Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

vinka
28. dec 2010

@reruna to nie,že môže byť dobré.to je fantastické.tak čiste sme ich zjedli. 😀 😀 zajtra idem ich piecť zas 😉

rivatha
28. dec 2010

@jaja32 Ten super chlebik z mmb. Uz som nakupila semiacka, tak skusim s nimi.

dusanab
28. dec 2010

Ahojte, tak som nakoniec piekla rožky, tieto: http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=3567 a sú to tie najrožkovejšie rožky aké sa mi kedy podarili. Fakt vynikajúce. Babulky fakt nemáte nejaký dobrý recept na slané pečivo? ☹ Aj keď s pečivom dočasne prestávam, môj úžasný chápavý manžel má stále pripomienky či mi to bavenie sa s tým stojí za to (ináč povedané nevenujem sa synovi a ten potom otravuje otca a on chudáčik potom nemôže sedieť celý deň pri počítači, už aby šiel do roboty 😀 ). Dievčatá krásne ste napiekli 😉 🙂

jaja32
28. dec 2010

@dusanab tak ja si este na rozky asi pockam... musim sa zdokonalit v peceni chlebiku 🙂 mnam, ale by som si dala

vinka
28. dec 2010

@dusanab a čo si dávala ako sádlo.Masť?Neviem čo je sádlo 😕

dusanab
28. dec 2010

@vinka áno masť, raz som už robila s masťou ale neboli moc dobré, ale vtedy jej tam išlo asi 100 g, asi to bolo veľa, tieto sú fakt vynikajúce.
@jaja32 neboj dostaneš sa do štádia závislosti na pečení ako aj my 😀 😀 ošatky na chlieb máme doma viaceré a pečieme odušu v rúre 😀 ja už pečiem pomaly rok a trúfam si o sebe tvrdiť že som už taká pokročilejšia začiatočníčka 😀

rivatha
28. dec 2010

@dusanab Pekne klasicky v rure pecies? Sranda, to je uz seriozne hobby 🙂 Ja zatial planujem vyuzivat to, ze sa cesta ani nedotknem 😀 Ale nie, vazne, ja rada robim aj ciabatty, buchty, strudle a spol., lenze pri malom je casu pomenej, ved to poznate. Budem uz vsak robit cesticko len v pekarnicke, ked na to raz za cas pride. Mala by som ju radsej tusim po sviatkoch vyuzivat len na zdrave chlebiky, nie na dalsie sladkosti 😅

rivatha
28. dec 2010

A ozi, baby, pouzivate do niektorych chlebikov aj chlebovu hladku muku? Ci len z klasickej hladkej sa robieva?

dusanab
28. dec 2010

@rivatha nie len ja, aj @dannynka,@alami, @mizulinka a @5katarina7 - aspoň sa chystala po Vianociach 😀 Múku daj akú chceš, ja miešam s ražnou, špaldovou a grahamovou, pridávam ovsené aj jačmenné vločky, pšeničné klíčky a neviem čo všetko ešte, fantázii sa medze nekladú 😉

vinka
28. dec 2010

@rivatha ja robím len z hladkej.Ale použiť môžeš akú kolvek chceš.Mne sa už podarilo robiť aj z hladkej a bol super chlieb.Ja už žiadne cesto nemiesim ručne.Aj na perníky mi vymiešal pekárnik. 😀

rivatha
28. dec 2010

@dusanab Parada! Takze len aby sa dodrzalo mnozstvo muky a mozem to rozne striedat, spravne? Citala som, ze tieto celozrnne a tmave muky vezmu viac tekutin. Dava sa potom viac vody, ci netreba? A vlocky, klicky, to sa pridava vtedy, ked aj semiacka?

@vinka Pekarnik 😀 To sa mi paci. Cely den premyslam, ze ju nebudem volat pekarnicka, ze to predsa musi byt nejaky silak, co mi cesta bude miesit! 😀

jaja32
28. dec 2010

@dusanab ked budem miesat, aky pomer hladkej muky mam zachovat?

Dnes som robila kilovy chlebik, pekarnicka upecie 1,5 kg chlebik. Chcela by som upiect vacsi, ako to docielim?

vinka
28. dec 2010

@rivatha no to ma teraz pobavilo.Nezamýšlala som sa nikdy nad tým ako ten stroj budem volať.Dôležité,že fičí. 😀 😀 Lebo mne jeden už dodýchal ale ešte v záruke tak super dostala som nový 😀 😀 😀 No to je riadny silák čo sa u mna namiešal cesta 😀 😀 😀

rivatha
28. dec 2010

@vinka 😀 😀 😀

dusanab
28. dec 2010

@vinka no veď bodaj by ti nedodýchal keď mu dávaš tak zabrať 😀 😀 ale máš pravdu, máme tie veci na to aby sme si uľahčili život tak ich treba využívať 😉
@rivatha presne tak, množstvo múky treba dodržať a miešať môžeš ako chceš, ale niektoré múky (napr. ražná) obsahujú menej lepku preto je lepšie dať väčšinu hladkej múky a napríklad len 1/4 či 1/5 inej (bohate to stačí), alebo dosypať lepok - ten som ale ja osobne nikde nevidela. Neviem akú skúsenosť majú ostatné dievčatá, možno len zle pozerám (je fakt že lepok som ešte nehľadala, len som ho nikde nevidela). Vločky a klíčky dávam zároveň s múkou, najradšej ešte pred múkou do vody aby stihli čím viac napučať. Vody dávam vždy rovnako.
@jaja32 väčší chlebík docieliš tak že dodržíš pomer surovín a dáš ich o toľko viac o koľko ti bude treba 😉 takže keď budeš chcieť 1,5 kg chlebík dáš o polovicu surovín viac ako na kilový

alami
28. dec 2010

@rivatha lepšia je chlebová hladká - teda T650, môžeš aj zo špeciál hladkej ak nemáš, ale bežne sa dáva T650. namiešať si môžeš kadejakú múku, ale mala by si dodržať 300g hladkej, inaki ti nebude dobre kysnúť. Na chlebíky čisto ražné, alebo čisto celozrnné sú iné receptíky, - ako píšeš, chce to iný pomer tekutín potom, takže z bežných receptov si dodrž tých 300g hladkej a potom si už dajakú chceš. a môžeš pridať klíčky, vločky....ja to dávam do váhy múky

rivatha
28. dec 2010

@alami @dusanab Dik babusky 🙂 Vdaka vam vsetko pochopim rychlejsie, kopa super rad pokope 🙂

