Recept na púpavový med

veronika13
12. máj 2008

Ahojte, chcem sa s vami podeliť o tento receptík na púpavový med, u nás jej teraz kvitne na tony, tak som dnes s ním začala. Moja mama ho robila a bol super.

Potrebujeme:
400 kvietkov púpavy
1 l vody
citrón
1 1/2kg cukru

Postup:
400 kvietkov púpavy dáme do hrnca, zalejeme litrom vody, nakrájame citron a dáme variť, od bodu varu povaríme 15 minút a odstavíme. Necháme postáť 24 hodín.
Potom kvietky poriadne vytlačíme, do šťavy pridáme cukor a varíme do stuhnutia asi 2 1/2 hodiny.

Ak má niekto s ním už skúsenosti, pridajte nejaké zlepšováky 🙂

vroni
19. apr 2015

@mahulenka87, ja robim aj s hnedym aj s brezovym cukrom, podaril sa zatial vzdy. Tento rok sa chystam aj na ten liker...

kadan
22. apr 2015

kočky chcem ho tiež vyskúšať uvariť, no dnes som to nestihla a púpavy som dala do chladničky. Bude to vadiť?
mám radšej nazbierať nové??
ďakujem

kadan
22. apr 2015

ja som našla tento receptík

eliyanah
25. apr 2015

Ja davam trstinovy cukor a bio citrony, vyborne! tiez este davam stavu z citrona pred dovarenim. treba ochutnat a pridavat.

123456m
30. apr 2015

čo tak namiesto cukru našibať tam steviu?? skúšal niekto?? 😅

lorela
30. apr 2015

@123456m Stevia je strašne trpkej horkastej chuti, to si neviem predstaviť. Brrrr.

vroni
30. apr 2015

@123456m, stevia nema zahustovaciu schopnost cukru, spravis macimalne pupavovy sirup. Co sa chuti tyka, suhlasim s @lorela , to mozem rovno pridat mydlo....

adimoja
8. máj 2015

@henikav
@adulik3 babulky zapajam sa do temy.. varilo som ho vcera ale zostal mi riedky. uz ked som ho davala do poharov bol riedky .. pritom som ho varilo tak ako sa ma. myslite ze sa skyseli ? 😒

henikav
8. máj 2015

@adimoja nieco sme zjedli, no mne sa po nejakom case pokazil (po 2-3 mesiacoch) na povrchu sa vytvorila plesen, neviem ci som ho mala mozno skladovat v chladnicke? Nakoniec sme zvysok vyhodili

adulik3
8. máj 2015

@adimoja mi sme ho pekne skonzumovali a pekne som ho mala husty a velmi chutny celu zimu sme sladily čaj s nim a aj teraz sa beriem ho robiť určite a riedky? ja som ho povarila o čosi dlhšie aj skušku som sem tam spravila na mali tanierik dat a uvidiš či ti tuhne a mne sa vydaril no treba skusiť dlhšie povariť aby sa ta voda odparila trocha inak neviem poradiť ja som takto skušala 🙂

adimoja
8. máj 2015

@adulik3 robila som prvýkrát a varilo som ho 1.5h .. asi teda nestacilo ☹ .. nevadi, vsak sa minie ked tak do caju a mozno este nieco v pohari zhustne 😉

dreamer8
6. máj 2016

Nahodou som narazil na recept a kedze med mam velmi rad, zvazoval som ze si ho spravim, ale vidim len same negativa:

- 1.5-2kg cukru na priblizne 1kg medu?! to je skor tekuty cukor
- chutne to urcite bude, ale s takym podielom cukru by bolo vsetko
- v pupavach moze byt kadejaka haved, bud sa uvari a zje, alebo rozlezie po celej kuchyni, neviem co je horsie
- priprava, to zbieranie a nasledne bolesti chrbta, ako "bonus" nejaky ten kliest
- nasledne varenie, aj pol dna
- pri pouziti "zdravsieho" cukru sa cena vyrovna pravemu medu bez cukru

Nehnevajte sa, ale toto mi pride ako uplny nezmysel, zoberte si akukolvek presladenu sladkost a kazda bude zdravsia s mensim mnozstvom cukru ako toto, dokonca aj kola je popri tomto zdravsia.

