Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

janeette
5. dec 2007

V Lidli,tam je teraz na tie farbi akcia za 56.- či ako,su tam 4 farby 😵

erika153
5. dec 2007

michalag aj taky dobacky receptik ti dam,,, rozpusti si v citronovej stave lentilky aku farbu chces, a potom pridas do polevy 😉

curly1983
5. dec 2007

a este take tie perlicky co sa davaju na torty ..co sa daju spapat .. tak tie rozpucit na malilinke kusocky a dat do cukru v ktorom sa obaluju napr. vanilkove rozteky 😉

curly1983
5. dec 2007

sa budu tie rohlicky krasne trblietkat pri vianocnom stromceku 😵 😵 😵

erika153
5. dec 2007

mmmm? 😵

curly1983
5. dec 2007

😵 😵 😵

co kosicanky uz ignoration ??? 😀

michalag
5. dec 2007

babenky dakujem
erika ten domac recept moze byt dobry 😉 . A kolko lentiliek by tam malo ist aby to malo nejaku farbu a mam tam dat celu lentilku, ci iba ten obal?

erika153
5. dec 2007

michalag kolko len chces 😉 ked chces polevu cervenu nahadz tam lentilky cervene a ked vybeleju vyber ich a potom supni stavu do polevy - cervenu. 🙂 alebo modru alebo zelenu atd 😀

michalag
5. dec 2007

jasne, tak to skusim 😉 , este raz vdaka 🙂
Ozaj a kolko by mali byt v nadobe? Lebo minuly rok sme ich robili prvy krat a neboli tvrde, ale nebolo to uplne ono ako od babicky

erika153
5. dec 2007

no tie klasicke by mali byt asi 2-3 tyzdne tusim, ale ja robim tie hned makke takze ich nemusim davat do dozy 🙂

michalag
5. dec 2007

ideme ich robit tento vikend tak staci ked dam do vnutra polku jabka?

erika153
5. dec 2007

ja si myslim ze ano.moja babka davala tusim do 5 litrovej flase polku alebo cele? uz neviem 😅

michalag
5. dec 2007

OK. si poklad 🙂

vesi
9. dec 2007

dnes sme robili tie hned mäkké, sú vynikajúce, mňam, len mám obavy či vydržia do Vianoce, všetci sme sa do nich hned pustili 😀

bibinka
9. dec 2007

vesi- pri takej spotrebe radšej peč hneď dve dávky 😀 😀 😀 . ja som tak pekávala a aj tak som musela ešte dorábať-tak rýchlo sa pojedli 😀

vesi
9. dec 2007

bibinka, ja ich schovám, robili sme aj medvedie labky, ešte budeme piecť aj linecké keksy, orechové rohlíčky, kokosové guľky a plnené košíčky, je toho dosť, preto nerobím väčšie množstvá 😀 ja tomu neviem odolať a potom by som sa po Vianociach nezmestila do dverí 😅 😀 😀

certica
9. dec 2007

vesi, ja prave preto peciem az tak max.tyzden pred vianocami, vacsinou 2-3 dni 😀

vesi
9. dec 2007

a čo zvykneš piecť ty?certi, ja tento rok len asistujem, lebo mám ekzém na ruke a pri takýchto prácach sa mi vždy zhorší. tak pečie manžel a on má voľno len cez víkendy 😀 😀 kedysi som aj ja tak piekla, ale asi starnem alebo čo, lebo už toľko naraz nevládzem 😅 😀 😀

certica
9. dec 2007

ja robievam dost kremove veci (striedam to), suchym ma zasobuju vacsinou nasi a segra, aj svokra. my si to tak vymiename medzi sebou, aby bolo vela druhov

vesi
9. dec 2007

no ja mám radšej krémové veci, ale u nás pečiem len ja a tieto suché keksy sme mali každý rok, pripomína mi to detstvo, tak to robím hlavne kvôli deťom 🙂 ale nejaký zákusok urobím 😉

cukrikk
10. dec 2007

ahojte tak sviatky sa blizsia ideme piect
prosim prosim ak ma niekto nieaky dobry recept na medovnicky ktore mi nestvrdnu ako minuly rok budem vdacna 😀
a co este take peciete na vianoce??

vesi
10. dec 2007

cukrik, recept máš na 1. strane, včera sme ich robili, sú super 😀

cukrikk
10. dec 2007

jej dakujem urcite vyskusam nie ze by som nieako vypekala no sem tam nieco napeciem da sa to aj zjest najradcej robim teramisu a na ranajky babovku 😀

vesi
10. dec 2007

ešte robím kokosové guľky, tie sú jednoduché 🙂

cukrikk
10. dec 2007

vesi a ktore ste robili lebo tam je receptov viac a nestvrdnu velmi lebo pred rokom sme si mohli zuby na nich vylamat take boli tvrde ale deti mali radost ze mohli vyzdobovat hehehe

vesi
10. dec 2007

tie z 500g múky 🙂

ukana
10. dec 2007

cukrik ja som robila tie od Bibinky pred tyzdnom a pol a este su makke 😝

cukrikk
10. dec 2007

dakujem ste zlaticka urcite ich vyskusam a este mi hodte sem nieaky dobry recept a hlavne nieco lahke pre blondavu hlavu 😀

bibinka
10. dec 2007

cukrikk- písala som jeden recept na linecké kolieska v podobnej téme -super jednoduchý- dáš hladkú múku + palmarín ev.heru + práš.cukor v pomere 3:2:1(napr.300g,200g,100g) a plus jeden žĺtok.vymiešať-vyváľať-vykrojiť pekné tvary- šup do rúry - upiecť(5min na 200st.)-natrieť lekvárom a zliepať po dva ks.je to mňamka 😀

jahodka11
16. dec 2007

cukrikk, nam medovnicky vzdy stvrdnu, ale davame ich do krabice papierovej na balkon a vyberame vzdy len na tacku, co sa idu jest a ked sa vnutri "oteplia", su kraaasne makkucke...🙂)) a ak ostanu vnutri a stvrdnu, dame ich opat na balkon....a potom su opat makkucke 🙂))