Protihnačková diéta pre batoľatá a väčšie deti

dadka212
2. jún 2008

Nikde som tu nenašla takúto diétu a keď sme ju veľmi potrebovali tak by mi to veľmi pomohlo, lebo sme skúšali iba to čo mi kto v téme povedal a potom malý zbytočne trpel, lebo sme nerobili všetko správne. Túto diétu mi dali na infekčnom na Kramároch a veľmi to pomohlo.

Diéta protihnačková pre batoľatá a väčšie deti:

Tuky: Nie!

Mlieko: Nie!

Nápoje: slabý čierny nearomatizovaný čaj: horký alebo málo sladený, Ryžový odvar, Mrkvový odvar, nesladené nesýtené minerálne vody druh: Budiš, Slatina, iné: Kulíšek (dostať kúpiť v lekárni rozpúšťa sa vo vode)

Sladenie: Glukopur-hroznový cukor (v žiadnom prípade nesladiť normálnym cukrom)

Polievky: Ryzová, Mrkvová, Zeleninová, Vločková

Zelenina: Koreňová (mrkva, zemiak, tekvica)

Kaše: Zemiaková, Ryžová, Krupicová zarábať len na vode

Pečivo: Diétne sucháre, jeden deň staré biele pečivo bez tuku, Ryžové chlebíčky, Soletky (len slané, bez iných zrniečok, kukuričné chrumky)

Ovocie: Banány (mixované alebo potlačené)

Mäso: varené, mleté: kuracie, teľacie, hovädzie, morčacie

Ryžový odvar:
1 liter: 50g ryže varíme v 2 litroch vody asi 1,5 hodiny, precedíme a doplníme do litra prevarenou vodou.

Mrkvový odvar:
0:5 liter: 250g očistenej mrkvy varíme do mäkka, asi hodinu, rozmixujeme, precedíme a doplníme prevarenou vodou do 0,5 litra.

elise
3. jún 2008

my sme tu dietu tiež mali, nám to dala doktorka hned pri prvej návšteve ked sme došli z pôrodnice a bola malého pozrieť 😉 (ona to dáva každej mamičke keby niečo bolo aby to mala doma 😉 ) ked malý bol chorí a celý deň vrackal, tak sme okamžite išli na pohotovosť a na pohotovosti mi ju pripomenuli 😉 fakto to pomáha 😉

milhaus
14. jún 2008

stači davat tuhe jedla ako cestoviny, chleba a žiadne mliečne vyrobky a hylak

dadka212
autor
14. jún 2008

Milhaus nestačí...aspoň nám to nestačilo, my sme mali E-coli a hneď nato salmonelu takže malý hnačkoval vyše mesiaca (mliečne výrobky nejedol lebo mlieko odmietal a z jogurtov vracal) a dávali sme iba cestovinu s mrkvou alebo zemiak s trochou mletej kuraciny to bolo jediné čo mi ako tak zjedol, len sa stále nadájal čajom (granulovaným) a ako sme vysadili granulovaný čaj a nahradili čiernym sladeným s glukopurom a cestovinu som nahradila ryžou tak už mal lepšiu stolicu a za dva dni mal už pekné bobečky 😵
z hylaku mi tiež vracal tak sme nasadili radšej nutrolin B

vierapili
16. jún 2008

dadka 212, mas absolutnu pravdu... Dovolim si povedat, ze mam absolvovanu vysoku skolu hnaciek s cervenym diplomom. Tvoja dieta je spravna, ale palti len pre starsie deti, ktore uz papaju aj tuhu stravu. Problem je, ked ma mamina male babatko, ktore je plne na mlieku... Pre vsetky take maminky mam radu. Neobavat sa vysadit mlieko a nahradit ho len ryzovym odvarom. Postupne sa do ryzoveho odvaru zavadza mlieko v pomere 1:4, 1:3, 1: 2 az cela davka mlieka. Kazda etapa - 1:4, 1:3... trva aspon dva dni. AK to dietatko odmieta, treba zabezpecit dostatocny prisun tekutin....cista voda alebo len slabulinky cierny caj, sladit len v pripade, ze to babato odmietne a len glukozou, t.j. hroznovym cukrom. V lekarnach dostat kupit ORS 300 (alebo 200? Uz si napamatam), je to napoj s presnou davkou elektrolytov, soli a vitaminov, ktore sa hnackami z tela odplavuju a je potrebne ich nahradzat... Netreba mat strach deti su v tomto viac v pohode a aj dlhsie trvajuce nejedenie, dokazu po ustupe tazkosti dobehnut... Pre vacsie deti, plati horeuvedena dieta, ktoru pisala dadka212... a este odkaz pre milhaus - nemas pravdu, teda ciastocne, tuhe jedla, ktore si uviedla idu na rad az po urcitom case, v akutnej faze hnaciek, nie su vobec vhodne!!!