Ak pouzijete zdravsi cukor, vyjde to cenovo ako pravy med, cim to uplne straca vyznam.

Kupili by ste si med s 10% medu a 90% cukru (kludne zdraveho) za rovnaku cenu ako pravy med? Ani nahodou, ak aj, isli by ste ho reklamovat, toto ma navyse 0% praveho medu a este je to praca prakticky na cely den. Cudujem sa ze sa niekto dokaze sam takto dobrovolne klamat.

Holt, vceliu pracu jednou prechadzkou po luke nenahradime, vlastne by sa to ani nemalo volat "pupavovy med", je na to zakon, aj preto sa to pod tym nazvom nepredava.

Kupte si radsej pravy med od vcelara, podporte poctivu pracu cloveka z vasho regionu a tiez pracu vciel, na 1kg medu musia opelit az 5 milionov kvetov!

eliyanah
6. máj 2016

@dreamer8 Ked robim nieco z pupavy , ci je to tinktura, sirup alebo "med"tak preto, lebo to je vyluh z pupavy, neviem preco tu pisete o mede, ked je tema ina, kazdy predsa vie, ze sa med da kupit a aj to ako vznikne. Kazda rastlinka, bylinka ma svoj ucinok, a tento akoze medik sa neje na litre ale po lyzickach.

dreamer8
6. máj 2016

@eliyanah pisem o mede, lebo je uvedeny v nazve temy, ak by sa to prezentovalo ako "cukrovy pupavovy sirup", ok.

Nepaci sa mi, ze sa to prezentuje ako zazracny liek na vsetko (tak to casto predavaju na bazaroch) a vhodny pre deti, pritom napr. kola ci ine sladkosti sa povazuju doslova za jed ci otravu, prave kvoli vysokemu mnozstvu cukru.

Co sa tyka byliniek, tak preco to nepouzit ako ine bylinky, mozno s cajom, citronom a medom, nemalo by to podobne ucinky - a bez cukru?

eliyanah
6. máj 2016

@dreamer8 Tak co sa tyka byliniek ja som tiez za tie cerstve a aj susene a nepotrebujem k nim ani med, ale ked si tuto tekutinu ja to volam sirup otvorim v zime, tak citim pupavu a je mi krasne, a uz som spomenula ze sa dava iba trocha na chut, mali by ste urobit kampan na ine vyrobky ktore su zdraviu skodlive a ktore ludia vo velkom stale nakupuju a vsetko je OK 🙂

dreamer8
6. máj 2016

@eliyanah ja vidim problem v tom, ze prave vdaka tomu nespravnemu nazvu to ludia skor povazuju za med ako za liek a tym ze to je chutne a sladke, tak detom jedna lyzicka urcite stacit nebude, to viem aj podla seba, mamicky si povedia, ved je to med a je to este zdrave, tak nech to deticky papaju, ale sladku tycinku kde je minimum cukru by im nedovolili.

K tym inym vyrobkom, aj ked to je mimo temu, opat pripomeniem nazov, predsa ked sa nieco povazuje za "med", ludia to povazuju za zdrave a ten pupavovy "med" predavaju aj po bazaroch a tam si ludia neuvedomuju kolko cukru tam je, keby bola na flasi nejakeho dzemu ci cokoladovej natierky v zlozeni "1.5kg cukru", tak by bol asi kazdy sokovany. Navyse ani "zdravy" cukor vo velkom mnozstve nie je tak zdravy, rovnako ako nic vo velkom mnozstve, no v tych inych vyrobkoch si ludia daju pozor, vedia ze v kole je vela cukru a kofeinu, ze cigarety su skodlive, ale "zdravy med" - ako by ten mohol byt skodlivy, pritom nazov "pupavovy med" sa pouziva vo vsetkych receptoch.

eliyanah
7. máj 2016

@dreamer8 ja chapem co tym chcete povedat, aj to sedi, ale tak ak si niekto mysli,ze toho moze kolko sa mu raci tak potom co s tym narobime, ja viem ze je tam vela cukru aj ked je trstinovy, a vela cukru skodi, a v receptoch som pupavovy med este nevidela.

