Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

ilona3
15. mar 2012

@henca74 tvoj pivny recept budem skusat ako prvy 🙂
som uplny amater tak prepac mozno stupidnu otazku ale aky ja rozdiel medzi psenicno raznou a raznopesnicnou mukou? diky 🙂

henca74
16. mar 2012

@ilona3 ahoj, v pohode, kludne sa pytaj...tu muku predavaju v kauflande a je tam iny pomer kazdej tej muky, ja som chcela priblizne rovnaky pomer, ale nenasla som samostatnu raznu muku, tak som si to prisposobila.este k receptu, pivo musi byt tiez vlazne.drzim palce aby sa ti podaril a hlavne chutil chlebik.

reruna
16. mar 2012

@ilona3 já dělám už jen ten recpet, který jsem tady dávala o pár příspěvků nahoře pro lelask, ten vyjde vždy, je chutný a dají se do něj přimíchat různá semínka

erinka83
16. mar 2012

@lelask já teďka nejím pšenici taky kvůli malé a řeším to špaldou, čistě žitný chleba bych se bála upéct, nepovedl s emi tak docela ani ten špaldový 😀 tak to řeším domácíma houskama, špladovýma, pro sebe, ostatním peču normální... jinak mlíko do chleba mi přijde zbytečný a máte odzkoušeno, že bílk. kr. mlíka malé nevadí?

lelask
16. mar 2012

@erinka83 ked spalda je tiez vlastne psenica - chcem si byt na 100% ista, ci je to tou psenicou, tak chcem skusit len tu raz.
Ano, ostatne potraviny sme uz preskusali davno, ale je mozne, ze zacnem postupne preskusavat aj dalsie. Teraz jeme raz asi 2 dni a zatial to vyzera nadejne a aj ju to menej svrbi 🙂 . Vydrzat musime aspon 2 tyzdne, potom budu vyskedky jasnejsie.

Pozri diskusiu tu https://www.modrykonik.sk/forum/recepty/pecivo-bez-psenicnej-muky-mate-recepty/
a
https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/alergia-na-psenicnu-muku-stretli-ste-sa-s-nou/

Ja som za dva dni urobila 4 chlepy v dp a neviem, ten posledny som robila v pozicanej pekarni a vyzera najlepsie, aj ked stale je vo vnutri taky trochu mokry. Kupila som razny chleb v DM a ten je teda super mokry a strasne kysly 😝 , tak asi sa z raze ani neda suchy upiect. Recept som davala niekde vyssie, zabudla som tam pripisat sol. Posledny krat som dala susene drozdie a fakt to bolo lepsie a ani ho v chlebe nebolo citit.
Aku mas pekaren? Ja zacinam verit, ze to je tou mojou pekarnou, lebo nikdy nic mi tam nevyslo,vzdy bolo vsetko mokre.
Skusala som dnes aj mufiny ale teda 0 bodov ☹

@reruna do toho tvojho receptu nejde ziadny cukor? A ano existuje alergia na psenicu ☹ A my zrovna sme take rozkove ☹

reruna
17. mar 2012

@lelask ta alergie na pšenici by teda byla hloupá, pokud se to prokáže, ale aspoň budete vědět, čeho se vyvarovat a co zmírní potíže... já jsem nikdy čistě žitný chleba nedělala, vždycky to míchám s pšeničnou - takže nevím, jak se ta mouka chová... ale vyzkoušej upéct ten chleba, co jsem dávala recept já (150 g žitné a 350 g pšeničné) - třeba jen pro tebe s tm, abys viděla, jestli to fakt není pekárnou...je divné, že ani směs z Dm ti to nepropeče...
Já používám taky instantní droždí a do toho mého receptu fakt nejde žádný cukr, jen ocet, olej, sůl, kmín, voda+mléko, mouka, droždí

erinka83
17. mar 2012

@lelask No šplda je pšenice, ale prastará, není agresivní jako ta běžně používaná... já držela dietu bez mlíka vajec skoro měsíc, ty přísnou bez pšnice, kuřat, soji, kakaa, koření, citrusů apod přes 2 týdny, poznat na kůži to jde ohromně, ale spíš změnou mazání.... dneska jsem začla zařazovat jogurt, tak uvidíme 🙂