sasenka
16. jún 2008

Dakujem zav tuto dietu, prišli sme s výletu a ako špeci-bonus vdecka si priviezli hnačku, tak ale sme na tejto strave 2. deň a už je to v poho 😵 len neviem ako prejsť na normálnu, čím začať? Malej som už dala rožok s maslom (malinko iba) a neprehnalo ju. Ale mleiko a jogurty sa ešte bojím.

dadka212
autor
16. jún 2008

Vierapili viem čo myslíš vyrába to Hipp ten ORS 😉 ale mne to malý nechcel piť, on je veľmi vyberavý nezje mi hocičo aj to málo čo zje musíme jesť vonku alebo na balkóne 😖

Sasenka môžeš skúsiť biely probiotický jogurt, keď to bude v pohode už môže aj mliečko a potom už aj tuky...

elise
25. jún 2008

my sme používali kulíška a nutrolin B a smectu. malý mal prvý krát hnačku a vrackal ked mal 10 mesiacov, ryžový odvar odmietal, ale mal rád mrkvičku, tak sme boli na mrkvičke. od 4 dňa sme už normálne papali aj telacie aj hovädzie mäsko aj cucali mliečko nestratila som mlieko a ani som nemala zapálené prsníky a to som si neodstrekovala mlieko, takže sa netreba báť a kojíme doteraz. 😉

katja78
25. jún 2008

Vďaka za praktické rady do života 🙂
Mám otázočku:
idú nám očné zuby, malá všetko dáva do pusiny (aj keď na ňu dávam pozor, ona je prešibanec prešibaný).
Asi 3.deň má 2-3x redšiu, nie však vodovú stolicu, skôr takú kašovitú, kyslo zapáchajúcu, nevracia, jesť jej veľmi nechutí (veď v tom teple sa ani nečudujem), teploty nemá. Strašne jej chutia ovocne šťavy riedené luckou, vyberám jej podľa možností neprisládzané a aj mlieka vypije ako zvyčajne (cca 400-500ml denne).
neviem, či to mám považovať za hnačku a začať s diétou, alebo je to bežné pri dentícii (mimochodom, raz, keď mala ozaj hnačky, ale to bola ešte dojčená, bol počet stolíc o niečo vyšší a aj konzistencia bola iná a spomínané protihnačkové dobrôtky, okrem soletiek, mi bojkotovala 😒 ) takže ak máte niekto podobné skúsenosti, prosím, sem s nimi. vďaka. 🙂

elise
25. jún 2008

kati ja som bola teraz pre istotu u dokiny, ale to bolo tiež len od zubov idú nám naraz 4 stoličky 😒 takže máme redšie kakaničky dietovať nemáme 😉 skús sa poradiť aj dokinou 😉

katja78
25. jún 2008

ok elise 😉
stoličky nám vyšli tiež všetky naraz, ale vtedy to so stolicou nič nespravilo. tie očné sa mi zdajú horšie, ale možno aj preto, lebo je teplo ☹ no čo už, veď je leto

caterine
8. sep 2011

Ahojte maminy obnovujem tuto temu.... aj my sa momentalne trapime už vyše tyždna s hnačkami, ale posledne dva dni je to už ovela lepšie. Pomohlo až uplne vysadenie mlieka- nutrilon- a hore uvedena dieta. Hylak nam pomahal len velmi malo, tak som ho vymenila za smectu a ta pomaha viacej. Mam na vas maminky otazku, ako ste postupovali pri zavadzani mlieka ked už hnačka ustupila a aj inych potravin, lebo sa velmi bojím že sa to malej vrati, ked prejdeme na normalnu stravu, popripade aj ake ovocie jej možem už davat, zatial je len na bananoch a jablčkach, dakujem

