Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

papuka
10. máj 2012

@reruna ahoj, aj ja mam pekarničku kde sa pečie max. 900g chlebik, kolko možem dat max. muky a kolko max. tekutin?

papuka
10. máj 2012

@peroli daš recept na pagače?

papuka
10. máj 2012

@reruna recept na kysnuté cesto máš také iste ako by si to miesila ručne? alebo nejaké iné ide do pekárničky?

reruna
10. máj 2012

@papuka já dávám max 500 g mouky a 300-350 ml tekutin na chleba 900 g. Recepty na kynutá těsta jsou stejná jako pro ruční hnětení, jenom do pekárny to musíš dát v pořadí - tekuté, mouka a nahoru droždí

romcovaklarka
10. máj 2012

Ahoj holky, dají se v domácí pekárně dát semínka (nebo jiné přídavky do chleba, já třeba ráda dávám smaženou cibulku apod.) hned od začátku a ne až při signálu? Využila bych to při použití časovače, když pak pípá signál třeba ve čtyři ráno, že chce semínka, tak nic nedostane 😀 Nezkoušela jsem to ještě, tak nevím, co by to udělalo? A případně v jakém pořadí to tam přidat? Díky moc.

reruna
10. máj 2012

@romcovaklarka nezkoušela jsem...

peroli
11. máj 2012

@papuka
Škvarkové pagáče

500 g polohrubé mouky
250 g škvarků (jemně nakrájených nebo pomletých)
1 kelímek zakysané smetany
1 vejce
20 g droždí
sůl
lžička cukru
150 ml mléka (na kvásek)

Všechny suroviny buď dáme do pekárny nebo uděláme klasicky - z mléka, droždí, cukru a trošku mouky necháme vzejít kvásek, přidáme ostatní suroviny, promícháme a necháme nakynout. Hotové vykynuté těsto rozválíme, přehneme, znovu rozválíme a to opakujeme 2x. Pak vyválíme, vykrájíme kolečka (třeba skleničkou) a necháme na plechu s pečícím papírem ještě asi 15 minut kynout. Potom pomažeme vejcem, posypeme kmínem nebo hrubou solí (nebo obojím) a pečeme v troubě na 180´C dozlatova.
-----
Jak už jsem psala jsou super třeba ještě i třetí den když je namažeš nějakou lučinou apod.. 😉

pifina
12. máj 2012

@romcovaklarka ja to tak robim bezne, kedze davam chlieb piect v noci ... akurat ich potom nemam posypane na povrchu, ale su zapecene v ceste 😅

romcovaklarka
12. máj 2012

@pifina No to je správně, když je tam dám na ten signál, tak je mám taky v těstě 🙂 A kam je dáváš? Do tekutiny, nebo až navrch na mouku?

pifina
12. máj 2012

@romcovaklarka navrch na muku 😅

dddanulka
16. máj 2012

Mám výborný recept na piškótový koláč. Je vhodný aj pre celiatikov a bezlakt., lebo je tam sójová múka s ryžovou. Som celiatička, mám ho vyskúšanú. Dokonca som ho robila bez kand. ovocia. Ku káve je to hotová lahôdka. Múku som dostala v špec. obchode v Šali.

Výborné piškótové cesto

250g cukru
4 vajcia
10 lyžíc vlažnej vody
9 lyžíc oleja ( nie olivového)
140g kandizovaného ovocia
110g bezlepkovej zmesi Mantler bez laktózy
50g ryžovej múky
1 lyžička kypriaceho prášku do pečiva

Postup:
Žĺtka s cukrom dobre ušľaháme elektrickým šľahačom. Bielka dobre vyšľaháme zvlášť. Do vymiešaných žĺtok s cukrom pridáme vlažnú vodu a olej a znovu ušľaháme. Pridáme bezlepkovú zmes Mantler bez laktózy, ryžovú múku, prášok do pečiva a nadrobno nakrájané kandizované ovocie. Nakoniec ľahko vmiešame ušľahaný sneh z bielkov. Pečiacu nádobu vyložíme papierom na pečenie alebo dobre vymažeme a vysypeme bezlepkovou zmesou. Nalejeme cesto a pečieme po dobu 60 minút.

Dobrú chuť !!!

papuka
17. máj 2012

ahojte dievčence, mám takú radost že až !!!!!!! rozhodla som sa vyskúšat prkárničku, ktorú ma´m už vyše týždna doma, ale ešte som sama doma nebola, tak som to neriskovala. ja som si vlastne pekárničku kupila kvoli kysnutému cestu, bohužial nie sme kamaráti, nedarilo sami, neviem prečo ☹ a tak som sa dnes rozhodla pre pečené buchty tie pravé české, a poviem vám vyšli suprovo, dakujem vám všetkým, lebo každá ste mi niečo dali, prečítala som všetko čo ste napísali vaše rady vaše podnety.ale nešlo to tak lahko, teda išlo. ceto vykyslo super, ako si ich tak plní, vypadla elektrika, no u nás je to tak na pár hodín, niekedy až na dni 😠 tak som teraz hladala, že kto má v dedine rúru a upečie mi ich, našla som jednu tetu susedu, ktorá ma zachránila, velmi jej dakuejm, a teraz i držte už len palčeky aby chutili aj mojmu manželíkovi, recept mám odtialto neviem presne od ktorej z vás, ale DAKUJEM 😉

matja
22. máj 2012

ahojte, viete mi povedať, v čom je problém, keď mi pekne vykysnuté cesto úplne klesne? Robila som si v DP cesto na knedľu, krásne nakyslo a keď som sa ho dotkla, akoby "vyfučalo" 😕 Knedľu som z neho urobila, ale nebola taká jemná nadýchaná.

