Recept na púpavový med

veronika13
12. máj 2008

Ahojte, chcem sa s vami podeliť o tento receptík na púpavový med, u nás jej teraz kvitne na tony, tak som dnes s ním začala. Moja mama ho robila a bol super.

Potrebujeme:
400 kvietkov púpavy
1 l vody
citrón
1 1/2kg cukru

Postup:
400 kvietkov púpavy dáme do hrnca, zalejeme litrom vody, nakrájame citron a dáme variť, od bodu varu povaríme 15 minút a odstavíme. Necháme postáť 24 hodín.
Potom kvietky poriadne vytlačíme, do šťavy pridáme cukor a varíme do stuhnutia asi 2 1/2 hodiny.

Ak má niekto s ním už skúsenosti, pridajte nejaké zlepšováky 🙂

buckeye
9. máj 2016

@dreamer8 pozri ja suhlasim s tym,ze niekto moze mat alergiu, alebo intoleranciu, ale to zahlienenie nie je vedecky potvrdene, vacsinou sa s tou info stretnes len na alternatívnych weboch, ktore podobne nezmysly siria

vroni
10. máj 2016

@dreamer8, no ja o koze, ty o voze. Ja vobec nekomentujem, ake mlieko je lepsie, hovorim o tom, ze mlieko je ZIVOCISNY a nie rastlinny produkt. Isteze rastlinne mlieka neobsahuju laktozu, odkial by ju brali? Svojim zlozenim proste mlieko nie su a nebudu. Vyzeraju sice podobne, ale to aj voda a ciry alkohol (napriklad), tiez budeme tvrdit, ze su to iste, lebo maju rovnaku farbu? Soja je podstatne silnejsi a agresivnejsi alergen ako laktoza, takze vziat si akurat sojovu tinkturu za priklad je zlahka usmevne. Argumentuj aspon makovym ci mandlovym mliekom, tam je obsah vapnika podstatne vyssi, zlozenie priaznivejsia a argumenty padnejsie. Sojove maso nie je maso. Moze sa pripravit nekonecne chutne, moze niekomu maso nahradit, ale maso nie je a nemali by sme ho tak nazyvat. Aj karfiol mozem upravit do tvaru fasirky a vyprazit a maso to z neho neurobi. Aj ked to bude chutit vynikajuco, stale to bude karfiol a nie karfiolove maso. Chut je vec individualna, co chuti jednemu, neda iny do ust, takze to nie je argument. Kravy v mastali su dobry priklad. Ak ich zavriem v mastali o zrne a soji, tak to maso bude kvalitativne svety vzdialene od masa kravy, ktora sa volne pohybuje. Darmo budem chranit nazov "maso", ked mi predajca bude moct beztrestne ponuknut takyto brak. Tak nejako sme na tom s medom, v obchodoch sa predava nekvalitny brak minusovej kvality, ale nam bude trhat zily, ze sa medom nazyva aj cukrovy vyvar so silnym vyluhom kvetov...

dreamer8
10. máj 2016

@buckeye ja som nemyslel iba to zahlienovanie, ale celkovo problemy a otazky tykajuce sa konzumacie kravskeho mlieka, okrem ineho, ziadne ine zviera nepije mlieko od ineho druhu v dospelosti.

@vroni

K sojovemu masu, ja som argumentoval podobne ako ty, ked vceli med je podla teba kvoli prikrmovaniu cukrom velmi podobny cukru a je porovnatelny s pupavovym "medom", tak potom kravske maso je kvoli prikrmovaniu sojou velmi podobne sojovemu masu, podobne je to s mliekom, ak nevidis tu suvislost, tak uz neviem.

Ked podla teba "Sojove maso nie je maso", potom ani pupavovy med nie je med.

K soji ako alergenu, ano, je to tiez alergen, ale mlieko ma okrem alergie aj problem s intoleranciou laktozy, preto som ju spominal, nou trpi 20% Europanov a napr. az 95% ludi z Azie a Afriky! Opat nespominam ine problemy kravskeho mlieka.

