Recept na detskú výživu

melory
27. sep 2006

bola som poziadana o recept:
jablka osupem, aby boli bez koze a jadra. umyjem a vlozim do hrnca kde je na spodku asi 5cm vody. na malom plameni varim, az kym sa jablka nerozpadnu. casto miesam a ku koncu stale. pridam cukor. zalezi na jablkach, ked su kysle viac {asi kilo} ak su sladke menej {asi pol kila}. niekedy pridam aj skoricu a to je ta najlepsia presnidavka. ked dam do poharov na vrch pridam stipku kyselky - dobre zakonzervuje - a potom uz len sterilizujem zhruba 10minut tak aby pohar nebol vieckom vo vode. a hotovo.
su aj rozne sackove pomocky ktore tento proces urychlia, ale ja som za klasiku.

verusamarusa
13. aug 2008

aaaaaaaa..... co sa tyka presnidavok s ineho ovocia,je dobre kombinovat pol na pol s jablkami,jablka robia to huste co drzi pohromade,tym padom sa nemusi zahustovat klasom.Ostatne ovocie obsahuje viac vody,tak aby to nebolo len ako riedky gebrajz......a supky nie su vhodne do vyzivy,nie ze by sa stalo nieco ked tam su,len z vlastnej skusenosti s mojimi detmi viem,ze ako nahle im kulilililincek supky pristal na jazycku tak hotovo.....vsetku presnidavku som si mohla strcit za klobuk...takze ja osobne koly detom sa pekne cickam s kazdym ovocim urcenym na detsku vyzivu a dokladne odstranujem supky....ved co by clovek neurobil koly nasim drahusikom 😀 😀 😀

janina77
13. aug 2008

verusamarusa - ja robim vyzivu jablkovu podobne ako ty, ale toho cukru sa mi tam zda neskutocne vela. To iba ak by boli poriadne kysle jablka.

Supku davam dole z kazdeho ovocia. A tei jeblka su vo vyzive fakt zaklad, ked tam nie su, tak je to len taky dzem menej sladky.

A co sa tyka sterilizovania - ja nepouzivam ziadne hrnce, neznasam umyvat tie velke hrnciska, tak vsetko sterilizujem v rure. Dam pohare na plech, kolko sa zmesti, nalejem 2 cm vody, zapnem ruru na 180-200 stupnov, a ked zacnu pohare trochu sycat, tak vypnem, necham tam vychladnut. Ked sa rura zohreje, tak je to tak max. 10 minut a vypinam. Vsetky vicka mi chytia a nic sa nepokazi. Len pri zavarani ovocia to nie je presne, lebo niektore je velmi makke a niektore tvrde, tam treba dodrzat casy.

mimom
13. aug 2008

verusamarusa-jej,dakujem za vysvetlenie,konecne mi to nikto ujasnil,lebo mi to neslo do hlavy,ale mala bude asi hakliva na tie aromy a vanilku,lebo neznesie mi ziadny vanilkovy puding ani z bio obchodov a napr.mandlovy puding od oetkera znesie a tam je kukuricny skrob.este raz vdaka.

verusamarusa
15. aug 2008

janina77- ten cokor je podla chuti jablk a kedze nase su trosku kyslejsie tak je to akurat,ale samozrejme ze kazdy si uz podla svojho uvazenia moze dat cukru kolko mu vyhovuje 😀
inak smekam klobuk pred tebou a aj ostatnymi babami , ktore sterilizuju v trube,ja sa toho bojim ako cert kriza 😅

janina77
15. aug 2008

verusamarusa - preco sa toho bojis? (sterilizovania v trube) Podla mna je to uplne bezpecne, akurat nemozes prilievat studenu vodu na plech, ked su pohare vyhriate, vtedy mozu prasknut. Raz sa nam to stalo este u mamy doma, odvtedy som poucena a nikdy ziadna nehoda. V hrnci sterilizujem len co sa mi nezmesti na plech - 2-3 pohare, alebo ked mam velmi malo poharov na sterilizovanie.

verusamarusa
15. aug 2008

janina77-ja ti ani neviem preco.... ale dufam,ze snad raz dostanem odvahu a skusim to 😅

crysmile
19. aug 2008

baby, poradte, neviem kde zohnat male pohariky na vyzivu.. to sa uz nevyrabaju?