Já už chleba v pekárně peču vyjímečně, raději v troubě, pekárna jen udělá těsto 🙂

lelask
17. mar 2012

@erinka83 mne ten razny chlieb celkom chuti 🙂 , len vymaknut ten recept. Ja som drzala dietu pol roka tak dufam, ze vsetko ostatne sme uz nadobro otestovali, lebo moc sa mi do toho ist zase nechce.
Ale uz sme tu asi mimo temy 😲 , prejdime radsej sem https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/alergia-na-psenicnu-muku-stretli-ste-sa-s-nou/
@reruna a nechce sa ti jeden razny vyskusat 😅

reruna
17. mar 2012

@lelask když mě čistě žitný nechutná 😅 a mm by to nejedll už vůbec...když mu to míchám (používám celozrnnou pšeničnou, špaldovou nebo žitnou promíchanou s bílou pšeničnou hladkou), tak mu to nevadí....

lelask
18. mar 2012

@reruna Idem skusat este raz a menej vymiesim, tak hadam to vyjde.

Ražná a vyrážková múka je určená pre prípravu tmavého chleba a jej špecifikom je horšia spracovateľnosť. Ak ju použijete samostatne, je dôležité aby miesenie nebolo príliš dlhé, pretože chlieb počas pečenia nepekne klesne. Niektoré chlebopiecky so slabším motorom môžu mať pri miesení problémy, iné môžu byť vybavené špeciálnymi hákmi s menšou plochou. Neraz je piecka vybavená špeciálnym programom pre ražný chlieb, aby ustriehla spracovateľnosť.

Čítajte viac: http://domacnost.sme.sk/c/3349287/co-robit-aby-...

sima.p
18. mar 2012

@erinka83 prosím ťa ako dlho a pri akej teplote treba piecť chlebík v trúbe?

erinka83
18. mar 2012

@sima.p hrnek s vodou do trouby, vyhřát tak na 220st, chleba před pečením potřít vodou se solí a třeba troškou oleje, bude se lesknout (bochník by měl ještě minimálně půl h kynout po vypracování). Šupnout do trouby, po 10-15 minutách vytáhnout, potřít zase vodou, teplota na 180-200st a dopíkat, ještě tak jendou potřít a potom potřít tak 10 minut před dopečením... Poznáš tak, že když na něho zaklepeš zespodu, duní 🙂 Po vytažení zabalit do utěrky, kůrka zůstane křupavá, ale nebude tvrdá...

Jiná možnost tento chleba: http://www.toprecepty.cz/recept/19373-domaci-ch... je výbornej, ale nevím proč, občas je až moc mokrej, přitom postup stejnej 😒 já teda dávám jeden hrnek žitné, 1 celozrnné, 1 hladké a 1 polohrubé 🙂

janulkan
27. mar 2012

prosim o radu, v poslednej dobe mi chlebik pri peceni prepadne, krasne vykysne, ale ked sa pecie, spravi sa v strede krater ☹ neviete v com by mohol byt problem? zo zaciatku sa to nestavalo a muku som nemenila

cervena_vila
29. mar 2012

@janulkan -a co droždí? Tohle dělá sušené droždí značky ruf - žlutý obal (nebo nějaká blbá šarže, abych tak nekritizovala)

sima.p
29. mar 2012

@janulkan
@cervena_vila toto droždie používam aj ja, a tiež sa mi to dosť často stáva, som myslela, že je to múkou, ale asi nie...