Ak chces nazyvat 100% vceli med z obchodov za "brak", ako potom nazves to maso prikrmovanych zvierat, antibiotikami napichanej hydiny, casto nastriekanej vodou??

buckeye
10. máj 2016

@dreamer8 takto aby sme si rozumeli, clovek ktory netrpi laktozovou intoleranciou ani alergiou na bielkovinu, nema s mliekom problem, clovek je totiz druh, ktory sa evolucne priposobil a aktivita genov na jeho travenie je aj v dospelosti, vynimku tvoria prave skupina spominanych ludi s intoleranciou, cca 70% ludi ale s mliekom problem nema a je pre nich vyborny zdroj vapnika (biologicka dostupnost je 35% u kravskeho mlieka, na porovnanie u spenatu je to len 5%, pretoze ten obsahuje oxalataty a fytaty, ktore s vapnikom tvoria nerozpustne zluzeniny a blokuju tak jeho vstrebavanie), zdroj bielkovin, a kvalitnych tukov, ak je to mlieko zo zvierat pasenych volne na luke (cize kvalitne), je vyborny zdroj CLA, ktora je v metabolizme cloveka dolezita, este raz podotykam, pisem o kvalitnom mlieku, od krav, ktore sa volne pasu, su kontrolovane na zapaly

vroni
10. máj 2016

@dreamer8, ale ja v tomto bode s tebou suhlasim 😉 Tak ako sojove maso nie je maso a napriek tomu sa tak podla zakona moze nazyvat, mozeme oznacit pupavovy med za med. Praveze JE to iste. Len teba viac hryzie ten med a mna ta soja. 😀
Maso z prikrmovanych zvierat, napchate atb a vodou som nazvala rovnako ako onen med - brak. Ale nastastie dnes nie je problem najst drobnochovatelov, ktori nemaju sliepky odchovane penicilinom, prasce im behaju po vinici a kravy po luke.
Mne je totalne fuk, kolko ludi a preco pije ci nepije mlieko. Azijci casto nevedia spracovat laktozu, ale s Africanmi si sa trochu kopol, taki Masaji a ine africke narody by ti veru nepodakovali za pribasnenie laktozovej intolerancie. Ale ja neposudzujem ani kvalitu mlieka (to by bolo nadlho) a ani jeho ucinky, hovorim len, ze mlieko je zakonom stanovene ako zivocisny produkt a ziadne rastlinne mlieko neexistuje.

dreamer8
10. máj 2016

@buckeye prave o tom, ze aj ludia ktori nemaju alergiu ani intorelanciu, mozu mat s kravskym mliekom problem a po jeho vyradeni sa citia lepsie, myslim ze sa to spominalo v jednom dokumente, ak si spomeniem, pridam ho do inej temy, kde su zaujimave dokumenty a nasledne sem pridam odkaz.

buckeye
10. máj 2016

@dreamer8 vies casto sa taketo info siria cez alternativne weby, rovnako ako to o zahlieneni, robila sa studia a ziadne zahlienenie sa nepotvrdilo, ludia si casto problemy vsugerovavali, lebo citali niekde nieco, proste take nocebo (negativne placebo)

buckeye
10. máj 2016

@dreamer8 inak rovnake porovnanie bolo aj u glutamanu a syndromu azijskej kuchyne, a vyslo to rovnako, ked si ludia mysleli, ze dostali glutaman rozbolela ich hlava, aj ked boli v testovacej skupine bez neho

dreamer8
10. máj 2016

@vroni Rastlinne mlieko neexistuje? Preco sa potom predava, preco ho potom pijem? Preco ma viac vapnika ako zivocisne? Potom teda neexistuje ani "pupavovy med"?? Nema to zmysel.

Tu je ten dokument o mlieku:

https://www.youtube.com/watch?v=GM2zr8aUT88
buckeye
10. máj 2016

@dreamer8 uz len ten zaciatok, fanbulacie vraj sposobuje, vedecka studia by nebola? Tuto mas clanok v slovencine od kolegov z Kosic, ktory sa odvolava na seriozne studie,http://www.lovcisarlatanov.sk/mlieko/ a potom, aj oni to zdoraznuju, je potrebne sledovat davku, ved nikto neodporuca pit ho od rana do neskoreho vecera 🙂

vroni
10. máj 2016

@dreamer8, skutocne? Ty si kupil v EU rastlinne MLIEKO? Pozri sa na krabicu, co je tam napisane, zjem kefu, ak tam bude mlieko. Legislativna EU doslovne ZAKAZUJE oznacovanie rastlinnych napojov ako mlieko. Neviem, co pijes, ale ak je to biele a rastlinneho povodu, tak to nie je mlieko (oficialne). Mimochodom, najviac vapnika je v maku, aj z toho sa da spravit super napoj... (ale kupit sa, myslim, neda)

buckeye
10. máj 2016

@vroni mak je fajn, ale ako vacsina rastlinnych zdrojov je dostupnost vapnika obmedzenejsia, preto musia vegani kombinovat viacero zdrojov, pretoze rastlinne zdroje su sice bohate, ale zaroven obsahuju latky, ktore vstrebavanie blokuju

vroni
10. máj 2016

@buckeye, ja viem, ale je to dobra alternativa, ked niekto nemoze/nechce ine zdoje vapnika (a teda vegan nie som ani omylom, ako sa hovori opaku vegana 😀?)

dreamer8
10. máj 2016

@vroni ok, beriem spat, casto pocujem vyrazy ako sojove mlieko, tak ale je to potom rovnake ako med, co sa tyka oznacenia.

