Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

chovancova27
16. dec 2014

Baby, čo je to za ingrecienciu "salajka" ? chcem to kúpiť, ale neviem že čo to je🙂

mokon
16. dec 2014

@chovancova27 je to niečo ako kypriaci prášok, tam to väčšinou aj mávajú v obchodoch

lululka555
16. dec 2014

@chovancova27 ja davam miesto nej sodu bikarbonu, strasne citit amoniakom ,ked je v niecom pouzita

ester79
16. dec 2014

@chovancova27 @mokon V živote som si nič s názvom salajka v obchode pri kypriacich práškoch nevšimla, ale ak máte tip, v ktorom reťazci, dajte prosím vedieť. Moja teta robí už roky fantastické koláčiky, volá ich "salajkové kolieska". Sú s maslovým krémom a ak som schopná pre niečo vraždiť, tak pre tieto kolieska. Rada by som ich vyskúšala a keď mi poviete, kde nájdem tú salajku, pohľadám na ne recept a hodím ho sem 🙂 A inak tento rok som urobila také zdravšie medovníčky podľa tohto receptu. Sú skvelé, mäkké a už je po nich, tak musím robiť ďalšiu várku. http://varecha.pravda.sk/recepty/zdrave-medovni...

mokon
16. dec 2014

@ester79 jednota, Tesco a tuším aj Kaufland

asabolka
16. dec 2014

@chovancova27 salajka alebo tiez jelenia sol , je to kypridlo vo vacsine receptov sa pouziva soda bikarbona v tomto salajka

ester79
17. dec 2014

@mokon Vdaka, ked tam pojdem najblizsie, napnem zrak.