Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

llluckaaa
9. feb 2012

@raza To nevadí, jen se ptej, ať se ti chleba povede. Já to v návodu u každého programu napsané mám (kolik minut trvá první míchání, kolik minut to odpočívá, kolik to zase míchá, kyne, peče, udržuje teplé...) Ono je lepší to chodit ze začátku kontrolovat, už se mi stalo, že jsem měla hák špatně nasazený a směs se mi nepromíchala a já to celé po 3 hodinách čekání vyhodila 😒
Tak si to třeba časem zkus napsat, ať víš, kdy tam třeba naházet další suroviny (např. ananas) a nebo kdy vyndat háky, aby se nepřipekly do těsta (já to někdy dělám, když si vzpomenu, někdy je tam nechávám, uvidíš sama, co bude lepší u tebe). Já mám Moulinex, ale moc spokojená s ní nejsem. Třeba budu ta z kauflandu lepší, já mezi těmi značkovými a neznačkovými moc velký rozdíl nevidím.

raza
9. feb 2012

@llluckaaa no mne sestra vravela, že keď si budem kupovať, aby som pokukala na nete recenzie. ale včera to bola taká neplánovaná kúpa, pekáreň stála 35eur, dá sa vráriť, bolo čerstvo po výplate, tak som neváhala 😀 veď ja to beriem tak, že sa na tom ešte musím čo to naučiť, keď príde ku mne sestra, určite čo to vysvetlí 😉
len ma trochu mrzí to, ako je písaný ten návod. ja som napríklad tiež čakala, že bude presnejší, podrobnejší, ono je tam napísané, ako postupovať, že treba naliať, nasypať, navoliť.. ale ja som čakala viac. napríklad presnú dĺžku každej fázy. Inak už zase stojí, nemieša 😠 neviem, možno je to v pohode, veď uvidím.. ozaj, a to ako vyberáš tie háky? veď ony sú v tej nádobe, kde je cesto. to akože vyklopíš chlebík, vyberieš háky a chlebík dáš naspäť a ďalej pečieš? či som zle pochopila ?

llluckaaa
9. feb 2012

@raza Já mám jen jeden hák. Po posledním míchání (míchá na několikrát, i v průběhu kynutí) vezmu vařečku, těsto odstrčím na stranu a hák v pohodě vytáhnu. Ale musím si na to včas vzpomenout, v jiných fázích by se mi vyndaval asi blbě 😉

raza
9. feb 2012

@llluckaaa tak mi to nevyšlo ☹ ☹ chlebík vyzerá celkovo bledý, ale po rozkrojení som teda bola riadne nešťastná ☹ kôrka je akoby nedopečená.. a vnútro? samá múka, nepremiešané... celé na prd.. a teraz neviem, či ja som niekde urobila chybu, alebo či je pekáreň na prd... normálne ma to nasr..

raza
9. feb 2012

dala som program: BASIC - základný , tam je miesenie, kysnutie, pečenie normálneho chleba..

llluckaaa
9. feb 2012

@raza To mě mrzí. Hlavně je divné, že se to správně nepromíchalo. A jak vypadalo těsto po umíchání? Lepilo se na stěnu pekárny? Já jsem chleba dělala přesně podle tohoto receptu a povedl se mi hned napoprvé (tedy jen s rozdílem toho sušeného droždí).
Základní program by měl stačit, když není chleba z celozrnné mouky.

raza
9. feb 2012

@llluckaaa ono mne stále neprišlo dobre premiešané.. navrchu bola až do konca taká hrudka múky, asi 1,5cm. ja neviem, čo mám teraz robiť, či to mám vyskúšať ešte raz, aby som vedela, či je pekáreň v poriadku, alebo ju mám vrátiť .. 😖

reruna
9. feb 2012

@raza napadá mě jen - byl správě nasazený ten hák? to vypadá že se to vůbec nemíchalo, nebo jen málo.... vyzkoušej to ještě jednou a pokud to bude zase nepromíchané, tak reklamuj...

raza
9. feb 2012

@reruna aj mňa napadol ten hák, volala som so sestrou a aj tá sa ma na to pýtala.. tak to skúsim ešte raz a poriadne skontrolujem..

reruna
9. feb 2012

@llluckaaa Vánočka
200 ml vlažného mléka
2 vejce
60 g rozpuštěného másla
80 g krystalového cukru
1 vanilkový cukr
1 vanilkový pudinkový prášek
1/2 malé lžičky soli
400 g polohrubé mouky
100 g hladké mouky
1 malá lžička sušeného droždí
rozinky
program sladký chleba nebo základní 1 kg, dá se i upéct v troubě - program těsto, pak zapletu nebo dám do formy na vánočku, potřít vajíčkem, nechat chvíli kynout a péct tak 30-40 minut při 180 st.

reruna
9. feb 2012

@raza a recept na super chlebík
150 ml vlažného mléka
200 ml vlažné vody
1 lžíce octa
2 lžíce olivového oleje
1 lžička kmínu
2 lžičky soli
150 g celozrnné mouky, nebo špaldové, žitné atd.
350 g hladké mouky
1 lžička sušeného droždí (s modrou vlaštovkou)
semínka - slunečnice, lněné
program základní 1kg, světlá kůrka

llluckaaa
9. feb 2012

@reruna Super děkuji, v nejbližší době vyzkouším a dám vědět, jaký měla u nás úspěch.

reruna
9. feb 2012

@llluckaaa já už ji dělala několikrát, dám tam i ořechy a mandle, ale ne moc, jinak to ztěžkne a není pak nadýchaná.

