Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

vinka
24. nov 2009

No stromček som ešte nedokončila ale nebude práve najlepší.Lebo ja som tak sprostá,že hned na začiatku si musím tu najťažšiu vec vybrať. 😝 Chalúpku som robila minulý rok a hodím fotky do albumu.Prvý raz ked som robila tak mi nikto to nepovedal s tými špendličkami a som revala jak tur pri domčeku,že to nedrží.Potom som to naozaj prišpendlikovala s tým,že to tak už ostane a nakoniec som sa dozvedela od jednej perničkárky,že aj oni to tak robia.A potom ich vytiahnú. 😀 😀

vinka
24. nov 2009

Tak už som pridala sú v damiánovom albume baby tak kukuk.To je chalúpka z minulého roku druhá v mojom živote. 🙂 Ale robila som to ako adventný veniec. 😉

junovka
24. nov 2009

Vinka, tak to je krasna chalupka 😵

junovka
24. nov 2009

si sikulka 😎 😵 To si ju robila tiez z toho receptiku, co si nam dnes sem hodila??

vinka
24. nov 2009

Nie to som mala iný.No došla mi poleva tak som dozdobila ide sa spať.Joj som smutná lebo mi stena praskla. ☹ ☹ Je to vidieť. ☹ ☹ ☹ ☹

cessy
25. nov 2009

vinka ta je peknucka.......aj ja budem robit ten tvoj recept 🙂

monkula
25. nov 2009

vinka, mohla by si napísať nejaký presnejší postup ako spájať tú chalúpku? A rozmery?
A ako sa má Chiara? 🙂

vinka
25. nov 2009

Chiara sa má super.Nemá žiaden problém. 😀 😀 Ja neviem rozmery to robím z časákov.Tam máš rozmery.Ale ked mi pošleš do ip svoju mailovú adresu tak ti preskenujem dáku chalúpku aby si videla a pošlem ti aj jej postup.No a ja som si najprv celú chalúpku vyzdobila len boky nie.A potom si bok natrem polevou a priložím druhý bok a prišpendlím.A tak postavím celú chalúpku.Postavím aj strechu a tú zdobím ked je prišpendlená.Ale na jeden bok dám tak max.3 špendlíky.A potom ešte dozdobím boky aby nebolo vidieť spájanie.No ak niečo nevieš napíš.

junovka
25. nov 2009

baby, dnes som si kupila jeden casopis a tam je postupne napisane a nakreslene ako sa robi taka chalupka.A su tam aj dobre rady ako piect medovnicky...teda hlavne pre nas zaciatocnicky 😅

sofi07
25. nov 2009

teda baby, tak ste sa sem prestahovali 🙂.vinka, krasna chalupka, ja som sa tiez dala na medovnicky prvykrat a aj na chalupku, ale len taku jednoduchu.najskor som nazdobila jednotlive diely a potom som to spajala polevou a drzi super.

sse
25. nov 2009

sofi super chalúpka, som videla tvoj album na prednej strane tak som kukla. A vidím, že si kúzlila medovníčky a náhodou som dnes čítala túto tému, lebo čas medovníčkov sa blíži 🙂 Aj ja sa na ne chystám 😀

vinka tvoju chalúpku som už poobede obdivovala, šikovné ste 🙂

vinka
25. nov 2009

Joj dakujem baby.To bola moja druhá. 😉 Robila som stromček a už bol aj poskladaný aj ozdobený a dnes som ho ukazovala kamarátke a mi praskla horná stena. ☹ Tak pečiem novú a idem ho zajtra zas dorábať. 😝

junovka
25. nov 2009

vinka, namiesto krup.cukru nemoze byt krystal????A rastlinny tuk-moze byt Hera???? 😕 😅

vinka
25. nov 2009

Hej môže kryštálový lebo to som prepisovala z češtiny.Tak neviem či to nieje po česky. 😀 A môže byť hera. 🙂

evitkamalicka
26. nov 2009

kocky kolko dopredu peciete medovnicky?