Este sa chcem spytat, ako vyklapate chlebik. Este teply, vsak? Pod hakmi mi ostalo trochu cesta, mozno preto mi to slo akosi tazsie 😕 Vam len tak "vypadne"?

alami
28. dec 2010

@rivatha ešte teplý, inak sa ti sparí a klesne. niekedy sa mi tiež stane, že ide ťažšie von - že to hák drží, ale nič strašné to nie je 🙂

rivatha
28. dec 2010

@alami Ja som ho teply vyberala, takze to som dodrzala. Dala som ho hned aj pekne na rost, nech sa nespari. Cize mi ho drzal ten hak. Nabuduce hadam pojde lahsie 🙂 Kustik som aj odtrhla, lebo som ho tak dychtivo chcela vyklopit a vidiet 😀

A prosim ta, co nedopapate, to zmrazis? Ci je taky chutny este aj na druhy den? 🙂

alami
28. dec 2010

@rivatha na druhý deň je tiež dobrý, na tretí už nie bohvieako, nemá konzervačné látky, ako tie v obchode, takže nie sú moc trváce. ale u nás sa hneď zje, ale môžeš zamraziť, ak by vám malo zostAť A budeš mať na neskôr 🙂

jaja32
29. dec 2010

@alami ja som v obchodoch nenasla hladku muku T650, uz som nervacila, ale podarilo sa aj z hladkej extra special
@dusanab budem sa radsej pytat 🙂 t.z., ze ked som dala pol kg muky, dam kilo...dobre som pochopila, TO JE TAZKE POCITANIE 😀

5katarina7
29. dec 2010

@dusanab už som vyskúšala ošatku,ale som to trošku pobabrala,lebo som nesledovala cesto v pekárničke a bolo trocha riedke,tak keď som vyklopila cesto z ošatky na plech tak nedržalo tvar,chlebík bol na chuť dobrý,len trochu nízky.Nevadí,idem skúšať ďalej. 🙂

dusanab
29. dec 2010

@jaja32 no ak si na kilový dala pol kila múky tak na jeden a pol kilový trištvrte kila múky - pridávaš polovicu surovín, lebo chceš mať o polovicu väčší chlebík 😉
@5katarina7 mne sa prvé dva razy podaril chlebík z ošatky úplne ukážkovo a na tretí raz som tiež mala placku namiesto chleba ☹ ale ďalšie razy sa to zas nejak napravilo a už je to dobre 😉 uvidíme čo kedy zas zbabrem 😀 😀

reruna
29. dec 2010

@jaja32 když je na kilový chlebík 500 g mouky, tak na 1,5 kg chleba by mělo být mouky 750 g a ostatních surovin taky přidáš o půlku dávky více... snad mě někdo opraví, ale laicky mě to tak vychází - kilový chleba je plná dávka a když chceš chleba 1,5 kg, tak musíš připočíst půl dávky! Kdybys dala kilo mouky, tak ti vyjde dvoukilový chleba a to asi pekárna nepobere!

reruna
29. dec 2010

@dusanab tak jsi to spočítala o chvilku dříve 😀

jaja32
29. dec 2010

@dusanab @reruna 🙂 dakujem....ja som trubalka, zle som si precitala radu, ved je to z toho jasne.... tusim uz aj mne rodicovska prospieva 😀 😀

tami712
29. dec 2010

@dusanab tie rožky vyzerajú super 😵 😵 😵 a dávala si bravčovú masť podľa receptu ? a má byť úplne rozpustená keď ju budem dávať do pekárničky ? 😕

dusanab
29. dec 2010

@reruna no dve naraz sa aspoň nemôžeme pomýliť 😀 😀
@tami712 áno dala som bravčovú masť, dala som ju nerozpustenú ale trošku som zohriala mlieko lebo aj pekáreň bola dosť studená tak nech sa rýchlejšie zohreje. Nikdy nerozpúšťam tuky, aj keď by sa mali, ja radšej mlieko ohrievam a nech sa to topí samovoľne v pekárničke 🙂 Ináč sú tie rožky aj dnes dobré, žiadna guma z obchodu.

erinka83
29. dec 2010

@dusanab ty sádlový rohlíky musím zkusit 🙂 Ale já nemám ráda recepty, kde se dávají jen žloutky, je mi líto bílků 😀 Dá s eten žloutek něčím naradit nebo vynechat? Na co to má vliv? Ptám se jak tatar, omlouvám se 🙂

dusanab
29. dec 2010

@erinka83 hehe no tiež som rozmýšľala čo s bielkami a asi spravím biskupský chlebíček 😉 s tými žĺtkami je také žltejšie cesto, možno aj kvôli nim je také dobré, ináč bielky sa dajú zamraziť, ja som to využila keď som robila polevu na perníky 😉 vraj sa dajú rozmrazené aj vyšľahať ale to som ešte neskúšala