Recept na detskú výživu

melory
27. sep 2006

bola som poziadana o recept:
jablka osupem, aby boli bez koze a jadra. umyjem a vlozim do hrnca kde je na spodku asi 5cm vody. na malom plameni varim, az kym sa jablka nerozpadnu. casto miesam a ku koncu stale. pridam cukor. zalezi na jablkach, ked su kysle viac {asi kilo} ak su sladke menej {asi pol kila}. niekedy pridam aj skoricu a to je ta najlepsia presnidavka. ked dam do poharov na vrch pridam stipku kyselky - dobre zakonzervuje - a potom uz len sterilizujem zhruba 10minut tak aby pohar nebol vieckom vo vode. a hotovo.
su aj rozne sackove pomocky ktore tento proces urychlia, ale ja som za klasiku.

kingstonka
30. sep 2008

ahojte.... dnes som robila jablko-broskyna (vyzera aj chuti dobre)- bez cukru -tak dufam, ze s anebude kazit. ale podli mi do oka nektarinky a napadla ma kombinacia nektarinka-jablko...robil to niekto? od akeho vedu mozu deti papat nektarinky?

betka1
30. sep 2008

kuky, som rada, ze je nas tu viac, ktore sme robili detsku vyzivu bez cukru. Tiez si myslim, ze do 4 mesiacov to zjeme, tak snad to vydrzi. A aspon budeme buduci rok mudrejsie, ci sa to oplati alebo nie.

janca704
30. sep 2008

Kuky a hrusky este su? My uz nemame 😒 Kym som sa ja rozkyvala, su uz tusim len jablka a mrkva 😅

myskaa1
30. sep 2008

kuky8 hehe sikulka 🙂)) ja som dnes tiez robila prvykrat 🙂)) celkom sa vydarila... aspon ma pochvalila dcera a manzel.... kuky8 jablkovo hruskova je super 🙂 dnes som aj taku robila 🙂 tiez dufam ze sa nepokazia 🙂

betka1
30. sep 2008

a ako by sa dala urobit jablkovo-mrkvova detska vyziva, ked uz spominate tu mrkvu? Nastruhat tam surovu mrkvu alebo rozmackat varenu? No ani jedno riesenie sa mi nejak nezda.

kingstonka
1. okt 2008

.... ta jablkovo mrkvova by aj mna zaujimala

titkovamiriam
1. okt 2008

nastruhas mrkvu s jablkom uplne najemno a das len sterilizovat cca5min,nemusis ani aldit ked tak az ked budes vyzivu pouzivat-to tam mozes cvrknut aj kvapku citrona.

kingstonka
1. okt 2008

.... takze ak som dobre pochopila- mrkvu ani jablko nevarim len dam nastruhane do poharov a sterilizujem?

myskaa1
1. okt 2008

ahojte ja by som tu mrkvovu robila ako vyzivy co sme tu spominali naposledy..... a rozmixovala ponornym mixerom....

lubecka
1. okt 2008

ahojte, pridavam moju skusenost, ja to robim opacne.. ja najprv surove jablka alebo ine ovocie rozmixujem, a az potom to dam varit.. je to chytrejsie, netreba dlho cakat, kym sa rozvaria,chvilu to povarim, a potom to len davam do poharikov a sterilizujem..

kiwuska
3. okt 2008

ahojte, myslim ze starosti s kombinovanim ovocia odpadnu (aspon ja tak robim) ak si narobite jablkovu vyzivku a pred pouzitim date lyzicu lekvaru alebo dzemu aky mate alebo trebars ten banan a zmiesate. Tak robim vyzivky s malinovou , jahodovou, ribezlovou, marhulovou chutou ale vzdy ten zaklad je jablkovy.

simlenka
5. okt 2008

ahoj holky,
tak právě vytvářím - dala jsem asi půlku velkýho kastrolu jablek, k tomu tři banány a dvě mrkve, vody tak aby to bylo částečně potopený, ale ne úplně (banány aby to bylo trošku sladší) a mrkev pro barvičku - tak uvidíme 😀
pak podám zprávu 😉

simlenka
6. okt 2008

tak hlásím, že přesnídávka je výýýýborná a pro lenochy, že stačí to horký nalít do sklence, zavíčkovat a otočit, dneska jsem jednu posnídala a při otvírání víčko ukázkově luplo 😉

kuky8
9. okt 2008

no chválim sa aj ja... 😀 Urobila som 1/2 jablká a 1/2 mrkvu (normálne sm to všetko spolu rozvarila) a malému to chutí snáď viac, ako samotné jabká. Tak len toľko.... normálne som vo švungu a snorím po pivnici, čo by som ešte zavarila 🙂
simelenka - gratulujem
myskaa - ako sa vydarila jab-hrusková výživa?

