Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

hasleerka
17. sep 2013

@alami tie rožky by som tiež chcela vyskúša, prosím ťa ako sa to tvaruje????

alami
17. sep 2013

@hasleerka podeľ na časti, urob si guľku, tú rozvalkaj na ovál a po dlhej časti stoč do rožka. Otoč ho založením koncom na spodok, aby sa ti pri pečení neotváral.
Po upečení daj na ne vlhkú utieku a na to suchú. nebudú tvrdé, ale mäkulinké.

alami
17. sep 2013

@hasleerka tu máš super video - je kratučké, pozri

https://www.youtube.com/watch?v=E5w2QfJ1lD0

aj s tým povaľkaním hotového rožka, tým sa to spojí.

luly13
19. sep 2013

Baby,nemate odskusany recept na chutny chlieb a sladku briosku ci pod, kde nejde mlieko,maslo(vsetko z kravskej bielkoviny).pripadne sa tam dava ,alternativa mlieka. Vdaka

alami
19. sep 2013

@luly13 mám odskúšané všetko, čo len chceš, syn je alergik. Tak napr chlieb som písala tu na predchádzajúcej strane - robím ho čisto s vodou, je výborný. Nad tým máš rožky, tak isto čisto s vodou robím. Briošky robím tieto http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=12078 (polovičná dávka je akurát, celé cesto je veľa do pekárne) dávam do cesta čistú vodu a miesto margarínu delíčko. Robím aj ako briošky aj ako vianočku, cesto používam aj na záviny, škoricové slimáky.... Cesto je trochu redšie, pridávam viac múky a robím ho klasika v pekárni, s postupom ako treba - tekuté na spodok...
Potom fajnú sú aj tieto briošky http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=11297 ja mám tiež Moulinex bagette, ak nemáš, môžeš aj na plechu piecť, miesto mlieka voda, maslo - delíčko.
Ak budeš chcieť, posuniem recept aj na parené buchty, knedľu... 😉

luly13
19. sep 2013

@alami ano, ano, vdaka! U nas tiez krpec alergia na bkm. len zatial viac menej trpim ja. On este toho vela sam nezje.len ja musim drzat dost prisno dietu,kedze zareaguje na kazdy preslap 😖 . Inak do kolacov pouzivam kokosovy olej namuesto masla. Zeby sa dalo aj s tym?

alami
20. sep 2013

@luly13 s maslom myslíš? ja používam delíčko, ono je aj na teplú kuchyňu, takže sa dá aj topiť a používať na poliatie napr tých parených buchiet, ... Ostatené rastlinné maslá sú len na studenú kuchyňu, nedajú sa topiť, resp. vznikajú v nich karcinogénne látky pri topení.
Do pečenia m§žeš používať aj palmarín, ten je bez BKM, (hera sa napr používať nemá, tá bielkovinu obsahuje)

PARENÉ BUCHTY (bezmliečne):
300ml vody
2PL masla delíčko
3PL cukru
3/4kocky droždia alebo 2lyžičky sušeného
štipka soli
2 vajíčka
550g polohrubej múky
Parím v parnom hrnci 15minút
Recept mám vlastný, skúšala som kombinácie iných, mliečnych, kým som neprišla na tú najlepšiu možnosť ako bezmliečnu verziu.

KNEDLA (bezmliečna)
250ml vody
1 vajce
350g polohrubej múky
100g hrubej múky
1kl cukru
1kl soli
1/2kocky droždia, alebo 1,5kl sušeného
Po vykysnutí rozdelím na 2 časti, vytvarujem knedle, nechám ešte podkysnúť pod utierkou a parím v parnom hrnci 20minút.

Inak ti môžem odporučiť mandľové mlieko z DM - tekuté, litrové. Je naozaj výborné na krupicovú kašu, puding aj na palacinky. Z iných náhrad nám krupica a puding vôbec nechutili, ale z tohto sú naozaj výborné.

hasleerka
21. sep 2013

@alami ked zohrievam normálne maslo, to je škodlivé??? bo ja ho zohrievam ked ho dávam do pekárne

alami
21. sep 2013

@hasleerka normálne maslo nie - myslím živočíšne, teda kocka - liptov, alebo čo. To môžeš zohrievať. Ale rastlinné sú väčšinou len na studenú kuchyňu

hasleerka
21. sep 2013

no ešte mi prosím povedz že ktoré je rastlinné a ktoré živočíšne ... toto som veru nesledovala ... ja kupujem v lidli

alami
21. sep 2013

@hasleerka klasika maslo - kocka v alobale rôzne prifarbenom napr maslo Liptov= živočíšne = vyrobené z kravského mlieka. Môžeš ho topiť, variť na ňom. Rama, Veto...balené v kelímkoch= rastlinný tuk - teda slúži poväčšine len na studeno - natrieť na chlieb, na pomazánku.

hasleerka
21. sep 2013

@alami jáj aha to takto ... takže v tomto mám jasno ...