sofi07
26. nov 2009

vdaka, sse. no evitka, zalezi aky mas recept. ak taky,co su madovnicky hned makke, tak staci aj tesne pred Vianocami, lebo inak ich zjete ako my 🙂. no a take klasicke, co stvrdnu, uz baby myslim robia, ja uz som tiez dnes zamiesila

evitkamalicka
26. nov 2009

sofi robim tie makke, ale zvazujem ze ich urobim skor, lebo mam na vianoce nejake objednavky na zakusky a nebudem stihat

vinka
26. nov 2009

No baby už mám skoro stromček hotový.Tak môžete pozrieť do damiánovho albumu.Ale ešte nieje celkom dozdobený. 😉

cessy
26. nov 2009

vinka krasny, aj ten domcek je super 😉

vinka
26. nov 2009

No priznám sa,že ten čo sa mi včera zlomil bol krajší. 😒 Ale ešte ho dozdobím a možno zmením názor. 😀

cessy
26. nov 2009

vinka daj aj ten do albumu 😕

vinka
26. nov 2009

Nestihla som ho odfotiť. ☹ ☹

cessy
26. nov 2009

a uz ste ho zjedli??? 😕 😨

vinka
27. nov 2009

Nie nezjedli len som ten vrchný stromček upeikla nový a ešte do musím dozdobiť a dám ho synovi do triedy.Naplním ho medovníčkami a budú sa hostiť deti. 😀

cencula
27. nov 2009

dobrý recept na medovníky je aj na stránke hery, sú hned mäkké a nie sú moc sladké,

junovka
27. nov 2009

Ahojte zienky 🙂
Dnes som urobila cesto na chalupku ,podla Vinkinho receptu.Dala som ho odlezat dozajtra v chladnicke a zajtra by som sa do toho chcela pustit 😅

mami.sk
27. nov 2009

ahojte 😉

ja som vcera robila super pernicky 😉 prvykrat som ich skusala minuly rok a boli fantasticke a makkucke / mala som ich ulozene v apierovej krabici/

tu je recept:

80 dkg hladkej múky, 20 dkg medu, 30 dkg práškového cukru, 10 dkg masla (alebo margarínu Hera, Visa), 1 dl čiernej kávy (môže byť aj zalievaná), 3 vajcia, 2 kávové lyžičky sóda bikarbóny, 1 kávovú lyžičku perníkového korenia (zmes klinčekov, mletej škorice a anízu).
Z tohto surového cesta dostaneme približne 100 ks malých medovníkov..

Do jednej misky preosejeme múku, práškový cukor, perníkové korenie a sóda bikarbónu. Maslo necháme počas stáleho miešania roztopiť spolu s kávou a medom. Do misky s múkou pridáme vajcia a aj roztopené maslo s kávou a medom a zarobíme cesto pomocou šľahača. Neľakajme sa, ak dostaneme redšie cesto, lebo ho dáme na celú noc odpočívať (ale nemusíme). Poriadne posypeme dosku múkou a môžeme pracovať, lebo cesto vie absorbovať toľko múky, aby sa dalo pekne rozvaľkať.

Keď má cesto asi 3 mm, vykrojíme z neho rôzne figúrky – zostatok znova zmiesime a rozvaľkáme. Budeme potrebovať asi 5 plechov. Ak použijeme papier na pečenie, rýchlejšie budeme vedieť meniť plechy, lebo v predhriatej rúre sa perníčky rýchlo upečú. Potrebujú len asi 5 minút, najlepšie je, ak sa riadime nosom, lebo vôňa pečiva nás bude s určitosťou upozorňovať, že ich treba čoskoro vybrať. Môžeme ich ozdobiť rôznymi semiačkami (slnečnicovými, mandľovými, ľanovými, sezamovými). Ak ich chceme ozdobiť ešte krajšie, môžeme tak urobiť touto polevou: 14 dkg práškového cukru dvakrát preosejeme a premiešame s jedným vaječným bielkom.

duskaf
28. nov 2009

mami, ja idem skúsiť Tvoj recept. Ďakujem Ti.. 🙂

vinka
28. nov 2009

mami a môže byť bez tej kávy? 😕 Nahradím to mliekom a kakao do toho.Kôli detom. 😉 Skúsila by som ten recept. 😉

junovka
28. nov 2009

Ahojte 🙂 Dnes som upiekla dieliky na medovnikovu chalupku, a zajtra sa chystam ju ozdobit a poskladat 😝 ...snad to vijde 😅 Ozaj, Vinka,chcela som sa ta opytat, ako si urobila tie visiace cenculiky zo striesky??? 😕