Recept na koláčiky pre detičky do škôlky

lusyke
4. apr 2017

Ahojte. Dcérka bude mať narodeniny. Poraďte prosím nejaký recept na koláčiky pre detičky do škôlky. Niečo ako mufiny alebo také niečo...Ďakujem

dominika6
4. apr 2017

@lusyke recept ti neporadím,ale v dnešnej dobe kúpiš malé mufiny za pár evri,bez roboty

liz_lemon
4. apr 2017

najprv si zisti, ci vobec mozete nosit taketo veci do skolky, lebo v statnych MS je to vacsinou zakazane, a mozu sa nosit len kupovane potraviny

janickacrazy
4. apr 2017

@lusyke V Tescu majú takú tortu, ktorá sa skladá z čokoládových kociek a na každej je písmeno, spolu tvoria HAPPY BIRTHDAY, je to celkom fajn, alebo také malé medovníčky nie sú tiež zlé.

anabeth
4. apr 2017

ja mám šikovný recept na mufinky, chceš? maš formu?

maslenka
4. apr 2017

@lusyke pokiaľ viem, tak by sa do škôlky nemali nosiť z domu pečené koláčilky, iba kupované. Keby prišlo k nejakej nákaze, salmonelóze a vôbec to nemusí byť z tých koláčikov, nemôžeš nijako zdokladovať, že boli nezávadné. Zo všetkého, čo deti skonzumujú sa tri dni uchovávajú v kuchyni vzorky, aj z nátierok. Neriskovala by som, kúpila kinderčokoládky, alebo niečo podobné.

anabeth
4. apr 2017

tak ja neviem u nás sa teda nosili bežne koláčiky, dokonca torta na narodky- učitelka ju aj dala do chladničky, deťom rozkrájala, urobila deťom oslavu s výzdobou, prípitkom, spievaním Happy..., tancovačkou a malým darčekom od nej ( vyrobeným)...

maslenka
4. apr 2017

@anabeth viem, že sa to niekde nosí, ale neriskovala by som to. Decká sa môžu nakaziť niekde zo zmrzliny a rodičia urobia aféru, aj keď z torty nikomu nič nebolo. Čo nevieš, čo dokážu niektoré matky - levice? A biomatky zase budú padať do mdlôb z toho, že jedli tortu.

lusyke
autor
4. apr 2017

No práveže u nás za bežne nosia. Aj dnes jedna mala narodeniny tak priniesla domáce mufiny

lusyke
autor
4. apr 2017

@anabeth Mám formu. Daj.

maslenka
4. apr 2017

@lusyke pozri to je každej vec, ak chceš upiecť, upeč, ja by som to nerobila, lebo ani netušíš, že niektoré z detí môže mať na niečo alergiu a pod. Na čo si robiť zbytočné problémy, veď koláče deťom pečú kuchárky, keď majú múčny deň alebo sem tam na olovrant a dnes už koláč alebo torta nie je až takým niečím výnimočným, ako pred rokmi.

anabeth
4. apr 2017

@lusyke
- celé prejdú 180°C, neexistuje, že prenesieš salmonelu:
-140g rozpusteného masla
hrnček (cca 250 ml, ale nie je doležité super presné meranie, vždy sa vydaria) -
- hrnček cukru alebo medu
- 3 vajcia
Vyšľahaj v mixeri do penista cca 2 minitky
pridaj 1/2 hrnčeka mlieka alebo bieleho jogurtu
+jeden pol hrnčeka hladkej múky ( ja dávam celozrnnú)
+lyžičku sódy bikarbóny alebo prášku do pečiva

- to je základ- teraz to môžeš rozdeliť a vytvoriť varianty- pridať kakao, kúsky čokolády, mrazené čučoriedky, posekané oriešky, citrónovú kôru alebo jeden popučený prezretý banán alebo lyžicu arašidového masla
- plniť formu vyloženú košíčkom do 3/4 a piecť pri 180°C

Do škôlky takto, doma ich vychladnuté natriem krémom z mascarpone, bieleho jogurtu a vanilkového cukru. Vždy sa vydarili 🙂

maslenka
4. apr 2017

@anabeth salmonelóza sa našla aj v kakau a dokonca v čiernom korení, nemusí to byť nedostatočne tepelne upravené vajce. Okrem toho tam máš alergény - oriešky, arašídové maslo. Ale inak ich máš nádherné, u nás veľmi nejdú.

