Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

drobec89
23. okt 2013

Odskúšaný receptík na Mäkké medovníčky http://najrecept.sk/2013/10/makke-medovnicky/

katuska026
7. nov 2013

@jajax
Su vyborne . Mam oskusane.

zuzana030
15. nov 2013

kočky, ktorá máte ten vychválený receptík od eriky? ja to na tej prvej strane nevidím, ako uvádzatie mnohé a teda ani neviem, ktorá erika.... ☹
zajtra sa chystám na ne s dcérkou, musím ju zamestnať, lebo týždeň doma s chorôbkov a už je jej výborne... 😀 😀 😀

asabolka
15. nov 2013

0,6kg hl. múky zmiešame s 18 Dg prášk. cukru, 0,5 vrecúška
salajky,10 gr pernik. korenia, (alebo 0,5 lyžičky potĺčeného
anízu, 5 roztlčených klinčekov, 1 pol. lyžicu mletej škorice)
2 pol. lyžice kakaa, 3 celé vajcia, roztopené maslo vo veľkosti
vlašského orecha a 1/4 kg roztopeneho teplého medu. Všetko v miske
spracujeme a necháme 12 hod. stáť. V miske prikryté vlhkou utierkou.
Potom premiesime rozvalkame na 0,5 cm hrúbku( mensie tvary aj tensie a vacsie hrubsie), pomocou formičiek
režeme a pečieme v horúcej rúre 6 -7 min, po vybrati potrieme vajickom miesanym s lyzicou studenej vody.Hotové odložíme na
studené miesto, alebo ku chlebu ( jabĺkam) aby zmäkli

zuzana030
15. nov 2013

@asabolka odpadla som, tie sú prenádherné,
a maslo dávaš obyčajné maslo alebo môžem palmarín, mám aj heru, tak neviem, čo je najlepšie

asabolka
15. nov 2013

@zuzana030 no vlastne neviem recept je od mamky ona vzdy zamiesi a potom spolu so segrou pecieme takze neviem 😒 ... zdobenie je musim sa pochvalit moja praca 😎

zuzana030
15. nov 2013

@asabolka jááj, tak neva, píšu všelijako s maslom, len sa bojím, nech nie sú tvrdé, tak chcem presne podla receptu
ale teda klobúk dole, zdobenie je asi náročnejšie, ale je krásne, júúúj, to by sa mi nepodarilo pri drobcovi, nato treba asi veľkú trpezlivosť a hlavne aj presnú ruku

eeffka
15. nov 2013

@asabolka vajickom miesanym s lyzicou studenej vody

cele vajicko?

a este ako skoro pred Vianocami to treba piect?

asabolka
15. nov 2013

@eeffka ano cele vajicko a voda vymiesat a pockat nech nie su bublinky aby sa potom nezostali na medovnicku my potierame 2x, t.j. vyberies potieras prejdes vsetky a potom este raz budu potom pekne leskle, no my zvykneme piect pred adventom lebo si vyrabame aj adventny veniec medovnikovy pridam foto aspon sa inpirujete 😉

eeffka
15. nov 2013

@asabolka ty brdo 🙂 a tu ozdobnu penu robis ako? cukor+citron, slahat nasucho alebo inak? a este ma zaujima technika zdobenia, cez sacok? bo mne furt taka dzaba ide.... no na vystavu ich nemam 😖

asabolka
15. nov 2013

@eeffka preosiat cukor najlepsie viackrat po sebe trikrat napr jemnym sitkom + bielok , citron davam len ked to prezeniem s cukrom a spravim hustu inak poleva robena s citronom opadava olamuje sa, miesat slahacom, zdobim mikrotenovym sackom, technika je asi taka ze nikdy sa nerobia ciary a bodky naraz, ja si napr. postupne spravim okraje na 10 medovnikoch, potom opat od zaciatku na prvom spravim vyplnove ciary (alebo ako to navat) postupne na vsetkych, a potom zase od prveho bodkujem ... proste musi byt aspon trochu predchadzajuca vrstva zavadnuta aby sa vzor nezlial

aristka
15. nov 2013

@asabolka ten recept vyzerá dobre je dobrý aj na chalupu....

lencul
16. nov 2013

@asabolka ahoj, prosim ta co je to ta salajka? nejaky kypr. prasok?
kraaaaasne medovnicky 😉

asabolka
16. nov 2013

@lencul ano salajka je specialne kypridlo do medovnikov da sa kupit v milk agre ... a dakujem 🙂

lencul
16. nov 2013

@asabolka a namiesto toho viem pouzit aj nieco "obycajnejsie"? 😅

asabolka
16. nov 2013

@lencul no v milk agre to maju isto inde neviem mozno sa uz da kupit nie je to az take nezohnatelne ... mozes skusit sodu bikarbonu

olivka84
22. nov 2013

@lencul tu salajku maju v jednote som sa divila ze co to je

zuzkat1
22. nov 2013

Ahojte.ako dlho moze byt cesto v chladnicke? Kedze tam ide vajce tak mam obavy..

malinovka333
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzkat1
22. nov 2013

@malinovka333 a tie vajcia tam sa nepokazia?

malinovka333
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzkat1
22. nov 2013

@malinovka333 Dakujem🙂 tak cez vikend zamiesim a o tyzden budem piect... Zdobit sa nechystam,na to som lava🙂

tasamaja25
1. dec 2013

@bibinka Ahoj maju to byt PL ci CL ?

kaeimol
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaeimol
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaeimol
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pocetnerodiny
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaeimol
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mmaso
13. dec 2014

@bibinka ahoj to cesto nemusí odstáť dakujem

chovancova27
16. dec 2014

@asabolka môžem sa spýtať, čo je to tá salajka? 🙂) rada by som tento recept použila, ale neviem čo to mám kúpiť🙂