Prechod na vegetariánsku stravu

ketrin
14. nov 2019

Ahojte, už dlhšiu dobu uvažujem nad úplným prechodom na vegetariánsku stravu (zatiaľ maso len obmedzujem, ale chcela by som ho úplne vyradiť).

Je tu niekto, kto má s prechodom, prosím, skúsenosti? Ak by ste mi mohli možno poradiť nejakú kvalitnú literatúru na tento smer, alebo samé poradiť, čo je dôležité, ako nahradiť živiny z mäsa a pod.

Mám hlavne morálne dôvody...

Budem vďačná za každú radu!

PS: Nebudem tu písať, aby si niekto hlúpe komentáre na adresu vegetariánov nechal, lebo viem, že nenechá, no myslite na to, že je to moje telo a ja budem jesť to, čo uznám za vhodné JA 🙂

monka1990
14. nov 2019

Ahoj, ja by som tiez rada presla, 🙏 dufam, ze sa niekto ozve

jajajajka
14. nov 2019

@ketrin ja som vegetarianka uz 3 roky skusala dom aj veganstvo ale bez syrov son to dlho nevidrzala ale jedavam len bezlaktozove syry pretoze mi laktoza nerobi dobre na zaludok . Mne napriklad osobne mäso ani nechýba lebo chuť mäsa nikdy nebola najlepsia :D (vravim podla mojho nazoru a mojej chuti ) vegetarianstvom som presla aj na zdrave celkove stravovanie nieje vegetarianstvo len to ze vylucime mäso . Ale ja som napriklad vylučila aj bielu múku . Cestoviny vaječné . Aby to bolo vsetko zdravsie 🙂 a snazim sa viem ze sama spravim daky prehrešok jasne ze si dam daku sladkost . Ale zvyčajne pečiem zo zdravých múk ( špaldová pohánková kokosová mandľová aj ked niektoré tie múky su fakt dost drahé) ...a mlieka som vymenila za zdrave rastlinne mlieka velmi kokosove mlieko mi nechutí a to si dávam len na ovsené vločky . Ale mandľové mliecko pijem len tak s kakaom a stipkou cukru 🙂 alebo len tak grankom 🙂 . Davaj si pozor na bielkoviny vitaminy a železo 🙂 veľa vitamínov je aj v náhradach za mäso . Ja napríklad nejem nahrady zo sóje ako je tofu a tempeh . Lebo sója velmi rozhadzuje hormony v tele . Ale mam veľmi rada seitan ktorý si mozes spravit aj doma s múky a vody 🙂 . A aj šmakoun je fajn ale je to len z vajec .. kupujen si bezlaktozove syry ktore maju viac bielkovin su chutnejsie a zdravsie 🙂 kazdy den zjem orechy 🙂 ovocie zeleninu 🙂 . Kukaala som aj toto

jajajajka
14. nov 2019

Takto nejako vyzerá domáci seitan ked ho dobre spravíš chutí veľmi dobre 🙂 radsej urobit doma ako kupit kupenske chutia ako špongie :D ja mam velmi rada aj ryžu zo šošovicou cícerom bezlakto nivou a brokolicou mňamka

jajajajka
14. nov 2019

@monka1990 vegetarianstvo som začala zo zdravotnej aj morálnej stránky lebo mám rada zvierata nie na tanieri 🙂 .

missdiva
14. nov 2019

@ketrin ahoj, ja som vegetarianka uz veeeelmi dlhe roky, od detstva, nejem ziadne maso ani ryby. Ja jedavam ako nahradu hrach, avokado, vajcia a mliecne vyrobky. Obcas aj orechy.

montemotherone
14. nov 2019

@jajajajka môžem poprosiť recept?

jajajajka
14. nov 2019

@montemotherone na seitan ?

jajajajka
14. nov 2019

@montemotherone na nete je tych receptov vela ale mne chuti najviac tento seitan 🙂 https://varecha.pravda.sk/recepty/domaci-seitan... nech sa páči

jajajajka
14. nov 2019

@ketrin najlepsie je ze mi tu niekto anonymne nahladuje komentare aj toto forum tak sa vyjadrite alebo stiahnite a dajte pokoj . Dakujem

jajajajka
14. nov 2019

@missdiva ano mnamka mas aj daky recept z avokada ak sa mozem priznat avokado som este nejedla :D

ter
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
missdiva
14. nov 2019

@jajajajka jedavam ho samotne so susenymi paradajkami alebo si ho davam do wrapu, ale musi byt zrele inak nie je chutne.