lubecka
19. aug 2008

ja davam do flasticiek od malych horcic, malych tatarskych, chrenu atd... myslim, ze netreba mat extra pohare, ja vyuzivam co sa za tie roky nakopilo doma 😉

luckahr
31. aug 2008

holky, můžu udělat přesnídávku i ze švestek? Postup stejný jako z jablek? A když budu sterilizovat v normálním hrnci, tak dám skleničky víčkem nahoru a tak 5 minut? Ptám se asi hloupě, ale nemám žádnou zkušenost 😅 Díky 🙂

janina77
31. aug 2008

luckahr - mozes robit aj so slivkami - svestkami - ale urcite daj aj jablka, nerob samostatne slivky. Ja som chcela tiez robit, ale kym som sa rozhybala, tak sa slivky pokazili ☹. Tak bola cisto jablkova 🙂 . Ta sterilizacia tak ako pises.

luckahr
31. aug 2008

Jani, a proč ne jen ze švestek? Děkuju 🙂

luckahr
1. sep 2008

Tak už jsem udělala ze švestek a jablek, jen zkušební várku🙂 a chutná to super, cukr ani nic dalšího jsem nepřidávala. Udělala jsem i šťávičku - ten vývar z ovoce, taky chuťově výborný 🙂

simlenka
8. sep 2008

holky, myslíte, že by ty přesnídávky šly zamrazit místo sterilování - mně se to totiž sterilovat nechce - jsem na to trochu líná 😝
jo a ještě může se přidat i banán? neche se mi totiž používat cukr tak na přislazení použít banán, ale při delším uchování (třeba i tou sterilací) se bojím, aby to neudělalo nějakou neplechu 😠

ingula
8. sep 2008

Ahoj maminky! Mám otázočku.Začali sme s výživami už aj my,malinkej veľmi chutia.Ale máme problémy so
stolicou.Malinká nevie sama začať kakať,nakoľko ju má na začiatku veľmi zatvrdnutú,musím jej pomôcť s
teplomerom,ale potom jej to už ide same jedna radosť.Môže to byť kvôli tomu,že jej organizmus si
stále zvyká na nový príkrm? 😉

simlenka
8. sep 2008

ingula - moje malá nekakala sama pořádně asi od třech měsíců a pak po zavedení příkrmů se to totálně zhoršilo, denně jsem jí musela šťourat prdelku a byla z toho špatná a pak se to najednou asi po měsíci a půl zlomilo a kaká třeba 4x denně 😅 Taky nám pomáhala švestková šťávička od Hippu, přesnídávky ani tolik ne, ale ta šťáva opravdu hodně, tak ji zkus 😉 ale jinak je to asi trochu mimo téma - mrkni do kojenců, jestli tam něco nenajdeš víc 😉

ivka2812
17. sep 2008

posielam super recept s mrkvou
3kg očistených jablk
1,5kg mrkvy
750kg cukru
2 van.cukry
1lyžička kys.citronovej
1,5l vody
očistenú pokrájanu mrkvu zalejeme vodou a dáme variť do mäkka potom pridáme jablka aked sú rozvarené tak cukor a kyselinu
a potom varíme kým sa cukor nerozpustí
potomnaplnene pohare sterilizujeme
ja som robila s polovičnej dávky a velmi nám chutila ale cukru môže byť aj menej
mne sa nechce čakať kým sa všetko rozvarí tak ked je to mäkké tak všetko zmixujem a potom ešte prevarím 😝

pd900bo
19. sep 2008

ahojte kucharky xcem sa opytat ci treba tie detske vyzivy vzdy sterilizovat.. Ja som totizto tento rok prvy krat robila lekvar a dzem a ked som to naplnila do flasticiek uz som to nesterilizovala, len som ix horuce prevratila na vrchnacik a on sa pricucol Tak neviem ci by to nestacilo aj pri vyzive hm?

stresmenka
19. sep 2008

pd ja som zavarala vyzivi a robila som to ako ty s lekvarom ved su horuce ked ich davas do flias ja si myslim ze netreba ale to je moj nazor 🙂

pd900bo
20. sep 2008

stresmenka dakujem potesila si ma ja to xcem robit co najjednoduhsie a to sterilizovanie ma odradzalo diik..