sima.p
29. mar 2012

@erinka83 inak skúšala som už aj v tej trúbe a oveľa viac mi chutí ako z pekárne, pritom použijem ten istý recept... Ďakujem za radu

aduskatt
29. mar 2012

@erinka83 ja ten hrncek s vodou vynechavam🙂 a dopekam pri 170 inak postup ako tvoj🙂

exupery
1. apr 2012

Ahojte,chcem vas poziadat o radu,zvazujeme kupu pekarne,poradte aku?Kvalita,dobra cena,pre uplneho zaciatocnika,s programom napr.bagetky,na sladko a pod,dakujem 😉

4ocka
1. apr 2012

@exupery ahoj,my sme kupili obycajnu pekarnicku z kauflandu za 34€ bola v -50% a spokojna som,zatial som.robila chlebik len z knizky z navodu a spokojna...niekedy kupujm zmesku za1€ nejaky ten celozrnny,slnecnicovu...robila som aj rozky...mnam 😀

4ocka
1. apr 2012

@janulkan ahoj,teraz sa to asi 2-3 stalo aj mne.. 😖 ci pri zmeske z obchodu,alebo z pripraveneho ...neviem cim to je..kvasok mam dr.oetker7g

mmonika
4. apr 2012

Ahojky ,chcem sa spytat ,ked davate piect chlieb v pekarničke , tak kedy presne vyberate tie miesacie haky ,?? da sa to dako nastavit na pekarničke,???

anka57
4. apr 2012

Zdravím Vás žienky. Prosím Vás poradte mi čo sa týka výrobou chlebíka. Prečo vnútri tá striedka je chuťovo fantastická ale hned od začiatku až po vychladnutie mám tak tvrdú kôrku že sa nedá ani dobre krájať. A ešte nevydrží mi dlho - radšej ho zjeme hneď lebo by bol tvrdý, alebo mi splesnivie. Kde robím chybu - recept mám od tiaľto a robím to presne podľa postupu. Už som počula že niekto dáva nejaké konzervačné látky aby chlieb dlhšie vydržal. Ale najviac ma trápi tá kôrka. Poradte mi prosím. Ďakujem

kikaneu
4. apr 2012

@anka57 ahoj, my máme síce kôrku tvrdšiu, ale zas nie tak, aby sa nedala nakrájať....a horúci chlebík nekrájeme, je to náročné a ľahšie to ide, keď vychladne....ja robím recepty na chlieb len z brožúrky, ktorá bola pri pekárni a chlebík nám vydrží aj týždeň, nesplesnivie ani neoschne....neviem, kde by mohla byť chyba

adkoalauri
5. apr 2012

@anka57 ja skoro všetko, to znamená aj chlieb aj iné koláče zabalím do mokrej utierky. Nech z nej netečie voda, troška ju pošpliecham a položím ju na koláče, na chlieb. A kôrka pekne zmäkne 😉

tinal
8. apr 2012

@mmonika Myslím, že neexistuje pekárnička, kde by sa to dalo nastaviť. Ja ak vyberám, tak po poslednom miesení. V návode by si mala mať aj orientačné časy koľko čo trvá pri akom programe. Čiže ak nie si pri pekárni, tak si pozrieš koľko asi trvá kým je posledné miesenie a potom ich vyberieš.

mmonika
8. apr 2012

@tinal dakujem , za radu .. len problem je v tom ,že ja som dakde stratila návod na použitie , a tak musim, všetko len po nete hľadať. no už mi teda nezostave nič iné ,len si odstopovať jednotlivé programy. 😉

papuka
8. apr 2012

Ahojte, od stredy je v tescu akcia na tesko pekárničku v bielom je za cca 10,OO Eur a nerezová za cca 14,OO máte ju niekto? rozmýšlam o kúpe, poradite mi????????????

adamko05
8. apr 2012

@papuka daj link, aká to je

tinal
8. apr 2012

@mmonika Akú pekárničku máš? Možno mám rovnakú.

mmonika
8. apr 2012