myskaa1
10. okt 2008

kuky8🙂 tebe sa to nejak fakt zapacilo🙂) no mne ju uz ochutnala starsia dcera a nas tatik... tak si ju chvalili... malej som ju zatial nedala🙂 este pockam ale nepokazila sa ani jedna tak dufam ze ani nebude🙂)) ale tu s mrkvou skusim aj ja 🙂)) ja dnes idem piect korpus lebo manzel ma v sobotu narodky 🙂a zajtra naplnim takze tiez sa idem obracat 🙂 kuky8 ty si od kedy zacala prikrmovat ... napriklad mrkvicku a tak? 🙂 pekny dnik vam🙂

janca704
11. okt 2008

Kuky8 a dala si varit jablka a mrkvu naraz? Lebo jablka sa asi skor rozvaria, nez mrkva, nie? 😕

Simlenka, tie banany si rozvarala spolu s jablkami a mrkvou? 😕

tlap.ka
12. okt 2008

holky, jak dlouho vydrží ty přesnídávky, když je jen naleju horký do skleniček a nebudu zavařovat??jo a jestli jsem to správně pochopila, tak jen povařit jablka s něčím doměkka, asi rozmačkat a do skleniček? nechce se mi tam dávat ten puding a cukr nebo tam musí být??díky za rady, dělám to pro mimčo poprvé 😉

simlenka
12. okt 2008

jo jo, dala jsem jen jablíčka, mrkev a banán a samozřejmě vodu, tu jsem pak víceméně vylila a nechala jí jen trochu (nedělala jsem to podle receptu, ale tak nějak podle sebe a intuice), pak když se to rozvařilo, tak jsem to ještě projela mixérem a horký nalila do skleniček, zavíčkovala a otočila... měla jsem 12 skleniček, ještě čtyři máme, dělala jsem to minulý týden a přesnídávky chutnají stejně jako když byly čerstvé, ale už je asi brzy zbaštíme, takže jak dlouhou by měly trvanlivost, kdyby...... se asi nedozvíme 😀

jo a ještě k těm banánům - asi by bylo lepší si ho nejdřív rozmačkat a pak to uvařit s tím zbytkem, já ho vařila vcelku a přišel mi takovej neuvařenej 😀 no já nevím, prostě je to banán, ten je takovej "jinej" než jakýkoli jiný ovoce který znám - moc se tím vařením nezměnil

tlap.ka
13. okt 2008

díky za radu 🙂 a ty všechny ingredience je lepší nakrájet asi na kousky, co? teda ptám se jak negramot,ale ještě jsem to fakt nedělala 🙂

s.arik
13. okt 2008

holky, já vím že je to diskuze o přesnídávkách...ale nedá mi to vám sem nenapsat, jak to dělám já.

každý den dávám malé čerstvý banán (vcelku, ona velice šikovně kouše už od 8m, ale samozřejmě by nebyl problém ten banán vidličkou rozmňagat a lžičkovat 😀 ) a potom třeba jablko a řepu a mrkev jí strouhám. sama jsem děsně líná a nerada vařím, ale tohle je opravdu minuta nebo dvě: nastrouhat půl jablka a kousek řepy, struhadlo opláchnout a lžičkou nakrmit 🙂
a skoro každý den má i hroznové víno, dříve jsem bobule krájela na plátky, dnes už zvládá celé i největší kuličky.

a hlavně proč to píšu. když se zamyslíme nad dnešní stravou (vařená jídla, mléčné výrobky, pečivo...) tak vlastně syrové ovoce a zelenina je JEDINÉ jídlo, ve kterém jsou vitamíny a enzymy (ty se teplotou vyšší než 45st. ničí).
tak mi připadá škoda to vařit 😲
děcku dám kousek chleba nebo uvařím brambor, rýži, luštěniny, ale abych teplem ničila ještě i to ovoce, to mi připadá jako mrhání...fakt některé důležité živiny se zavařením ztrácejí.

vím že ty přesnídávky jsou takový zvyk....ale zvažte, odkud ty děti budou brát vitamíny? syntetické z UM? ☹

radka.m.
13. okt 2008

ahoj holky,tak ta jablečno hrušková přesnídávka-taky můžu doporučit,je opravdu vynikající,dělám to taky jak píšou holky,všechno nakrájím na kosky,povařím a šupnu do sklenic,malýmu ty přesnídávky moc šmakujou,možná víc,než jogurty. 🙂

ukana
13. okt 2008

s.arik, ide tu skor o to, ako upotrebit nadurodu zo zahrad, ked niektore jablka sa nedaju skladovat, ani hrusky, tak potom namiesto kompotu skor destka vyziva....ja som tiez skor za cerstev ovocie, ale striedame to...a je mi luto vyhodit bednu jablk, tak robim co sa da, napr.presnidavku...domaca je domaca 😉

