Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

vinka
28. nov 2009

To pekne sa dá ta poleva natiahnúť.Tak som od striešky dole zdobila.ono to ostane.Stane sa,že odpadne ale to spravíš znova.Neviem či som to dobre vysvetlila ale ak nerozumieš niečmu rada vysvetlým. 😉

duskaf
28. nov 2009

Ahojte kočky- ja som nakoniec robila ten recept od Eriky. Každý rok pečiem s deťmi medovníčky, ale tieto u nás vyhrávajú- výborné cesto, krásne sa pracovalo, veľa sa spapalo, ale keďže som robila dvojnásobnú dávku- ešte zostali. Erika, veľmi pekne Ďakujem.

vinka
29. nov 2009

Baby mám v albume fotku adventnej hviezdy. 😉

junovka
29. nov 2009

vinka, ked bude mi uz vriet voda, dam nad paru hrniec, dam bielok a cukor a hned mozem slahat, alebo pockat pokial budem vidiet kedy sa mi cukor zacne roztapat??

vinka
29. nov 2009

No ja dám bielok a šlahám ho skoro do snehu.A potom dávam po lyžičkách cukor lebo ked nasypeš všetko vyprskne.Ale to dávam jednu lyžičku za druhou.A posledné vsypem naraz.A ked tak tuhne,že velmi netečie vypnem a hned zdobím. 😉

mami.sk
29. nov 2009

vinka - to neviem 😕 ja by som radsej uvarila meltu, to kakao by asi neurobilo taku chut ako kava 😔 ta melta ma velmi podobnu chut ako kava a mozu ju aj deticky 😉

ak by si skusala tie pernicky s tou meltou , daj mi vediet ci sa vydarili, som veeeelmi zvedava 😉

duskaf - drzim palce aby sa vydarili 😉

junovka
29. nov 2009

tak, ja uz mam po funuse.Tu je moj vytvor spraveny prvykrat v zivote 😉 :

https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vRefer...
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vRefer...

zatial chalupka drzi...duuuuufam, ze vydrzi aspon do Vianoc 😅

vinka
29. nov 2009

Junovka na prvý krát super.Ja som mala úplne prvý hrozný.To som ho pre istotu neodfotila. 😀 Na zdobenie si kúp zdobítko na perníčky.To ťa len potom začne baviť zdobenie. 😉 No ked ti deti ho nezjedia ked neuvidíš tak ostane do vianoc. 😀 😀

junovka
29. nov 2009

Vinka, zdobitka mam, od Dr.Oetkera tie farebne tuby aj to nove Bielu velku tubu.Dnes som to ozdobila narychlo s robenou polevou....pravdupovediac, expert v zdobeni velmi nie som 😅 😔 .Tento rok mi slo hlavne o to, ci vobec sa mi podari postavit chalupku 😉
Apropo.....ja som polevu neslahala nad parou, ale v kuchyn. robote...a to 2x, nakolko druhykrat som ju robila na lepenie 🙂
Inak, ta tvoja hviezdica je krasna.Mas na nu formu?? 😉

vinka
29. nov 2009

No to sú predlohy v časákoch ako to bolo niekedy v burde. 😀 Tak som si prekreslila na priesvitný papier a prekreslila to na karton a vystrihla na forma hotová. 😀 To si ako šlahala v robote a normálne ti aj stvrdla? 😕 To som ešte nepočula fakt.

junovka
29. nov 2009

ano, slahala som to v robote asi 10-15 minut.Ked som videla, ze mi pena nechce zliezt uz dole z metlicky, tak som vedela, ze je to uz OK 😉 Polevu som vycitala v casaku: 200g pras.cukru, 1 bielok, par kvapiek citr.stavy , a keby nechcela tvrdnut tak tam pisalo, ze sa ma dat 1 CL Solamylu, ale ja som ju nedala.No a ze sa to ma miesta bud rucne, alebo v kuch.robote 😉

cessy
29. nov 2009

ahojte, tak uz aj ja stavam moju prvu chalupku....
zatial len boky, zajtra prilepim strechu, alebo vy ste to lepili/robili vsetko naraz????? 😕 neviem, nemam ziadnu skusenost

cessy
29. nov 2009

vinka pekna hviezdicka 😵 , junovka pekna chalupa 😵

inak ani ja som neslahala nad parou, nebudeme to papat, takze nevadi ze to bielko nebolo prehriate 😉
slahala som najpr sneh a potom pridala cukor+solamil. pekne to zatial drzi a tuhne 😉

vinka
29. nov 2009

No ja som to postavila celé naraz.Aj som to v ten den ozdobila.A si to špendličkuješ alebo pridržiavaš špáratkami?lebo ak hej tak kludne ju môžeš dostavať. 😉

junovka
29. nov 2009

Vdaka Cessy 🙂
Ja som ju dnes ozdobila a a j poskladala.Ja som ju spendlila aj sparatkovala 😀 Ani miy ju jest /asi 😀 / nebudeme, tak tie spendliky a sparatka som ani nevybrala, ale som ich zamaskovala polevou 😀 Istota je istota.Pokial do rana nespadne strecha, tak je to OK 😀 😀