simca06022011
7. máj 2016

@dreamer8 prilis prehanas... pupavovy med je zauzivany nazov roky. vsetci co maju sajnu o tom ako sa robi vedia ze ti nie je vcely med.... rovnako su aj ine medy co s vcelami maju pramalo spolocne. dalej ta opravim, na pohary tohti medu nebude 1,5 kg cukru kedze z toho vyjde poharov viac + nik normalny nezje viac ako lyzicku - dve na raz, max si osladi caj na nic ine sa tento med nepouziva... co je slternativa k cukru s velmi pozitivnymi ucinkami. ak ci lenivy sa pre vyrobu niecoho domaceho trosku ponamahat a nie si typ cloveka co si nieco uz len pre ten pocit " urobil som sam " tak to je tvoj problem ;) rovnako je to so zavaranim, mrazenim potravin a pod. Proste su ludia co si to spravia radi a su taky co si radsej kupia ;) u nas sa vcelieho medu minie cca 5L rocne, velmi sa preto na tento pupavovy tesime, lebo nie je to klasika od vcelara ale nieco co nam urobi prijemnu jar v zime ;)

inak z pupavy sa da robit aj limonada ;) vraj velmi zdrava.

dreamer8
7. máj 2016

@eliyanah tie recepty som myslel tak, ze na nete je vela receptov na puvavovy "med".

@simca06022011 - to ze je zaujivany, neznamena ze je spravny. Ake ine medy co maju pramalo spolocne so vcelami poznas? Ja totiz ziadne, aj vdaka zakonu. Skoda ze podobnych zakonov je malo, napr. pod nazvom dzus sa moze predavat voda so sirupom a pod. K mnozstvu, aj v tejto teme zaznelo ze spolu je z toho priblizne liter, takze tam tych 1.5kg aj bude. To ze nikto si neda viac ako 2 lyzicky, tiez nesuhlasim, ked si precitac na nete reakcie na tie recepty, najdes to, aj aky skvely je na chleba a pod. To ze som lenivy, ja som hned na zaciatku napisal, ze som si ho chcel spravit, len ked som si to vsetko spocital, prislo mi nezmyselne, robit nieco aby som ziskal falosny "med" s kopou cukru, porovnavat to s niecim inym tiez nie je vhodne

Samozrejme, ak niekto akceptuje to mnozstvo cukru, prip. si tam da ten zdravsi a vie co to je, tak v poriadku, ale nikdy nebudem suhlasit s tym aby sa to volalo med, je to ako.. volat umelo zafarbenu tresku "nepravy losos", toto je zakonom povolene, aj ked ta ryba sa s lososom ani nestretla, pritom to slovo "nepravy" je malym pismom a este takym necitatelnym, zamerne aby si to clovek nevsimol.

vroni
8. máj 2016

@dreamer8, no vidis, teba rozculuje nazov medu, mna rozculuju ludia, ktori vyzaduju, aby sme mali uzakoneny kazdy prd. To, na com tak strasne bazirujes je jednoducho VCELI med, obsahuje mimochodom tiez vysoke mnozstvo pridaneho cukru, lebo sa nim vcely masovo prikrmuju. Ja pupavovy med (ano, vola sa to med bez ohladu na to, ci sa ti to paci ci nie) robim za za dva-tri roky, moje dieta vasnivo rado zbiera pupavy. Jedna davka nam na tuto dobu staci, ja na chlieb davam tak priblizne lyzicku, viac mi tam jednoducho nevojde, nepoznam nikoho, kto by sa krmil lyzicami medu (akohokolvek). Pokial viem, tak vcely nijaky certifikovany patent na vyrobu medu nemaju, takze sa medom moze nazyvat aj ten pupavovy. Zakony o nazvoch mi pripadaju idiotske. Okrem chranenych znaciek ci postupov sluzia akurat na buzeraciu a vytahovanie penazi s cudzich vreciek. Mna srdi podstatne viac zaplava cukru, ktoru nam strkaju uplne vsade. Pupavovy med sa v tom uplne straca.

dreamer8
8. máj 2016

@vroni taketo zakony su prave dobre, lebo urcuju jasne a jednoduche pravidla, napr. aj sunka musi mat urcite minimalne mnozstvo masa, toto je prospesne pre zakaznikov, naopak, tam kde pravidla nie su, si mozu vyrobcovia dat co len chcu a potom tu mame vyrobky s kopou cukru - co ako pises sa ti nepaci, ale to zdaleka nie je to najhorsie, spominal som sunku pri ktorej pravidla su, napr. pri parkach ci klobasach to neplati a tak tam vyrobvobia mozu dat cokolvek...

