muky), ako budem vediet, ci mi cesto neprekysne cez okraje nadoby? Resp. ako si mam odhadnut to mnozstvo muky, ked budem piect rozne chlebiky? Na nete je strasne vela kadejakych dobrych receptikov aj na chlieb, no uz malokto napise, aka hmotnost chlebika je a aku pekarnicku ma...
Alebo musim skusat a skusat a risknut to? To sa mi ale moc nehce riskovat, nechcela by som vyhoriet 😖
Dakujem za vase rady vopred.

martinaema
23. nov 2009

graziela: váha chlebíka = váha všetkých surovín spolu. Väčšina receptov je na ten 800-900g chlebík. Čo sa cesta týka, tak ked budeš vidieť, že už "prekypuje" tak ho buď trošku potľapkáš, alebo jednoducho skôr vyberieš z nádoby. Ja to tak robím bežne.
A čo sa týka výberu pekárne - poznám niekoľko kočiek, ktoré chceli všetko iba "značkové", pekáreň nie obyčajnú, ale z tých kvalitnejších, napr. Moulinex, ktorá vtedy stála cez 4000,- A pokazila sa cca po 3-6 mes. Ja mám Etu siestu rok a pol, fachčí poctivo takmer denne, niekedy aj viackrát a žiadny problém s ňou ešte nebol. Ale až doslúži, kúpim si Biffinetku. Programy rovnaké, ak nie šete lepšie a cena takmer polovičná. A čo sa veľkosti týka - nekupovala by som tú menšiu, ani nie tak kvôli chlebíku( radšej upečiem každý deň menší a čerstvý) ale využívam ju často na miesenie cesta. U nás nestačí z pol kg múky 😀 😅 a rožky pečiem vždy z dvojitej dávky.

milocka29
23. nov 2009

ssissi pekaren mozes mat kludne pod skrinkami na linke, alebo na pultiku, pretoze ty z nej vyberies nadobu /vedierko/ do ktorej das vsetke suroviny a potom ju do pekarne len polozis, zaistis a zavries vrchnak pekarne. Viac s tym nemanipulujes, az ked sa dopecie, zase pekaren otvoris a tu nadobu vyberies aj s chlebikom. Aj keby si ju mala stale odlozit, vôbec to nie je problem, ja tak robim na chate. Ja mam tu z tesca uz rok, pouzivam ju stale, v kvalite chleba ziadny rozdiel co som porovnavala aj so znackovou pekarnou. Zaruka 2 roky plati, takze ak by sa aj pokazila, bude zase nova za cenu jednej znackovej.

nadulici
23. nov 2009

baby inak teraz ma tesco akciu na svoje pekarne -20%
dnes som to zistila a kedze Bifinetku nemaju asi kupim v tescu

adamko05
24. nov 2009

graziela....

... ja si myslím, že v návode máš uvedené, koľko max. muky môžeš nasypat... ja mám že 500 g, ale robievam bežne zo 6OO g a som aj z 7OO a nevykypelo 🙂.... ale bolo to LTT 😀 ... z kila muky nie že vykysnut, ale pekárnička nezvládla vymiesiť ☹ ... ale nám z pol kg stačí 🙂

ja mám ECG pekárničku... je to presne to isté, čo Eta siesta 😉 akurát o tisícku lacnejšia... mám ju takmer rok a som MAXIMALNE spokojná 😉

ssissi
24. nov 2009

baby, dakujem za vase odpovede 🙂. Nejaké miesto jej musím nájsť, aj keby čo bolo, predsa len je to úspora času oproti mieseniu, kysnutiu, tvarovaniu chlebíka... snáď nebudem sklamaná v porovnaní s výtvorom z rúry.

ešte tak vybrať značku... viete poradiť načo sa konkrétne používa funkcia Podávač prímesí? Z toho, čo som pozerala som pochopila, že ak ním pekáreň disponuje, tak na pridanie nejakých ďalších ingrediencií do chlebíka (semienka atď.) nemusím čakať na zvukový signál (a prípadne premeškať vhodný čas), ale pekáreň to urobí sama.
Ale nechápem o akom úkone tie recenzie hovoria - o semienka navrch po vymiešaní a vykysnutí?? Alebo o semienka do cesta? Tie sa tam nedajú dať hneď pri nasypaní múky atď.? Pri ručnej výrobe to tak robievam - všetko hneď do cesta a samozrejme to, čo chcem mať navrch, sypem nakoniec. Ale pekárenský chlebík má ten vrch taký krátky - keďže forma je úplne rozdielna, tak má to vôbec zmysel sypať niečo navrch?

Snáď som to dobre napísala 😅 😝

ssissi
24. nov 2009

adamko, tá vyzerá fajn, ale nevieš ako je to s hlučnosťou? V tom fóre podtým píšu čosi o hluku, ale ktovie... Škoda, že v parametroch na webe sa neudáva aj hlučnosť v db, príde mi to celkom ako samozrejmosť. Aj digestor, umývačku, práčku... atď. sme kupovali aj podľa toho... najmä ak chcem vec používať aj v noci, ak má odložený štart- aby ma o piatej ráno nebudila vôňa chlebíka, ale mamááááááááááááááá mojej spánkoplachej dcéry 😀 😝.