kuky8
29. sep 2008

baby, a kedy je možné po sterilizovaní otvoriť fľašku? robila som zatiaľ len uhorky (pre nás) a to som čakala nejaký mesiac... pri výžive to asi netreba tak dlho, že? Idem totiž 1x skúsiť pár jabĺk 😅

myskaa1
29. sep 2008

ahojte, nejak s vyrobou vyzivy skusenosti nemam... ale dnes ju skusim.... 🙂 pisete ze do vyzivy davate aj kyselinu citronovu...chcela by som sa spytat ze keby som zacala davat tu vyzivu od 4 mesiacoch nevadi ta kyselina tomu babätku? ci vy si pisete recepty uz pre starsie deticky? dik.

kuky8
29. sep 2008

myskaa1 - ja práve teraz varím jabĺčka a na MK jedna kočka písala recept pre malých drobcov bez kyseliny a ostatných prísad. Ja ošúpané, bez jadier jablká teraz varím až sa rozvaria, ponorným mixérom rozmixujem, nechám ochladiť a naplním do pohárov. Zatvorím a šup sterilizovať. Nepridávam nič. Skúšam teraz len 1 kg jabĺk, keď sa pokazí, tak vyhodím, ale dúfam, že nie. Ale ešte som nedostala odpoveď, ako dlho ich mám nechať ladom 😒

myskaa1
29. sep 2008

kuky8 dik 🙂)) podla mna vyziva je k spapaniu hned.... a este niec davas aj cukor? aaaaaaaaaaaa kolko prosim Ta sterelizujes? 20 min pri 180C ako sa tu pisalo? dik

kuky8
29. sep 2008

myskaa - nedávam vôbec nič. Teraz sa mi to chladí, také vlažné to dám do pohárov a dám sterilizovať.
Už som čítala snáď 10 spôsobov sterilizovania, som z toho jeleň. Ale najviac sa mi pozdával ten, kde kočka v normálnom kastróle (na spodok noviny, aby poháre "nečerkali" a nepobili sa) dáva vodu asi 1 cm pod okraj viečka. Keď voda buble, vtedy by mala mať 80 sup. Tak to nenechá ísť až do varu, ale vypne a nechá úplne vychladiť v tej lázni. Mne to moje množstvo výjde tak na 4-5 fliaš... ako pokus to stačí 😀

myskaa1
29. sep 2008

No tak nech sa Ti vydari 🙂))) potom napis ako sa Ti podarila 🙂))) ja skusim tiez dnes spravit par flias 🙂

kuky8
29. sep 2008

tak mi vyšli 4 fľašky, nechala som 20 min. pri tom bublaní na 180C. Teraz sa mi to v tom chladí. Radila som sa s kamoškou, dá sa hneď jesť takáto výživa, jablká už sú vlastne uvarené. Zajtra okoštujem, dúfam že sa neotrávim 😀 😀 😀

betka1
29. sep 2008

ja som vcera a predvcerom robila vyzivu podla vasich rad. Urobila som niekolko poharikov pre malu cisto iba z jablk a niekolko pre mna, cize aj s cukrom a skoricou.
Skoro vsetky pohare mi pekne chytili, tak som zvedava, ako dlho vydrzia. V kazdom pripade ich budem priebezne kontrolovat a rychlo konzumovat.
Dost ma prekvapilo, ze to chuti presne ako z obchodu. A ja detsku vyzivu lubim velmi.

myskaa1
29. sep 2008

betka1 varila si bez vsetkych prisad? len si rozvarila jablcka a sterelizovala?

betka1
29. sep 2008

ano, tak to tu radili aj niektore ine mamicky.

kuky8
30. sep 2008

myskaa, betka - tak som dnes ochutnala ten svoj výtvor - na počudovanie chutil veľmi dobre 😀 Tiež som zvedavá, ako dlho vydržia, neplánujem ich však nechať stáť 4 mesiace 😉
Tak skúsim aj jabl-hruškovú výživu... uvidíme, či sa vydarí.