Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

zdenallicka
19. dec 2009

klaro, kotenko, ja davam na jeden bilek 200g cukru 3x prosateho, nedavam uz solamyl a kdyz je to hodne huste, dam par kapek citronove stavy... 😉

pammy
19. dec 2009

Baby a nieco ine miesto cukrovej polevy s bielkom, teda okrem cokoladky, vsak aj ta nemusi byt zla, ale predsa, to nie je ono.

A cukor len s citronovou stavou, to asi nebude drzat, ci?

knobloska
19. dec 2009

Ahoj taky to řešim, hnusí se mi syrové bílky, bude to jíst i malá. Pammy to asi nebude držet, co přidat škrob?

kotenko
19. dec 2009

klara, klara, ked sa ti lepi cesto, tak ho nechaj na noc oddychnut a na druhy den ho spracuj, ja mam taku skusenost, ze po "odstati" cesta su medovnicky vlacnejsie a maksie, zaroven je cesto akurat.

pammy
20. dec 2009

Knobloska neviem, tak skusme, uvidime, takze maizena? Proste vsetko okrem bielka. Ja to asi dnes vyskusam.

dzio2
20. dec 2009

ahoj medovnicky od bibinky su fakt uzasne vcera som piekla a su uplne mekulinke super recept 😉

pammy
20. dec 2009

Knobloska, vlastne Solamyl.

knobloska
20. dec 2009

Ano Solamyl. No ale teda nevim, jestli to tam bude držet.
Ještě jsem pro jistotu koupila bílou čokoládu, je mi jasné, že to nebude ono, zkusím, kdyby na ní došlo, říznout jí citronovou šťávou. Možná vymyslíme nějaký převratný recept 😀

lesnamacicka
20. dec 2009

ahojky, potrebujem radu, robila som tri rôzne druhy medovníkov a všetky cestá sa mi beznádejne lepili, až tak, že sa jednoducho nedalo cesto spracovávať, tak som musela dosypať múku, ale bolo treba strašne veľa tej múky a je to cítiť v tých medovníčkoch.... Nechala som cesto aj cez noc v chladničke, ale na druhý deň bolo stále lepivé 😖 Neviete, kde robím chybu? Všetky ingrediencie som mala na presne podľa receptu, takže to nie je v tom žeby som sa pomýlila a kydla tam niečoho viac... A teraz keď sú už medovníčky upečené, sú samozrejme dosť tvrdé od tej kopy múky... 😠 Poradíte?

klara_klara
22. dec 2009

baby a preco sa ten cukor na polevu musi tolko preosievat? aky to ma vyznam?

junovka
22. dec 2009

klara, aby sa ti nerobili hrcky,lebo by ti upchalo zdobiacu trubicku, ked zdobis 🙂 😉

milocka29
29. dec 2009

lesnamacicka, ja som robila pernicky podla eriky z 1 strany a su fakt vynikajuce, ako tu uz vsetke dievcata co ich piekli ospevovali. Erika vďaka. Ak su tvoje tvrde, pridaj k nim do krabice supku z pomaranca, budu aj vonave aj urcite zmäknu.

danu
5. jan 2010

murinka • 1d • Dnes o 11:13
ahojte.ako kazdy rak tak aj minuly som na vianoce piekla medovnicky no teraz sa mi prvykrat stalo ze uplne stvrdli 😨keby som niekomu hodila ten medovnik do hlavy tak ju rozbijem 😅 😀 poradite mi ,,recept,, aby boli opat makucke a aby som ich nemusela vyhodit?

sse • Dnes o 11:20
skús ich dať do uzatvorenej nádoby s kúskom jabĺčka alebo chleba 🙂

dadulka19 • Dnes o 11:24
murinka,ja ich mám v uzatvorenej nádobe s kúskom chleba a sú mäkučké.Teda,chlebík mením,keď uschne.

murinka • 1d • Dnes o 11:25
dakujem,musim vyskusat 🙂

ivka144 • 1d • Dnes o 13:17
Nam tiez v uzatvaratelnej sklenenej nadobe s polkou jablka este nikdy nestvrdli-

smajlik
7. jan 2010

ahoj holky, dostala jsem darem perníkovou chaloupku 🙂, chci si jí nechat i na další Vánoce, ale prý se do ní často dávají potravinoví moli a různé breberky? 😲 Je to pravda a dá se tomu zabránit? Díky moc

dadis
22. nov 2010

Ahojte, dnes som si nakupila suroviny na medovnicky, este som zabudla sodu, tu poviem manzelovi nech kupi po ceste z prace...chcem vyskusat tie medovnicky od bibinky zo str.1. Mozem nahradit heru maslom? skusali ste to niektora?

stanca22
22. nov 2010

@dadis A to kedy ideš piecť, nie týždeň pred Vianocami?

