Recept na šmorn. Máte niekto?

rovni
1. feb 2009

Ahoj,
neviete mi niekto poradiť ako sa robí šmor?Je to zrejme miestny názov-robila nám ho babka (pochádzala od Pustých Uľán na Záp.Slovensku) ako deťom,mali sme ho veľmi radi,viem že tam išli vajcia,cukor,hrozienka,krupica...-pieklo sa to v rúre a vyýsledný efekt bola taká žltá mrvenička,ktorú sme si potom ešte poliali sirupom.
Už som to hľadala cez google niekoľko krát ale bez úspechu.

emjee
1. feb 2009

a nie nahodou šmorn? alias grießschmarren (nemecky nazov, grieß = krupica), napr. tu http://www.chefkoch.de/rezepte/100801040636695/... 😉

rovni
autor
2. feb 2009

dakujem emjee,si poklad, 🙂 bude to asi ono

roasha
2. feb 2009

babule zlate ste,a teraz hodte predklad,pre nas neznalych nemciny/pani profesorka sa na nemcinach venovala "inym"cinnostiam,tak nas toho vela nenaucila/. 😅 😀
ingrediencie by som pochopila.... 😀

emjee
2. feb 2009

preklad receptu z linku:

1/2 l mlieka
troska soli
200 g krupice
100 g masla
80 g cukru
1 bal. vanilkoveho cukru
50 g hrozienok namocenych do rumu alebo dzusu
troska citronovej kory
troska praskoveho cukru na posypanie

Mlieko osolit, priviest k varu, primiesat krupicu a urobit hustu kasu.
Rozpalit maslo, do toho naliat / nasypat krupicovu masu a nechat v rure odparit, pocas toho casto premiesat vidlickou.
Po ca. 20 min primiesat cukor, vanilkovy cukor, hrozienka a citronovu koru a dalej odparovat az pokym nebude šmorn zrnity a zhnednuty. Šmorn naservirovat a posypat cukrom, chuti velmi dobre aj s trstinovym cukrom. Servirovat so slivkovym alebo inym kompotom.

roasha
2. feb 2009

moje zlatinkoooooooo. 🙂 😉
cmuk,cmuk.... 🙂
mozem ja za to,ze nemcinarka cez nemcinu chodila z matikarom sexovat? 😀 😅

rovni
autor
2. feb 2009

jaj uz teraz sa mi zbiehaju slinky
vdaka emjee
😉

mia.k
2. feb 2009

Keď som žila v rakúsku,tiež som sa naučila robiť šmarn,ale nie krupicový,ale klasický Kaiserschmarren(cisársky šmarn), ktorý patrí medzi klasické rak. jedlá.Mám originál recept:
4 žĺtka
4 bielka
30g práš.cukru
pribl. 200ml mlieka
100g hl.múky
štipka soli
50 g masla na opekanie
40g hrozienok
práš.cukor na posypanie

Múku,cukor,soľ,žľtka a mlieko,zmiešame na hustú,tekutú masu,a primiešame vyšlahané bielka.Na panvici rozohrejeme maslo,vlejeme cesto spodnú stranu opražíme,na vrch posypeme hrozienka a cesto pretočíme.Oprážame,kým nieje upečené,potom hotové cesto natrháme na drobné kúsky,a buď dáme do rúry trocha zapiecť,alebo-ja som to tak robila-pooprážame ho ešte na panvici.Posypeme práš. cukrom,podávame so slivkovým kompótom.

titkovamiriam
2. feb 2009

toto ani nepoznam,mnaam vyzera to perfisne-spravim deckam/a sebe s milacikom/na veceru

mia.k
2. feb 2009

miri,je to niečo ako nafúkané palcinkové cesto,potrhané poopekané ocukrované,a môže sa to jesť s hociakým kompótom,alebo aj samé.Alebo aj so škoricou.

potapac
2. feb 2009

jaaaj emjee - trochu moc snaziva nie? porodny sal uz caka a dakomu sa z domu nechce 😀
no a ja vcul musim ist do obchodu pre suciastky do kolaca 😠
a taktiez som nevedel ze moja manzelka (rovni) je leniva prelozit si nemcinu sama 😕
tak ja uz padam - polovicka sa vracia zo zachodu 😀 😲

rovni
autor
2. feb 2009

kedze admini asi vidia aj IP adresy,nema zrejme zmysel sa tvarit ze sa sa potapacom nepozname 😀
ospravedlnujem sa za jeho prostorekost-toto mam na tanieri doma kazdy den 😝
kazdopadne potom napisem ako mu chutil ten smorn od teba emjee 😉

sasanka78
2. feb 2009

Este som o tomto nepocula, ale vyskusam...
Inak... dobre som sa na prispevkoch pobavila: rovni a potapac... 😀

zuzu13
2. feb 2009

potapac, rovni...musela som napisat..ste zlati...sa tu na vas smejem... 😀 😀 😀 😀 😀 😀

titkovamiriam
3. feb 2009

tak som robila ,bolo to mnamkove 😀 a rychle zjedene 😝

roasha
3. feb 2009

aj ja som robila,fajne,ale kludne sa davka moze zdvojnasobit/minimalne/. 🙂

elenita
3. feb 2009

inak myslim, ze u nas sa to vola trhanec 😉

rovni
autor
6. feb 2009

mna z toho asi porazi-vobec to nevyzera tak ako by malo 😠
ako dlho a na akej teplote sa to pecie?

sirinka
6. feb 2009

http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=2816

ja som jedla nieco taketo v rakusku, volali to kaiserschmar alebo tak nejako...

roasha
6. feb 2009

rovni,ja neviem ako to ma vyzerat,ale ja som to na zaciatku piekla na 190st,a potom som to zvysila az na 210st,neviem ako dlho,ale vyzeralo to dobre,bolo to pekne upecene,a chutne... 😀

hagalis
31. jan 2016

@emjee Ďakujem za recept..moja babka robievala"šmor" a nikde nenechala recept. Tento sa najviac podobá tomu, čo sme tak v detstve zbožňovali. Sypaná kaša s jahodovým kompótom.
Našla som ešte niečo veľmi podobné na http://delikatesy.etrend.sk/?s=kaiser. 🙂))