Neviete hodiť link, kde sú parametre tak obšírnejšie - aj napr. hlučnosť, rozmery (dosť podstatné v malej kuchyni) atď.?

A ešte - sú niekde na webe parametre na tú Tesco pekáreň?

adamko05
24. nov 2009

ssissi... no, hlučnost???:.. ked je to cez den, ani to nevnímaš... ale chlieb som iba RAZ dala miesit o pol piatej... a to bola chyba.... ked je všade ticho, veeeľmi to počuť... ale to aj Eta Siesta, susedka má... a to isté, ked je ticho, veeľký hluk... a ja nemám na kuchyni dvere, otvorené to je do chodby, tak to bolo aj preto...

inak cez den mi fakt ten "hluk" nevadí.....

adamko05
24. nov 2009

ssissi...

pozri tu tie pekárne, čo maju v Tescu:
http://www.zlacnene.sk/tovar/hladaj/tesco/pekáreň/

nadulici
24. nov 2009

dobra stranka o DP naozaj vsetkych druhov vratane Tesco je na www.domacipekarny.dama.cz
ale aj tak mam v tom zmetok, cim viac info tak tusim tym horsie

ssissi
24. nov 2009

pokukám, ďakujem baby, letím von teraz, a k tej ETE som čítala niekde recenziu, že ETA harmony je nejaká hlučnejšia - písali aj db - a bolo to hlučnejšie ako náš digestor pri druhom najrýchlejšom stupni 😕 , rátam s tým, že určite nie celý čas, zrejme po čas miesenia, ale aj tak mi to príde dosť na skoro ráno, keď je ešte tma..

graziela
24. nov 2009

Ahojte,
dakujem za rady, Martinaaema, snad podla tvojho "vzorca" to bude fungovat, ake jednoduche, vsakano? 🙂
Navod som prestudovala komplet cely, o max.mnozstve muky sa nepise nic...je tam len par receptov, ale kdesi som citala, ze tie recepty nie su moc dobre, ani pomery, tak radsej dam na rady mudrejsich a skusenejsich v tomto smere 🙂
Nadulici,
aj ja som pred kupou toho dost o pekarnickach postudovala, aj na nete, aj sme zvazovali cenu, aj moznosti a skratka vsetko..Najskor sa mi zdalo 900gr malo, ja tiez väcsinou robievam kysnute cesto z kg muky, ale povedala som si, ze sa nemusime prejedat, a chlebik radsej upeciem mensi a castejsie....Aj tak si myslim, ze nebudeme stale len o chlebe, hoci ten z obchodu uz asi kupovat nebudeme, ale na take rozteky a sem-tam aj ine pecivko kuepne dostane clovek chut...A z 1/2 kg cesticka sa tiez da urobit parada a ulahodit chut. bunkam mojich drobcov a manzela, samozrejme...Ja sa budem osobne musiet krotit, lebo by som velmi potrebovala schudnut, takze tak🙂
Ssissi,
podavac primesy sluzi na to, aby sa semienka a pod. zachovali cele...to zn. ze keby si si vsetko pridala uz pri mieseni do cesta, mohli by sa ti tie semienka uplne rozdrvit..takze vymysleli takuto super funkciu...No, myslia na vsetko, veru 🙂 Juj, nase babicky by o takomto nieco ako domaca pekaren chleba ani nesnivali...A kolko sa tych chlebov rucne napiekli... 🙂

ssissi
24. nov 2009

graziela, dakujem za vysvetlenie toho podávača. Uhm, čiže tie miešacie háky sú nejaké drastickejšie oproti bežnej vareche, chápem 😅.

Baby, a čo nemáte ten podávač, ako fungujete pri odloženom štarte... pri pečení napr. v noci, ak chcete semiačkový chlebík? Napr. robíme dosť často chlebík so slnečnicou, ovsené vločky tiež dávam do cesta, niekedy tekvicové semiačka - nerozdrtí ich moc pekáreň ak ich hodíte ihneď? Alebo si privstanete?

A kto má pekáreň Moulinex - má ten podávač, či nie? Nikde som to nenašla 😒, aj na stránke výrobcu 😖 , len že - Úplne automatické pečenie, jednoduchým vložením ingrediencií a zvolením príslušného programu - - - čo teda neviem ako si mám vysvetliť, či to tie semiačka tam pekáreň vo vhodnej chvíli jednoducho hodí, alebo či je to jednoduché vloženie ingrediencií chápané v takom tom jednoduchšom zmysle - že jednoduchší princíp, nie plnoautomatický... nejak sa v tom začínam strácať 😒. O parametroch, ako sú rozmery, hlučnosť, hmotnosť môžem len snívať 😒 (nay napr. pri MOULINEX OW 500030/32 uvádza síce hmotnosť, ale uvádza 1 kg, o čom pochybujem)

Začínam sa v tom nejak strácať. Baby čo máte MOULINEX - nejaké tipy z tejto značky, máte ten podávač??

nadulici
24. nov 2009

ssissi a uz si si aj nejaku vyhliadla z tych moulinex