bambulka81
22. máj 2012

ahojte,mate skusenosti s pekarnickou moulinex?uz druhy rok ju mame ale mne ten chlebik vobec nechuti.je husty,tvrdy skoro lepkavy. vobec nie je nadychany mnaminkovy.uz som skusala pridat aj kvasnice ku kupdnej muke na chlebik. peciem na programe 2,5hod 500g chlebik so stredne tvrdou korou.

reruna
22. máj 2012

@matja moc droždí?
@bambulka81 používáš jen směsi? někdy může být problém ve skladování - můžou navlhnout nebo tam už není funkční droždí a většinou tam bývá napsáno více vody, než je potřeba, zkus dát méně a sleduj při míchání, když tak doliješ, pokud bude potřeba a přidej třeba půl lžičky instantního droždí nahoru. Nebo vyzkoušej některý recept odtud, prolistuj si pár stránek dozadu....

matja
23. máj 2012

@reruna - dala som 2 lyžičky sušeného droždia na 500 g múky - podľa receptu. Na sáčku z droždia bolo napísané, že 1 celý sáčok je na pol kila múky, takže by to nemalo byť veľa.... Netuším, prečo mi to pekne vykysnuté cesto spľaslo. Ty robíš knedľu? Podľa akého receptu?

reruna
23. máj 2012

@matja já dávám nna 500 G mouky jen 1, nejvíc 1,5 lžičky sušeného droždí. Kynutý knedlík dělám podle tohoto receptu a vždy se krásně povede http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=3468

matja
23. máj 2012

@reruna - ja som robila ten istý recept, len som dala 2 lyzicky drozdia a vajicko aj 1 lyzicu oleja. Takze nabudúce bud vajce al. olej a 1 lyzicku drozdia, dakujem. 🙂
z akej muky ti knedla viac chuti? Z polohr. alebo z hrubej?

reruna
23. máj 2012

@matja já to míchám - 150 g polohrubé a zbytek hrubé, nebo jenom z hrubé a dávám taky vejce i olej, ale jen tu 1 lžičku droždí, zatím mi vždy vyšel dobře, ale když jsem dělala jen z polohrubé mouky, tak byl tuhý

matja
23. máj 2012

@reruna ja som davala polohr. muku. Minule som mala knedlik vyborny, len som si neulozila recept a zabudla som, ktory to bol, tiez som v nom miesala polohr. aj hrubu muku.
robis z toho isteho cesta aj parene al. pecene buchty?

reruna
23. máj 2012

@matja myslíš ovocné knedlíky? ty jsem ještě nezkoušela.

julienka
23. máj 2012

Maminy, chcela by som sa poradiť. Pečiem chlebík - briošku, ktorú už mám osvedčenú... zo začiatku mi stále krásne vykysla a vypiekla sa perfektne. Posledne ale pri druhom kysnutí úplne padne - pričom na začiatku je až po okienko pekárne vysoká.... a vyzerá, akoby ju niekto počas pečenia stlačil... čím to je?

reruna
23. máj 2012

@julienka nezměnila jsi nějaké suroviny, jiný druh mouky, droždí? jinak nevím proč se najednou přestalo dařit...

julienka
24. máj 2012

@reruna možno múka je iná.... ale je to fakt zvláštne.. lebo krásne sa mi vypiekol a teraz padá ☹((( spočiatku sa mi v pekárni skoro nič nedarilo, potom už áno, tak som sa potešila a teraz znova skoro nič nevyjde ☹ som sklamaná....

kvojtanikova
26. máj 2012

baby ospravedlnujem sa ale nestiham to cele dozadu citat - prosim o uplne najjednoduchsi recept na klasicky chleba (nie zemiakovy, nie celozrnny). Aky program pouzit, v akom poradi dat suroviny... Mam pekarnu Tesco BMS10. Velmi pekne dakujem za odpoved.

ianitka
26. máj 2012

@kvojtanikova
mne sa ako najjednoduchsi osvedcil tento

Suroviny:
300 ml vody
2 lžičky cukru
2 lžičky soli
1 lžičku kmínu
500 g hladké mouky
1 lžička sušeného nebo 1/4 čerstvého droždí

Nastavení pekárny: Program Základní / stupeň propečení kůrky Střední / velikost Střední

Postup:
Tento chlebík je doporučován pro začátečníky. Je pouze z hladké mouky a díky ní krásně kyne. Postupně můžeme hladkou mouku ubírat a měnit za celozrnné, ale vždy by základem mělo zůstat cca 300 g hladké mouky.
Také je možno přidávat různá semínka, bylinky, na kostičky sýr, salám, klobásku, osmahlou cibulku.....dle fantazie!

ianitka
26. máj 2012

@kvojtanikova
ja davam vodu a na nu nasypem muku tak, ze ostatne suroviny sa uz nenamocia 😉 do jedneho rohu dam sol, do druheho tu rascu a cukr a drozdie do stredu, zatial sa stale podaril - len je taky svetlejsi

kvojtanikova
26. máj 2012

@ianitka dakujem, skusim. Ja mam respekt voci novym elektrickym pristrojom, tak hadam sa mi to podari spojazdnit tak, ze nam nevybuchne dom🙂

kvojtanikova
26. máj 2012

@ianitka este mam otazku - moja pekaren pise, ze pecie 700g alebo 900g chleba, ty hovoris ze mam dat stredne velku velkost - ktoru z tychto dvoch teda?

ianitka
26. máj 2012

@kvojtanikova pockaj, idem pozriet