Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

sonice
12. apr 2013

@alami a odmerkovú lyžičku nemám :(. Aj tak asi napíšem Ježíškovi, aby doniesol dáku lepšiu väčšiu pekáreň na väčší chlieb. Aké máte vy? s ktorými ste spokojné?

alami
12. apr 2013

@sonice skús dať kúsok menej, takú slabú tretinu,ak dávaš klasické droždie, písala si sáčok sušeného, to som prvé videla. Inak, ja som niekedy tiež dávala obyč droždie, ale po skúsenostiach - lepšie sa mi pečie so sušeným
Potom ešte porozmýšľaj, či nejak nepohneš pekárňou, nemáš ju nad práčkou v linke, alebo niečo, čo by mohlo cesto zatriasť a či neotváraš (čo teda hádam nie 😅 pekáreň počas kysnutia cesta či pečenia

alami
12. apr 2013

@sonice odmerková lyžička je priložená ku každej pekárni, či nie ku každej? ak nie, tak klasickú malú lyžičku do čaju 🙂 zarovnanú, nie kopcom.

sonice
12. apr 2013

@alami - no asi tam bola,.. lenže ju mám už asi 6 rokov a stratila sa mi,... resp. mládežník ju dade zašantročil.

nadhera
12. apr 2013

@alami
@sonice
aj susene drozdie je v baleni inej gramaze - co vyrobca - ina hmotnost 😉

a teraz sa nesmejte,kdesi davno som citala - ze cesto kysne aj od kvality vody a pozor - vysky miesta pecenia nad morom....

sonice
12. apr 2013

@alami nič z toho, čo vravíš. Ale zdá sa mi už opica nejaká čudná. Stále spína a vypína - podľa mňa bimetalický pások ten zvuk robí. Ako keby sa nevedela rozhodnúť, či piecť alebo nie.
Stála v komore asi rok,... a nejako sa na mňa urazila či čo. SKúsim upiecť ešte dáke chleby, dám menej vody a menej kvasníc a uvidím. Musím si zasa na nete naštudovať dáke rady 🙂

sonice
12. apr 2013

@nadhera sušené droždie keď dávam, tak je to ibaj zo zmesky, kde v návode píšu, vysypeme celý priložený sáčok :( Tak snáď jedine tá voda, ak je v tom recepte písané priveľa vody.

O tej nadmorskej výške to viem aj ja 🙂. My sme už dosť vysoko cca 600 m.n.m Horehronie 🙂 Kvalita vody, to je tiež logické!
štujudem tú stránku domacipekarny.dama.cz
Len je tam tých informácií strašne veľa, musím sa kúsok zorientovať 🙂
idem vyskúšať lúpačky z predošlej stránky. Je dnes hnusne, slnko zasa ostalo niekde pri AUstrálii, von sa mi nechce 🙂

alami
12. apr 2013

@sonice tu máš potom postup, ako ich stočiť, aby ti nevytekal džem http://domacipekarny.dama.cz/postupy.php?d=27 sú fajnové 🙂
mne práve kysne cesto na dukátové buchtičky

inak, aj od ročného obdobia vraj závisí - iná teplota, iná vlhkosť vzduchu... baby, my vlastne vôbec nemôžeme za nepodarky, to sú len vonkajšie vplyvy 😀
Tak nech sa nám dnešné pečeníčko všetkým podarí 😉 🙂

katulikzlatulik
12. apr 2013

@nadhera idem piect tvoj chlebik... dam viac bielej muky, a potom tam psenicno-raznu oranzovu z kauflandu... a dam program zakladny chlebik... a velkost 750g a korka stredne prepecena alebo menej alebo viac? ako nastavujes ty?

katy2
12. apr 2013

@sonice do pekarne na 500g muky ide iba stvrtka normalneho drozdia 😉 uvidis, ze bude krasny... jednu kocku drozdia mas na 4 chlebiky 🙂

nadhera
12. apr 2013

@katulikzlatulik korku davam tmavu, ona az taka tmava zas nie je 😀

nadhera
12. apr 2013

prezradim,ze uz ssom musela zo 2x dat namiesto hladkej muky , polohrubu. jednoducho som zistila, ze ani deko hladkej muky nemam, reku, vsak v najhorsom dam chlieb kuram 😀 nikto si nic nevsimol , chlebik bol chutny. 😉

este pre zacinajuce pekarky , nedavajte muku hladku OO !!!! ta je len na kolace.

pod blokom mame troje malych potravin a naozaj ani v jednych hladka muka ....tak som dala polohrubu

katulikzlatulik
12. apr 2013

@nadhera OK a program zakladny chlebik alebo grahamovy?

katulikzlatulik
12. apr 2013

a nejaky dobry, odskusany recept na sisky? na mimibazare som nasla, ale az 8 zltkov tam ide, co sa mi vidi doost ☹

nadhera
12. apr 2013

@katulikzlatulik ja davam vzdy zakladny - cas 3.30 🙂

katulikzlatulik
12. apr 2013

@nadhera no tak uz kysne.. uvidime.. dala som program grahamovy 3:19... sa mi vidi, ze trolilinku muky mi ostalo na jednom konci asi taky kruh ako 2 eurovka... a ked mi to miesilo s 2 hakmi, tak vkuse sa cesto lepilo na jednu stranu, ale pekne sa tocilo.. len ako keby sa viac tocilo na pravu stranu.. no uvidime 😀

alami
12. apr 2013

@katulikzlatulik tie dva háky je dobre dať si oproti sebe(ešte kým je prázdna nádoba) vtedy miesi rovnomernejšie,
a ak máš múku okolo, kľudne môžeš počas miesenia nejakou silikónovou stierkou po krajoch zotrieť 😉

katulikzlatulik
12. apr 2013

@alami ano, tie haky oproti sebe to som citala.. aj som ich tak dala.. a muku som skusila zotriet a v pohode to potom zhltlo 😉 dakujem 🙂

adkoalauri
16. apr 2013

Baby, neviete mi náhodou poradiť? 3 x som piekla chlieb podľa receptu-chlieb bez miesenia, kôrka aj chuť boli výborné, ale striedka bola akoby mokrá. Dobržala som postup, no nič...toto už piecť nebudem. Dnes som upiekla podľa iného receptu, pekáreň vymiesila cesto, piekla som ho v trúbe, dala som tam len múku T650, všetko je ok, len mi chýbajú "bublinky" v chlebe. Toto sa mi opakuje pri každom jednom chleba, aj pri iných receptoch. Mala by som mať redšie cesto? Alebo ešte pred pečením premiesiť cesto?

