Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

jajax
25. okt 2008

chlieb nemusis vyberat hned pokial ma tvoja pekaren funkciu udrziavanie teploty.niektore to maju ine nie.moja udrzuje teplotu este hodinu po zapipani.ale rozhodne je chlieb lepsi ked ho vyberies hned.udrziavanie teploty vyuzivam ozaj len ked musim odist a nemozem ho hned vybrat.nie je zvlhnuty,je celkom v pohode ale uz to nie je ono 😕

vinka
25. okt 2008

Junovka myslela si tú dierku čo sú dve oproti sebe?Takto to mám ja na spodku.Dúfam,že tam nemám nič navyše. 😕

junovka
25. okt 2008

ja mam pekaren s 2 hnetakmi, tak mam aj 2 dierky...oproti sebe 🙂 Vinka, neviem aku mas ty pekaren 😕 😅

chymenitta33
26. okt 2008

Ahojte j si tiež chcem zaobstarať pekáreň je to super vec kamarátka to ma🙂

vinka
26. okt 2008

Mám moulinex XXl.Tak nakoniec mi to muž vysvetlil ako. 😀 Chymetina tak to ti poviem.Moja mama ked to vydela tak sa ma spýtala.To je tak malé a tak múdre? 😀

veronkaj
27. okt 2008

tak prosím pomoooooooooooooooooc,

včera sme prišli domov od babky a kúpili múku, droždie - lastovičky, a tak

a dali do pekárne a zapli a mali nový televízor, dcéra tam skoro stále čumela a hlásila každú chvílu kolko ešte dokonca.

Umyla som ju a zapla a nedymila a výsledok::::
☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

dala som z 500 g múky ten základný z dámy č. 16 na strednom stupni kôrky a váha 1000g cesto ked sa miešalo tak nebola z neho jedna - res. dve gulky ale ešte aj po obvode bolo cesto proste nebola to jedna hmota a tak málo vykysol a ked sa upiekol bol biely a vnútri taký trochu akoby vlhky. Dal sa zjesť z nátierkou bol dobrý ale mal na výšku tak 4 cm

čo je zle????

roasha
27. okt 2008

veronka,tak to nebol chlieb,ale placka! 😅
vyskusaj ten recept,co som ti dala ja.
ako prvu daj vodu,ocot,olej,na to muku/lyzicou ju "vyrovnam"/,do jedneho rohu das sol-/nesmie prist do styku s drozdim!/,do druheho rohu cukor,nan drozdie,rascu,...a hotovo.
vsimla som si,ze pokial to trochu necham postat a az potom zapnem,tak je chlebik jemnejsi.

bezaz
27. okt 2008

veronka moznosti je viac, zle drozdie, ale hento lastovickove byva superove, zla muka, zle poradie surovin 😅

veronkaj
27. okt 2008

suroviny som dávala v dobrom poradí, najprv vodu, potom múku, prísady do rohov a do muky v strede som urobila jamôčku tam dala droždie a k nemu cukor a zahrnula troškou múky.

roasha a ako viem kedy mám akú veľkosť nadstaviť??? a farbu??

na tých 500 g múky je aká veľkosť 750 alebo 1000??

vivere
27. okt 2008

ahojte, tak som si vas precitala, co ste popisali cez vikend.
ja chlebik po upeceni nechat par minut odstat vo forme a rychlo vytriasam von, lebo naozaj trosku zvlhne.

veronkaj,
ak si robila chlieb c. 16 a dala naozaj dobre odmerane suroviny, mal by sa vydarit na strednej velkosti, strednej korke a zakladom programe. mne sa tiez raz podaril divny chlebik, ale to mi vtedy vaha zle odvazila muku, bolo jej malo 🤐 nezufaj vsak, dalsi pokus bude lepsi.
aku muku si dala? obycajnu hladku T650?
inak, ak sa ti cesto trosku prilepi po stranach, neboj sa ho pekne zoskrabat a nalepit na ostatne 😉 ja na to pouzivam taku umelu stierku.
ak robis chlieb z 500 g muky, tak je to velkost stredna, 1 kg a korku davaj strednu, tym sa nic nepokazi. svetla je taka akoby nedopecena a tmava zasa pripecena.

