Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

amynick
7. okt 2011

Ahojte!Tiež som od týchto Vianoc majiteľkou pekárničky a veľmi sa z nej teším. Chcela by som sa s Vami podeliť o môj /zatiaľ najlepší/ recept na chlieb. Keďže sme len dvaja ,je z menšieho množstva. Prísady: 200 ml teplej vody, 0,75 PL octu, 0:75 PL oleja, 370g múky/dávam 4 vrchovaté lyžice špaldovej celozrnnej múky a dovážim hladkou múkou T 650./,1.5 uvarený nastrúhaný zemiak.1 väčšiu cibuľu /opraženú do zlatova/, 1/2 sáčku suchého droždia,1 lyžička rasce, štipku anízu, štipku feniklu,1/2 lyžičky cukru,1 lyžička soli a 1 lyžička ľanové semiačka. Všetko to dám do pekárne a dám program cesto. Po vymiešaní a vykysnutí , vyberiem cesto na pomúčený plech. Potriem slanou vodou/nie veľa/ a dám piecť na 200stupňov 20-25 minút.

matja
7. okt 2011

dievčatá, prosím vás, máte recept na nejaké dobré mäkké (nie hutné) rožky?

@janette4 - tie žemle neboli hutné? Múku si dávala takú, ako je napísaná v recepte?

janette4
7. okt 2011

@matja áno takú,ako je napísaná.neboli hutné.robila som ich aj na grilovačku a zjedli sa prvé.dokonca ich jedol aj manžel a on na tmavé pečivo neni.
inak,recept som si vymyslela sama 😀

adkoalauri
7. okt 2011

@amynick neni málo 25 minút? Ja pečiem väčšinou 60 minút 😀

matja
9. okt 2011

@janette4 - žemle sú fajn. U nás sa lepšie zjedia celozrnné žemle ako chlieb a manžel ich tiež pochválil, on celozrnný chlieb nemusí. Dík za recept, si šikulka.

no a vie niekto recept na dobré mäkké biele rožky?

stanulik9
10. okt 2011

@janette4 tie tvoje žemle vyzerajú super, ale veru sa bojím, či nebudú hutné. Môj posledný pokus bol nedobrý.

Ale robila som rožky plnené párkom (deti si ich oblúbili na dovolenke) a tie boli super. Urobila som aj pár samostatných, ale veru nabudúce naplním viac a hodím aj do mraziaku 😎

reruna
10. okt 2011

@adkoalauri pokud pečeš v troubě na 180 st. například rohlíky či žemle z kynutého těsta, tak 20- 25 minut úplně stačí, to jsi myslela asi v pekárně, že pečeš 60 minut ne? V troubě bys to měla asi na uhel.... Když peču vánočku v troubě, tak asi 40 minut taky stačí

adkoalauri
10. okt 2011

@reruna práveže v trúbe som minule piekla chlieb 40 minút, a nestačilo to. Teraz to už robím tak, že 20 min na 200, 20 min na 170 A 20 min na 150-ke. Takto to mám vyskúšané a pečiem chutné chlebíky 😀 Uhlie už nepotrebujeme, máme plyn 😀 😀

reruna
10. okt 2011

@adkoalauri aha, až teď jsem si všimla, že se jednalo o recept na chleba, tak to jo, taky se mi zdá 25 minut málo na upečení chleba v troubě, ale záleží asi jak to má každý vyzkoušené, ona každá trouba peče jinak a jestli to celou dobu peče na vyšší teplotě tak je to možné.... a taky je to podle receptu menší chleba z 370 g mouky....

svetlankat
11. okt 2011

Caute baby, rada by som sa k vam pridala, od vcera mam pekarnicku, len moj prvy chlebik sa vobec ale vobec nevydaril. Robila som ho podla odskusaneho receptu, ale zjavne som nieco zle urobila, lebo chlebik mi vobe nenakysol, ostal malinky a tvrdy, fnuk.

reruna
11. okt 2011

@svetlankat jaký jsi měla recept?

