Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

reruna
21. júl 2011

@zuzkat1 já myslím, že můžeš dát klidně i tu T650, ona se většinou dává jen na chleba, na pečivo, nebo na sladké je lepší 00 speciál, určitě se ti to povede, jen to asi nebude tak nadýchané...

martuska75
21. júl 2011

@reruna pozháňam múku a určite poskúšam. Som sa rozhodla že dám pekárni ešte šancu 😀 Chcem sa opýtať či mám dať program 1 základný (3:13 min) alebo môžem dať - program 3 na celozrnný chlieb (3:43, vlastne asi podobné ako 1 ale na začiatku 30min. predhrieva suroviny)

janette4
21. júl 2011

ahojte pekárky.Kočky,ktoré robíte chlebík v ošatke,mám prosbu.Poslali mi z tej firmy cenník,ale neviem sa v tom vysomáriť,nie je to v tabulke,ale akosi v kope,neviem,čo k čomu patrí.Akú veľkú si mám kúpiť oválnu aj guľatú,keď chcem chlebík tak okolo kila?
a ešte vás poprosím postup ako v nej robíte chlebík.dáte si do pekárne vymiesiť,do ošatky vykysnúť a potom v pekáči upiecť?Koľko trvá celý proces pečenia chleba s ošatkou?

janette4
21. júl 2011

takto mi to prišlo.pomôžte mi prosím sa v tom vysomáriť.:

Ošatka trstenná oválna: Ošatka trstenná guľata:

0,50 kg - 2.32.-€ 1,35 kg - 2.99.-€ 0,50 kg - 2.32.-€ 1,35 kg - 2.99.-€
rozmery- &nbsp ; rozmery- rozmery- rozmery-
dlžka horný okraj: 21 cm dlžka horný okraj: 34,5 cm priemer vrch: 16,5 cm priemer vrch: 22 cm
dlžka dolný okraj: 19 cm dlžka dolný okraj: 30 cm & nbsp; priemer spod: 10 cm priemer spod: 14 cm
šírka dno: 7 cm šírka dno: 8 cm

0,75 kg - 2.49.-€ 1,50 kg - 3.15.-€ 0,75 kg - 2.49 .-€ 1,50 kg - 3.15.-€
rozmery- rozmery- rozmery- rozmery-
dlžka horný okraj: 27 cm dlžka horný okraj: 36 cm priemer vrch: 18 cm priemer vrch: 22,5 cm
dlžka dolný okraj: 23 cm dlžka dolny okraj: 32 cm priemer spod: 11,5 cm priemer spod: 16 cm
šírka dno: 8 cm šírka dno: 8 cm

1,00 kg - 2.66.-€ 1,75 kg - 3.32.-€ &nb sp; 1,00 kg -2.66.-€ 1,75 kg - 3.32.-€
rozmery- rozmery- rozmery- rozmery-
dlžka horný okraj: 30 cm dlžka horný okraj: 40 cm& nbsp; priemer vrch: 19,5 cm priemer vrch: 23 cm
dlžka dolný okraj: 28 cm dlžka dolný okraj: 36 cm priemer spod: 12,5 cm priemer spod: 17 cm
šírka dno: 8 cm šírka dno: 8 cm

1,20 kg - 2.82.-€ 2,00 kg - 3.49.-€ &n bsp; 1,20 kg - 2.82.-€ 2,00 kg - 3.49.-€
rozmery- rozmery- rozmery - rozmery-
dlžka horný okraj: 32 cm&nbs p; dlžka horný okraj: 45 cm priemer vrch:21 cm priemer vrch: 25,5 cm
dlžka dolný okraj: 28 cm dlžka dolný okraj: 40 cm priemer spod: 13 cm priemer spod: 18,5 cm
šírka dno: 8 cm šírka dno: 8 cm

lenka.pav
21. júl 2011

@janette4, ahoj, neviem, ci sa niekto vyzna v tom divnom cenniku 🙂
skusim ti poradit inak.
tiez mam osatku, ovalnu, napisem ti jej rozmery:
horny oval zvnutra dlzka 28,5cm, , sirka 15cm, dno - spodny oval zvnutra: dlzka 26, sirka 8cm. vyska osatky je 7cm.
robim v nom chlebik z kila muky, cize sa tam zmesti tak ca. 1,5kg cesta a je tak akurat.
cesto na chlebik necham vykysnut v miske, potom ho premiestnim na dosku, spracujem do bchnika a sup s nim do vysypanej osatky, kde zas kysne, kym nie je osatka viac nech plna 🙂
potom chlebikpremiestnim z osatky rovno na plech (dobre drzi tvar), niekedy bochnik priecne narezem a dam piect. jaaaj. a este nieco - pred pecenim po pohladkam s rukou dobre namocenou vo vode.
snad som ti pomohla, ak mas este otazky, pytaj sa.
pripajam foto osatky.