K buzeracii a podpore znaciek, napr. zakon o mede a sunke platia pre vsetky znacky, nikoho neuprednostnuju a podmienky su velmi jasne, ziacny poctivy vcelar to nema problem dodrzat, prave to riedenie je komplikacia, na ktorej nepoctivi zarabaju a proti nim je ten zakon, poctivi nemusia spravit nic inak, tie zakony nikomu poctivemu neublizuju a zakaznikom pomahaju.

Birokracia v inych oblastiach je zla, to suhlasim, buzeruju vyrobcov, predajcov aj sukromne osoby, ale to sa absolutne neda prirovnavat s tym, ze vyrobcovia medu musia dat do flias med a nie vodu, cukor a sladke sirupy.

Este k tym pravidlam, zakonom, ja osobne citam zlozenie prakticky pri vsetkych potravinach, aj kvoli alergii a opat priklad, ked rozne ceralne, viaczrne pecivo ma len velmi male percento celozrnej muky, takto vlastne obchadzaju zakon, pod. pri ovocnych vyrobkoch, drahe ovocie je v nazve, ale su tam napr. len 2% toho ovocia z nazvu a obrazku, 40% jablk a zbytok voda a Ecka.

Vies si predstavit kolko casu by som usetril, ak by boli jasne pravidla pre vacsinu potravin? Taktiez by mnoho ludi usetrilo, lebo teraz si neuvedomuju co presne kupuju, z toho prikladu s dzusom, kde su 2% ovocnej zlozky, voda a Ecka, taky sirup ma rovnake zlozenie, je lahsi a vyjde ovela lacnesie, takze take dzusy by som uplne zakazal, prip. by musel byt nazov "sirup s vodou", prip. percento ovocnej zlozky velkym pismom na prednej strane vyrobku. Vyrobcovia tu informaciu maju, musia to uvadzat v zlozeni, takze by to nebol ziadny velky problem pre nich.

vroni
8. máj 2016

@dreamer8, ano i nie. Jasne, ze sirupovy odvar je nieco celkom ine nez ovocna stava. Lenze ono by uplne stacilo, keby spotrebitelia nehadzali zodpovednost na stat, vyrobcov, zle pocasie ci nevhodne spravanie susedov a jednoducho to pitome zlozenie CITALI. Nieco, co obsahuje 5% masa si nekupim ani ked sa to bude volat parky, ani ked to bude original falosna sunka. Uplne by postacovali linie, ze maslo musi mat minimalne 80% mliecneho tuku, parky 80% obsah masa atd, lenze ked spotrebitelia pozeru aj, prepytujem, spod seba, lebo je to lacne a pouzivat mozog boli, tak tu vznikaju (toto sa vobec netyka len SK) idiotske likvidacne zakony, kde viedensky rezen musi pochadzat z Viedne ale slanina sa moze macat v karamele. Ako by sme priliehavo nazvali pupavovy med? Sirup to nie je, je tuhy, vyluh to nie je, je tam cukor, pupavovy cukor tiez nesedi, lebo nie je krystalicky (moj tento rok je, slak aby to....)
Ale ten poctivy vcelar (a nie medar - vyrobca medu) by ma zaujimal - v ktorejto obchodnej sieti dostanem med bez pridanej tony cukru? A kde sa na baleni medu (toho "praveho" a bezne dostupneho) docitam, kolko cukru don napchali? Az zakon donuti velkovyrobcov vyrabat poctive potraviny, uznam zmysel zakona o slovickareni a zacnem varit pupavovy cukrovy maglajz. Dovtedy to bude pupavovy med.

dreamer8
8. máj 2016

@vroni tak postupne...

