Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

reruna
22. júl 2011

@erikasadek ahoj, tak jsem si to dobře pamatovala, ty teda používáš ten sušený kvásek? nebo si běžně děláš podle toho receptu? U nás jsem ten sušený kvásek ještě nikde neviděla, ale je pravda, že jsem se ani cíleně nedívala, ale vzhledem k tomu, že i výběr muk je tu omezený, tak myslím, že jedině v nějakých spešl obchodech... u nás neseženu běžně ani tu mouku T650, bývala v Kauflandu, ted už ani tam ne, takže se musím spokojit z moukou z Lidlu, to je myslím typ 530, nebo chlebovou moukou, kde ani není napsané, co to je za číslo.... a míchám to s biocelozrnnýma. Normálně v obchodech jsou jen 3 typy - hrubá, polohrubá výběrová a hladká OO extra.

erikasadek
22. júl 2011

@reruna dobre si si pamatala, no vies ja som leniva a tak kupujem s podla toho receptu som robila je to klasicky stary recept! overeny.. tu v fr... 🙂 muku tak aspon tu chlebovu zmiesaj ak mozes.. alebo raznu skus v bio obchode...??

reruna
22. júl 2011

@erikasadek ano máme tu bioobchůdek, tam kupuju celozrnné, žitnou, špaldovou atd....

erikasadek
22. júl 2011

no vidis a mas super muku!!!! spaldova je super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ja najviac robim prave spaldovy chlieb muz mi nosi domov profesionalnu muku s versailleskych mlynov patria medzi spicku v fr tak si pochutnavame vzdy..!! jeden s najdravsich chlebov.. inak pozri spaldovy chlebik......

janette4
22. júl 2011

ahojte pekárky.Tak sa vám idem pochváliť.robila som svoj prvý chlebík v rúre.Len mi naboku praskol,tak mi prosím skúste poradiť,kde som spravila chybu.som zvedavá,aký bude vnútri.

alami
22. júl 2011

@janette4 krááásny 🙂 ako si ho piekla - bez ošatky, bez rímskeho - predpokladám, tak kde ti kysol, v čom si piekla?
mne tá prasklina vyzerá tak, že sa ti pri kysnutí spravila na ňom kôročka (trochu obschlo cesto) a to sa potom roztrhlo pri ďalšom podkysnutí - myslím si. pri kysnutí ho treba mať dobre prikryté utierkou. Môže to byť aj niečo iné, ale mne to tak pripadá. Ale mne to tam nevadí na pohľad, naozaj je krásny. dobrú chuť 🙂

janette4
23. júl 2011

@alami cesto mi spravila pekáreň a ako správne predpokladáš,ošatku nemám,tak som obyčajný košík vystlala suchou utierkou,pomúčila a cesto šupla tam.a piekla som v takom minipekáčiku. 😀

mmonika
24. júl 2011

Ahojky ,
uz dlhsie Vas tak po troske čitam ,.. a priznam že ste ma dost navnadili .. 😉 a to dokonca az tak ,že som sa rozhodla že si kupim domacu pekaren .. len neviem akuuuuuuuuuu ☹ poradite niekto??, aku značku ,ci podla čoho si vybrat ??? poradite??? budem moc vdačna .. 😉

alami
24. júl 2011

@mmonika vitaj 🙂 v podstate je to jedno, aj lacné dobre pečú. Hlavný rozdiel je vo veľkosti nádoby, sú jednohákové(štvorcové dno nádoby na pečenie,) alebo dvojhákové (dno je obdĺžnikové) . dvojháková je teda na väčší chlebík. No a potom vo väčšine je program džem, tak ak by si chcela v budúcnosti využívať aj na prípravu džemov, posleduj si, aby tento program mala. Ak by si potrebivala piecť bezlepkový chlieb, sleduj, či má program na bezlepkové pečenie. Inak je to takmer všetko rovnaké. Ak kúpiš drahšiu, mala by ti vydržať dlhšie a zdá sa mi, že v nich aj lepšie nakysne cesto, ale aj v lacných je to v pohode. Ja mám lacnú Eta-Vega z Tesca a slúži dobre viac než 4 roky. ak by som si kupovala novú, tak by som si Moulinexku. 🙂

alami
24. júl 2011

@janette4 si ma navnadila, práve pečiem chlebík v rúre - po dlhej dobe. teda ešte nepečiem, mi splasol pri prekladaní do rímskeho 😖 sa mi to nikdy nedarí bez splasnutia, ako to robíte???
Tak som ho dala ešte v rímskom do rúry s kastrólikom horúcej vody, nech ešte vyskočí. No a spravila som pšenično-ražný, čo nezvyknem, tak dúfam, že sa vydarí 🙂

janette4
24. júl 2011

@alami neboj vydarí.Mne tak splasol ten prvý,lebo z košíka som ho dávala do pekáča ručne.ale nechala som ho ešte trochu podkysnúť a ešte narástol.Včera som ho ale len preklopila na pekáčik a bol super.Mali sme grilovačku a zjedli sa hneď 2.Všetci mali až hrče za ušami a mňamkali,aký je suprový.
😀

alami
24. júl 2011

@janette4 ako si ho preklopila, pekáčik na košík a otočiť? ošatka sa mi nezmestí do rímskeho, je kúsok dlhšia, tak som to tak na ruku otočila a vložila 😖 ako vždy a ako vždy aj splasol 😀 ale podkysol potom pekne, tak hádam bude dobrý. pečie sa. ešte zo 15min a otváram vrchnák 🙂

alami
24. júl 2011

hotovo

lubinka13
25. júl 2011

ahojte,práve s priateľom uvažujeme o kúpe pekárničky a rozhodujemem sa o nejakej konkrétnej značke. vie mi niekto poradiť? a na čo by sme si mali dávať pri kúpe pozor? 😵

dioliana1
25. júl 2011

@lubinka13 Ja som kupila najlacnejšiu v Tescu za 24,90€ značka TEsco, treba dať pozor aby tam bol návod, nádobky-odmerky 2ks a hnetač, má iba jeden a 12 programov ...