veronkaj
27. okt 2008

vivere, no čudovala som ale jesť sa dal a bol veľmi bledý a to cesto tam vôbec nebolo v nejakej guli nelepivej ako to spomínate a ked som chcela prisypať múku tak som zistila, že vlastne to môžem len počas tých prvých 15 min. miešania potom už len kysne a premiesi pár sekúnd

tak dnes skúsime s malou znovu, kúpila som si váhu ale akosi nevážila taká tá čo sa nasadí miska na váhu a vraj presná na 0,25 g a prt. sypem a nič skoro ma vystrelo tak som to navážila múku podľa hrnčeka čo má odmerku na rôzne veci inokedy to pomohlo.

takže dnes idem znovu skúšať a ked bude miešať tak budem prisýpať múku pokial nebude jedna hustejšia hmota nelepivá správne???

veronkaj
27. okt 2008

a ešte dotaz ked dávate sušené droždie kam dávate cukor k nemu alebo do rohu zvlášť?????

bezaz
27. okt 2008

veronka ja by som uz pri obycajnom chlebe neprisypala, pokial spravne namerias vsetky suroviny, tak by sa ti mal podarit bez kontrolovania hustoty.. aj ked muky su vselijake, ale priznam sa, ze chleba absolutne nekontrolujem, len ked sa chcem potesit, ako uz pekne nakysol, tak ho ocumujem 😅

veronkaj
27. okt 2008

bezaz a to droždie dávaš k nemu cukor alebo inde??

vivere
27. okt 2008

veronka,
prisypat muku mozes dovtedy, kym ti nezapipa signal na pridanie semien, ale je lepsie, ked sa prida skor, lebo po pridanie semien, uz hnetie malo. vzdy prisypaj len tak po pol lyzici a sleduj, ci sa cesto upravi. ja zvyknem mavat relativne huste cesto. odsledujem to podla toho, ze ked miesi, tak sa nerobia pod hakmi take cestove kolesa. ak hej, tak je podla mna cesto lepive.
ako pise bezaz, ak sa spravne nameria, malo by sa vydarit bez pridavania cohokolvek.
ale nie vzdy a to zadari, zalezi aj od kvality muky, druhu tekutiny. mne sa niekedy stane, ze sa mi tekutiny uleje 🙂 alebo po cmare vyplachnem pohar troskou vody. tak si prisypem pol lyzice - lyzicu muky a je to ok. uvidis, este zo dva chlebiky a budes skusat aj celozrnne. nepytala si sa este, ale moj postreh, ak budes davat raznu muku /ci uz vyrazkovu alebo celozrnnu/, nedavaj viac ako takych 15 dkg, lebo ta slabsie kysne a chlebik je potom nizsi, vyzera ako malo vykysnuty.
co sa tyka suseneho drozdia, nedavam ho na cukor, supnem to tam hocikde na muku. podstatne je to, aby sa nesuplo na sol, ale na muku.

bezaz
27. okt 2008

veronka presne ako pise vive.. ja teda pouzivam len susene drozdie a supnem ho vzdy na zaver na muku, cukor zvycajne davam do tekutiny spolu s cukrom 😉 hlavne, aby sa drozdie nedostalo do styku s tekutinou a solou.. jedine pri tom rychlom chlebiku sa dava drozdie priamo do tepleho mlieka, aby rychlejsie vykyslo

veronkaj
27. okt 2008

vivere ja som pozerala na to cesto a zdalo sa mi riedke teda určite, lebo ked som na dáme videla ako to miesi tú gulu ja som také nemala, bolo riedke, dnes skúšame znovu a budem pri miesení stáť a prihadzovať múku kým atké nebude ako má byť len musím tú stierku kúpiť tú nemám čím to môžem aj lyžičkou zotrieť ??ale to by som asi poškriabala.

tak mi držte palce, moja dcéra tá sa už teší že ako bude jesť pizzu a tak a ozaj ked dám urobiť cesto napr. na pizzu a zostane čo s ním do sáčku a do mrazničky,??

bezaz
27. okt 2008

veronka zalezi, ktore cesto budes robit.. ja mam napr. oskusane langosove cesto z damy, variant c}, robim len polovicnu davku {sme zatial len 2}, polovicu spravim langose a druhu necham v chladnicke, vydrzi fakt dlho a da sa pouzit aj na pizzu 😉

vivere
27. okt 2008

veronka, zrejme bolo treba dosypat tu muku 😉 uvidis, dnes sa to podari... teda dufam, ze das vediet 😉 mozes to zotriet hocicim, len neposkriabat nadobu. lyzickou umelou aj niecim drevenym, len pozor na hak.