- ja mam dobry zrak, ale niektore zlozenie je extremne malymi pismenami
- ako pises, ze by stacilo ak by bolo povinne min. mnozstvo hlavnej zlozky, ved to som ja chcel a to su tie zakony na nazvy ktore sa ti nepacili
- musi to byt viazane na nazov, inak to predsa nejde
- kritizujes nespravodlive, resp. nerovne zakony, ale to sa predsa nepaci ani mne
- povinne percenta hlavnej zlozky na prednej strane obalu by jednoducho vyriesilo prave tie nerovne zakony
- parky s 5% masa nekupis, ale bez zakona to nezistis, musis sa spytat - a kedze tam zvykne byt vela ludi, tak je nerealne aby sa clovek spytal, tieto parky maju kolko %, 20, ok, tak nie, co tieto, 15%, tak ani tie a co tieto - vies si toto predstavit?
- prave kvoli volnym nazvom existuju spisske parky so 40% aj so 70% masa, takze ani tradicny nazov nepomoze
- kazdy med musi mat 0% cukru ci sladkeho sirupu, pravidelne to kontroluju a zverejnuju falsovane medy, udeluju pokuty, existuju aj triky ako zistit ci je med pravy ci falsovany

Kedze sa neda spravit milion zakonov na vsetky konkretne vyrobky, pomohlo by to povinne uvadzanie podielu hlavnej zlozky na prednej strane velkym pismom.

Taktiez v nazve by malo byt povinne uvadzat vsetky hlavne zlozky a ako prvu tu prevazujucu, napr. jahodovy dzus sa predava pod tymto nazvom, aj ked ma len 10% jahod a 90% jablk. Kedze prevlada jablko, musel by byt nazov "Jablkovy a jahodovy dzus" (tak toto uz udajne aj schvalili v EU, ale len pre dzusy).

Nakoniec, zakazal by som napr. na cely obal vyrobku dat jahody, ak ma 10% jahod a 90% jablk, min. by malo byt povinne zobrazit vsetky hlavne zlozky, teda jablko a jahody v tomto pripade.

vroni
9. máj 2016

@dreamer8, ved ano, uplne by stacilo uvadzat na prednom obale rovnako velkym pismom podiel hlavnej zlozky. Aj pri vazenom tovare, predsa nie je problem k nazvu spiske parky pripisat aj udaj 40 ci 70% a nik sa nemusi pytat. Aj sojove blivajzy maju narok volat sa parky, klobasa ci maso, aj analogovy syr je syr, cize v pripade, ze by sme chceli definovat kazdu jednu potravinu, budeme tu mat zaplavu zakonov, ktore daju do ruky zbran len uradnikom a koncernom. A videl si uz jednoduchy a prehladny zakon? Ochrana znacky je cosi ine, ale ked zacneme zakonne definovat slova, dostaneme sa do certovho kola a nic dobre to neprinesie. Takze uvadzat hlavnu zlozku ano, citatelne kompletne zlozenie produktov ano, ale nazov definovany zakonom nie.
K tomu medu: vcely sa prikrmuju medom bezne, preto je aj poctivy prvy jarny med bezne cukornatejsi nez letny, ale velkovyroby casto maju vcely v uzatvorenych uloch a krmia vyhradne cukrom. A predavaju "med"....

dreamer8
9. máj 2016

@vroni Neviem ako funguje to prikrmovanie vciel cukrom, ale zakon je jasny, podobne mlieko musi byt taktiez 100%, ale co davaju kravam je uz druha vec. Mlieka su ale rozne, sojove, kokosove a pod., med je len jeden a neda sa nahradit.

Co sa tyka soje, nemusi to byt tak zle, mnoho ludi oblubuje sojove vyrobky, niekomu chutia aj tie lacne jemne salamy kde je mensi podiel masa a nie kvoli cene, napr. detom, prip. ich uprednostnuju chori ludia, alebo ti ktori chudnu, takze zaviest len nejake minimum 80% masa na vsetky masove vyrobky by nebolo spravne. Samozrejme, napr. syr je aj uplne sojovy - tofu, taktiez su celo-sojove parky a salamy, vhodne pre veganov alebo alergikov.