@buckeye nemozes to odsudit hned po par minutach, uz som to videl davno, ale co sa tyka vedeckych vyskomuv, mnohokrat je to podplatene, samozrejme nemam dokazy, ale to ze sa mlieko nasilu podporuje dokazuju aj dotacie a to je prakticky podplacanie a presadzovanie jedneho druhu potraviny pred ostatnymi z penazi vsetkych danovych poplatnikov, ale keby sme zacali opat temu dotacie, tak uz sme opat v inej teme...

luliu
10. máj 2016

@vroni teraz v dm zacali predat makove "mlieko" Je super

vroni
10. máj 2016

@luliu, vdaka, kuknem...

buckeye
10. máj 2016

@vroni no ved, ano pokial je alergik na mlieko, ine mu neostava, ken sa netreba spoliehat, ze napr mak ma 12x viac vapnika ako mlieko, staci par lyzic, lebo dostupnost je horsia, musia kombinovat, pripadne doplnat tabletkovo

@dreamer8 vedecke studie (vo vedeckych casopisoch, nie hockde) musia deklarovat konflikt zaujmov a granty, ako vedec, ktory tych clankov ma uz zopar opublikovanych (i ked uplne v inej oblasti) trosku o tom viem ;)

dreamer8
10. máj 2016

@buckeye ked ty jednas poctivo, nemozes automaticky predpokladat ze tak budu konat vsetci, ked by si nevykradla byt ci auto, nenechas si byt a auto odomknute. 😉 Dokazem su uz len protichodne vedecke studie na rovnaku temu.

buckeye
10. máj 2016

@dreamer8 to je sice fajn, ale zasa verit ze kazda jedna studia je podplatena (a pritom vychadzaju z roznych kutov sveta, od roznych labakov, aj niekolko naraz) je proste konspiracia ;) to by totiz mliekarenske firmy museli podplati tisícky ludi, co venuju tomtuto vyskumu..rovnake konspiracie sa siria kazdou oblastou(vakciny, farmafirmy etc), to by kazdy jeden vedec museli byt podlateny v tej danej oblasti 🙂 asi je to prirodzeny jav, ze si to laici myslia neviem, ale vyskytuje sa to casto ,ludia maju radi tajnosti (ved aj tato obluba je evolucne dana 🙂 ), výhodou vedeckých clankov je to, ze ked ja nieco dnes opublikujem v karentovanom casopise, niekto iny z opacenho konca sveta, ktory sa venuje podobnej alebo rovnakej teme si moj clanok precita, a povie si aha na robila toto, aj nam to tak vyslo, overi moje vysledky, ak mu to vyjde inak bude to publikovat, ak mu to vyjde rovnako nadstavia na tom a opublikuje nieco, co ktomu zistil blizsie, ak niekto zfalsuje vysledky ,skor ci neskor sa ukaze, ze ich zfalsoval, napokon zopar prikladov takýchto falsovatelov uz mame (Wakefield, Seralini, nedavno Obokata..etc)

dreamer8
10. máj 2016

@buckeye ja som nenapisal ze kazda jedna studia je podplatena.

dreamer8
11. máj 2016

Este by som sa vratil k tym nazvom, bez ohladu na povinne nazvy stanovene zakonom, zoberme si napr. sojove ci mandlove "mlieko", kazdy clovek s ukoncenou ZS vie, ze soja ani mandla nie je zviera, no pri mede, zoberme si kvetovy, agatovy, pupavovy, pre ludi, ktori nepoznaju ako sa vyraba ten pupavovy, to mozu povazovat za uplne klasicky med, aj ked rozdiel je velky, na to som po cely cas narazal.

dreamer8
23. júl 2016

@vroni "Ty si kupil v EU rastlinne MLIEKO? Pozri sa na krabicu, co je tam napisane, zjem kefu, ak tam bude mlieko."

