Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

monika15
14. nov 2011

@sofi07
wow krasne !!!!!!!!!!!!!!
mozem ta poprosit o receptik? vidim ze mas skusenosti s medovnikmi ja som skusala uz 5 roznych ale ani raz nezmaklo :((

monika15
14. nov 2011

@zuziq
ahoj,
mozem sa spytat ze ten tuk co tam pises to je hera alebo obycajne maslo?

monny89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sofi07
15. nov 2011

@monika15 tu ho mam http://www.tortyamedovniky.estranky.sk/clanky/o.... tiez som ich dost vyskusala, kym som nasla tie "svoje" 🙂
medovnicky skladujem v plechovici v uzavretej nadobe, ak su nahodou tvrde, hodim k nim kusok cerstvej korky z chleba a krasne zmaknu 🙂

monika15
15. nov 2011

@sofi07 Diki Moc.....
dufam,ze ten moj 6 rok budes uspesny v robeni medovnikov 🙂)))))

sofi07
16. nov 2011

@monika15 drzim palce, daj vediet 🙂

kristinka111
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
irriss
23. nov 2011

@kristinka111

koukam recept od starenky sousedky...zrejme se ji spatne mluvi bez protezy 😀 😀 😀
to urcite zkusim to bude dobrota... 😀 😀 😀 😀

jen mi jeste prozrad..protoze jsem to z toho nevycetla 😉 ..trouba musi byt predehrata nebo ne? 😉
diky🙂

majuska29
24. nov 2011

Ahojte,
neviete či existuje recept na medovníčky aj bez vajec? nemáte niekto?
dakujem

nikanika28
24. nov 2011

@sofi07 prosim ta, ozaj musia tie medovniky min. 4 zostat v chlade? Ja by som potrebovala recept, kde sa moze hned na druhy den 😀 ...

hava77
27. nov 2011

ja som raz nasla tento recept od eriky, je vyborný a cesto nemusi byt v chladnicke dlho staci par minut na stuhnutie. medovnicky nie su tvrde a nemusia sa nechavat meknut.

erika153 ahojte kocky tak tu je ten slubeny recept na Perniky bez ulezania (hned mäkke)

500g hl. muky
190g cukru
125g masla
125g medu
3 vajcia
1 lyzicka sody bicarbony
1 a 1/2 lyzicky skorice
4-5 drvenych klincekov
na potretie 1 az 2 vajcia

POSTUP: Preosejeme muku, zmiesame so sodou, cukrom, skoricou a klincekmi. Urobime jamku, nalejeme med, vyklepneme vajcia, nakrajame na kusky maslo a rukami vypracujeme cesto. Ruru zohrejeme na 150°C. Cesto vyvalkame asi na 5mm silny plat a vykrajujeme tvary. V odstupoch ukladame na plech, potrieme pred pecenim rozslahanym vajcom. Pecieme v strede asi tak 15 minut.

Pre zaujimavost mozme pred pecenim do stredu do niektorych na ozdobu pichnut vlassky orech alebo mandlu, a ostatne po ozdobeni zdobime bielkovou polevou. ak chcete zaujimave kreacie tak mozte ozdobit farebnou polevou (farebne lentilky rozpustime v citronovej stave napr.cervene a nalejeme do polevy rozpustene farbivo z lentiliek. Dufam, ze Vam budu chutit

nika80
27. nov 2011

Ahojte, mám jednu "trápnu" otázku - ako vážite med?

nikanika28
28. nov 2011

@nika80 na vahe? 😀 ..normalne si ho odvazis, tak ako muku, cukor .... 😉

nikanika28
28. nov 2011

@hava77 moze byt aj Hera miesto masla?

hava77
28. nov 2011

nepamatam si ci som davala maslo alebo heru. ale skus a daj vediet.... 🙂 robila som ich pred rokom a to si fakt nepamatam....

titkovamiriam
28. nov 2011

tohtorocne 🙂

@nika80 med važim na vahe 😅

@hava77 ja nedavam do medovnickov ziaden tuk 😉

hava77
28. nov 2011

tuk bol v recepte som to nemenila, skusila som a su super 🙂 tento rok ich budem robit zas.
ze su s tukom je asi vyhoda, lebo ich potom nemusim piect mesiac pred vianocami a cakat ci zmeknu

nika80
28. nov 2011

@titkovamiriam
@nikanika28 ja viem, že na váhe 🙂 , ale odvážite si najskôr misku a do nej dáte med a potom nie je problém ho odtiaľ dostať?

titkovamiriam
29. nov 2011

@nika80 ja med navazujem do misky kde ho varim aj s vodou a cukrom 😉

nika80
29. nov 2011

@titkovamiriam ďakujem 🙂

marlenee
29. nov 2011

Mám léta vyzkoušený recept na perníčky které se dají ihned jíst nejsou tvrdé.Já perníčky připravuji vždy ve středu před 1 adventní nedělí a perníčky mlsáme celý advent a rozdávám přátelům v celofánových sáčcích s mašlí.

