Recept na vianočné medovníčky

zuzpidka
20. nov 2007

Suroviny:
250g medu, 1/8litra vody, 4 žĺtky, 250g práškového cukru, 1g sódy bikarbóny, 500g hladkej múky Špeciál a trošku z tlčených klinčekov, škorice, anízu a kardamónu.
Postup:
Med prevaríme s vodou. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme sódu a korenie, a opäť premiešame. Potom po čiastkach primiešame med s vodou a múkou. Cesto pripravujeme večer,na druhý deň ho rozdelíme na niekoľko menších kúskov, ktoré postupne rozvaľkáme na hrúbku 0,5cma vykrajovačkami vykrajujeme rôzne tvary. Kladieme ich na pomastený plech, ktorý sme posypali hladkou múkou, pre pečením potrieme medovníčky bielkom. Pečieme ich na svetložlto a ihneď prekladáme z plechu na rovnú plochu, kde ich necháme vychladnúť.
Cukrová poleva:
Cukrovú polevu na jednu dávku medovníčkov pripravíme zo 140g práškového cukru, 3 kvapky citrónovej šťavy a jedného bielka. Všetky tri zložky miešame 20 minút.

cukrikk
17. dec 2007

ZARUCENE MAKKE MEDOVNICKY 🙂
tento recept som si stiahla z ceskej stranky kde ho kazdy chvalil ... tak som nevahala a skusila som tie medovnicky sama a na moje prekvapenie medvonicky ktore mne vzdy po 2 dnoch ztvrdly tak tieto mame uz 4 dni a su uzasne chutne a makke 😀 tak vyskusajte
vianocne perniky
přísady: 40 dkg hl. mouky, 14 dkg cukru moučka, 5 dkg másla, 2 lžíce medu, 1 lžička jedlé sody, 1 kypřící prášek do perníku, 2 vejce
dobru chut a krasne sviatky 😀

emjee
17. sep 2008

gucz • 1d • 14. sep 2008 o 10:29
Ahojte baby píšem Vám recept na overené medovníčky, vyskúšajte, sú veľmi dobré. Ak máte aj Vy nejaké overené recepty na vianočné dobroty sem s nimi

medovníky:
1300g hladkej múky, 8 vajec, 125g tuku Hera, 200g medu, 500g práškového cukru, 20g (4 kávové lyžičky) sódy bikarbóny, 3 lyžice medovníkového korenia (napr. z Vitany)
Vajcia s cukrom vymiešame, pridáme rozpustený tuk a med. Preosejeme múku, zmiešame ju s medovníkovým korením, sódou bikarbónou a opäť preosejeme. Do múky vlejeme vajíčkovo medovú zmes a vypracujeme cesto. Ide to dosť ťažko, ak sa mi stále lepí, trochu ho pomúčim. Potom cesto rozdelím na časti a vložím ho do sáčkov a v sáčkoch ho vybúcham. (vyplieskam ho o pracovnú dosku - fajn relax )Potom cesto odložíme v sáčkoch (neporušených) do chladničky na dva dni (24 hodín v prípade časovej núdze postačí). Cesto potom vyvaľkáme na primeranú hrúbku podľa veľkosti vykrajovaných tvarov, ktoré kladieme na plech na papier na pečenie. Ja pečiem pri 180 stupňoch, čas neviem, pozerám cez okienko kedy sú

Z tejto dávky je medovníčkov veľmi veľa, takže zvyknem ich robiť aj z polovičnej dávky. Ak sú dobre uskladnené, vydržia dlho.

lusil2005 • 1d • 14. sep 2008 o 21:37
ahoj. ja mam tiez perfektny recept na medovnicky! a najlepsie na nich je ze nielen ze su chutne a krasne, ale su aj hned makucke. nie ako niektore medovniky - zmaknu az po niekolkych tyzdnoch... takze:

40 dkg HLM
14 dkg PC
10 dkg hery
2 vajíčka
2 PL medu
1 ČL sódy bicarbony
½ - 1 ČL perníkového korenia

Všetko dobre premiešame do hladkého cesta, necháme odstáť v chladničke na cca 1 hod. (ked mam cas, necham celu noc). Potom vyvaľkáme na 3-5 mm. Rozohrejeme trúbu na 220 stupňov, po vložení pritiahneme na 200 stupňov a pečieme cca 5 min. Hneď po vytiahnutí potrieme rozšľahaným žĺtkom.

a este poleva na zdobenie:

160-200 g preosiateho PC
1 bielok
1 ČL solamilu (nemusí byť)
niekoľko kvapiek citrónovej šťavy

Všetko spolu vyšľahať do hladka, z mikroténového sáčku odstrihnúť malými nožničkami rožtek aby vznikla malá dierka ktorou budeme zdobiť.

dobru chut a huraaaa zachvilu su tu vianoce

wali • 1d • Včera o 12:02
no normalne ste ma nakazili tou vianocnou atmoskou! tak si opisem recept a jedny vyskusam na vianoce. ja jeden recept mam, podla ktoreho som robievala, ale nie som s nim spokojna, tak som uz beztak hladala iny takze diky

stresmenka • 2d • Včera o 14:39
gudz keď rada pečieš perníčky pozri si http://www.tortyodmamy.sk/?q=medovniky sú tam krásne veci a vôvec celá stránka je super tak kuk

gucz • 1d • Včera o 15:16
diky krásne sú tam, ako inšpirácia výborné. Aj ja som voľakedy robievala chalúpku, minulý rok som na to akosi nemala čas, ale tento rok asi spravím, normálne sa na to teším

stresmenka • 2d • Včera o 15:58
Ja perníčky mám rada ale na tú stránku chodím kôli zdobeniu tort to ma baví som rada, že som pomohla

enee
25. nov 2008

Ahoj holky, koukám že perníčkujete, posílám Vá také recept na ihned měkké perníčky, je moc dobrý:

500 g hl. mouky
200 g cukru moučka
2 vejce
2-4 lžíce medu
1 lžíce rumu
1 perníkové koření
1/2 kávové lžičky sody
100-150 g hery
kakao

nechat odežet, péct 3-4 min(malé figrky)

dobrou chuť 😅

stresmenka
28. nov 2008

žienky pridám radu aj ja 🙂 ja perníčky pečiem nepotreté a keď ich vyberiem z rúry potieram ich : 1vajce 1KL mlieka a 1/1KLl pr. cukru toto poriadne rozmiešať a horúce perníčky natierať poviem vám väčší lesk na perníčkoch som nevidela ( môže sa potrieť aj 2x po sebe) a tie ktoré ich aj zdobia tak poleva sa vôbec neodlupuje mám to vyskúšané aj teraz som si robila adventné vence s perníkového cesta aj z ozdobou a krásne držia 🙂 . Ja perníčky dávam do plastového vedierka od šalátu ( popýtala som to v lahôdkach ) a pridávam kôrku s chlabíka a sú fajnovo mäkké 🙂

mirjanka
28. nov 2008

U nás jsou perníčky nejoblíbenější - kluci se po nich můžou zbláznit...nepotírám je ničím - jen zdobím - vypadají docela dobře i bez lesku viz. moje fotoalbum
Mám rodinný recept - dnes jsem zrovna zadělávala těsto ze dvou kg mouky

dvě vejce a 200 g cukru, 170 g medu dobře rozmíchat - nejlíp šlehat klidně 10 minut, přidat 80g Hery nebo másla, koření do perníku, 500g hladké mouky, lžíčku sody, kakao (recept je podobný jako od enne, jen míň tuku, víc medu) - těsto nechávám den nebo dva odležet
perníčky nejsou hned měkké, ale později po odležení...potom vydrží měkké i měsíc na teplém suchém vzduchu - i na stromku
problém s měkkostí mám u domečků - jakmile domky vytvořím, nechávám je v teple v místnosti, aby mi nerozměkly a nezbouraly se 😉