alami
21. júl 2011

@janette4 ten cenník sa ti spojil, každý ten odsek si v očiach rozdel na 4 stĺpčeky 😅
takže prvé bude:
ošatka trstená oválna
0,50 kg - 2.32.-€
dlžka horný okraj: 21 cm
dlžka dolný okraj: 19 cm
šírka dno: 7 cm

a podobne si domysli ostatné 😅
ak si dobre pamätám, ja som kupovala 1,5kg oválnu aj guľatú,ak by si potrebovala, premeriam.
cesto kysne v pekárni, potom ešte v ošatke, potom na plech a piecť. je to dlhší proces ako pri pečení v pekárni a hlavne, musíš byť pri tom, nedá sa odbiehať z domu nejak extra a je to dlhší čas, čo si potom treba naplánovať byť doma 😅 😀
ale chlebík z rúry je "chlebovejší" 🙂

alami
21. júl 2011

@janette4 našla som si to v maily, tam je to po tých stĺpcoch, teda trochu prehľadnejšie, tak ak chceš, pošli mi do IP tvoju mailovú adresu a prepošlem ti to. viem, že som si to vtedy aj vytlačila, aby som sa z toho trochu vysomárila, majú to otrasné 😝

janette4
21. júl 2011

@alami ďakujem za vysvetlenie. a v pekárni to mám nechať vykysnúť až do konca,alebo stačí trochu podkysnúť a potom šupnúť do ošatky?

alami
21. júl 2011

@janette4 odoslané
môžeš aj len podkysnúť, ale ono to ešte v tej ošatke dosť dlho kysne, kým bude plná, takže možno tá hodina rozdiel. ale dlho som už v rúre nepiekla, tak už tak neviem. @dannynka je odborník na pečenie v rúre, od nej treba pýtať rady 🙂
inak, rímsky hrniec nemáš? v ňom je super chlebík - teda z ošatky do rímskeho a v ňom upiecť. nemusíš ho tak sledovať, mne sa teda v rímskom strašne dobrý chlebík piekol 🙂

martuska75
21. júl 2011

@alami
@reruna
Skúšala som zatial tú Lidláckú zmes a vďaka vašim radám je z toho tento raz celkom dobrý chlebík. Už sa teším ked vyskúšam niečo celkom sama podľa receptu ( teda bez polotovaru) Dam vedieť 😉

alami
21. júl 2011

@martuska75 super 🙂
ja som práve dopiekla škoricový chlebík s hrozienkami, krásne vonia, už sa naň teším 😵 robila som ho prvýkrát, takže zatiaľ neviem aký bude, dúfam, že ma nesklame 🙂

reruna
21. júl 2011

@martuska75 no tak super, ten program s tím předehříváním můžeš taky použít, já ho nemám, tak tam dávám vodu a mléko vlažné

@alami jaký skořicový chlebík?, to zní dobře

mispulka22
22. júl 2011

Ahoj,
včera jsme si upekli první chléb v domácí pekárně, tak sem teď asi taky občas zajdu pro inspiraci a pro radu 🙂. Chtěla jsem se zeptat - pekařský kvásek je to samé jako sušené droždí? Je to všude k sehnání? Děkuju 🙂. Hezký den!

martuska75
22. júl 2011

@alami Tak raz to príde a budem tu sliediť aj po takýchto špecialitkách 🙂))))) ale teraz ešte sa budem držať pri zemi 🙂 Ale ten včerajší slnečnicový zázrak sa zjedol a taký čerstvučký bol úplne super - takže konečne som už vyprodukovala niečo jedlé. 😀

janette4
22. júl 2011

@alami ďakujem za email.prišlo mi zase v kope,tak si to budem musieť rozkúskovať. 😒
dneska som si bola v obchode vyhliadnuť ten rímsky hrniec,ale neviem odhadnúť,akú veľkosť si mám kúpiť.ty máš prosím ťa aký?
pečenie v ňom mi príde jednoduchšie,ako v klasickom pekáči a dávať tam misku s vodou.
@alami sme zvedavé na ten tvoj škoricový chlebík 🙂

baby,ja som si kúpila túto knihu: http://www.martinus.sk/?uItem=23429 nemáte ju niektorá?je tam hrozne veľa receptov a vyzerajú zaujímavo,máte niektoré odskúšané?

