Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

katka1981
15. feb 2011

@reruna, presne to drozdie pouzivame aj my 🙂 a skusime ten chlebik a hned dam vediet. Dam ho urobit vcas, aby som ho mohla vybrat po dopeceni a dam vediet ako sa podaril. Dakujem moc za rady!!!!

reruna
15. feb 2011

@katka1981 vyzkoušej, já dávám 150ml mléka a 200 ml vody a mouku míchám asi 100-150 g celozrnné pšeničné a zbytek do 500 g hladké chlebové penam nebo hladké z lidlu, kdybych měla, tak dám hladkou T650, ale tu u nás neseženu. Mléko a vodu vlažné. Můžeš přidat i semínka - slunečnice třeba.

alami
15. feb 2011

ahojte, sme späť, vidím, že sa tu veselo vypeká 🙂
@mukky ďakujem, že si na nás myslela, vyoddychovaní sme, ale žiaľ, prišli sme aj s novou diagnózou, malý má silný reflux, musí držať dosť prísnu dietu a kysnuté, žiaľ, vôbec nesmie, takže som, - viac-menej dopiekla 😖

reruna
15. feb 2011

@alami vítej zpátky! to je hloupé s tím refluxem, jak to že se na to přišlo až te´d? musel mít potíže od narození, starší taky určitě reflux měl, blinkal hrozně, ale po roce se to právěže zlepšilo...prý se to časem lepší. Péct buddeš aspoň pro sebe a ostatní.... a ani staré pečivo nesmí?

alami
15. feb 2011

@reruna reflux u miminiek je niečo - trochu iné, viac prirodzené a bábätká ho majú často, po roku je to už vážnejšie. drobec mi neskutočne a stále kašle, má alergie a astmu, tak sme mysleli, že je to len z toho, ale dr nešlo do hlavy, že pri takej liečbe, ako na to má takto stále kašle, preto sme skúšali ďalšie vyšetrenia ako nosné mandle, reflux...no a ten sa potvrdil 😖
pečivo môže staršie a len biele, práve pečiem nejaký biely toastový chlebík.samozrejme, že budem piecť pre nás ďalej, ale je ťažké pred ním niečo ukazovať a nedať mu, vôbec to nechápe, takže momentálne sa snažím variť a celkovo mať doma, len potraviny, ktoré môže.
No a po druhé - nebudem ani stíhať piecť, lebo mi zostáva doma, do škôlky ho nemôžem /nechcem dať, aby sme mohli poctivo držať dietu a dosť času strávim varením a vôbec vymýšľaním, čo môže...kým si zvykneme. na nete nie je nič konkrétne, len všeobecné - teoretické rady.
Ale hlavne, že vieme čo mu je a už to nejak zvládneme s tou dietou 🙂

príjemné pečenie všetkým 🙂 😉

reruna
15. feb 2011

@alami aha, díky za vysvětlení, a to je i nějaká refluxová dieta? asi nemůže žádné nadýmavé věci, .... to je smůla,ale aspoň víte, co způsobuje ten kašel. Tak aspoň bílé pečivo, rohlíky, vánočku, mazanec... když to nebude jíst čerstvé, tak snad to nebude vadit. A stíhat budeš, neboj, taky mám te´d doma oba kluky, Míša do školky te´d nechodí už 3. týden, byli jsme všichni nemocní a sem tam jsem něco i upekla 😉 malej ti když tak pomůže 🙂

dannynka
16. feb 2011

@alami vitaj spet medzi nami 🙂
držím palčeky aby sa Vám čím skvor podarilo sa popasovat s tým refluxom. 😉

janette4
17. feb 2011

ahojte.

@alami vitaj naspäť.Držímpalce,nech ten refrux zládnete.

Babule,ktoré pečiete vianočku v rúre,ako sa to pečie?Ja som ju doteraz vždy v pekárni aj upiekla,ale chcela by som skúsiť v rúre.

vesi
17. feb 2011

babyyyy, konečne som chcela piecť a dieťa mi 3 dni v kuse vracalo, ale robím si veľké plány na víkend 😀 pudingoše a hamburgerové žemle 😀 😀

katka1981
17. feb 2011

@reruna, dakujem ti, upiekla som podla receptu, a je super, teda nejedli sme este ale vyzorovo. No a dosla som nato kde bola chyba, recept bol dobry ale davali sme program na 700 g a nie 900. Dakujem velmi pekne!!!!!!!!!!!!!

