Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

troll
27. nov 2010

no ahojte,dnes som piekla medovnicky a robim to tak,ze medovnicky vytiahnem skor potrem vajickom a znova do truby na minutku,zajtra zdobim

sofi07
30. nov 2010

@jajka.20 ak chces zalievat medovniky, polevu si musis jemne zriedit troskou studenej vody (po kvapkach), ale nie velmi, aby nestekala z medovnikov mala by sa tiahnuť ako na nitku. nesmie Plochu, ktoru chces zaliat si olemujes hustou polevou a potom iným kornútikom alebo vrecuskom nanesies redšiu polevu. Aby poleva získala krásny lesklý vzhľad, treba medovníky vložiť asi na 10-15 minút do teplovzdušnej rúry rozohriatej na cca 50 C a so spustenou ventiláciou. ak nemas teplovzdusnu ruru, tak nechaj pootvorene trosku dvierka,a by ti ta poleva nepopraskala.

troll
30. nov 2010

velmi pekne,kde sa daju kupit tie vykrajovacki tie rybky,?aj ten domcek nadhera

sofi07
30. nov 2010

@troll dakujem, v tescu ich mali nedavno, aj rozne ine vykrajovacky v akcii..

troll
30. nov 2010

dakujem,pojdem sa tam pozriet,mozno este nieake kupim,ak sa mozem opytat na ten domcek mas tiez nieake vykrajovacky?

dusanab
30. nov 2010

Ahojte cukrárky, prosím si od vás radu. Dnes som piekla medovníky od Bibinky z 1. strany, sú fantastické 😉 Zdobila som ich bielkovou polevou a nejaká mi ostala. Ako dlho môžem skladovať už hotovú polevu? Kedysi som pekávala všetko možné, aj perníkovú chalúpku som si upiekla ale to bolo dávno a veľa vecí som pozabúdala ☹ Ďakujem 🙂

@sofi07 krásne medovíčky 😉

lara1705
30. nov 2010

fiha babenky, vy už vypekate medovničky? ja sa chystam až na vikend, oni vydržia dlho, že?

lussy23
1. dec 2010

Ahojte. ja budem piecť medovníky v sobotu. Veľmi ma to baví zdobiť.
@dusanab - Koľko vám ostalo? Môžete to zjesť s nejakými keksami napríklad. Ale raz sme ju v škole na jeden den odložli. A potom sme dorobili novú.

monkula
1. dec 2010

@curly1983 Tvoj tip s tými trblietavými vanilkovými rožkami ma zaujal, určite vyskúšam, dík za tip 😉
ja mám tiež recept na medovníčky ,čo sú hneď mäkké, ale to Vianoc mi stvrdnú 😅
Už neviem, kde ich skladovať, v kuchyni mi to nevyohvuje, lebo po čase dostane cukroví takú pachuť, balkón nemám, môžem do pivnice? Či radšej nie? 😅
na akú hrúbku vaľkáte cesto? Mňa zdobenie nebaví, ani t onerobím, nemám rada piplavú prácu

editah222
1. dec 2010

@monkula těsto vyvaluju tak na 3-5mm, záleží jak se zadaří 🙂
Cukroví jsem taky loni skladovala ve sklepě a pohoda, teda jestli tam nemáte myšky 😀

@dusanab poleva do druhé dne určitě vydrží, ale bude nejspíš nutné ji zředit vodou a citronovou štávou.

Už pár let peču perníčky co jsou hned měkké a letos jsou tvrdé jak šutr. Nevím kde se stala chyba, už jsem dělala 2 různé dávky a vždy je to tvrdé. Zatim si teda nikdo nestěžuje, namáčíme je do čaje.

monkula
1. dec 2010

@editah222 to s tým čajom ma pobavilo 😀 😀
to nie je málo? 3 - 5mm 😕 😕
neviem ,či máem myši, nemali by sme mať, pravidelne sa deratizuje... Mňa to ani nenapadlo, že tam môžu byť myši...

editah222
1. dec 2010

@monkula ono to těsto celkem dost nabude, ale když to uděláš tlustší tak se taky nic nestane 🙂
Musím říct, že perník s čajem je úžasný a co nám taky zbývá 😀

Mě to napadlo hned, protože kamarádka dala cukroví na balkon a i tam ji ho myšičky sežraly. Na štědrý den obcházela kamarádky a škemrala o cukroví 😀

monkula
1. dec 2010

@editah222 ja som robievala práve hrubšie cesto, lebo tenšie mi vždy stvrdli... 😝 😝

editah222
1. dec 2010

@monkula a kruci, že by v tom byl zakopaný pes? Ale hotové perníčky mi příjdou tlusté dost.
Já jsem tak tenké vyvalovala hlavně na pernikové chaloupky, ty jsou pak pěknější.

sofi07
1. dec 2010

@editah222 mozno sa ti viac pripiekli....
@troll ano, na domcek mam vykrajovacku, je to pohodlnejsie 🙂 http://www.peceniehrou.sk/index.php?main_page=p...

