Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

vinka
13. dec 2008

Ria80 ja som si kúpila zdobítko na perníčky.Je to tuba ako od zubnej pasty sú k tomu 3 nadstavce a jeden je z dierkou.Dajú sa robit hotové vlásočnice.

lekno
13. dec 2008

Vinka a kde si ho kúpila? Nedá sa niekde aj objednať?

telinka
13. dec 2008

no veru vinka , to by aj mna zaujimalo 😕

vinka
13. dec 2008

No ja som z pp a kúpila som to v domácich potrebách.Ved ked to môj muž videl sa za hlavu chytal.že mi to mohol z pasty urobit. 😀 Pýtala som predavačku niečo na zdobenie perníčkov a dala mi toto.Aj na tom je napísané.Zdobítko na perníčky.

ria80
13. dec 2008

To by bylo dobré,ještě jsem to neviděla.Nemá to nějaký název nebo výrobce?Aby mi to mohli objednat?Není tam třeba www,třeba se to dá i přes net?

ria80
13. dec 2008

I když si teda nemím představit,že zdobím nějakou tubou. 😠 Jsem zvyklá na ty pytlíky.No zkuzím co se dá,jasně,jen to sehnat.

monkula
13. dec 2008

aj ja mám to zdobítko na perníčky... v domácich potrebách som ho kupovala, stálo okolo 50 Sk... 😉
ria, až odnesiem malú do postele, napíšem výrobcu... 😉

monkula
13. dec 2008

ria, tu je a dá sa kúpiť aj cez internet... 😉
http://www.ceske-tradice.cz/eshop/cz/k392,37-ku...

ria80
13. dec 2008

Jéé,ta stránka je dobráá!Tu ještě neznám,určitě to objednám a zkusím to s tím.Ale až na další příležitost,ted už mám hotové.Jsou tam samé dobré věci.

jajax
14. dec 2008

ria80 myslim ze tu zdobicku kupis v hociktorych domacich potrebach.my sme male mesto a kupila som ju tu.len skus pozriet.

zrzulka
15. dec 2008

Kocky necitala som celu diskusiu ale potrebujem poradit. Cim zdobite medovnicky? i sadami na zdobenie alebo mate na to nieco speci?

ukana
15. dec 2008

zrzulka, ja len odstrihnem roh zo sacku,( velmi malilinky otvor) kde natlacim polevu...ale vraj v domacich porebach maju nieco na zdobenie, ako tuba z pasty to vraj vyzera, nemam doma, tak neviem 😒 ...mne je to skoda, u nas sa hned zozeru, tak nezdobim nejak precizne 😀

mimikyky
15. dec 2008

kočky, ja som včera videla v tescu,sadu 4túb aj naplnených plnkou rôznofarebnou na zdobenie medovníčkov,stálo ro buď 59 alebo 69

ajlinka
17. dec 2008

no ,aj ja mam skvely recept na mekucke medovnicky,len potrebujem radu....normalne sa cesto dava odlozit do chladnicky na 2 dni,chcela by som vediet,ze ci je cesto dobre aj na stvrty den,alebo ho mozem zrovna vyhodit....?? ☹ nejak som v tychto dnoch nestihala...mala som toho vela,ale ak je cesto dobre,tak by som ich snad dne uz konecne upiekla.... 😀

jajax
17. dec 2008

co mam skusenosti tak medovnikove cesto je po dlhsom stati este lepsie.inac ja tiez zarobim a ked nestiham stoji aj styri dni.tak sa kludne pusti do pecenia.vela zdaru.

ajlinka
17. dec 2008

dakujem za radu...to ma fakt potesilo,ze ho nemusim vyhodit....tak dnes vecer ked deti pospia sa do toho pustim....ak chces...mam dobry recept...su makke a velmi dobre,robi ich moja mamka a uz aj vsetky jej kamaratky...

jajax
17. dec 2008

dakujem ale tie co robim mam odskusane a zatial nemam dovod menit.ale hod ho pre istotu sem.je nas vela a mozno sa niekomu zapaci 😅 urcite sa najde niekto co ho vyskusa 😀

lusil2005
17. dec 2008

zdravim medovnickarky! pripajam sa ku jajax - cesto je po viacej dnoch este lepsie.

ja zdobim so sackom - najlepsie su tie zatvaracie. so "zipsom" tie maju zvar uplne na konci igelitu. a este to ide super sackami na tlacenku. tie su tiez zvarene az na konci a su pevne.