dadis
22. nov 2010

@stanca22 chcela som tento tyzden 😀 , ved ked budu dobre, mozem napiect aj neskor.. myslis, ze tyzden pred Vianocami staci?

stanca22
22. nov 2010

@dadis Neviem ale aspoň svokra tak vypeká, týždeň až dva pred, vieš aby to bolo dostatočné mäkké zase 🙂

dadis
22. nov 2010

@stanca22 neviem, ja som piekla medovniky iba raz davno este ako teenager, boli stracne tvrde, iba psovi chutili 😀, ale nejako mam zakodovane v hlave, ze by sa malii mesiac vopred piect, aby zmakli ...tieto by mali byt makke uz od zaciatku, tak som chcela vyskusat, ak by neboli makke, dala by som im mesiac na rozmyslenie a potom by som uz bola nemilosrdna sup s nimi do kosa 😀

kvojtanikova
22. nov 2010

@stanca22 ja mozem poskytnut super recept na pernicky ktore su hned makke aj stale zostavaju makke... ale niekto mi vravel ze je rozdiel medzi pernickami a medvnikmi, tak neviem...

stanca22
22. nov 2010

@dadis Milé, že myslíš na všetko a vopred 😀 Aspoň si pochutili psy 😲 🙂

stanca22
22. nov 2010

@kvojtanikova No je to možné, pošli mi poštou alebo semka napíš a aspoň každá skúsime, vieš ako, viac ľudí, každý raz ináč môžu byť upečené 🙂

kvojtanikova
22. nov 2010

@stanca22 ok, takze posielam:
65 Dg hladkej muky, 25 Dg práškového cukru, 10 Dg hustejsieho medu, 4 cele vajcia, 2 kavove lyzicky sody bikarbony, 5 Dg Hery alebo Palmarinu/masla, 1,5 kavovej lyzicky korenia na pernicky (kupujem normalne od Kotanyi alebo hocijake ine).
Vsetko spolu zmiesit a nechat odlezat v chladnicke - staci hodinku. Potom rozvalkat tak na pol cm hrubku, vykrajovat tvary, ozdobit orechom, kto chce a upiect dost sprudka. (cca 180 C, max.10 minut) Finta je v tom, ze medovnicky sa potieraju rozslahanym vajcom az po vytiahnuti z rury, kym su este horuce.
Mam ich odskusane x-krat a fakt su hned makke, mozu sa potom skladovat aj vyse mesiaca.

jajka.20
25. nov 2010

Ahojte, chcela by som sa opýtať ako nanášate tu klasicku bielu polevu na perníky- mylím s čím alebo akým spôsobom ju nanesiete ked chcete aby perník bol cely biely pokrytý tou polevou.Skúšala som to, ale vždy mi tam ostaly ryhy po kuchynskom noži,alebo ked som ich namočila ostal mi tam ten tzv."cencúľ" ked som ho z polevy vybrala. ☹

dadis
25. nov 2010

@kvojtanikova takze dnes sme piekli podla tvojho receptiku, hladku muku som dala pre istotu tu chlebovu, piect mi to vyslo presne na 7 minut pri 180st, tak som si to iba na trube nastavila a vzdy ked pipalo, dala novy plech...konecne som prvy krat tuto funkciu vyuzila 😀 ...ozdobovat asi nebudeme, su vyborne, urcite sa do Vianoc pojedia, ozdobime az tu vianocnu varku....na mikulasku party do MC mame doniest nejake kolaciky, tak aspon uz mam co priniest 😵 😵 😵

nanika
26. nov 2010

@jajka.20 ja by som skusila silikonovy stetec, ten by sa mal pouzivat aj pri potierani kolacikov cokoladovou polevou...

kvojtanikova
26. nov 2010

@dadis to som rada ze vam to vyslo, aj ja som ich brala k nam do skolky na posedenie ci co sme to mali, ucitelka tiez pytala recept. Mne sa na nich paci ze je to jednoduche a rychle, ziadne preosievanie muky, dlhe cakanie kym cesto odlezi... tak nech vam vsetkym chutia.

lea132
27. nov 2010

Ahojte, ja mam jednu otazku, mozno blbu, no ale skusim 😅 Nasla som recepty, kde sa medovnicky potieraju vajickom az ked sa vyberu, to vajicko sa potom berie ako surove, alebo to moze jest aj mala? 😝 😅

nanika
27. nov 2010

@lea132 nepotierali sa nahodou uplne horuce z rury? Salmonela sa likviduje pri 70 stupnoch pocas 15 minut. Ak je teplota vyssia, salmonela neprezije, takze ak ich potries hned po vybrati z rury, malo by to byt bezpecne 🙂

lea132
27. nov 2010

@nanika hej hned ako sa vytiahli sa potierali