ukana
13. okt 2008

vlastne mi to mame cela rodina ako sladkost, kedze dieta uz taku stravu nepotrebuje ( 5r) 😅

jankapavol
3. aug 2009

anebo dodam,ze ja jako alergik nektere cerstve ovoce nemuzu,ale povarene mi nevadi.atak se i bojim,
jak na cerstve ovoce bude reagovat maly,tak to radsi povarim(jako presnidavka).
taky ne vzdy je po ruce cerstve ovoce,ze.
takze ja bych to asi udelala tak,ze dam pul presnidavky a druhou pulku doplnim cerstvym ovocem,
treba tim rozmackanym bananem.at je nejaka zmena,nez jen samotny banan.

ale teda s ohledem na to,ze se tim varem nici cenne latky,by me zajimalo,kolik minimalne musim varit to ovoce.
proto bych to radsi i nesterilovala,ale jen povarit,naplnit do sklenic a otocit.to je zase k tem vitaminum setrnejsi...ale jak dlouho varit???

zuzana030
7. sep 2009

možno blbá otázka, ale chcela by som malej tiež urobiť nejakú výživku, receptíky som už okukla ale ma napadlo, že teraz predávajú výživky, ktoré majú taký iný vrchnák, ako voľakedy, príde mi to, akoby som ho už nemohla viac použiť, tie staré voľakedajšie sa viac dajú zakrútiť ale tieto...
môžem ich použiť na zaváranie alebo sú to jednorazovky?
ďakujem za odpovede.. 🙂

ukana
7. sep 2009

zuzi, nepouzivaj ich, nedrzia, take tie modre asi myslis, to su jednorazovky ☹ ☹ 🙄 🙄 ja som raz omylom spravila a ked som v hrnci u nasich zavarala, vsetky vrchnaky mi vyplavali a presnidavka vytiekla do vody 😠

zuzana030
7. sep 2009

no aj som si myslela, a keby kúpim nato tie výčka -vieš aké myslím, tak by to držalo? alebo ako si potom zavárala, do iných pohárikov? tieto sú také šikovné, no škoda, že nám to takto zmarili 😒

ukana
8. sep 2009

ja som radsej do inych zavarala . 😉 ........tieto som vyhadzovla, neviem, preco to do takych blbych flasiek davaju......... 😠 😠

alami
8. sep 2009

babky, tieto nové flaštičky sa už použiť nedajú, ja keď si pomyslím koľko som ich vyhodila - tých pôvodných myslím - pri staršom synovi, tak ma ide poraziť 😒
no ale - kto máte pôvodné, víčka na ne sa dokúpiť dajú a kto nemáte, radím nazbierať si z rajčinových pretlakov, horčice a podobne. to ešte býva v takýchto "presnidávkových" veľkostiach.
Alebo ak nemáte, zavarte do vačších, dajte drobcovi polovicu a druhú polku odložiť na druhý deň do chladničky 😉

prikladám úplne najsuper recept na výživku - jablkovo mrkvovu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Je naozaj výborná.

3kg jabĺk + 300g kr. cukru +1 l vody povariť v hrnci 15min
osobitne uvariť 1kg mrkvy nakrájanej na pásiky, pridať aj s vývarom k jablkám, pomixovať

naliať do flaštičiek ,poukladať na plech do ktorého dáme asi 2cm vody a na 160°C sterilizovať v rúre 35minút

prípadne si sterilizujte tak ako ste naučené




inak k receptom - ono stačí povariť akékoľvek množstvo jabĺk a dať k tomu od oka cukor, k tomu môžete dať variť akékoľvek iné ovocie, alebo aj kompót!!!!!!!!! napr. jahodový, keď sú jablká maké, zvyknem scediť trochu vody, pomixovať a ak vidím, že je to husté, vodu prilejem naspať - tak aby to bolo tak akurát, okoštujem, ak je málo sladké - dosladím. dám do fliaš, na vrch každej flaštičky môžete dať trošku kys. citrónovej, aby sa nepokazili, neplňte až do vrchu, aby pri zaváraní nevytekali a sterilizovať. Netreba sa striktne držať nejakého receptu - len dosladiť podľa chuti a kompótik k jablkám tiež podľa chuti 😉
Nie je to nič zložité, len treba poskúšať 😵

lestep
25. sep 2009

holky, děláte někdo přesnídávku ze švestek a jablíček dohromady? loupete všechny švestky nebo necháváte neoloupané? díky. zatím jsem vše loupala,ale říkala jsem si, žer nych vyzkoušela neloupané?