ajlinka
17. dec 2008

tak sa tesim...to budu tie uplne naj-super medovnicky

jajax
18. dec 2008

ajlinka s tym receptom som to myslela vazne.hod ho sem,je nas tu vela a urcite sa najde niekto komu sa ten tvoj zapaci 😅

lusil2005
18. dec 2008

ja mam perfektny recept na hned mäkke medovnicky:

400 g hladkej muky
140 g práškového cukru
2 celé vajcia
100 g hery
2 polievkove lyzice medu
1 cajova lyzicka sody bicarbony
1 cajova lyzicka pernikoveho korenia

Vsetko spolu naraz zamiesit do hladkeho cesta, dat do chladnicky minimalne cez noc, maximalne neviem (najviac som tusim mala cesto 5 dni) odpocinut, rozvalkat na 2-3 mm, povykrajovat, sup na plech s papierom na pecenie, a pri 200 °C piect cca 5-6 minut. NEPOTRETE! po upeceni - hned po vytiahnuti z truby kym su este horuce - potriet zltkom rozslahanym s troskou vody a kakaa (medovnicky budu tmavsie, krajsie vynikne poleva ale nemusite davat)

zrzulka
21. dec 2008

Kocky a ako robite polevu na medovnicky? Ako dlho musite miesat nad parou? A ake mnozstvo medovnickov sa da ozdobit z jedneho bielka a 100g cukru?

vinka
21. dec 2008

Zrzulka ja mám 150g jedno bielko a pár kvapiek citronu a trošičku solamylu.Najprv som šlahala bielko a potom som až pridala cukor a nakvapkala citron a solamyl.Ono šlahat kým natuhne.Ono zystíš kedy dost.A to je tažko povedat kolko ozdobíš.Záleži či sa hraješ s tým.Ale isto ozdobíš vela.Ja som ozdobila chalúpku a to som ju riadne vyčančala a ešte aj perníčky. 😉

lusil2005
4. jan 2009

ja pouzivam na polevu to iste co vinka ale slaham cukor bielko a citron naraz aj 20 minut (v robote) na najnizsom stupni, nech sa cukor dobre rozpusti dohladka. nakoniec dam solamil. urcite nemiesam nad parou!
to by bolo treba menej cukru na zhustnutie a to by potom pomaly poleva schla na tych medovnickoch.

kisska
4. jan 2009

ja robim polevu na jeden bielok 170g praskoveho cukru a par kvapiek citronovej stavy (z citrona, nie koncentrat), vyslahame metlickou (nie nad parou), naplnim mikrotenove sacky, rozok prepichnem ihlou a ozobime s drahym vzdy celu varku vycancanych medovnikov a vzdy aj minimalne polovica polevy zostane. Medovniky su suche za cca 2 hodky, zalezi od vrstvy, ktoru napatlame na medovnicky 😉

zuzujo
26. okt 2009

Ahojte, prosiem zienky poradte dobre cesto na medovnikovu chalupku, take, aby sa mi nezhrutila 😀. Chystam sa ju robit prvy raz, lebo co by som pre svoje dietko neurobila 😉 a tiez, ako dlho po upeceni mozem zdobit a celu ju zostavit?

mirininu
26. okt 2009

Kočky a ako potom skladujete medovníčky ? Moje boli po upečení mäkké, ale potom keď som ich dala do nádoby tak stvrdli 😝

monkula
26. okt 2009

mirininu, aj moje rovnako..... narobila som si hanbu pred svokrou... 😝 hrdo jej nesiem medovníčky, mäkkučke a ona že, no, ešte sp trošku tvrdé... a naozaj boli ako kameň... takže napečieme asi na Štedrý večer a budú mäkké 😀 😀

junovka
26. okt 2009

kedy vlastne treba zacat s pecenim , ked chcem mat na Vianoce-Stedry den fajne makucke??? 😕 😕 hadam uz koncom novembra? 😅

monkula
29. okt 2009

Jun, ja začínam, s veľkou slávou okolo, to znamená, pustíme si vianočné CD, zavesíme ozdoby do bytu a začneme piecť, pravidelne 24. novembra..... 😵 😵 😵 😵
a keĎ minule Jarko niekde počul jednu starú vianočnú pesničku, tak povedal, jej, to počúvame, keĎ pečieme medovníčky....