reruna
17. feb 2011

@janette4 dáš program těsto, vybereš, upleteš, dáš na plech s pečícím papírem, potřeš vajíčkem, posypeš mandlemi a pečeš tak na 180 stupňů asi 3é-40 minut. Můžeš uplést ze 3 pramenů spodek a ze 2 vršek, upevníš špejlemi, aby se to nerozjelo. Nebo můžeš uplést ze 6 pramenů, není to tak těžké

https://www.youtube.com/watch?v=ZpaOV_rQW5Q


@katka1981 tak paráda, doufám, že i bude chutnat, taky jsem ho dneska pekla

dannynka
17. feb 2011

@janette4 Gratulujem k synčekovi :o)
ja ked peciem vianocku v trube tak prvých 5-min peciem na 250 a potom 30 min na 180 stupnov 😉 niekde som mala aj ulozený link ale neviem ho teraz v rychlosti nájst 😅 😝 😀 a ako píše @reruna treba potret vajíčkom 😉

dannynka
17. feb 2011

@janette4 našla som 😀 😀

http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=6150

@vesi prajem skore uzdravenie a vela síl do pekarničkovania 😀 😀 😀 😀

katka1981
18. feb 2011

@reruna, je velmi dobry, len nabuduce dam iba 1 lyzicku soli, mne je slany. Muzovi chuti velmi. A babulka sa za nim moc netrhala, asi nebola hladna. Ale som nadsena, lebo predtym mi z toho isteho mnozstva ingrediencii vysiel polovicny chlebik a bol zrazeny, lebo ten program na 700 gramov, to asi nedokazal vymiesit. Nevies si predstavit ako mi ten chlkebik zlepsil naladu, mala som ju pod psa, strasne ma niekto vytocil. Len taky problemik, ten chlebik sa tak rychlo je, ze do vecera nebude ani omrvinka a predtym nam tie chlebiky vydrzali vzdy 2 dni. Jednak je celozrnny sytejsi ale ani neboli zdaleka take mna. 😉

dannynka
18. feb 2011

@katka1981 aj mne tu poradili na začiatku recept na ten chlebík čo so robila aj ty,a tiež nám moc chutí...stale robím len ten akurat múky obmienam 😀 😀 😀 a tiež si viem predstavit tvoju radost ked sa Ti podaril...u mna je to tak isto vždy trpnem či nebude placka 😀 😀 😀 😀

katka1981
18. feb 2011

@dannynka, ja uz iny robit ani nebudem 🙂 vyhovuje mi ze je bez cukru a muky sme nakupili vselijake, bude to uz len otazka chuti. Skoda, ze som ho nestihla odotit, uz je po nom.

vesi
18. feb 2011

@dannynka ďakujeme, saška je už OK, zajtra pečiem 😀

dannynka
18. feb 2011

@katka1981 ani ja nestíham fotit 😀 😀 😀

@vesi aj ja zajtra langoše :D :D

reruna
18. feb 2011

@katka1981 i my ho už máme snězený 🙂 a mouky můžeš míchat, akorát zachovej minimálně 300 g hladké, zbytek můžeš dát celozrnnou nebo jakoukoli jinou... a sůl si dej podle sebe, nám to vyhovuje tak, jak je v receptu a moje ségra tam dokonce ještě sůl přidává, každý jak mu chutná.
Dneska jsem dělala vánočku, jen se mi ji nechtělo plést, tak jsem ji pekla přímo v pekárně a dala jsem program základní, světlou kůrku, 900 g a byla až po okraj, bude zítra na snídani, snad bude dobrá
@dannynka jaké langoše?

katka1981
19. feb 2011

@reruna, ja som dala 250 hladku, 250 raznu, chutovo bol uzasny ale zas stvrtka chlebika bola zgrcnuta. Dala som program 900 a celozrnny chlieb. Preco sa to zas pokaslalo? Urobilo to to iste co vzdy. Neratam ten vydareby biely. Mam to piect na basic? Ozaj a zabudla som dat olej... Prosim ta napis mi ako chuti ta viacnocka a ked bude dobra, das mi recept? My kupujeme vianocku skoro kazdy den.