alami
22. júl 2011

@janette4 tak to spája asi tým preposielaním 😒
škoricový chlebík som tento piekla http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=38075 bol dobrý, nič mu nechýbalo, možno dať trochu menej škorice nabudúce - ale už som aj lepšie veci jedla 😅
inak, tá pani, čo dala recept pečie z knihy Chlieb, takže tento recept bude asi aj v tej tvojej knihe, ak je to tá istá - skús pozrieť. Môžeš nám potom nejaké dobré receptíky napísať 🙂 poskúšame 🙂

v rímskom sa super pečie chlieb aj mazanec - netreba sledovať, vodou potierať (chlieb myslím). len dať a potom ku koncu otvoriť. ani teplotu som nemenila. Pekáč mám taký presne na chleba rozmerovo 😀 na mäso pre celú rodinu by sa mi zišiel aj väčší, ale na ten chlebík je teda akurát. V cm je 32x19 (vrch spodného dielu meriam a hĺbka - spodného dielu 8cm
Potom si dobre prečítaj návod, vždy ho treba nechať min 15min vo vode a potom dať do STUDENEJ rúry - inak ti praskne.
@mispulka22 kvások je napučené droždie (teda droždie s tekutinou a trochou cukru sa nechá napučať), ale skôr myslíš kvas - možno aj rozdiel čeština-slovenčina. Kvas sa pridáva do chlebíka miesto droždia - resp.v pekárňach a väčší odborníci pridávajú kvas a my laici droždie 😅 Teda je to niečo kvalitnejšie, dá sa pripraviť aj doma z múky a vody - je to dlhší proces, kvasinky si "dokrmuješ" a z kvasu uberáš vždy do pečenia a takto to máš dlho - mesiace. Niekde dostať aj sušený kvas - ak zoženieš, kúp si, ja som nevidela, malo by to byť tiež lepšie ako sušené či čerstvé droždie.

janette4
22. júl 2011

@alami a to pečieš prikryté?ja som myslela,že keď v ňom robíš chlebík,máš ho bez pokrievky. a treba tam dať aj papier na pečenie,alebo nejaký mastný papier?

reruna
22. júl 2011

@mispulka22 já myslím, že to není to samé... s kváskem jsem nikdy nepekla a ani jsem ho nikde neviděla v obchodě, tady holky používají bu´d čerstvé droždí nebo sušené, já používám sušené droždí - je to takový bílý sáček s modrou vlaštovkou, dostane se běžně. Ten pekařský kvásek by sis musela asi sama doma vyrobit, myslím, že @erikasadek tu kdysi psala, že u nich ve Francii se to dá běžně koupit, ale jestli někdo z holek ví, tak ti určitě odepíše

alami
22. júl 2011

@janette4 áno, do studenej rúry zavrety pekáč a po nejakej hodine som otvorila, aby chytilo kôrku. Na dno aj boky papier na pečenie, inak sa tam prilepí a nechce to von 😅

pifina
22. júl 2011

@mispulka22 tu najdes navod, ako si kvasok vyrobit doma 😅 http://www.kvaskovychleb.cz/doku.php

erikasadek
22. júl 2011

@reruna ahoj.... 🙂
@mispulka22 nie j eto iste. drozdie nechva neprijemnu a nie je az take zdrave.. chemicky proces je uplne iny..... kvasok reruna mas pravdu ja ho tu kupujem , suseny a pouziva sa tak isto ako susene drozdie tu. len rozdiel je v kvalite chlebe!!!! a chuti...