angellinka
8. sep 2011

@caterine mlieko pri alebo po hnacke je posledna potravina kt.som ja zaviedla.Velmi dolezite su probiotika-nespominas ci ich beriete,pri hnacke aj zvysit davku,My ich berieme dlhodobo.A potom postuppne zeleninu,masourcite len varene,ryza ,zemiaky,a postupne uvidis ako sa to bude upravovat 😉

caterine
8. sep 2011

@angellinka jasne probiotika berieme infant dophilus, tiež ich davam dlhodobo kvoli ekzemu... masko, ryzu a zemiaky papame aj teraz, asi budem postupne pridavat zeleninku a skusim už aj ovocie, len s tym mliekom je to dilema. 😒

angellinka
8. sep 2011

@caterine hej,pridavaj postupne zeleninu.Najprv by som vyskusala lej tvrdy syr,jogurt,a ked uz by mala formovanu stolicu tak vtedy skus dat mlieko,keby ju prehnalo,urcite vysad 😉 su aj bezlaktozove,tie su setrnejsie na crievka,my pijeme take 😵

dadka212
autor
8. sep 2011

@caterine z mliečnych výrobkov skús najprv nejaký probiotický jogurt ak to bude v pohode, tak postupne môžeš zavádzať aj mliečne výrobky 😉

barracudablur
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dana33
17. sep 2013

@dadka212 dakujem za podrobny popis,momentalne som taketo niečo zhanala akonečne našla,ešte raz vdaka Dana.

papaiova
8. sep 2014

@dadka212 tak to to som dva tyzne hladala dakujem 😉

bobana99
13. júl 2015

@katja78 u nás je tiež rovnaký problém v každej plienke to kyslo zaváňa zadok má malá každú chvíľu ako orangutan a to ju naozaj prebaľujem veľmi často už len z toho dôvodu že má tak citlivú prdelku...ideme asi na tú ryžovú a vločkovú kašu bez mlieka...a ešte asi skúsime aj bezlaktózové mlieko..myslím tým to francuzske

katja78
13. júl 2015

@bobana99 keď som písala sem do fóra, mali sme len 1 dcérku (tá už ide do tretej🙂) Keď bola jej sestra asi vo veku vašej Liviky, mávala strašne objemné a riedke stolice, niekoľko-krát denne..proste jej chutilo papať a okrem toho si stále veľa pýtala moje mliečko (taký žrútik je dodnes 😅, no stolicu má ukážkovú 🙂).
A na zapareniny nepomohol ani osvedčený Eryteal krém od Klorane (ani nič iné, ani Premium sensitive plienky... 😖 ). Vtedy sa látkové plienky len rozbiehali, no šli sme do toho a rok sme fičali na látkovkách..trvalo, kým sme pozháňali také, čo nám vyhovovali, museli byť buď z biobavlny alebo ešte savejšie sú s bambusovým jadrom. Našli sme si systém na starostlivosť o ne a zapareniny veľmi rýchlo úplne zmizli, hoci sme už nepoužívali vôbec žiadny krém na prdelku. Stolica sa jej upravila až po odstavení, keď mala 2 roky.
A všetky látkové plienky sme v bazáre relatívne rýchlo predali 🙂 zhruba za polovičnú cenu.
Je to obeta, látkovať dieťa je určite menej pohodlné ako baliť dieťa do pampersiek...každá mama má ten svoj dôvod, my sme mali celkom prozaický-zbaviť sa zaparenín.
Teraz pri synovi taký nemáme, tak pamperskujeme 😅

bobana99
14. júl 2015

@katja78 my sme tiež len na pamperskách...aj keď už som jej zo zúfalstva začala dávať synpove menšie nohavičky(slipíky) a do toho klasickú plienku aby sa jej tá prdelka trošku luftovala...ale pomohla nám nakoniec diéta...ovsená a ryžová kaša na vode,do ryžovej aj mrkvička a bezlaktózové mlieko...dnes bola nakladačka v plienke len dva razy ..predtým to bolo v každej...takže máme pred sebou ďalšie prinajmenej 3 dni kým by to malo byť relatívne ok...našťastie malá ovsenú kašu veľmi lúbi...samozrejme že ju musím prepasírovať cez sitko ale zbúcha všetko čo má na tanieri...z ryžovou to už nieje také veselé ale nakoniec sú ešte aj instantné ryžové kaše tak už v najhoršom prípade použijem aj tie