reruna
19. feb 2011

@katka1981 mohlo by to být tím zapomenutým olejem a taky jsi dala moc té žitné mouky, aspoň 300 g bílé pšeničné u tohoto receptu zachovej, jinak bys tam asi musela přidat trochu tekutin a péct to asi na programu celozrnný chleba, aby to dobře umíchalo, jestli chceš recept na celozrnný chleba podívej se na těchto stránkách http://domacipekarny.dama.cz/rady.php
vánočka je dobrá
recept 280 ml mléka (vlažného)
1 vejce
3O g másla (rozpustit)
100 g krystal. cukru
špetka soli
500 g hladké mouky OO speciál (nebo mix hladké a polohrubé mouky)
2 čaj. lžičky sušeného droždí
program základní, 900 g, světlá kůrka nebo uplést a péct na plechu v troubě - jak jsem psala janette kousek výše

katka1981
19. feb 2011

@reruna, dakujem, ty ked pecies celozrnny, robis ten isty recept ako ked robis biely, ibaze das 300 g hladkej a 200 celozrnnej? Inak vsetko dodrzis? Program das na celozrnny???

vesi
19. feb 2011

Pudingoše sa chladia, trochu popraskali, ale nevadí, večer dám fotku 😀

dannynka
19. feb 2011

@vesi ja zvažujem že tie pudingoše urobím zajtra 😀 teším sa na fotto 😀

@reruna http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=810 tieto mám odskúšane a robím ích už hadam po "stí" krat 😀 😀 😀 ale len polovicnu davku lebo celu by sme museli jest tyzden 😀 😀 😀 😀

matja
19. feb 2011

@katka1981 - ja robievam vždy chlebíky z 250 g hl. múky a 250 g celozrnnej a nemám také chleby, ako opisuješ ty, takže si nemyslím, že to bude tým pomerom múky. Pečiem na základnom programe. Pomer ostatných surovín dávam vždy podľa receptu, ale vždy pri miesení kontrolujem cesto, či nie je riedke alebo nebodaj príliš sypké.

katka1981
19. feb 2011

@matja, takze bude chyba v programe. Cize aj ked pecies pol na pol, nedavas program na celozrnne ze? Teraz peciem zas ten biely, lebo budeme jest parky, no a vyzera uzasne, je taky nakysnuty, ze pomaly sa dotyka vrchu piecky. Uz teraz viem, ze bude uzasny. Ked sa zje, pojdem urobit z 250 g, hladkej a 250 g raznej, ostatne ingrediencie dam klasicky a dam program basic a dam vediet.

katka1981
19. feb 2011

@reruna, prosim ta a postup je ten isty ako pri chlebiku? Ze sol az nakoniec nasypat do jamky? Vajicko hodim do mlieka a masla a nato nasypem muku atd.? Drozdie 10 gramov? No take chutky si mi urobila... Prosim ta a co tak hrozienka? Moj muz musi mat vo vianocke hrozienka. Potom ich mam dat ked sypu semiacka v tom case, asi ze?

matja
19. feb 2011

@katka1981 - no dúfam, že sa ti podarí, fakt nechápem, v čom by mohol byť problém, ja som sa s takým niečím nestretla. Neviem, či je to v tom programe, myslím, že aj tam by mohol vyjsť... Skús a potom napíš...
Ale kontroluj si aj konzistenciu cesta, lebo pri celozrnných múkach vraj stačí dať menej vody... Ja však dávam množstvo ako v recepte a v prípade potreby dosýpam múku.

katka1981
19. feb 2011

@matja, takze biely sa zas podaril. Najblizsie urobim vianocku a potom urobim celozrnny. Musel byt problem v programe.

reruna
20. feb 2011

@katka1981 já dělám celozrnný v poměru 150 g celozrnné a 350 g bílé mouky a jinak úplně stejný recept jako na ten super chlebík a program základní. Více celozrnné mouky jsem zatím nikdy nedávala, nebyli jsme na celozrnné pečivo zvyklí, tak to zařazuju postupně.
Vánočka má stejný postup - nejdřív tekutiny a vajíčko, rozpuštěné máslo, pak sypké, nahoru droždí a sůl jen špetka, tak aby to nepřišlo do styku s droždím a taky si při míchání kontroluj, když je těsto moc řídké přisyp trochu mouky. Rozinky přidej po signálu na semínka...můžeš třeba přidat i nasekané kandované ovoce nebo pomerančovou kůru, co máte rádi, jen ne více než 60 g, aby těsto pak nebylo moc těžké, nemuselo by to dobře nakynout.
@dannynka díky, langoše už plánuju dlouho