Prajem dobru chut, tu kefu mozes zapit kokosovym mliekom. 😝 (inak je to z noveho lidl letaku)

vroni
23. júl 2016

@dreamer8, kupim si nejaku maksiu kefu 😀 😀 😀 Ale tu pokutu by som tiez chcela vidiet, ked sa tento letak dostane do ruk tym "spravnym". Ze sa nejaka azijska konzerva pomenuje mliekom je jedna vec, ze je predmetne oddelenie Lidlu tak pitome, ze ponecha povodny (eu-nekorektny) nazov uz je o inom.

dreamer8
23. júl 2016

@vroni osobne si nemyslim ze nazov mlieko by rastlinne napoje nemohli mat, napr. med je produkt vciel, pupavovy "med" obsahuje hlavne vela cukru a pri mede sa uz male mnozstvo povazuje za "fake", podobne je to pri vine, povazuje sa to za podvadzanie.

Porovnajme si zivocisne a rastlinne mlieka/napoje...

Kravske mlieko obsahuje vitaminy, mineraly, no tie sa tazsie vstrebavaju, viac zatazuje traviaci system, prekysluje organizmus, okrem toho su zname a stale rozsirenejsie alergie a intolerancia, ktora sa s vyssim vekom zvysuje, takze ak ma niekto problemy, moze to byt aj tymto, aj ked v minulosti s tym problem nemal.

Rastlinne mlieka sa lahsie vstrebavaju, nezatazuju tak traviaci system, niektore su antialergicke, napr. ryzove neobsahuje lepok, laktozu ani cholesterol, makove mlieko napr. obsahuje 12x viac vapnika a mnozstvo vitaminov. Vyraz "mlieko" by som osobne zakazal iba pri umelo prisladzovanych a ochucovanych rastlinnych napojoch, podobne ako pri mede a vine.

vroni
24. júl 2016

@dreamer8, ja s tebou v podstate suhlasim, lenze my dvaja nie sme "zivotne dolezita" europska komisia, ktora definuje pojmy. Aj ked - to, co sa predava v obchodoch v tetrapakoch su naozaj len napoje - prisladene, prisolene a s konzervantami - toto fakt nic nema s mliekom nic spolocne. V konzerve dostanes aj ciste kokosove mlieko - cize len vodu plus tuk z kokosoveho orecha plus stopy duziny, ine rastlinne mlieko v takomto zlozeni som predavat nevidela (robim si doma, takze netvrdim, ze neexistuje). Ale rastlinne mlieka nie su "vseliek" Take sojove je podstatne vacsi blivajz nez bezne mlieko, ryzove a ovsene su sice bez lepku, ale obsahuju nieco podobne (zabudla som nazov), co moze vyvolat podobnu reakciu ako lepok samotny, takze aj s nimi opatrne...

dreamer8
24. júl 2016

@vroni mozno prave to nariadenie, ktore by umoznovalo nazvat mliekom aj rastlinne napoje bez pridavnych sladidiel, pomohlo rozsirit ciste rastlinne mlieka. Kazdopadne, rastlinne mlieka maju urcitu nevyhodu, niektore su trpke a bez sladidiel nechutia tak dobre ako kravske mlieko, aj preto sa casto dosladzuju - kravske mlieko ma v tomto vyhodu, ze obsahuje "prirodzene" sladidlo - laktozu, aj ked ta sposobuje viac problemov ako sladidla v rastlinnych mliekach, samozrejme nie vsetkym, ale pomerne velkej skupine ludi. Preto nie je celkom jednoznacne, ci je viac prirodzene a viac vhodne pre dospeleho cloveka kravske mlieko s laktozou, alebo rastlinne mlieko s prirodnym sladidlom.

Inak mne lepok nevadi, aj ked viem ze je teraz popularne lepok vyradit, ale prilis som sa tym nezaoberal a neviem nakolko je to mytus a nakolko pravda.

Kazde rastlinne mlieko ma svoje vyhody a nevyhody a odporuca sa ich preto kombinovat, to udajne dokaze uplne nahradit kravske mlieko.

Taktiez som nasiel stranky kde spominaju mnoho studii ako kravske mlieko moze za mnozstvo ochoreni, aj smrtelnych, ktore znamenaju skratenie zivota, ma ist o dlhorocne studie, tvrdia ze sa ich snazia ututlat a platia si clanky a studie ktore maju podporovat kravske mlieko, prilis som sa o to nezaujimal, kedze ja na vyber nemam, ale mozno na tom nieco bude. Tu je odkaz na zaujimavy clanok:

http://www.badatel.net/list-o-mlieku-odkaz-pre-...

Ak by bol odkaz odstraneny, prosim ponechajte aspon nazov a cast clanku, ktoru zacitujem, zaujimave to moze byt prave pre mamicky. Netvrdim ze je to vsetko biele alebo cierne, ale je to minimalne na zamyslenie, ci vyskusanie docasne kravske mlieko vyradit a sledovat zmeny, vlastnu skusenost totiz nenahradi ziadny clanok, ci uz pre jednu ci druhu stranu.

