Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

petruska77
20. nov 2007

uz sa pomaly aj ja chystam robit medovniky... len vzdy ked som pouzila hladku muku special boli tvrde ako kamen, minuly rok som pouzila hladku muku T650 a boli makucke 😉

ene
20. nov 2007

Recept od kamaradky
medovníčky - perníčky

250 g hl. mouky
125 g mouč. cukru
100 g medu
1 vejce
25 g mletých ořechů
20 g másla
1/4 kypřícího prášku do pečiva (lze dát i do kypř. prášek do perníku)
2 lžičky koření do perniku

1 vejce na potření, těsto nechat 2 hod. uležet

někdy přidávám trochu více koření, trošku mletého badyánu, kousíček ml, hebíčku a špetku mletého pepře - ale opravdu špetku

Jsou mekke do tri dnu a hlavne vyborne, uz je uziram 🙂))

jami3
20. nov 2007

ene, to je náhoda, práve som vytiahla posledný plech medovníkov a mám taký istý recept ako ty, len nedávam maslo a na miesto prášku do pečiva dávam sódu bic/ako korenie dávam po 1 lyž. škorice a klinčekov, niekedy citr. kôru a trochu kaka 😉 /. Je to náš starý rodinný recept, robievam ich veľmi často, lebo decká ich milujú akurát jedna dávka nestačí - minimálne z 3/4 kg múky 😀 Sú fantastické

emjee
20. nov 2007

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... medovnicky a ine vianocne pecivo 😉

sisulik
20. nov 2007

a to z polohrubej muky sa neda robit? lebo tu nemaju take zadelenie ze hladka, polohruba a hruba ☹ tu je biela a hneda...a ta biela je hrubkovo ako nasa polohruba.. 😅

jami3
20. nov 2007

sisulik, musíš vyskúšať 😉 ja som ich raz robila z ražnej, a boli tvrdé ako kameň 😠 a nezmekli ani s chlebíkom ani jablkom

ene
20. nov 2007

Jami, take delam trojnasobnou davku 🙂) Nejradsi pecu fretky 😀

veronika13
20. nov 2007

ene, toho roku asi nepečieš, čo?

mounty
21. nov 2007

Caute, pridavam aj ja jeden z mnohych medovnikovych receptov, osvedceny a netreba odleziavat:

750g hladkej muky (T-650: chlebova)
300g pr.cukru
2 cajove L.sody bikarbony
200g masla (palmarin)
4 vajcia
1 polievkova L medu
1 balicek medovnikoveho korenia (na 1kg)

Zmiesat vsetko dokopy, dat do chladu a na druhy den sa vytesovat s detmi z vykrajovania a pecenia.....zdobenie standardne 😉

veronikap
22. nov 2007

ja som dnes nakúpila formičky na vykrajovanie, tak sa teším na pečenie 😀

ene
22. nov 2007

Veru, uz ne, uz mam napeceno 😀 Rohlicky ctyrnasobnou davku, linecke trojnasobnou, pernicky trojnasobnou, kokosky jednu varku, bananky trojtou.. to je asi vse 😀 😀

bibinka
27. nov 2007

dievčatá tu je recept na medovníčky, ktoré sú hneď mäkké. fakticky,ja pečiem už len tieto, lebo sú bohovské.
500g hladká múka
180g práš.cukor
125g Hera
125g včelí med
2 vajcia
2 vrchovaté lyžičky perníkového korenia
2 vrchovaté lyžičky škorice
1 lyžička sódy

všetko zamiesime, vykrojené perníčky pečieme cca 3-5min vo vyhriatej rúre.ešte horúce ihneď potrieme rozšľahaným vajcom.to je veľmi dôležité, bez toho perníčky vytvrdnú.vyzdobíme farebnými polevami a uložíme do krabíc s pomarančovou kôrou.

ukana
29. nov 2007

bibinka, skusim tvoj recept, neverim ale ze vydrzia do Vianoc 😀 dam vediet ako sme dopadli

bibinka
1. dec 2007

fakt, vyskúšaj, budeš milo prekvapená. inak z tej dávky ich vyjde toľko, že nebudeš vedieť čo s nimi. my sme ich jedli od Vianoc do februára. a mala som ich aj na stromčeku, vyzeralo to super.

lia
3. dec 2007

na kolko °C peciete medovnicky??ja sa pokusim tento rok prvy krat 😅 😀

ene
3. dec 2007

Normalne na 180, delala jsem letos hodne tenke testo, byl to fofr.