svetlankat
11. okt 2011

@reruna od kamosky, oni ho uz robili velakrat a vzdy sa vydaril, takze chyba je u mna nie v recepte
spaldovy s vlockami
200 ml mlieka
100ml vody
375 g spaldovej muky
125 vlociek
1 lyzicka solli, 1 lyzicka suseneho drozdia alebo stvrt obyc
1 lyzicka cukru
program zakladny,

reruna
11. okt 2011

@svetlankat recept vypadá celkem dobře, takový jsem ještě nepekla, důležité je pořadí surovin - nejdříve tekutiny, pak sypké, tekutiny by měly být vlažné, ne studené, dále pozor na sůl - nesmí přijít do kontaktu s droždím, já dávám sůl vždy pod mouku a droždí úplně poslední nahoru do důlku v mouce. Dále by mohl problém v droždí, jaké používáš?

svetlankat
11. okt 2011

@reruna kupila som nejake najlacnejsie susene instatne, myslela som aj na to, lebo bolo nejake lacne, saf-instant

reruna
11. okt 2011

@svetlankat neboj, tohle droždí s tou modrou holubičkou by mělo být jedno z nejlepších, já ho taky používám, tak potom nevím, kde by mohla být chyba.... vyzkoušej tento recept - 150 ml mléka, 200 ml vody, 2 lžičky oleje, 1 lžička octa, 2 lžičky soli, 1 lžička kmínu, 150g celozrnné mouky (žitné, pšeničné, nebo špaldové), 350 g hladké mouky chlebové, 1 lžička sušeného droždí, program základní 1 kg, kůrka světlá, po signálu můžeš přidat semínka, já dělám už jen tento a vždy se podaří

svetlankat
11. okt 2011

@reruna dakujem vyskusam

janette4
11. okt 2011

@svetlankat ja kupujem najlacnejšie suš.droždie teskácke,stojí asi 0,14€ a som spokojná.ale napadlo ma,v čom môže byť chyba.Nemal by tam byť program skôr celozrnný ako základný?lebo je to vyslovene celozrnný chlebík.A že sa prvý chlebík nevydaril,z toho si nič nerob.mne sa nevydarili prvé asi 4,kým aj vyzerali tak ako mali vyzerať.

svetlankat
12. okt 2011

@janette4 dakujem si zlata, kamoska tento chlebik piekla uz vela krat, vzdy sa jej vydaril a dava program zakladny, cize chyba je u mna,

gianni
12. okt 2011

viete mi poradiť nejaký recept na tie formy na brumíka? dnes som kúpila v lidli tu väčšiu silikonovú formu a teflonovú so 6 macíkmi,asi to bude nejaká piškota ,ale aj pomer by som chcela vedieť aby nebolo toho vela alebo málo,díky

azuz
12. okt 2011

@reruna robim presne ten isty chlebik, ale nedavam mlieko, iba 350 ml vody 🙂

reruna
13. okt 2011

@azuz to je super chlebík z mmb, jde dělat jen s vodou, ale s mlékem nám více chutná, vyzkoušej, je mnohem více vláčnější a více i nakyne

karina1
13. okt 2011

@alami ahoj, tak som vcera skusala ten tvoj SUPER CHLEBÍK z MMB (vobec moj 1. chlieb / vyrobok v nasej novej pekarni) - a teda vynikajuuuciii!!! Dala som tam aj lanove, tekvicove semiacka a lieskove orechy - rozkrojene na polky.. Najlepsi chlebik na svete!!! mnam! Dakujeme za tvoj vyborny receptik a insturkcie - isla som presne podla nich ;)

svetlankat
13. okt 2011

@karina1 prosim ta daj link ak mozes na ten chlebik

svetlankat
13. okt 2011

Ja som opat robila ten spaldovy chlebik a opat mi nevysiel, som smutna, fakt neviem kde robim chybu, cize poputuje do kosa, tak som hned dala robit druhy ten podla @reruna tak drzte paste

svetlankat
13. okt 2011

Baby ja este otazocka, ake to muky kupujete a kde? Ja som z toho trosku magor, to cislovanie ze T550 alebo T650, to kde je ta muka ocislovana? Poradte