hasleerka
22. sep 2013

žienky môžem poprosiť o dobrý odskúšaný recept na knedlu, len tak z pol kila múky by som chcela vyskúšať

nadja73
23. sep 2013

@hasleerka http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=3468 nikdy se mi nestalo, ze by se nepovedl.

hasleerka
23. sep 2013

@nadja73 díky už som ju dnes skúšala len bez rohlíkov, a je výborná

nadja73
24. sep 2013

@hasleerka taky, kdyz nemam rohliky, tak nedam a vubec tam nechybi. jsem rada, ze se povedly 🙂

trudka4
29. sep 2013

Domácí Sladké rohlíky /Lupačky/

http://bonvivani.sk/recepty/lupacky

kvaka
30. sep 2013

@trudka4 vyzeraju perfektne... prosim ta, davas tam aj susene mlieko? a ked chcem dat cerstve drozdie, staci 1/2 kocky na to mnozstvo muky? urcite coskoro urobim 🙂

trudka4
30. sep 2013

@kvaka mléko jsem tam dala co jsme měli doma pro malého jako pokračovací výživu, něco jako Sunar. A klidně tam dej čerstvé droždí, myslím, že na toto množství mouky stačí půlka kostky. a děkuju za pochvalu 😀

fnukkacikk
3. okt 2013

ahojte,tak pridavam sa k vam aj ja...akurat som nasla skupinu.chcem si kupit pekarnicku,no neviem aka je dobra.malej zistili celiakiu a tiez alergiu na kravske mlieko :( idem citat,ale mozte mi aj poradit dakujem

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alami
3. okt 2013

@fnukkacikk
@kinna
nejaký zásadný rozdiel v pekárňach nie je, dobré sú aj lacné pekárne, i ke´d nejaký ten rozdiel je cítiť v kvalite.
Základný rozdiel, čo si treba rozmyslieť pred kúpou je, je či chcete jednohákovú, alebo dvoj (menší/väčší chlebík) Mala som obe, som za dvojhákovú. Ja považujem za dobrú značku Moulinex, ale určite dobre poslúži aj nejaká akciová z Lídla (prvú som mala Tescovú, slúžila roky, stála 30 Euro, teraz mám podstatne drahšiu Moulinexku, povedala by som, že lepšie kysne, chlebík sa vždy vydarí, robí mi aj bagetky, som spokojná, ale ani tá lacná nebola zlá)
@fnukkacikk ty si pozeraj, aby mala program na bezlepkový chlieb, to nemá každá
@kinna celozrnný aj so semiačkami sa dá piecť v každej
Šťastnú ruku pri výbere prajem a úspechy v pečení 🙂

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katy2
3. okt 2013

@kinna to bude dvojhakova 🙂 urcite ti posluzi 🙂

fnukkacikk
3. okt 2013

@alami no ja chcem piect hlavne pre moju malu ktorej zistili celiakiu.takze myslim ze mi bude stacit asi ten jeden hak...rozmyslam nad kenwood bm 45..co na to vravite?

alami
3. okt 2013

@fnukkacikk tu si prečítaj skpsenosti pekárok http://domacipekarny.dama.cz/pekarny.php?a=ukaz... , celkovo popozeraj si tú stránku, je tam veľa výborných receptov s komentármi, rady pred prvým pečením, postupy...

jessica2225
11. okt 2013

ahojte babulky, žienky prosím poradte mi, kupila som si pekárničku a chcela by som upiect chlebík, taký ktorý máte už odskúšaný že je najsamlepší.Ja som piekla zatial 2 a to sedliacky a celozrný, tie múky som si kúpila v lídli.Budem vám velmi vdačná za každý recept aj za každú radu.A kde kupujete múku a akú.
Ja viem je tu plno receptov ale 365 strán sa mi ozaj nechce čítat ☹ , dakujem vám žienky zlaté 🙂

alami
11. okt 2013

@jessica2225 http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=8098 odporúčam dať 300g hladkej múky T650 a 200g grahamovej, alebo pšeničnej celozrnnej, alebo špaldovej, alebo ich kombináciu .

jessica2225
11. okt 2013

@alami jej dakujem ti určite zajtra vyskúšam, len musím dokúpit tie múky.Prosím ta kde sa dajú kúpit, dakujem ti velmi pekne, som len začiatočník a čistý amatér, nemám žiadne skúsenosti a budem ti vdačná za každú radu, ešte raz ti dakujem Zuzana

alami
11. okt 2013

@jessica2225 T650 je obyčajná hladká múka (nie špeciál 00) dostať v každých potravinách. celozrnné a grahamové múky dostať v kauflande - tam je najlepší výber, ale dostaneš aj v iných hypermarketoch. Lepšia je celozrnná pšeničná ako ražná=žitná (je to to isté), lebo ražná je ťažká, robí chlieb hutným, lepšie používať jej málo, alebo až keď budeš mať skúsenosti.