cessy
29. nov 2009

vinka ja som ju podoprela poharmi a salkami.
ja som ju vcera upieka, dnes ozdobila aj z casti zlepila 🙂

cessy
30. nov 2009

dievcata som ja ale trdlo......vcera ukazujem muzovi ze aka chalupa a on na mna ze ved jej nieco chyba.....a ja som zabudla upiect spodok. cesto co mi zostalo, tak z neho som spravila zopar medovnickov a ani ma to nenapadlo 😕 , takze budem musiet este dopiect spodok chalupky 😠

monifedak
30. nov 2009

ahojte dakujem za tipy a rady, osvedcili sa 🙂

cessy
30. nov 2009

moni a co si piekla chalupku????? 😕

vinka
30. nov 2009

😀 😀 Cessy presne to sa stalo aj mne pri prvej,že som zabudla na spodok. 😀 No budete mať aspon viac perníkov. 😀 Lebo sa ti zvýši zas cesto.

junovka
30. nov 2009

😀 😀 Cessy, mne sa zase stalo, ze som skoro zabudla strechu...hlavne, ze som stromceky a ostatne somarinky mala, ale strecha nikde...cudovala som sa, ze mi zostava nejako vela cesta 😉 A uz mas hotovu???

cessy
30. nov 2009

to sa vam rehoce, kamaratky moje 😕 😨 🤐 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

vinka z tej prvej som spravila len ale 20 malych medovnickov, ale uz su tam len ale 3-4. takze nebude vadit ze zvisi... 😅

junovka ano, uz je hotova, zlepena aj s cenculmi len stromy plot nemam na co postavit 😒 😖 🤐

vinka
30. nov 2009

Ja som dnes robila z poslednej dávky.ešte som pripravila si jednu hviezdu pre sestru.Zajtra ju ozdobím lebo v stredu príde a to má byť ako prekvapko.No tak nech sa tešia obaja s mužom z mojej hviezdy. 😀 Dostane ju či chce či nie lebo mna chytila mánia pečenia a zdobenia tak všetci povinne majú adventné vence. 😀

junovka
30. nov 2009

Tak, ty si sikulka Vinka 🙂 .Ja uz mam jasno, co budem piect na Vianoce.Je pravda, zeby som upiekla este toho viac ako mam na plane, ale zase stale byt v kuchyni a "dlabat " na ostatne veci 😅 ....no, neviem co by mi manzel na to povedal, a nehovoriac uz deti 😅 😅 😅 😅 ...aj ked ja by som pristala na to 😎 😀
V piatok by som chcela urobit cesto na medovniky, aby som ich v sobotu mohla piect.Rozmyslala som, zeby som ich urobila z rovnakeho receptu ako chalupku.Chutovo je dobry pernik, pridala by som tam len orechy , troska viac medovnik.korenia a rumu...co poviete?? 😉

cessy
4. dec 2009

vinka kedy pridas novu chalupu????
ja ju uz konecne mam hotovu, len vcera som ju dokoncovala 🤐 😵

vinka
4. dec 2009

Nepridám lebo tento rok som chalúpku nerobila.Už sa mi nechce.Robila som tie stromčeky dva a dve hviezdy ako adventné vence. 😉 A kopec perníkov a dosť. 😀 Chalúpku si urobím o rok. 😀

janula_nz
5. dec 2009

ahojte. napiste mi ako sa robi poleva na zdobenie prosim. nechce sa mi to hladat v diskusii 🙂 dakujem

janula_nz
5. dec 2009

odpisala som si tu polevu z tejto strany a taka je husta. neda sa s nou ozdobovat 😢 co som urobila zle alebo ako to treba? medovniky su vynikajuce makucke, vcera som ich piekla a vyzdoba nic 😒

kotenko
5. dec 2009

vedel by mi niekto povedat, v ktorom tescu alebo v ktorom obchode kupim zdobiacu tubu a aj tu velku tubu od dr. oetkera? v nasom "malom" tescu to nemaju, mam skusit Prievidzu? Nitru? alebo kde ste to kupili? vcera som prehladala vsetky potravinove obchody a v partizánskom to nemaju. dnes chcem piect a zajtra zdobit, tak mi to dost suri. uvitam kazdu radu - mesto v trencianskom a nitrianskom kraji

(chi, toto budu drahe medovnicky, ak sa mi podari zohnat zdobiacu tubu mimo PE 😀)

junovka
5. dec 2009

janula, robila si tu polevu, co som napisla ja??Lebo mne sa vydarila. 😕 😕 Ak je husta, tak pridaj stavu z citrona.

Kotenko, ja som tu tubu tiez zhanala dlhsiu dobu a nakoniec som ju kupila v Bale, aj to mali uz posledne 2 ks.Inak, pravdupovediac, velmi ma nenadchla 😒 ...podla mna je strasne husta a velmi mi nechcelo vytlacene mnozstvo stat na mieste.Zajtra ju skusim dobre 2 minuty vkuse stlacat a uvidim, nakolko zajtra sa chystam zdobit medovniky.Dnes ich idem piect 🙂