@dusanab na druhy den poleva uz straca kvalitu, este sa da pouzit na zalievanie vacsich ploch, ale na zdobenie kornutikom uz nie. pripadne vyslahat novu a primiesat do nej tu staru... lepsie je robit polevu z polovice bielka, aj tak je toho dost 🙂

dusanab
1. dec 2010

@lussy23 @editah222 @sofi07 ďakujem vám krásne za rady, medovníkov bolo dosť tak som myslela že miniem z celého bielka, veľa polevy neostalo ale aj tak by mi to bolo ľúto vyhodiť.

editah222
1. dec 2010

@sofi07 připečné snad nejsou, ale je to taky jedna z možností. 🙂 Co se dá dělat, čaj to jistí.

berika
1. dec 2010

Medovníčky sú upečené, podľa receptu Bibinky zo strany 1, sú fakt skvelé.

monkula
1. dec 2010

aj ja budem dnes zarábať cesto na medovníčky podľa Bibinky... Treba skúsiť niečo nové 😉

lara1705
1. dec 2010

@berika a ostanu tie medovničky stale mäkke aj teraz a aj potom po par tyždňoch?

lara1705
1. dec 2010

@bibinka ked horuce potrieme vajičkom tak už netreba ich vkladať späť do rure, či to vajičko vyschne na horucom medovničku ?dakujem za odpoved.

troll
1. dec 2010

sofi07 dakujem super stranka,urcite si nieco objednam

berika
1. dec 2010

@lara1705 dnes som ich robila prvý krát, tak neviem či aj ostanú. Dúfam. Robila som ich okolo obeda a teraz som naschvál jedno ochutnala a sú mäkké.

dadis
4. dec 2010

ja som piekla ani nie pred 2 tyzdnami, podla receptu na strane 12 od @kvojtanikova a boli vynikajuce, som myslela, ze z nich zoberiem aj na Mikulasa do MC zajtra, no uz je ich asi iba 5, takze smola....deti vsetko pojedli, inak boli uzasne, makkucke a aj cesto sa dobre robilo, maly zvladol vykrajovat aj ukladat na plech...takze sa chystam upiect este z jednej davky, tie skusim aj ozdobit...som zvedava, ako to dopadne, nie som velmi sikovna 😖

lara1705
16. dec 2010

ja som piekla včera medovničky a prikladam recept, su mäkke hned po upečeni a aj dlhšiu dobu.
600g hladkej muky, 200g praškoveho cuku, 150g masla, 3 vajcia, 2 PL kakaa, 6 PL medu, 1 ČL soby bikarbony, 1 ČL mletej škorice, 1 ČL pernikove korenie.
Všetko zmiešať a dať na 1 hod do chladu.Vyvaľkať na hrubku cca 3 mm a vykrajovať rôzne tvary. Piecť pri 200 stupňoch 4-5 minut. Hotove a ešte horuce potrieť rozšľahanym vajičkom.Plech vymastiť olejom.
P.S. Ja som nemala pernikove korenie tak som dala pernikovy prašok do pečenia.

lussy23
16. dec 2010

Ahojte. Niekto sa tu pýtal,a ko dlho vydrží gazúra. Pokojne sˇa môže odložiť do druhého dňa, len ju treba zakryť. Mám s tým skusenosti a glazúre nič nebolo. 😉

zuziq
17. dec 2010

tak som piekla aj ja. rychle, chutne a su aj makka po upeceni

POTREBNÉ PRÍSADY

25 dkg tuku
15 dkg medu
20 dkg práškového cukru
60 dkg hladkej múky
2 malé lyžičky sódy bikarbóny
1 malá lyžička perníkového korenia
2 celé vajcia

POSTUP PRÍPRAVY

tuk, med a práškový cukor dáme roztopiť, potom do zmesi pridáme múku, sódu bikarbónu, korenie a vajíčka. Dobre vymiesime a necháme asi 2 hodiny odpočinúť. Nezľaknite sa že cesto je riedke. Tie dve hodiny sú potrebné na to, aby cesto vychladlo a tak stuhne na vykrajovateľnú hmotu. Cestíčko potom natenko rozvaľkáme, lebo pri pečení narastie, vykrajujeme a ukladáme na vymastený plech. Pečieme krátko, okolo 5 - 10 minút dozlatista.

zuziq
17. dec 2010
claudica
17. dec 2010

@zuziq ahoj, sú peknučké a nádherne sa lesknú. Z tých väčších budeš robiť stromček?

zuziq
17. dec 2010

@claudica veru neviem, uz bolo dost neskoro a chcela som ist spat tak som urobila par velkych aby som to rychlejsie dokoncila 😀 uvidim, co z nich nakoniec bude 😀