Ako pises, nie je problem pripisat percenta k masovym vyrobkom, ale robia to len vynimocne, prave tam kde je percento vyssie, prave pre chybajuci zakon.

Inak uz existuje zakon pre minimalne pismo zlozenia, aj zvyraznovanie alergenov, to mne ako alergikovi velmi pomohlo, ide pritom o pomerne jednoduchy zakon (chcela si priklad).

vroni
9. máj 2016

@dreamer8, tak tu sa hlboko mylis. Mlieko je zivocisny produkt a moze byt JEDINE a VYHRADNE zivocisneho povodu. Cize kravske, kozie, ovcie ale aj kobylie alebo tigrie (to sa dost blbo ziskava 😀) Rastlinne mlieko ma celkom ine zlozenie, povod, ucinnost, jednoducho s mliekom ma spolocnu len farbu, to by sme mohli aj bielu farbu rozmiesanu vo vode nazyvat mliekom (co je inak tiez zakonom zakazane) Nechcem tym uberat na vyzname a prospesnosti rastlinnych "mliek", ale rozhodne su este menej mliekom ako pupavovy med medom. Rovnako sojove parky ci analogovy syr (ten nevidel ani len tu soju). Parok je masovy vyrobok, rovnako ako syr mliecny, vyrobok, ktory maso/mlieko neobsahuje ani v stopovych mnozstvach sa tak vola vyhradne kvoli svojmu tvaru, preco by to s medom malo byt inak? Med od cukrom krmenych vciel je chemickym zlozenim velmi podobny cukru, to, ze videl vcelu ho ovplyvnilo minimalme, zato kvet nevidel ani omylom. Ani neviem, co je horsie....

dreamer8
9. máj 2016

@vroni tu sa urcite nezhodneme, kravske mlieko ma aj negativa, zahlienuje, existuju intolerancie na laktozu aj alergie na mliecnu bielkovinu a pod., napr. sojove mlieko obsahuje viac ako dvojnasobne vyssie mnozstvo vapnika ako kravske mlieko (takze neplati ze ma "celkom ine zlozenie"), naopak nema ziadnu laktozu, podobne je na tom napr. tofu syr, aj ked ma nizsi obsah vapnika ako tvrdy syr. Co sa tyka chuti, pri spravnej uprave je tofu, ci sojove maso chutovo velmi dobre, rozhodne to nie je len tvarom a vzhladom, napr. udeny tofu syr chuti velmi dobre.

Med je jedinecny produkt, ozaj neviem ako je to s tym prikrmovanim vciel, no v porovnani s mliekom, ci masovymi vyrobkami, tak tie zdaleka nie su dokonale, napr. kravy su krmene kukuricou a SOJOVYMI bobmi, co nie je ich prirodzena strava, pritom vysledkom je "maso" a "mlieko", to by sme teda mali nazvat "sojove mlieko" a "sojove maso", podla toho ze vceli med prirovnavas k cukru? Sme uz mimo temu a otvarat toto by bolo opat na uplne novu.

buckeye
9. máj 2016

@dreamer8 suhlasim s laktozovou intoleranciou a alergiou na mliecnu bielkovin, avsak to o zahlienovani je taky alternativne sireny hoaxik, ktory nie je vedecky preukazany 🙂
inak z rastlinných zdrojov sa mineralne latky vstrebavau horsie ako zo zivocisnych, pretoze rastlinne obsahuju fytaty a oxalaty, vlaknina ciasatocne vstrebavanie latok blokuje tiez.

stardust
9. máj 2016

o com je cela tato debata? V zime osladeny caj pupavovym medom (vsetci dobre vieme, co sa poklada za med) je proste na nezaplatenie 😉 😉 A kto si da tu namahu a spravi si ho, o to viac v tom caji chuti.

dreamer8
9. máj 2016

@buckeye sme uz dost mimo temu, ale pozri si alebo precitaj nieco o mlieku, alternativne dokumenty a info, kolko problemov sposobuje, nie len alergie, tiez ako ludia ktori presli na rastlinne mlieka sa citia lepsie, ustali im traviacie tazkosti a pod., samozrejme nazor nech si spravi kazdy vlastny, len treba zistovat informacie z oboch stran, ale vazne toto nie je tema o mlieku.