kkomtesa
13. okt 2011

@lodia Ahoj, já peču kváskový chleba. Kvásek: trochu mouky a vody se smíchá, nechá jeden dva dny v teple, každý den /ev á 12hod/ se přidá trochu mouky a vody, pak se to dá do lednice (musí být bud v horních dvířkách nebo já ho mám ve druhé polici odshora vepředu (vzadu je už moc nízká teplota)) a každý den se "přikrmuje". Po cca deseti dnech je použitelný na pečení, jsou vidět dobře bubliny. Do pekárny dám trochu oleje, sůl (tři necelé lžičky), len, slunečnici nebo dýni, 250g žitného kvásku a 250g pšeničného (mám pšenici dvouzrnku, obilí si melu na domácím mlýnku), á 250g od každé mouky a asi 280g vody. Nechá se kynout 5hodin (min 4) a pak hodinu (ev 11/4hod) peče. Moje pekárna má termostat, na něm nastavuji asi 26-27stC na kynutí, mám ještě Unold Backmaster, ale ted se dělá Eta Duplika Vital, která má termostat a je vhodná na kváskový chleba. Jinak je nutné dát kvasit asi do trouby na malý stupen, s tím nemám zkušenosti. Ota Reiss prodává tuto pekárnu i s nerezovými doplňky (nerez se neodře, na rozdíl od teflonu, ale nejde v něm péct sladké pečivo).

pifina
13. okt 2011

@kkomtesa ja by som velmi rada robila kvaskovy chlieb, tak sa budem trochu vypytovat 😅 robis kvasok aj zitny aj psenicny? Kazdy zvlast? a potom pridas do cesta este 500g muky dokopy?

tetapetra
13. okt 2011

http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=40731 kolegyna robila, ze uuuuuzasne

karina1
13. okt 2011

@svetlankat tak ja iba skopirujem co tu niekde pisala @alami (autorka receptu) - mne sa ten jej chlebik podaril na prvykrat a bol vyborny, akurat som tam pridala este rozne semiacka a orechy:
"SUPER CHLEBÍK z MMB
do pekárne daj v tomto poradí:
350ml mlieka + vody - najlepšie tak pol na pol
lyžica octu
lyžica oleja
300g hladkej múky T650
200g iných dobrých celozrnných múk napr celozrnná pšeničná, špaldová, grahamová a podobne (môžeš aj ražnú, ale tá je hutnejšia, na začiatok ju neskúšaj)
hore si sprav jamku, do nej pol lyžičky kr. cukru a do toho 1/4-1/3 kocky čerstvého droždia - rozmrviť, alebo 2 zarovnané lyžičky sušeného droždia
zasyp to jemne múkou
do rožku - ja to tak porozsýpam po krajoch 2 lyžičky soli - plytké, zarovnané, alebo jednu kopcom
rascu - tak 1 lyžičku kopcom
po zaznení signálu semiačka podľa chuti

zo začiatku - a ja až do teraz - sleduj hustotu cesta, musí sa ti spraviť pekná guľa, ktorá sa tam prevaľuje. nechaj popracovať, ak po čase nie je guľa, dosyp múku, alebo dolej vodu.

Tento recept používam vlastne stále, múku môžeš dať aj 500g T650 ak chceš biely chlieb, alebo akékoľvek iné k nej, ale minimálne tých 300g hladkej si nechaj vždy, aby ti cesto pekne vykyslo (celozrnné neobsahujú toľko lepku, preto tak pekne nekysnú) Do váhy 500g si môžeš k múkam dosypať aj klíčky, vločky, otruby... ale najskôr by som si upiekla tak ako som ti to napísala

a program základný

Postup pridania potravín: najskôr tekuté, potom sypké, na vrch múky jamka do nej trošku kr. cukru, do nej droždie a jemne zasypať. soľ kdesi do rožku - nesmie prísť do styku s droždím, lebo ti nevykysne.
Teplota všetkých potravín najlepšie izbová, tekutiny mierne zohriate, tak aby nemali nad 50°C, inak droždie nevykysne
chlieb prepadne ak je veľa tekutín, alebo veľa droždia - rýchlo vykysne - kukáš, kukáš - tešíš a zrazu spľasne"