filipa
29. nov 2008

tak, my sme s malym piekli vcera... vydarili sa a uz je 1/2 aj zjedena... 🙂

lekno
29. nov 2008

Babuľky, pridávam vám sem polevu na zdobenie medovníčkov, možno ju niektorá aj pozná, ak nie, tak vyskúšajte. Ja síce medovníčky nepečiem, ale asi aj ja začnem. S touto polevou sa vraj dobre robí a ani neopadáva 😉
BIELA POLEVA:
150g práškového cukru
1 bielok
2-3 polievkové lyžice zemiakovej škrobovej múčky
Všetko spolu dobre vymiešame, naplníme mikrot. vrecko, na konci spravíme malú dierku a zdobíme.
Pozor na malé kryštáliky cukru, môžu upchať dierku na vrecku. preto musíme polevu dôkladne vymiešať.
(Ešte keby ma tak naučil niekto pekne zdobiť 😉 )

ria80
29. nov 2008

Já dělám tuto poslední polevu se škrobem,ale ještě tam dám trochu citronové štávy,je to bělejší a líp to drží.Cukr a i citron musí být přesáté přes jemné sítko.
Polevu míchat ručně,ne šlehačem,jinak se tam dostane moc vzduchu a odpadává.
Perníky nechat týden odležet před zdobením,jinak odpadává.
Po upečení je potírám žlotukem s kakaem,rozředěné vodou,jsou pak krásně hnědé a poleva vynikne.Kakao dávám i do těsta.
Poleva na zdobení by měla být tak hustá,aby když vytáhnete lžičku,měla by z ní viset nudle a asi 5cm dlouhá ,bez opadnutí,to je správná hustota.

ria80
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maca793
29. nov 2008

už to ide, nešlo mi pozrieť foto, to si piekla ty?

ria80
29. nov 2008

ano,většinou na zakázku.
ted při malé,jsem se zatím do složitých věci nepouštěla,jen do jednodušších.Ale i odběratel už ty akce nedělá,na co ty perníky bral,tak taky proto

lekno
30. nov 2008

Peknučké 😉
Učila si sa ich zdobiť sama?
Ja by som ich tiež chcela vedieť zdobiť, ale nemám sa to od koho naučiť 😠 🙂

ria80
30. nov 2008

Jedině sama,u nás doma se to nikdy nedělalo.Taky podle obrázků v časopisech.Taky bych se ráda někdy na někoho podívala,vždycky je co se učit.Jednou jsem měla výstavu

vetrovka
1. dec 2008

ahoj, já mám asi blbý dotaz, ale jakým osvědčeným předmětem perníčky zdobíte? 😉

titkovamiriam
1. dec 2008

AHOJTE !dobre rano!

bureškine medovníky: 1kg hladkej muky.500g medu,300g cukru,1/4l vody,namlete pernikove korenie/klinceky,skorica,aniz,muskatovy oriesok/,lyzicka soda bikarbony 2 vajcia

med cukror a voda sa prevaria,po vychladnuti sa pridaju do muky korenia sody bik. a vajec -vypracuje sa cesto ,ktore sa neha 24h v chlade,potom sa na vymucnenej doske vykrajuju rozne tvary potru sa vajcom a upecu ,hned po vybrati sa opet potru vajcom a este teple odlozia do dozy -u nas sa medovnicky nezdobia polevou,ale ked ich dam na plech tak tam dam orech,lieskovec,mandlu,hrozienko,alebo ine dobroty,lentilky a pod.

tieto medovnicky odpocivaju v dozech asi 3 t.-potom ked robim niake koleaciky s polevou niektore polejem cokoladou-vydrzia aj do velkej noci - pri mojich detoch ich musim strazit aby vydrzali do vianoc

inak vsetci chalani poctivo vykrajovali a vajcovali tak sme dvojitu davku pecenia zvladli tak za 1 1/2h.