urcite najdes aj u vas kvasok ak nie vyrob si sama ak chces dam ti par navodou ako na vec len je to dlhsi proces bez suseneho.. 😉

pifina
22. júl 2011

@erikasadek ja som minule nasla v DM nieco, co sa tvarilo ako kvasok, ale do receptu kazali pridat aj kvasnice, takze to nebol skutocny kvasok 😝 inak ja som si skusala robit kvasok podla toho navodu v prispevku vyssie, ale neviem, ci bol dobry, nemala som si to s cim porovnat, manzelovi sa zdal kvaskovy chlebik dost kysly, mne chutil, ale sa mi zdal dost mokry, neviem, ci to ma byt take 😅

erikasadek
22. júl 2011

@pifina nema!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 🙂 idem hodit recept

pifina
22. júl 2011

@erikasadek vdaka, som zvedava, lebo tie kvasnice ma hnevaju, len si bez nich neviem dat rady zatial 😝

erikasadek
22. júl 2011

takze pravy kvasok ako za starych cias.. kedy ani drozdie neexistovalo!!!
co vam treba!!
30gr vody nie s vodovodu, najlepsie mineralna voda, alebo fitrovana....
1/2 lyzicky hnedeho cukru... ak mate vtedy je najlepsie ak nie staci biely ide o kvalitu..
30 g muky teraz najlepsie je typ T80 ale ak mozte tak bio muka ale kazda dobra kvalitna muka neviem ako ste n atom na slovensku.. len nie hladka!!!!!! nema lepok!!!!

1 den potrebujete skleneny flasu ako na zavaranie
1L velmi dobre vyumyvat musi byt fakt dobre cista a vsetko dobre hned vyschnut cistym uterazkom aj vrchnak!!
takze 30g vody vlaznej nikdy nie studenej!!!!! rovnake mnostvo muky ako vody vsetko dobre premiesat dostaneme hladke cesto dat do flase a dat vrchnak; pozro!! nie zatvorit hermeticky !!!! kvasok musi dychat!!!
2 az3 den pridame znova 30 g vody znova tepla vlazna, nie studena a nie s vodovodu!!!!!! a g muky a znova vsetko p^remiesat aby bolo hladky kvasok bez hrudiek, mali by ste mat asi 120 g kvasku!!! tento zacina robit vzduchove bublinky a kvasit slaby odorat kysly... velmi dobre znamenie vsetko je v poriadku!!!! znova zakryt ...

4 alebo 5 den 30 g muky a vody ako predtym a ten isty postup!!!

6 a lebo 7den kvasok zacina byt kvasit a mat stovky bubliniek moze byt ze vam prerastie cez bocal flase nevadi dobry znak... znova ten isty postup 30 g muky + 30 g vody
teraz ho mozte pouzit aj konecne na chlieb.!!!

8a 9 den vas kvasok je prip^raveny!!!! teraz je silny a moze uplne nahradit klasicke pekarske drozdie!!!!! mali by ste mat asi 550 g kvasku na vyrobu chleba
na jeden kilo muky potrebujete asi 300 g kvasku a zakazdym ked vyrobyte chlieb asi 500 g muky potrebujete 150 g kvasku

pozor kvasok je velmi citlivy na podmienky ziadne cistiace pripravky vsetko dobre vzdy vyplachnut hoprucou vodou; nie voda s vodovodu; a nikdy nie studena, optimalna teplota je 26° nechate ho flasi , zakryte nikdy hermeticky aby mohol ist slabo vzduch a nechate vyssie polozene v kuchyni napriklad kde je teplo a nie je prievan; alebo vysoko vo vasich spajzoch..
ak mozte vyrobte si skvalitnej muky vysokej na lepok... potom mi dajte vediet... ako ste spokojne...

erikasadek
22. júl 2011

tu este hodim video , ako kvasi , rychlo a;le snad pomoze...

https://www.youtube.com/watch?v=Bs3ZZ0rb2xU
pifina
22. júl 2011

@erikasadek toto vyskusam, myslela som, ze sa to da robit len z raznej muky 😅 mozem pouzit aj spaldovu celozrnnu? T80 nepoznam, ale tusim T650 mavaju v obchode

erikasadek
22. júl 2011

prve fot prvy den
druhe foto 2 AZ 3 den a foto ako v postupe;;

erikasadek
22. júl 2011

@pifina ano celozrnu, alebo raznu ako chces musia mat vysoke cisla 50 55 nie , su nizske na gluten, najlepsie su razna a celozrne tie maju 100 a az 130 T

erikasadek
22. júl 2011

no a etse ak nahodou nie ste dlho doma; alebo casto nepeciet tak sa proste ten kvasok dava vysusit....

vtedy jemne natriet na plech a nechat vysusit najlepsie na slnku!!!! a vyschnute polamte a date do scistej nadoby a znova ho aktoivovat nic lahsie znova vaha sucheh kvasku + vaha vody ako predtym a vaha muky a mozte znova zacat pouzit..