Tak se podělím o můj recept:
Z téhle dávky je tak 1,5 kg těsta = 7 až 8 plechů

80dkg hladké mouky
30 dkg moučkového cukru
10 dkg másla
10 dkg sádla (máslo a sádlo musí být rozehřáté)
4 ks vejce
8 lžic teplého medu
1 ks perníkové koření + koření u hmoždíře:
10 ks hřebíček,5 kuliček nové koření,kávová lžička (kl) skořice,kl anýz,
2 kl badyán mletý

Ze všech surovin vytvoříme těsto a necháme odpočinout v lednici nejlépe přes noc.
Pečeme na 200 stupnů až jsou perníčky do zlatova (5-6 minut podle velikosti) ihned potíráme rozšlehaným vejcem.
Perníčky zdobím druhý den buď cukrovou polevou nebo čokoládovou polevou.

Přeji krásné Vánoce

🙂

janulienka89
29. nov 2011

ja robievam takto medovnicky:
600g hladkej muky, 3 vajcia, 6 lyzic medu, 1 lyzicka skorice, 1 lyzicka sody bikarbony, 2 lyzice kakaa, 200g praskoveho cukru, 1lyzica pernikoveho korenia a 150g palmarinu
Vypracujeme cesto, vyvalkame asi na polcentimetrovu hrubku a zacneme vykrajovat. Poukladame na vymasteny plech alebo na mastny papier, cca 5minut na 180 stupnov. Po upeceni potrieme rozslahanym vajcom.

su hned mäkke 😉

zuzulienka17
29. nov 2011

Ahojte, tohto roku sa chystám prvýkrát urobiť medovníky, chcem ich potom použiť na zdobenie stromčeka namiesto saloniek a iných sladkostí. Mám otázočku. Ako sa robí farebná poleva- ružová, zelená? Pridám do bielka, cukru a kvapiek citrónovej šťavy potravinársku farbu? Alebo mám kupiť hotové farebné polevy napr. od Dr. Otker-bude to držať?

bubbulina
1. dec 2011

Tiež som hľadala recepty na vianočné pečenie. A od kamarádky som dostala tip. Na facebook stránkach Puntanely sa objavil recept na perníčky, čo neni potreba nechat odležať. A teraz tam je aj dokonca nejaka akcia, že maminy píšu svoje ozkúšané vianočné recepty. Je ich tam už celkom dosť a niektoré aj s fotkami. Tak ma to celkom potešilo. Dá sa z toho dobre vybrať ... možno sa vám bude hodit http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150410...

katkabb1
6. dec 2011

@majuska29 ahoj, ja som riešila podobný problém, lebo dcérka vajíčka nemôže. druhý pokus pečenia bol úspešný, tak pridávam recept, aj keď možno už máš napečené 🙂

160g medu + 160g kryštálového cukru, 120g masla (Hera) dáme zovrieť do hrnca
necháme trošku vychladnúť a pridáme 500g hladkej múky zmiešanej s 1 káv. lyž. sódy bikarbóny
k nie úplne vychladnutému pridáme 2 vajcia (to bol originál recept)- ja som nahradila 1 kopcovitou káv. lyž. Solamylu rozpusteného v 1dl vody
ešte som pridala za lyžičku perníkového kypriaceho prášku a trošku perníkového korenia (podľa chuti)
podľa potreby - ak by bolo cesto veľmi lepkavé - pridať múku, ak príluš tuhé, trošku vody a vypracovať hladké cesto. nechať dve hodiny odležať v chladničke, rozvaľkať na 5mm, vykrojiť a dať piecť cca 10 min. na 170-180 stupňov. Sú hneď mäkké a naozaj chutné, nie sú také krásne lesklé lebo som ich nepotierala vajíčkom, ale hlavné je, že ich môže papať aj dcérka 🙂

majuska29
7. dec 2011

@katkabb1 ďakujem, našla som Vajahit, čo ja náhrada vajec. Tak skúsim či to bude fungovat.

koniki
20. dec 2011

🙂 pekne recepty dobru chut

ewellina
28. okt 2012

Ahojte. Chcem sa opýtať na tú polevu na zdobenie: Nemôže sa tak prenášať salmonela? Niekde som čítala, že keď je ten bielok sušený, tak by to nemalo vadiť a že cukor tiež konzervuje. Ja však mám aj tak obavy.

gumkacik
27. nov 2012

@zuziq nedaš nam recept na medovnicky ake su krasne

marketkapraha
Odpoveď bola odstránená
Zobraz