tenerifka
14. nov 2019

je rozdiel vegetarianstvo a veganstvo. Ak sa jedna o to prve a budes aj nadalej jest vajicka, mliecne vyrobky, a k tomu samozrejme dalsie bielkoviny-strukoviny,orechy,semiacka,tempeh alebo tofu, no a samozrejme vela sezonnej zeleniny a ovocia, celozrnne potraviny(ryza, quinoa), tak mozes maso vynechat okamzite z vecera do rana, tvoje telo bude mat z toho radost

montemotherone
14. nov 2019

@jajajajka vďaka 🙂❤

tenerifka
14. nov 2019

@ketrin ja s dcerou nejeme maso od decembra, takze takmer rok, a je nam vyborne, ale dbame o to, aby nam v strave nic nechybalo

jajajajka
14. nov 2019

@missdiva jaaj ja ze sa to má variť alebo nieco take

cackaa
14. nov 2019

Ja môžem odpručiť literatúru: Kuchařka ze Svatojánu od Eva Francová, má viac vydaní (v tom prvom bolo ešte aj mäso, potom už nie), potom BioAbecedář Hanky Zemanové a od nej ešte aj Biokuchařka, ďalej autor Petr Klíma - Lušteninová kuchařka a Zeleninová kuchařka, časopis Apetit vydáva aj Apetit Veggie, tam sú tiež fajn recepty a poslednú od Margit Slimáková - Velmi osobní kniha o zdraví (celkovo o životnom štýle a potravinách, veľmi zaujímavé čítanie). Treba napísať Ježiškovi...možno niečo prinesie 🙂

pasikavamacka
14. nov 2019

prechod na vegetarianstvo je velmi lahke, na youtube najdes kopec videi s receptmi, alebo what I eat in a day, aj ked tam fici hlavne veganstvo, ale inspiraciu si mozes aj z toho vybrat. Ja nie som vegetarianka, ale maso obmedzujem, lebo mi az tak nechuti. Na ranajky mam pohankovu kasu s rastlinnym mliekom, orechami atd, na veceru zeleninovy salat s olivamia s nejakou strukovinou- sosovica, fazula pre bielkoviny a ked mi uz ide sosovica hore krkom tak dam feta syr. Na obed chodim do veganskej restiky najcastejsie tam je ryza s nejakou sosovicou, cuketovo-hrachova placka, zapekane zemiaky kadeco. Davam si pozor, aby som jedla kazdy den aj bielkoviny, preto stale tie strukoviny. ja zial nemozem ani soju ani vajicka, ale ked tie mozes tak z tofu sa da vyrobit milion veci.

penelope11
14. nov 2019

V knihkupectve najdes kopu knih, zajdi niekam nieco si vyber a skus si aspon nejake utrzky precitat. Kamoska prechadzala, kukala kopu clankov na nete, chodila do knihkupectva, nasla si cez net nejaku kamosku, co tiez bola vegetarianka a s tou sa radila 🙂

jajajajka
14. nov 2019

@penelope11 a nevies ktora kniha je najlepsia

montemotherone
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lavender273
3. dec 2019

@ketrin ano, ja som presla. Mesiac som nemala v ustach maso. Chcela by som skusit par dni do tyzdna veganstvo, ale to uz neviem ci dam 🙂
Na soju a tofu by som si davala pozor, musia byt v bio kvalite, su casto produkovane ako GMO. Na youtube je velmi vela videi na vegetariansku stravu.
Drzim palce 👍

ketrin
autor
4. dec 2019

@lavender273 Ďakujem krásne. A kde nakupuješ?

lavender273
4. dec 2019

@ketrin ja som v zahranici 🙂

lubiss
4. dec 2019

@jajajajka recept vyzera dobre ale sok ze ho varila 50 minut v sacku ?? no fuj to asi neni bohvie co varit plastovy sacok

jajajajka
4. dec 2019

@lubiss su sacky na varenie . Mapr ryza v sacku varena ?

lubiss
4. dec 2019

@jajajajka tak bohvie do jakych to autorka receptu dala....a sacky na varenie ehm....aj alobal je na pecenie a nemalo by sa casto pouzivat lebo skodi

jajajajka
4. dec 2019

@lubiss vsetko skodi :D v twjto dobe