katy2
16. apr 2013

@adkoalauri ja peciem uz dlho tento: http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=45891&use... Je fantasticky... Muku miesam podla momentalnej chuti....
chlieb, pecivo, vianocky vobec nekupujem....

katy2
16. apr 2013

@adkoalauri pridavam foto:

alami
17. apr 2013

@adkoalauri ja pečiem tento chlebík http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=8098 práve ho pučím do seba a je božský, včera som dala 300 hladkej múky a zvyšok celozrnnú pšeničnú, špaldovú a grahamovú. vydaril sa úžasne a to som ho piekla v pekárni

Recept je fajný aj ten čo ti dala link @katy2 , tiež som ho piekla a bol výborný 🙂

Poradím ti takto 😅
Daj si program cesto, toto ti nebude pípať na semiačka, tak ak chceš semiačka, pridaj ich niekedy v priebehu miesenia. Nechaj vykysnúť do konca programu. Potom vyber, na pomúčenej doske a v rukách trochu natiahni na dĺžku a prelož na polovice. postup môžeš zopakovať 2-3krát. Cesto zakri utierkou - tak na voľno, aby malo kde kysnúť a ja na to dávam veľkú misku, aby malo teplúčko a neobschínalo. Pod tú misku ešte strčím pohár s horúcou vodou, aby mu bolo teplúčko.
Po nejakej pol hodine odkryjem, a cesto trochu hodím na tablicu (týmto hodením sa uvoľňuje lepok, cesto lepšie kysne a tvoria sa bublinky. zas preložím zo 2 razy, zakryjem a nechám zas kysnúť. Toto môžeš zopakovať ešte raz.
Potom preložím na plech, na ňom mám papier na pečenie, v rúre na spodu je malý hrniec s vriacou vodou, rúru len mierne trolinku pred tým zohrejem, nechám ešte pod utierkou kysnúť, kým bude z toho megachlieb 🙂
To kysnutie spolu môže trvať aj 3 hodiny. Ale chlebík budeš mať s bublinami ako si želáš 🙂
Potom zapnem rúru, nepotieram vodou, lebo by klesol. pečiem s kastrólikom s vodou a po nejakých 15min otvorím a potriem vodou. potom ešte tak 2x kým sa pečie.

Skús takto a budeš vedieť, čo sú to bubliny v chlebe 😵

Skrátene - cesto po vykysnutí prekladať a buchnúť o prac. dosku/tablicu, neboj sa, že klesne, ono zas narastie.nechať opakovane kysnúť pod utierkou. Nakoniec dať do rúry zas podkysnúť, všetko spolu nechať kysnúť DLHO 😉

katulikzlatulik
17. apr 2013

ahojte, tak chlebiky som piekla uz 3 a su fantastickeee... dokonca som piekla aj cesnakovo-koliandrovy a suuper http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=49324... dnes sa chystam robit pizzove slimaciky podla tohto receptu
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=37998 len neviem kolko suseneho drozdia mam dat... v recepte pise, ze 1 drozdie... kolko to je praskoveho?

alami
17. apr 2013

@katulikzlatulik ahoj, pozerám tie slimáčiky, ona tam dala link na pôvodný recept http://anetagoesyummi.blogspot.sk/2011/02/nasla... tam píše celý sáčok sušeného droždia. Na tú trochu sa mi to zdá aj veľa, ja osobne by som si dala 2 lyžičky odmerkové, ale je to na tebe 🙂 Inak to vyzerá výborne, aj tie škoricové. Niekedy vyskúšam 🙂

alami
17. apr 2013

@katulikzlatulik s čím ste jedli ten cesnakový chlebík? čo ste si k nemu dali? vyzerá fajne, tieto ochutené som ešte nepiekla

katulikzlatulik
17. apr 2013

@alami urobila s k nemu fazulkovo-brokolicovu natierku... a tiez lucina syrecky... my zboznujeme cesnacik, takze nam velmi chutil 🙂 a planujem aj cviklovy chlebik urobit.. potom dam info 🙂

alami
17. apr 2013

@katulikzlatulik jéj, daj receptík na tú nátierku 🙂 a potom to skúsim, aj s tým chlebíkom, my máme tiež radi cesnak

adkoalauri
17. apr 2013

@alami
@katy2 ďakujem pekne, určite ich vyskúšam a dám vedieť 🙂

katulikzlatulik
17. apr 2013

@alami fazulova natierka... len som rozmixovala uvarenu fazulu aj brokolicu som vymixovala, lebo som jej mala vela, pridala sol, solcanku, cibulku, kyslu smotanu a cervenu papriku...mnaaam 🙂 😉

cutce
18. apr 2013

ahojky holky, rada bych vas chtela poprosit o pomoc. Strasne mam rada vanocku a mam pekarnu. Neznate nejaky osvedceny recept do pekarny, ALE prosim se susenym drozdim, neda se mi tu koupit cerstvy ☹ . moc moc dekuju