anabeth
4. apr 2017

@maslenka
🙂 ja pracujem v labáku pri testovaní potravín- ak sa našla salmoneloza v kakau alebo inde, zaniesol to tam niekto rukami, alebo nesprávnym skladovaním- dostali sa k tomu hlodavce... takže ked to doma upečie, aj keby to kakao bolo infikované, pri pečení sa bakterie zneškodnia...salmoneloza je ochorenie zvierat, ktoré sa na človeka prenáša ...
a myslím, že opýtať sa na alergény alebo ich vynechať je najjednoduchšie

maslenka
4. apr 2017

@anabeth opakujem, urob si ako chceš, ak by som mala dieťa v škôlke, neželala by som si, aby jedlo od niekoho doma upečené koláče. Nechcem ťa týmto nijako uraziť, viem, že v domácnosti sa hygiena dodržiava vo väčšine prípadov oveľa dôslednejšie, ako v niektorých prevádzkach. Len nechápem, prečo to chceš nasilu na moc. Naša riaditeľka to zakázala a bolo vybavené. Väčšina rodičov s tým súhlasila.

asturia26
4. apr 2017

tak toto by som veru neriskovala, ja mam malu dcerku celiaticku a urcite by jej bolo luto, ze vsetky deticky dostali muffinku a ona nie. Deti si sice davaju sladkosti, co podostavaju do skrinky, ale ja jej potom musim vysvetlovat, ze toto a toto nemoze, lebo ona mi tam inak robi cirkus. Takze kvoli korektnosti by som toto nerobila

lusyke
autor
4. apr 2017

@asturia26 no nepriniest nic je dost blbe nie? Minule som detickam spravila naramky ale teraz na take nemam cas. Neviem o tom ze by niektore dieta v triede malo nejaky problem ale nakoniec asi predsa len kupim nejake kinder vajicka alebo tak...aj ked by som rada upiekla...no nedostatok casu...

maslenka
4. apr 2017

@asturia26
@lusyke musí to byť niečo na jedenie? Veď to môže byť bublifuk, jojo, omaľovánka a pod.

asturia26
5. apr 2017

@lusyke ved ja nehovorim,ze sa nema nic nosit,ale vacsinou co ja viem,tak deti nosia napr.To kinder vajicko,ci kinder cokoladka,cukriky,lizatka.Nastastie tieto veci dcerka moze 🙂

lusyke
autor
5. apr 2017

@maslenka
@asturia26
@anabeth
Nakoniec som si našla trošku času a rozhodla som sa namaľovať kamienky pre detičky aj pani učiteľky, keďže sa venujem aj takým veciam. Lienky pre dievčatá, včielky pre chlapcov. Snáď potešia. Takže žiadne koláčiky nebudú, zas napečú iné mamičky.

anabeth
5. apr 2017

@lusyke u nás sa síce koláčiky bežne nosili ale presne kvôli tomu okolo, čo sa aj tu písalo som ja nosila vecné darčeky- konkretne každý rok- omaľovanky 🙂

maslenka
5. apr 2017

@lusyke perfektný nápad!!! A dala si do toho kúsok svojho srdca, ked si to robila pre všetky deti ručne. A deti kamienky milujú.

lusyke
autor
5. apr 2017

@maslenka No minule dostali náramky a prívesky. Aspoň je to niečo iné...

janickacrazy
5. apr 2017

@lusyke Škoda piecť mafiny, ked si takáto šikovná na vyrábanie darčekov pre deti, fakt krásne. 👍

lusyke
autor
5. apr 2017

@janickacrazy Ďakujem

maslenka
5. apr 2017

@lusyke úžasné!!! Ty na čo prosím ťa rozmýšľaš nad mafinami, keď dokážeš vyrobiť takéto krásne veci? A neriskuješ nimi ani to, že má niekto na niečo alergiu, že je bezlepkáč, že bude nejaká biomatka na hlavu z toho, že dieťa do seba dostane 2 gramy cukru a že ti to riaditeľka zatrhne.

asturia26
5. apr 2017

Jej,tak tie su krasne.Ste sikovna,deticky sa urcite potesia

sisaka
5. apr 2017

V dnešnej dobe, keď každé druhé dieťa má alergiu, alebo intoleranciu na muku, vajcia, mlieko, orechy... je umenie niečo upiecť, aby to mohli všetky deti a zároveň to vyzeralo ako koláč a aj tak chutilo a to som nerátala rodičov, čo síce majú zdravé deti, ale idu vyskočiť z kože, že v jedle je cukor, pšenica, mlieko a nie je to bio.... Je otázka času, kedy to zákažu nosiť. U nás povolili kúpené v obchode, kde jasne vidno nálepku, čo v tom je, samozrejme muselo to byt bez orechov. Potom nejaké dieťa dostalo anafylakticky šok a už sa nesmie priniesť nič, ani lizatko... osobne - radšej kúpiť/spraviť pre deti nejakú maličkosť ako niečo upiecť