Prechod na vegetariánsku stravu

5. júl 2021

Hi,

Uz byvam sama a tak by som skusit vegetariansku stravu, nakolko nemam rada maso a vsetko s tym spojene jedine co mi chuti su parky a to zas nie je zdrave. U nas doma to bola skor klasicka slovenska kuchyna a kde nebolo maso/muka (mam celiakiu a muku nemozem) nebolo to jedlo preto sa navas obraciam s radou. Ako by mal vyzerat vegetariánsky napr. Nedelny obed ked chcem mat prilohu+hlavne jedlo? U nas vyzera nedelny obed napr. Kurca s ryzou, kuracie sote so zemiakmi alebo nejake mlete maso na nejaku sposob, bravcove s ryzou atd...cim nahradim maso ? Aby bol aj manzel spokojny.
Tak isto mam obavu, ze sa z takej stravy nebudem citit nasytena (teraz som vacsinou zjedla len prilohu a stavu) a nechybali vam nejake ziviny (ako som to niekde citala) ? Citala som ze pri zmene stravy sa ludom aj zlepsila plet, pripadne vlasy. Mate skusenosti?
Do veganstva sa radsej nepustam, kedze mam aj celiakiu (dodrziavam prisnu bezlepkovu dietu) a mam poskodene tenke crevo (obmedzene vstrebavanie zivin na 50%, roky bojujem s anemiou) tak sa bojim ze to by mi strava nepostacovala.
Manzel s experimentom zatial suhlasi, detom varím samostatne a im nechcem vege zavadzat, tykalo by sa to len nas dospelych
Dakujem za rady a postrehy

Manzel s experimentom zatial

s_a
5. júl 2021

Na internete nájdeš veľa receptov, často sa zvykne mäso nahrádzať sojovymi kúskami a ak nie si odporca polotovarov, tak sem tam si môžete aj také dat. Je toho už plno..veľmi chutné je napríklad Goody foody

Konkrétny recept ti neporadím lebo sami máme stále problém že nevieme čo variť 😀 ale hlavne zarad.do jedálnička cícer 😊

Výsledky máme s mužom ukážkové, par mesiacov po pôrode som bola na preventívke, neuzivala som ani železo potom čo mi predpísali, lebo mi bolo z toho zle a všetko úplne v poriadku som mala 🙂

s_a
5. júl 2021

https://www.dcerka.sk/

Napríklad. Sú to síce vege recepty ale na inšpiráciu možno pomôže 🙂

s_a
5. júl 2021

Prípadne ak máš FB tak je pár skupín sk/CZ kde si zdieľaju veľa receptov

basullinka
5. júl 2021

Napriklad u nas vegge jedla su brokolicove, ci karfiolove placky, varene zemiaky a zeleninovy salat k tomu, rozne zapekane zemiaky s brydzou, ci syrom, grilovane syry, strukovine privarky, indicky dhal a podobne.... Maso je bohatým zdrojom bielkovin, ale tie najdes aj v mlieku a mliečnych vyrobkoch, vajciach, strukovinach a v malom mnozstve aj v orieskoch

margaretka_
5. júl 2021

Ja este dam do pozornosti vegansleho vyzivoveho poradcu - Radek Latal, ma na youtube zaujimave videa. Hej, je sice vegan, ale da sa od neho pochytit, aby clovek prijimal dost zivin z rastlinnej stravy.

mery34
5. júl 2021

Plne ta chapem, tiez som celiatik a 5 rokov som nejedla maso a dodnes mam k nemu velmi vlazny vztah.
Vela nahrad masa je psenicnych (Robi maso) a vela celiatikov ma po case problem aj so vstrebavanim mlieka a mliecnych vyrobkov. Ja mam intoleranciu ma bielkovinu kravskeho mlieka. Viem, ze mam aj problem so sojou.
Vela rad tu od bab moze byt nepouzitelnych kvoli tomu, ze mas celiakiu.
Nezarob si so vstrebavanim potravy na vacsi problem a drzim palce.

ujaju
6. júl 2021

Na nete je už kopa receptov, aj rôzne náhrady sú už v obchodoch dostupné, kamarátka tá robí často rizoto a mužovi k tomu kadejaké mäso aby bolo dobre, dnes už je toho veľmi veľa 🙂