ria80
1. dec 2008

já to zdobím tím pytlíkem se špičkou,jak se prodává u stánků s formičkama

jabber
2. dec 2008

Holky, můžete mi, prosím, některá poradit jak vážíte med? Já mám v receptu 230g medu, ale nemám klasickou váhu, používám na všechno odměrku. Nemáte tušení, kolik by to tak mohlo být polévkových lžic? 😅 😀

ukana
10. dec 2008

pre jabber (asi uz neskoro, ale snad niekomu to pomoze) 🙂, nasla som na mimibazare:

1 polievková lyžica je:
• 13g kryš. cukru
• 7g kakaa
• 5g ml. kávy
• 15g krupice
• 15g krúpov
• 15g maizeny
• 20g majonézy
• 12g margarínu
• 15g masla
• 25g medu
• 13g mlieka
• 15g múky
• 10g oleja
• 15g ryže
• 15g smotany
• 15g strúhanky
• 15g strúhaného syra
• 10g roztopeného tuku
• 35g tvarohu
• 10g ovsených vločiek

1 čajová lyžička je:
• 6g kryš. cukru
• 3g kakaa
• 2g ml. kávy
• 7g maizeny
• 7g majonézy
• 8g medu
• 5g oleja
• 3g pr. do peč.
• 8g rajčinového pretlaku
• 5g soli
• 8g strúhaného syra

1 plný 200ml pohár je:
• 100g kryš. cukru
• 110g múky
• 160g ryže
• 70g ovsených vločiek

lenka007
10. dec 2008

myslim ze sa to hodi kazdemu uz to mam zkopirovane dikes

wali
10. dec 2008

no nahodou ukana, to je celkom fajn, uz aj kopirujem 😝

jabber
10. dec 2008

ukana - díky 🙂 už jsem si poradila, ale na těch 25g to vyšlo 😀

jajax
11. dec 2008

ria 80 parada,vazne si sikulka.kam sa ja hrabem s mojimi stromcekmi.ale na toto by som ozaj nemala trpezlivost.klobuk dole 😵

andy272
11. dec 2008

Ahojte baby je tu tolko tých receptov že neviem ktorý by bol premna ten najjednoduchší a aby neboli perníčky tvrde.. poradte prosím..

lenka007
11. dec 2008

no andy tak taky problem mam aj ja 😝

jajax
11. dec 2008

ja robim tieto a nie su tvrde:

1 kg hladkej muky
4 vajcia
25 dg hery
25 dg medu(polovica 3 dl pohara)
38 dg praskoveho cukru
2 KL sody bicarbony
4 KL skorice
8 klincekov-rozdrvenych
nechat stat aspon 24 hodin

ja nechavam odstat aj dlhsie podla toho ako mam cas piect.su velmi chutne a nie su tvrde.

casy
13. dec 2008

viem mi niekto poradit fakt dobry recept na medovnicky aj ked je uz tak kratko do vianoc, takze na hned makke medovnicky? a nikde som sa nedocitala teplotu pecenia, cas by sa snad dal odhadnut, no teplotu si nedovolim odhadnut

ria80
13. dec 2008

Nový výtvor : http://fotoalba.cz/fotky/16813568 😉
Nebvíte někdo náhodou,čím se dají zdobit ,aby to byly uplně jemné linky?Jsem někde četla o nějaké trobičce z injekční jehly,ale nerozumím tomu.

lekno
13. dec 2008

Ja som robila tie od Lusil (sú na tejto stránke, v tých príspevkoch, čo pridala Emjee) a sú stále mäkké 😉

lekno
13. dec 2008

Piekla som ich na 200°C asi 2-3 minútky. Treba to kontrolovať, lebo sú rýchlo upečené! Moja mama ich piekla na 180°C.