Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

vinka
21. nov 2009

No nemusí to byť presne 20 min.Ked to bude husté. 😉

cessy
21. nov 2009

no ved to ze nie su odskusane, tak som chcela neaky odskusany 🤐

cessy
21. nov 2009

vinka a potom tu polevu davas len do sacku a zdobis, alebo mas na to nieco specialne?? 😕

vinka
21. nov 2009

No ja som si kúpila také zdobítko na perníčky.Je to ako tuba z pasty.Super vec.Ale môžeš to zdobiť aj sáčkom.Len tam musíš dávať velký pozor ked budeš robiť dierku aby nebola velmi velká. 😉 Ked ideš robiť chalupku je to skoro jedno.Lebo ked stvrdne tak super lebo chalupka nespadne. 😀

cessy
21. nov 2009

viem co myslis, aj ja to mam, ale chcem robit aj taku doma robenu 🙂

cessy
21. nov 2009

uz si to aj skusala??myslis to Dr.Oetker??

vinka
21. nov 2009

Joj moja ja nemyslím tie farebné.Myslela som zdobítko na doma robenú polevu.To zdobítko je prázdne. 😀 😀

cessy
21. nov 2009

jaj vinka zle sme sa pochopili......uz viem co myslis 🙂
ja som myslela to biele, nie farebne 😉 😉

vinka
21. nov 2009

No biele nepoznám ale sú také tuby farebné na zdobenie. 😉

cessy
21. nov 2009

vinka ano, tie su 4 farby a toto je taka jedna velka ako pasta.

jabber
22. nov 2009
murcos
22. nov 2009

ja sa chcem este opytat ku teme polevy na zdobenie.
za predpokladu, ked sa mi podari - musim ju spracovat - teda zdobit okamzite, alebo ju mozem uskladnit par dni v ladnicke?

cessy
22. nov 2009

jabber presne to som myslela 😉

vinka
22. nov 2009

Murcos musíš ju spotrebovať ona ti stvrdne.ja som stále spotrebovala všetko. 😉

vinka
22. nov 2009

No ja som si urobila cesto a zajtra idem robiť stromček. 😉

cessy
22. nov 2009

vinka takze som pozadu, ale ja snes este robim tortu takze dnes musim naplnit a zajtra potiahnut a potom sa pustim do medovnickovej chalupky 🙂
stromcek????????vianocny, velky??pod ktory prinesie jezisko darceky??nieje to skoro??? 😕 😨 😕 😕 😕

vinka
22. nov 2009

😀 😀 😀 Nie,nie pod neho by ježiško vela nedoniesol.Nie moja ale neskôr už nebudem mať čas.To je z toho časáku ten zelený na strane 9.Idem robiť sestre aj kamarátke.(No ak vyjde mi aspoň jeden) 😀 😀 A ešte sebe adventný veniec a potom už budem mať kopec inej roboty sebe piecť. 😉

cessy
22. nov 2009

no vinka som hotova, rano som upiekla, na obed naplnila a teraz dorobila. bola to makacka.zajtra ju idem darovat, myslela som ze az v utorok ale zmenilo sa to.
nooo tie stromceky sa mi pacia, len som sa zlakla ze ides robit velky strom.

vinka co tak vela na vianoce pecies???a kedy zacinas??

vinka
23. nov 2009

No ja začínam stále tesne pred vianocami.Lenže ten to rok som si vybavila brigádu pred vianocami.Nie žeby som to finančne potrebovala ale potrebujem zmenu.Lebo som už dlho doma idem z materskej na materskú a už mi začína z toho prešibávať. 😝 Tak stále poobede nebudem doma a to by som nestihla doobedu napiecť a ešte aj navariť deťom obed. 😉 Tak tento rok idem piecť také suché paríšske rožky chcem a čajové pečivo a perníčky a čo sa bude dať tak zamrazím.Joj už sa teším,že budem medzi ludmi a trošku si oddýchnem. 😀 😀

lussy23
23. nov 2009

Murcos - tú glazúru musímte spracovať hneď , inak stvrdne. Ale vždy po naplnení vrecka ju prikryte.

lussy23
23. nov 2009

A kde nájdem nejaké inšpirácie na tie chalúpky? Tento rok robím prvýkrát.

cessy
23. nov 2009

lussy23 ja mam inspiraciu v casopise.tu na nete som nehladala, lebo hned som si tam vybrala ktoru budem robit 🙂

vinka
23. nov 2009

Lussy ja mám tiež časák.Ak by si si nestihla kúpiť tak mi napíš do ip-čka tvoj mail a ja ti niečo preskenujem a pošlem pár obrázkov. 😉

cessy
23. nov 2009

vinka no co??upecene???

junovka
23. nov 2009

baby, normalne ste ma navnadili a nakopli, aby som skusila aj ja nejaku tu chalupku.Este som totiz to nikdy nic take nerobila, vcetne medovnikov 😅 .Tiez som si kupila ten casak, ktory tu preberate...tak rozmyslam a kukam na tie krasne chalupky a vsakovake vytvory vnom. 😉

cessy
23. nov 2009

junovka a o ktorej uvazujes??ja chcem robit co je na strane 21 v pravo hore 🙂 , ja som ju tiez este nikdy nerobila 😨 🤐

knobloska
23. nov 2009

Holky potřebuju poradit ☹ . Zrovna jsm upatlala těsto podle bibinky ze str 1 a zdá se mi řídké. Protože jsem perníčky ještě nikdy nepekla, nevím, zda je to OK. Jakou má mít konzistenci?
Moc děkuji

junovka
23. nov 2009

CESSY, 😀 😀 presne aj ja nad nou uvazujem.Pozerala som si aj nakresy na nu v casaku...sakra, tak to bude velka, nie?? 😨 😕 😅 Len zase rozmyslam, odkial vziat recept na tu chalupku-cesto/ingrediencie/....v casaku su vselijake cesta, len na tuto neviem najst.A este....ta strieska sa spoji bielkom??Bojim sa ci nahodou nespadne 😅 😅

cessy
23. nov 2009

junovka velka 😕 ???ja som rozmyslala ze ju este trosku zvacsim 😅
no ani ja neviem ktory recept, ja som medovniky este nepiekla, tak neviem ktory by mohol byt vhodny 😨 😕

junovka
23. nov 2009

knobloska, a nechala si tu celu zmes odlezat v chladnicke aspon 2-3 hodiny???