ukana
4. dec 2007

bibi, tak sme piekli cez vikend 🙂 no neviem, ale taka otazka: to pernikove korenie to asi nie je kypriaci prasok do pernika vsak? 😅 😅 Trochu sa nam nafukli medovnicky nase 😅 😅 😅 ale chutia super, do Vianoc budem piect este asi dalsiu davku, ani ozdobit som ich nestihla 😅

Ja som tiez piekla na 180C, bola to bleskovka, 3-4 min. a uz sme museli vyberat plech ( jeden sme nestihli, ale ocko take prihorene ma rad 😀 )

vesi
4. dec 2007

kočky a ako skladujete tie medovníčky ? v obyčajnej papierovej krabici alebo v takých tých dózach s vrchnákom? chystám sa robiť tento víkend tie čo sú hned mäkké, už sa neviem dočkať 😉

ene
4. dec 2007

Ukano, kyprici prasek a pernikove koreni je neco jineho! Pernikove koreni koupis specialne namichane nebo se da pouzit skorice, citr. kura, anyz, badyan, hrebicek a speticka pepre.
Vsechno cukrovi davam do papirovych krabic.

veronika13
4. dec 2007

vesi, tak tie "hneď mäkké" som mala minulý rok mäkké na troch kráľov 😀 😀

renika
4. dec 2007

baby a ako urobíte tú polevu, s ktorou sa zdobia medovníky? Koľko práškového cukru treba na bielok??

bibinka
4. dec 2007

ukana- perníkové korenie majú v jednote, taký červenozelený obal.ako kypriaci prášok je tam práve tá sóda bikarbóna. som rada, že sa vydarili a hlavne, že chutili. Ja ich budem zajtra miesiť,a odložím do chladničky, ale piecť budem až po 10.-tom, bo mám hnusnú skúšku v škole. 😖 . Ale potom sa vybúrim.

vesi- ja medovníky dávam do obyčajných papierových krabíc alebo umelohmotných dóz a k tomu dávam pomarančovú kôru-tak budú navyše i voňavé.

veronika- a potrela si ich hneď po upečení tým rozšľahaným vajíčkom? ja ich robím už niekoľko rokov a nikdy mi nestvrdli. 😕

erika153
4. dec 2007

veronika mozno si ich piekla dlho 😉 ked sa vam medovniky velmi upecu -ususia- stvrdnu.

veronikap
4. dec 2007

ja som ich robila včera, dnes som zdobila a zatiaľ sú mäkké.. tak som zvedavá, či také aj zostanú 😝 😀 moja mamina je veľká kuchárka, cukrárka a medovníky jej vždy stvrdli, tak som zvedavá, či ju tromfnem.. teraz som ich piekla prvý krát 😉 😅

ene
4. dec 2007

Reni, na jeden bilek je to hooodne cukru, ale pridava se postupne, aby se nedelaly hrudky - prubezne zkousej konzistenci, nesmi to moc tect, spis at je to jako takova husta omacka, ktera neztece hned ze lzice, kdyz to vyzkousis 🙂 Ted jsem mela odhadem 250g na necely bilek, ale na vahu se to neda moc urcit.. kdyby si to mela pak moc huste, pridej par kapek citronu.

ene
4. dec 2007

Eriko, letos jsem pekla umyslne opravdu do hneda (bez kakaa) a jsou vyborne, mekke. Podle mych zkusenosti ztvrdnou bud spatnym testem nebo skladovanim - vyborne se mi osvedcilo rozkrojene jablko k nim do krabice a za par dnu jsou mekounke i puvodni betony 😀

cihulda
4. dec 2007

Ahoj holky. Pečete? Já mám zkušenosti na jeden bílek cca 200g cukru a pár kapek citrónu,aby se poleva pěkně vybělila.

jami3
5. dec 2007

Mne sa osvedčili na medovníky plechové dózy, ale musia veká dobre priliehať V nich určite nsestvrdnú.
A medovníčky sú fantastické, aj keď sa namáčajú do čokolády 😉

vesi
5. dec 2007

kočky, dakujem za rady 🙂 doteraz mi medovníky vždy stvrdli na kameň, ani pes ich nechcel 😝 , tak sa tento krát teším na tie mäkké 😀 😀
veronika13 a to ti tak dlho vydržali? u nás sa po nich zľahne zem, manžel a deti sú na sladké ako kobylky - len aby niečo zostalo aj na Vianoce 😀 😀 😀 budem ich musieť skryť 😝 😀

michalag
5. dec 2007

Ahojte baby, ja by som sa chcela spytat kde zozeniem farbivo, aby boli medovniky farebnejsie? Dakujem