llluckaaa
9. feb 2012

@reruna Právě jsem si říkala, že ji po vykynutí posypu trošku mandlovými lupínky 😀
Jak dlouho se má péct? Abych byla připravená na případné dopékání... Jdu se podívat, jestli mám dost másla a případně se do ní hned pustím.

raza
9. feb 2012

no, tak som sa pustila do ďaľšieho chlebíka, vyzerá to tak, že pri prvom pokuse bol hák asi naozaj len zle nasadený, teraz to totiž mieša úúplne inak 😉 ešte som sa chcela spýtať, kde kupujete múky? počula som, že aj v lidli majú. poprípade, ak viete odporučiť nejaké značky

reruna
9. feb 2012

@llluckaaa v pekárně mi stačil ten program, v troubě 30-40 minut

reruna
9. feb 2012

@raza super, tak co povedlo se? mouku hladkou z Lidlu používám, je na chleba vhodná, obyčejná mouka OO extra na chleba moc vhodná není, málo nakyne, ale když nic jiného není, tak se dá. V Tescu mají chlebovou mouku Penam světlou nebo tmavou, tu taky kupuju. Dále nejsou špatné chlebové směsi z Lidla, hlavně ten slunečnicový, jiné značky vyzkoušené nemám, nejčastěji dělám ten super chlebík, co jsem dala na něj recept. Celozrnné mouky, špaldové, žitné atd. kupuju ve zdravé výživě, ale něco i v Albertu. Nejvíce si chváí na chleba mouku T650, mají ji v Kauflandu, tam se moc nedostanu, takže moc nepoužívám.

llluckaaa
9. feb 2012

@raza V Lidlu mají hotové směsi na chleba, ke kterým se přidává jen voda. Já jsem zkoušela jen ten jejich celozrnný a nechutnal mi. Jinak já peču buď tu ananasovou bábovku nebo celozrnný chleba ze směsi, co si objednávám na internetu. Nejvíc druhů mouky bude na výběr asi v nějakém obchodu se zdravou výživou, u nás mají i v Tescu nebo Albertu.

llluckaaa
9. feb 2012

@reruna Tak koukám, že s tou moukou máme podobné zkušenosti a nakupujeme skoro ve stejných obchodech 😀

reruna
9. feb 2012

a taky dost často dělám tenhle mazanec, je hrozně dobrý http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=2505 akorát dávám 5 lžic cukru a celý ten vanilkový cukr

llluckaaa
9. feb 2012

@reruna Jaký je rozdíl mezi mazancem a vánočkou? Tady koukám, že chybí vajíčka. Dnes jsem měla málo másla, tak jsem musela pečení přesunout na zítřek. Snad nebude zítra moc mrznout, abych mohla s dětmi dojít doplnit zásoby a hlavně koupit to máslo.

reruna
9. feb 2012

@llluckaaa rozdíl je v těch vajíčkách, takže když nemáš vajíčka, můžeš zkusit toto...a mazanec je podle mě takový nadýchanější, peču ho buď normálně v pekárně, nebo na Velikonoce na plechu jako mazanec, určitě se to dá i uplést jako vánočka...

reruna
9. feb 2012

tady na straně 204 je super recept na briošku od erikasadek, ta je taky moc dobrá, už jsem ji dlouho nedělala, budu muset zase vyzkoušet

raza
9. feb 2012

@reruna
@llluckaaa podarilo sa !!!! mňam, taká som bola pyšná 😵 akurát že mám asi nejakú malú pekáreň, alebo čo, lebo to nakyslo toľko, že až sa dotýkalo vrchnáku, tak som musela otvoriť a trochu odobrať 🙂 lebo by to vykypelo 😀 ale je fajný
a robila som tento, inšpirovala som sa:
500ml vody, 200g hrubé mouky, 500g hladné mouky1a1/2 lžičky soli, 1a1/2 cukru, 1pytlík sušeného droždí (1/2 kostky droždí). Podle chuti: kmín, majoránka, slunečnicové semínka, dýňová semínka...
nabudúce zas vyskúšam ten druhý 😉

llluckaaa
10. feb 2012

@raza Gratuluji! Jak velkou máš nádobu? Já mám jen do 1 kg, takže bych takto velký chleba v mé pekárně dělat nemohla 😉 Dělám většinou z cca 0,5 kg mouky a 300 ml tekutiny.

reruna
10. feb 2012

@raza jestli máš pekárnu na max kilový chleba (já mám 900 g), nesmíš dát více, jak 500 g mouky a 300 ml tekutin, ten recept, co jsi dělala je pro větší pekárny a chleba 1,20kg

llluckaaa
10. feb 2012

@reruna Přesně tak.

raza
10. feb 2012

@reruna veď aj kysol statočne 😉 a už som robila aj ten tvoj, len som dala radšej menšiu dávku, je mňam 😵

nattalia
10. feb 2012

Ahojte, mozem mat jednu (mozno uplne blbu otazocku 🙂 ? Zatial sa mi nepodarilo v navode na pekaren vycitat, ci mozem pouzit aj klasicku muku alebo len specialne muky urcene pre domace pekarne. Chlebove zmesy, ktore dostat napr. v Lidl alebo v Kauflande, som skusala a som spokojna. Ale ak by som chcela piect nieco sladke, da sa pouzit normalna muka alebo existuje na to nejaka specialna? Som, co sa tyka pekarne, len zaciatocnicka, tak uvitam takuto radu 🙂 Dakujem moc.

maruja
10. feb 2012

@nattalia jasně že můžeš normální mouky, dá se tam péct všechno sekaná i vánočka, jen ti jí neuplete 😉