veronkaj
27. okt 2008

dúfam že sa podarí a ked nie budem skúšať ďalej urobím ten zákl. recpet z dámy č. 16 a ked vidím to video tak moje cesto vôbec nebolo také bolo roztečené.

bezaz - citujem cukor zvyčajne dávam do tekutiny spolu s cukrom ????? tomu ako chápať .

a aké je to cesto na langoše z dámy variant c??? prosím hod číslo

bezaz
27. okt 2008

veronka to bol preklep.. jasne ze spolu so solou 😀 😵
tie langose su c.243
som pozerala ze ta 16tka je kminovy, ten robim najcastejsie, lebo muzovi chuti a da sa aj na odlozeny start a zatial sa mi vzdy podaril 😅 muku miesam hocijaku, drzim sa zasady, ze hladkej musi byt aspon 250g {ked robim z 500g muky} a ostatne pridam, co chcem, aj detsku krupicu 🙂

vivere
27. okt 2008

baby, ja tiez robim tu 16-ku z damy, len davam 35 dg hladkej a 15 dg raznej vyrazkovej muky a lyzicu solamylu. 🙂

veronkaj
27. okt 2008

inak bezaz, vôbec to nieje nejaké hlučné tá moulinex myslím že sa to bude dať aj na odlož. štart ked už prídeme na to ako správne cesto

ja budem mať problém asi s s váhou dnes sa na ňu pozriem a uvidím

a dávaš aj dopekať alebo stačí stredná prepečenosť??? a stred .váha 1000 g na 500 g. múky??

bezaz
27. okt 2008

veronka nedopekam nic, myslim, ze raz som dopekala cmarovy chlebik, lebo sa mi zdal zvrchu moc bledy, ale inak bol uz upeceny.. hej, ten program na 1000g chleba, ked mas 500g muky

veronkaj
27. okt 2008

a čo znamená ked píšu na dáme v receptoch že dať napr. 300 ml podmáslí - čo je to????

junovka
27. okt 2008

my davame vsetko nakopu, na seba...najprv dame vodu/mlieko/, potom cukor, sol, vajco, olej...podla toho co treby...muku nasypeme predposlednu a na to porozsypujem sus.drozdie lastovickove. 😉 My davame na akykolvek chlieb strednu korku...
Ked robis cmarovy chlieb, tak podmasli je v podstate cmar 😉

veronkaj
27. okt 2008

junovka ale ked to nieje že cmarový chlieb a v recepte je podmásli ???

teraz mi kolega hovorí oni majú aliasku doma som mu hovorila že ti e moje háky sa točili ale v podstate sa točili v ceste a to bolo skoro na dne tej nádobky, vôbec to nemalo nejaký tvar len trochu ale bolo to aj po stenách že či nebolo husté???

tak ako mám vedieť aké bolo, keby bolo husté tak sa asi spojí nie???

jajax
27. okt 2008

urcite si nemala to cesto huste a preto sa ti chlieb nepodaril.spravne cesto ma byt gula ale nie velmi tuha.vivere ti napisala dobry navod,ak mas pod hakmi kolesa z cesta je riedke.ja som zistila ze muka sa da v pohode pridat este po zapipani na semienka,ale to asi zavisi od pekarne.
ked robis cukinovy alebo zemiakovy chlieb tak tam to ukazuje inac.najprv sa zda cesto tuhe,ale ako sa uvolnuje tekutina zo surovin tak zredne.
to je jedno ci das cmar alebo acidko,kyslu smotanu rozriedenu alebo nieco podobne.dolezite je len mnozstvo.v konecnom vysledku to asi nie je poznat.treba trosku experimentovat.
hlavne to nevzdavaj.

veronkaj
27. okt 2008

jajax nevzdávam neboj

aj som sa čudovala že sa vôbec dal jesť, dnes ideme skúšať, dcéra sa teší

a skúsim pozrieť tú váhu čo je s ňou

a potom skúsim niečo na rožteky -

cairka
27. okt 2008

ahojte. pozerám, že už sa zasa pečie. my pečieme väčšinou klasiky, tak sa ani nemám čím pochváliť 😅

veronkaj, skús kuknúť tu : http://domacipekarny.dama.cz/rady.php?d=24 na konci článku je videopostup, tak si to pozri, je tam ukázané akú hustotu a tvar má mať cesto na chlieb 😉