List o mlieku: Odkaz pre pacientov

"Všetky články totižto dávajú mlieko do súvislosti s črevnými kolikami, črevným podráždením, črevným krvácaním, anémiou, alergickými reakciami u batoliat a detí a s rôznymi infekciami ako napríklad salmonelóza. Ešte väčšie obavy spôsobujú virálne infekce a obavy z cukrovky u detí. Taktiež sa pojednáva kontaminácia mlieka kravskými bielymi krvinkami (hnis) a mnohými chemikáliami a insekticídmi. Čo sa týka detí, články sa sústreďujú na choroby z mlieka, ako rôzne alergie, noso-ušno-krčné infekcie, pomočovanie, astma, črevné krvácanie, kolika a detská cukrovka.

U dospelých sa mliekom spôsobené choroby krútia okolo srdcových chorôb, artritíd, alergií, častých prechladnutí, a čo je ešte závažnejšie, leukémií, lymfómov a iných rakovín."

vroni
24. júl 2016

@dreamer8, ehm, badatela by som za velmi seriozny zdroj informacii nepovazovala. Niekedy je inovativny a ma fajn informacie, ale casto sa mu zadaria aj riadne kamenaky a bludy. Tu je na (minimalne ryzovom) mlieku informacia, ze sa nesmie podavat detom do troch (tusim) rokov, ze je soja alergen c.1 je tiez pomerne znama vec. Takze aj tie rastlinne mlieka nie su len pausalne pozitivne a bez (moznych) vedlajsich ucinkov. Robim si mlieka doma a veru prisladzat nepotrebuju, take mandlove mlieko z chladnicky alebo este teple makove (cerstvo "nadojene" z Miomatu) su vynikajuce, ale trvanlivost je maximalne par dni, neviem, ci v tych obchodnych nie je sladidlo skor v ulohe konzervantu nez osladzovaca....

vroni
24. júl 2016

inak, kdesi som citala, ze neznasanlivost mlieka sposobuje prave homogenizacia a pasterizacia mlieka, lebo v nom nici enzym, ktory cloveku pomaha travit laktozu. Netusim, ci je to pravda, fakt je, kym po nepasterizovanom mlieku nemam problem, po kave s obycajnym mliekom mi je zle (v kave problem nie je, to uz mam overene a inak ciste mlieko nepijem)

dreamer8
24. júl 2016

@vroni bez precitania sa o tom tazko bavit, od tam uvadza aj konkretne studie, vyroky skutocnych svetoznamych lekarov a vedcov, taktiez podobne informacie su aj v inych clankoch.

http://www.zdravie.sk/clanok/55411/fakty-a-myty...
http://chlebnicanova.blog.sme.sk/c/405832/mytus...

Citat:

"Fakty o nepriaznivých účinkoch mlieka
U detí aj dospelých môžu vzniknúť aj problémy s trávením, ochorenia dýchacích ciest, bolesti brucha či nafukovanie, ktoré sú spôsobené laktózovou intoleranciou alebo alergiou na bielkoviny kravského mlieka. Dojčatá produkujú enzým laktázu, ktorý štiepi mliečny cukor - laktózu. Tvorba laktázy v dospelosti klesá, čím sa laktóza môže stať úplne nestráviteľnou. Vtedy je nutné bielkoviny tohto druhu vynechať a nahradiť inými. Škodlivé enzýmy a hormóny nachádzajúce sa v mlieku môžu spôsobiť aj ochorenia činnosti srdca, ­astmu, anémiu, obezitu, chronickú únavu, dokonca rakovinu."

Nasiel som aj nazor, ze mlieko by malo byt v rovnakej kategorii ako cigarety, ze by na nom mali byt podobne varovania, to je uz mozno extrem, ale ktovie.

vroni
25. júl 2016

@dreamer8, Precitala som a velmi dokladne. Autorovi alebo skor prekladatelovi uniklo, ze v clanku miesa mlieko s chemickou bielou vodou predavanou pod tymto nazvom v obchodoch. Vezmime si len tie pakistanske deti prestahovane do Anglicka. Zmenilo sa principialne zlozenie ich stravy? Zrejme nie, zostala prevazne mliecna. Zmenila sa kvalita mlieka, ktore pili (pochybujem, ze v Pakistane bude bezne k dostaniu tetrapakove mlieko, v Anglicku skor bude problem ulovit nejaku kravu za ucelom podojenia) CIze problem bude menej v mlieku ako takom ako skor v procesoch, ktorym potravinari mlieko "osetruju"