Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

dm1
13. dec 2012

@ewellina aha som myslela ze polevu treba. ale aj take je napr. taketo cosi je tam napisane ze sa pouziva ako nahrada bielka aj na pecenie http://juditcakesart.eu/index.php?main_page=pro...

ewellina
13. dec 2012

@dm1 Vďaka, to by mohla snáď využiť aj kamoška, ktorá má syna, čo má alergiu na vaječný bielok.

dm1
13. dec 2012

@ewellina myslim ze hej prave v takej podobnej teme som videla ze nieco take ako nahrada za bielok je prave pre alergigov. ono aj pri tej kralovskej glazure si treba pri alergii davat pozor lebo su aj take co obsahuju suseny bielok a su take co su uplne bez

ewellina
13. dec 2012

@dm1 Ja tú glazúru používam preto, lebo predpokladám, že sú tam pasterizované bielka, takže by tam nemala byť salmonela. Mne sa však zdá, že práve s tebou som sa o tom bavila v téme o marcipánových tortách. 😉

dm1
13. dec 2012

@ewellina tusim ze aj ano 🙂. salmonela tam samozrejme byt nemoze ale tak som myslela ze v tom co som dala link nie su bielka vobec a tam kde je napisane royal icing glazura tak tam su susene bielka. To prve je vhodne aj pre alergigov na bielko. A robi sa ti s tym dobre? ja uz to malicko pouzivam vsetko zdobim bielkom klasika 😝

ewellina
13. dec 2012

@dm1 Robí sa s tým výborne (a aj to fajne chutí 😉 ), len dávam o máličko viac vody, než je v návode.

dm1
13. dec 2012

@ewellina aj mne to bolo veru huste tiez som davala viac. aj ked na ciary mi to vyhovovalo ale na zalievanie ploch nie dost vyrazne to bublinkovalo oproti klasike 😝

ewellina
13. dec 2012

@dm1 Ja plochy nikdy nezalievam, lebo to s tou glazúrou draho vyjde 😀 , ale čiary, bodky sa s tým robia výborne. Teraz som dokonca kúpila aj kovové špičky cukrárske vrecká a zdobí sa s tým úplne super, takmer, akokeby som v ruke držala nejaké pero. Moja šesťročná dcéra mi pomáha a veru, celkom pekne jej to ide.

dm1
13. dec 2012

@ewellina ved to ze potom to je strasne predrazene 😝. ja prave dost casto zalievam aj plochy hlavne na svietnikoch tak preto som to prestala pouzivat. Uz zarabam len ked mi chyba troska polevy. A so spickami to musi ist fajn nic sa neupchava 😎

ewellina
13. dec 2012

@dm1 ale nebojíš sa salmonely?

dm1
13. dec 2012

@ewellina samozrejme ze stat sa moze vselico ale tak nepripustam si to. Myslim ze skor dostane clovek salmonelu zo salatov majonezovych a podobne ako z pernicku 😝

ewellina
13. dec 2012

@dm1 Keby to mali jesť len dospelí, tak by som nad tým mávla rukou. No minulý rok sme boli s najmenšou v nemocke práve kvôli podobným problémom ako je salmonela a bol to tak otrasný zážitok, že radšej kúpim aj tú drahú glazúru, len aby som nemusela niečo podobné s deťmi už nikdy zažívať.

dm1
13. dec 2012

@ewellina ja ti verim len ja som si tak povedala ze to by maly nemohol nikde vonku jest nic s majonezou, vajciami, slabo upravene maso, proste neiste potraviny mimo domu lebo to clovek neustriehne vsade a vsetko.... a to su vsetko veci co je clovek asi castejsie ako pernicek. alebo niektore baby robia polevu aj nad parou

ewellina
13. dec 2012

@dm1 Veď keď budú deti väčšie, tak sa aj ja vrátim k tým obyčajným bielkam.

katka5584
14. dec 2012

@miska_zv no skušala som tie medovniky podla tvojho receptu a su tvrde ako kamen ☹ som sklamana ☹

ewellina
14. dec 2012

@katka5584 a ako dlho si ich piekla?

miska_zv
14. dec 2012

@katka5584 to faaaaaaaakt??? a nenechala s ich dlho v rure? ja ich mam makkucke uplne

katka5584
14. dec 2012

sedem minut

katka5584
14. dec 2012

@miska_zv sedem minut a su tvrde

veve39
14. dec 2012

@ewellina presne tak, kto raz zazil salmonelu, ci iny podobny zazitok s dietatom v nemocnici, nebude ani na tych medovnickoch riskovat...ak sa jedna o tepelne neupravene vajce, je to uplne rovnake riziko ako napr. v majoneze zo surovych vajec...este je mozno sanca, ze na tom horucom medovniku sa prip. salmonela znici jeho horucim povrchom (salmonela sa nici po niekolkych minutach pri teplote nad 80st.C)

miska_zv
14. dec 2012

@katka5584 hm divne na 180? Ja aj všetky moje kamošky pečieme len podla tohto receptu a sú makke

katka5584
14. dec 2012

@miska_zv tak ja neviem urobila som ich aj tenšie aj hrubšie som zufala ☹

miska_zv
14. dec 2012

@katka5584 naozaj neviem čo sa mohlo stat,ved spýtaj sa aj @persseffona ako sa aj jej vydarili

veve39
14. dec 2012

@ewellina jaj blbost som napisala o tom horucom medovnicku...myslela som ked sa hned po upeceni potiera vajickom...v pripade zdobenia by som jednoznacne bielok s cukrom miesala nad parou, aj tak kočky robia...alebo hotovu zmes bez vajec - ci s tepelne upravenymi

persseffona
14. dec 2012

@miska_zv moje sú tiež maké v pohode aj chuťovo dobré

miska_zv
14. dec 2012

@katka5584 a ten druhý recept od eveliny si skušala?

seva
14. dec 2012

@katka5584
zavisi aj od typu rury, v teplovzdusnej sa upecu rychlejsie. ved ich skus dat do sacku, alebo do umelohmotnej uzatvaratelnej nadoby spolu s krajcom cerstveho chleba, pripadne s rozkrojenym jablckom. za den- dva ti zmaknu.
ja robim roky podla tohto receptu: http://www.bonad.sk/zasady.htm a su uzasne, ako oblacik. len musim robit min. z 2 davok, lebo miznu rychlostou blesku 😉 dam foto do blogu.

irma1113
6. sep 2013

Leto nám rýchlo skončilo a Vianoce tu máme už dá sa povedať čoskoro za dverami 😀 ...musím sa priznať, že cez leto som trošku experimentovala čo sa týka pečenia medovníkov....a našla som si tento recept http://dobruchut.azet.sk/recept/5193/fotorecept... ..je fajn keď som o recepte nielen čítala, ale i videla krok po kroku ako by sa to malo robiť 😀 ..a napokon mi vyšli ..takže na Vianoce už môžem machrovať 😀 😉

milan_branik
23. okt 2013

nepoznam lepsie 😒||

http://recepty.pozri.sk/recept-makke-vianocne-m...

alebo nieco ovela narocnejsie...........

http://recepty.pozri.sk/recept-medovnikovy-stro...

😲 😲 😲 😲 😲 😝

csikike
23. okt 2013

@katkabb1 presne tento recept som robila minuly tyzden aj ja, ale dala som hladku spaldovu muku a hnedy cukor, su fakt superske, samozrejme, tiez nepotieram vajcom, je to zbytocne