alami
25. júl 2011

@lubinka13 na tejto strane som to písala, pozri vyššie 🙂

andriss23
25. júl 2011

@lubinka13 ja som si pekáreň vybrala podľa výsledkov testu.....testovalo sa viacero pekárničiek a najlepšie v tom čase uspela eta dellica a tú aj mám a som 100% spokojná 🙂

http://www.brydova.cz/blocek/6-blog/556-test-do...
http://www.brydova.cz/images/stories/blog/testD...

alami
25. júl 2011

@andriss23 super 🙂
aspoň nám tu vysvetlili, prečo sa všetkým pekárkam z MK nedarili chleby z hotových zmesí z lídla - aj keď my sme si to tiež otestovali na riadnej vzorke 😀
Inak si všimnite, že druhá je lacná a je na 2.mieste. moja Vega vyzerá takmer rovnako, nie je tam výrobca, vegu vyrobila eta pre tesco, toto môže byť tiež od nich pre niekoho vyrobená. a je lacná a fakt dobrá 🙂
dnes mi vymiesila supeeeer knedlu 🙂

hobit
25. júl 2011

@lubinka13
@mmonika ja mam tiez Eta delicca a som spokojna, predtym som mala Moulinex, ale pokazila sa a vratila som ju, vadilo mi a nej, ze bola strasne hlucna, v porovnani s nou je Eta uplne tichucka

mmonika
26. júl 2011

@alami ,
@hobit
@andriss23 dakujem moc za rady .. .ani neviete ako ste mi pomohli .. 😉 dokonca pred vcerom si kupila pekaren aj moja mamka a ta je tiez nadsena ,tak ako sa vravi ,ze to bol posledny klinec do rakvy 😀 😀 😀 😀 aj mm sa vyjadril ze ok ,ze kupime ,ze aspon nemusi premyslat do mojich narodenin .. ale tie mam az za mesiac .. len ci dovtedy ja vydrzim 😀

zatial je moj favorit tato http://domaci-pekarny.heureka.cz/eta-7149-delli... .. 😉

reruna
26. júl 2011

@andriss23 dobrý článek.Já do směsí z Lidlu už vždy raději přidávám sušené droždí a dávám méně vody, to už mám vyzkouškené, ale tedy - nikdy jsem neměla prošlou směs, na to si dávám pozor, mě spíš připadá, že to droždí co tam dávají, je bu´d nefunkčí, nebo ho dávají málo...jinak jsou ty směsi chuťově dobré, ale je pravda, že Labetu jsem nezkoušela, protože mi připadá drahá, tak porovnat nemůžu. Úplně nejraději mám stejně super chlebík z mmb 🙂

reruna
26. júl 2011

@mmonika já mám obyč Alasku z Makra, slouží dobře už 1,5 roku, ale kdybych měla kupovat novou, tak bych si taky asi vybrala tu Etu Delicu.

martuska75
26. júl 2011

@reruna a mala si s tou zmesou 100% pravdu !!!! presne preto sa mi nedarilo. Urobila som to tak - menej vody a pol lyžičky droždia a súúúúper chlebík máme !!!! Ďakujem, ďakujem , ďakujem. Už som myslela že ja som nejaká divná ked aj hotovú zmes domrndím. 🙂

janette4
29. júl 2011

baby keď sa dáva do chleba uvarený zemiak,ráta sa do váhy múky alebo nie?a treba ho tam dať hneď alebo až po zvukovom signále?

reruna
30. júl 2011

@janette4 dávám ho hned a spíš bych to počítala jako tekutinu, je pak potřeba přidat mouku, pohlídej si to při míchání

janina77
30. júl 2011

Ahojte.
Robili ste niekto v DP aj džem alebo lekvár? Ja idem zajtra robit marhulovy, marhule su uz zasypane cukrom, a rozhodujem sa, ci varit klasicky v 2 rajnickach, alebo vyskusat DP. Ja nemam rada take dzemy s Gelfixom, nepouzivam ani zelirovaci cukor, tak neviem, ci mi to v pekarni dost zhustne a ci pri vareni mam nechat otvorene veko, nech sa ta voda moze odparovat, alebo to kludne zavriet. A ake mnozstvo mozem dat naraz?

Mate niekto skusenost?

dioliana1
30. júl 2011

@janina77 moja sestra tuším robila, ale že zbytočne veĺa elektriny to spáli, v Zepter hrnci je to naj...netreba tolko miešať

mishusha
30. júl 2011

@janina77 ja zvyknem robit, ale ked mam malo ovocia.... lebo je to na 1kg ovocia a robim so zelirovacim cukrom 2:1 nepridavam nic, ani kyselinu citronovu, doteraz mi to vzdy zhustlo.. robila som z jahod, marhul, broskyn... ale ked mas toho viac, tak by som sa s tym takto nepinkala... 🙂

alami
30. júl 2011

práve som dopiekla pizzové rožky po dlhej dobe 🙂

alami
30. júl 2011

@janina77 džem robím v DP bežne, neviem ako bez želírovacieho - s tým nemám skúsenosť. Inak sa mi vždy vydaril, zhustol ako mal a pekáreň mám zavretú. je to len na +kg ovocia, takže ako píše
@mishusha - ak máš toho viac, rýchlejšie to spravíš na platni.
@janette4 súhlasím s
@reruna počítala by som to ako tekutinu a určite pri tom postáť, nech vidíš, akú má hustotu. napíš ako sa ti vydaril 🙂